Sari la conținut

Accident Bucuresti - Splaiul Independentei - 20.05.2010


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

eu am mai observat ceva.

 

soferul matizului a facut stinga neobisnuit de devreme, pobabil ca sa grabit vazin ca din fata ii vine acea masina, si sa gindit sa fac la stinga mai larg (si nu chiar in intersectie)

 

mie nu imi e asa de clar din filmare daca a pus sau nu semnal dar daca nu ar fi pus ar fi fost foarte greu chiar imposibil de prevenit acea virare la stinga mult mai devreme...

 

bine inteles ca si motociclistul mergea mult mai repede decit traficul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

2m ecartamentu unui Matiz ??? :) . Pai Loganul, cu oglinzi cu tot are 1,95. Matizul are 1,45 (latime, cu totul, nu ecartament). 3.50-1.45= 2,05, presupunand ca Matizul e lipit de marcajul dintre sensuri, urmand sa vireze stanga. In 2m e loc cacalau sa fie depasit prin dreapta, chiar si de alt Matiz :crack:

 

YEAH RIGHT!! Ia fa-o tu pe asta pe Splai... a mai incercat in seara asta unu sa faca ce zici tu pe DN2 si au murit 6! NICIODATA nu va fi lipit de marcaj. Iar latimea totala la un turism intotdeauna o iei de 2,00m indiferent ca e Damas sau Jaguar! E o chestie de dinamica aici. Sau tu cand depasesti mai intai faci o schema pe hartie sa vezi daca iti iese??

 

Tot ce spui tu este valabil pentru depasirea vehiculelor care circula in acelasi sens. Nu si pentru cazul cand cel depasit schimba directia de mers la stanga, caz foarte clar reglementat de articolul 45 aliniatul 5, a carui depasire se face prin partea dreapta. Se vede clar in materialul video ca cel cu Matizul a semnalizat. Treaba cu metri si ruleta nu este nici ea specificata in articol.

 

Nu ai loc sa efectuezi acolo depasirea in conditii de siguranta pe partea dreapta. Ti-am explicat. Eu nu concep chestia asta: am motor am loc! Oi fi io mai incuiat dar in cazul de acolo.... nu se aplica! Nu ai distanta laterala suficienta!

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mai observat ceva.

 

soferul matizului a facut stinga neobisnuit de devreme, pobabil ca sa grabit vazin ca din fata ii vine acea masina, si sa gindit sa fac la stinga mai larg (si nu chiar in intersectie)

 

mie nu imi e asa de clar din filmare daca a pus sau nu semnal dar daca nu ar fi pus ar fi fost foarte greu chiar imposibil de prevenit acea virare la stinga mult mai devreme...

 

bine inteles ca si motociclistul mergea mult mai repede decit traficul...

Un post bun si o remarca buna. Daca incepi virajul stanga pe straduta inainte de a ajunge in dreptul centrului imaginar al unei intersectii ca cea din cazul de fata, iar nu e ok. Centrul imaginar al acestei intersectii ar fi trebuit ocolit prin dreapta lui in timpul virajului, nu prin stanga, astfel masina ar fi inceput virajul un pic mai tarziu, poate cativa metrii mai sus. Unii nu stiu cand si pe unde sa vireze stanga si cand si pe unde in intersectii in cruce atunci cand vireaza stanga si cel din fata de pe contrasens. S-au mai discutat situatiile astea doua si ce le diferentiaza... Sunt doua situatii diferite. Deci posibil sa fi inceput virajul mai devreme taind in lung contrasensul. Din pacate nu am putut viziona inca filmul, dar si ceea ce se zice in postul de mai sus, poate fi luat in considerare ca un element al producerii acestui accident. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YEAH RIGHT!! Ia fa-o tu pe asta pe Splai... a mai incercat in seara asta unu sa faca ce zici tu pe DN2 si au murit 6! NICIODATA nu va fi lipit de marcaj. Iar latimea totala la un turism intotdeauna o iei de 2,00m indiferent ca e Damas sau Jaguar! E o chestie de dinamica aici. Sau tu cand depasesti mai intai faci o schema pe hartie sa vezi daca iti iese??

 

Nu ai loc sa efectuezi acolo depasirea in conditii de siguranta pe partea dreapta. Ti-am explicat. Eu nu concep chestia asta: am motor am loc! Oi fi io mai incuiat dar in cazul de acolo.... nu se aplica! Nu ai distanta laterala suficienta!

 

 

 

Mai ales cind mintea omului e "comisa" pe manevra de depasire la stinga... si e pozitionat pentru "pe stinga" va alege varianta... "pe stinga".... in cazul de fata tot ce a avut de gindit motoretistul a fost: "lasa ca accelerez si trec..." sau "doar nu i-o veni in cap sa faca stinga... si daca face, am timp". La masa verde... toti scot pixu si notesul si incep sa deseneze cum ei... dregeau... iada iada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand...ala care a intrebat daca a pus semnal de la 50 de metri...ia citeste un cod rutier...ia vezi in oras de la cati metri trebuie sa semnalizezi atotstiutorule...

Nightwolf...pe bune...cum sa n-ai loc sa depasesti prin dreapta chiar si pe splai?? poate cu bmw de politie dar...chiar si cu ala ma indoiesc...intradevar...nu depasesti cu 100 dar la 50 merge lejereanu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarta-ma, poate esti mai tanar.

Un sfat:

Inainte sa dai piept cu viata, citeste si tu... un Cod Penal. :)

Am dat piept cu viata dar aici e vorba ce Codul Rutier, nu de cel Penal ! Aici se discuta circumstantele in care s-a produs un accident ! Modul in care s-a produs ! Se discuta culpa carui conducator a fost ! Se discuta despre locul in care s-a produs !

Incearca sa vezi filmuletul inca o data si inca o data si inca o data si inca o data ! Baga seama la detalii ! :crack:

Editat de alecsutzusve
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YEAH RIGHT!! Ia fa-o tu pe asta pe Splai... a mai incercat in seara asta unu sa faca ce zici tu pe DN2 si au murit 6! NICIODATA nu va fi lipit de marcaj. Iar latimea totala la un turism intotdeauna o iei de 2,00m indiferent ca e Damas sau Jaguar! E o chestie de dinamica aici. Sau tu cand depasesti mai intai faci o schema pe hartie sa vezi daca iti iese??

Nu ai loc sa efectuezi acolo depasirea in conditii de siguranta pe partea dreapta. Ti-am explicat. Eu nu concep chestia asta: am motor am loc! Oi fi io mai incuiat dar in cazul de acolo.... nu se aplica! Nu ai distanta laterala suficienta!

"Tehnic" ai dreptate 100 %, eu vorbeam despre aspectul legal al accidentului. Daca nu avea loc de depasire prin dreapta, desi ma indoiesc ca nu ar fi avut loc tinand cont ca vorbim de un Matiz si un motor aflate pe aceasi banda de circulatie, trebuia sa stea in coloana sau sa se reintroduca in ea si sa astepte pana face Matizul stanga, in niciun caz sa depaseasca prin stanga un autovehicul care semnalizase intentia de schimbare a directiei de mers spre stanga. Sper ca unii dintre cei care citit intamplarea asta sa invete ceva din accidentul asta. Multi fac manevra asta, si cu motorul chiar si cu conservele.

 

in primul rand...ala care a intrebat daca a pus semnal de la 50 de metri...ia citeste un cod rutier...ia vezi in oras de la cati metri trebuie sa semnalizezi atotstiutorule...

La 50 in oras, 100 afara din localitati. Articolul 116 al.2 din Regulamentul de aplicarea a Legii 195/2002 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe motorist in cheama Adi, sta in militari pe la apusului. (e vecinul meu de la etajul 9).

Nu e tocmai pustan, e om insurat.

Are probleme destul de nasoale la rotula dreapta, a avut o operatie si mai urmeaza una saptamana asta.

Intradevar merge de mult dar cu pauze mari de inactivitate

Prefer sa nu ma lansez in alte comentarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand...ala care a intrebat daca a pus semnal de la 50 de metri...ia citeste un cod rutier...ia vezi in oras de la cati metri trebuie sa semnalizezi atotstiutorule...

Nightwolf...pe bune...cum sa n-ai loc sa depasesti prin dreapta chiar si pe splai?? poate cu bmw de politie dar...chiar si cu ala ma indoiesc...intradevar...nu depasesti cu 100 dar la 50 merge lejereanu...

 

Stai ca deja la 50 nu mai vorbim de o viteza demna de accident scuza-ma :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand...ala care a intrebat daca a pus semnal de la 50 de metri...ia citeste un cod rutier...ia vezi in oras de la cati metri trebuie sa semnalizezi atotstiutorule...

Nightwolf...pe bune...cum sa n-ai loc sa depasesti prin dreapta chiar si pe splai?? poate cu bmw de politie dar...chiar si cu ala ma indoiesc...intradevar...nu depasesti cu 100 dar la 50 merge lejereanu...

Atotstiutorule, spune-ne tu varianta ta. Ti s-a dat raspunsul mai jos, il repet si eu pentru unii asa ca tine...50 metri in oras, 100 metri in afara localitatilor. De ce oare 50 si 100 metri de ce diferenta asta, ne poti da un raspuns si aici sau ti-l dam tot noi, atotstiutorii. Te rog... P.S. CU CEL PUTIN 50 si 100 metri daca nu ma insel. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haidi bre nu fiti ridicoli , ce treaba are sula cu prefectura ? adica ce treaba are semnalizatu cu 50m inaintea efectuarii manevrei cu picioarele rupte ale unui motociclist ? daca mobristu vedea semnalu cu 50m inainte ce facea ? frana ? la 100kmh ? fiti seriosi !

si cine canci semnalizeaza cu 50m inainte ? v-ati pierdut mintile ? pai faci scurta la deget semnalizand asa prin oras , si chiar in circumstante ideale , nu cred sa ai ragaz din a te opri din semnalizat o zi intreaga. mai mult dai semnal decat sa invarti de volan.

mergi repede , faci smecherii , iti asumi riscuri. e atat de simplu. nu vrei sa-ti asumi riscuri (mari) , mergi mai incet. si asta e toata "smardoiala". o dam in diverse cu codu rutier si cu codu penal si cu manevre de evitare.

mor oamenii la 40kmh asa ca baietu asta e norocos si ii doresc insanatosire grabnica. n-am citit tot pomelnicu asta de topic dar am inteles ca daunele fizice nu sunt cine stie ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haidi bre nu fiti ridicoli , ce treaba are sula cu prefectura ? adica ce treaba are semnalizatu cu 50m inaintea efectuarii manevrei cu picioarele rupte ale unui motociclist ? daca mobristu vedea semnalu cu 50m inainte ce facea ? frana ? la 100kmh ? fiti seriosi !

si cine canci semnalizeaza cu 50m inainte ? v-ati pierdut mintile ? pai faci scurta la deget semnalizand asa prin oras , si chiar in circumstante ideale , nu cred sa ai ragaz din a te opri din semnalizat o zi intreaga. mai mult dai semnal decat sa invarti de volan.

mergi repede , faci smecherii , iti asumi riscuri. e atat de simplu. nu vrei sa-ti asumi riscuri (mari) , mergi mai incet. si asta e toata "smardoiala". o dam in diverse cu codu rutier si cu codu penal si cu manevre de evitare.

mor oamenii la 40kmh asa ca baietu asta e norocos si ii doresc insanatosire grabnica. n-am citit tot pomelnicu asta de topic dar am inteles ca daunele fizice nu sunt cine stie ce.

mai multa boala am pe astia ce nu dau semnal dar merg corect, decat pe aia ce se baga la tupeu maxim si dau semnal, fie el si din scurt. sunt un bagacios, un nenorocit al strazilor din bucuresti, un d'ala ce nu sta la cozi si sare de pe-o banda pe alta, dar fara sa-mi dau seama dau semnal si pe camp cand fac st./dr. asta-nseamna sa dai semnal in bucuresti la fiecare schimbare de directie. astia care nu dati semnal mai bine ati legati doua fire de la casetofon si sa schimbati melodiile cu maneta aia. va iubesc. atat demult incat am fost nevoit chiar sa cumpar o maneta de logan taxi, altfel riscam dosar penal pt. distrugere. am cumparat-o cu draga inima.

 

 

are f. multa treaba semnalizatu' de la 50 m cu picioarele rupte. si da, frana la 100km/h, ce e mare lucru? frana, repliat, spus in gand "ah, ce bine ca a dat semnal" si la revedere, depasit pe dr. sau stat cumiontye pana e loc. daca a mai depasit o masina in spatele matizului, unu' ce mere cu masina/motoreta de ceva vreme ar fi vazut daca matizu' ar fi avut semnalul pus si-ar fi actionat pe masura. unui inconstient nu i-ar fi pasat. sa speram ca-si revine complet pt. ca va fi un bun sfatuitor pt. cazuri de gen.

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai multa boala am pe astia ce nu dau semnal dar merg corect, decat pe aia ce se baga la tupeu maxim si dau semnal, fie el si din scurt. sunt un bagacios, un nenorocit al strazilor din bucuresti, un d'ala ce nu sta la cozi si sare de pe-o banda pe alta, dar fara sa-mi dau seama dau semnal si pe camp cand fac st./dr. asta-nseamna sa dai semnal in bucuresti la fiecare schimbare de directie. astia care nu dati semnal mai bine ati legati doua fire de la casetofon si sa schimbati melodiile cu maneta aia. va iubesc. atat demult incat am fost nevoit chiar sa cumpar o maneta de logan taxi, altfel riscam dosar penal pt. distrugere. am cumparat-o cu draga inima.

 

 

are f. multa treaba semnalizatu' de la 50 m cu picioarele rupte. si da, frana la 100km/h, ce e mare lucru? frana, repliat, spus in gand "ah, ce bine ca a dat semnal" si la revedere, depasit pe dr. sau stat cumiontye pana e loc. daca a mai depasit o masina in spatele matizului, unu' ce mere cu masina/motoreta de ceva vreme ar fi vazut daca matizu' ar fi avut semnalul pus si-ar fi actionat pe masura. unui inconstient nu i-ar fi pasat. sa speram ca-si revine complet pt. ca va fi un bun sfatuitor pt. cazuri de gen.

 

 

bafta

Sunt un bou care si atunci cand sunt singur pe sosea si schimb o banda dau acest nenorocit de semnal, asa de nebun...cu ceva metri inainte. De ce oare ? Pentru ca de nu il dau, ma obisnuiesc asa si intr-o zi ma ia unul pe parbriz din spate la o manevra de viraj sau se urca pe mine cand schimb banda. Al dracu semnal, parca ati taia buturugi...Faci scurta la mana ca misti un deget ? Semnalul ma atentioneaza sa ma bag sau nu in depasire, sa accelerez sau nu pe banda mea, sa te pot depasi pe dreapta schimband banda cand vrei sa virezi stanga, sa stiu ca vrei sa opresti sau ca vrei sa iesi pe prima banda din parcare etc etc. La ce bun semnalul atunci ...!? SEMNALUL ESTE FOARTE FOARTE IMPORTANT ma pune in tema cu intentia ta imi da un ragaz si pot lua decizii in cunostinta de cauza. Folositi semnalul mereu si cu mult timp inainte de a incepe efectuarea manevrei respective.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine mai. plecati de la premiza ca si ceilalti vor fi corecti ca si voi si vor semnaliza intentia de schimbare a directiei de mers cu mult timp inainte de a o face. apoi conduceti in concordanta cu principiul asta daca va tine. eu plec de la ideea ca nimeni nu da semnal si ca lumea merge aiurea ca si mine si conduc cu treaba asta in cap.

fiecare dupa cum il ajuta norocu si sfintii de sus.

 

pe cuvantu meu , uneori am impresia ca nu traiesc in aceesi tara cu voi. aici se urca ala cu basculanta pe tine , troleu' te da afara de pe banda , tuaregu se baga cu grilaju pana in cotu tau , se intampla sa-ti sara trei taxiuri in fata toate peste linie continua , nu semnalizeaza nici cu.ru pe deneuri si dau sa te bage sub roti cand intra in depasire fara sa se asigure. pana si pe autostrada reusesc sa mearga ca niste idioti

cum draci sa te astepti sa-ti dea semnal cineva cu 50m inainte (sau 100 !!!!! )? nu de alta , dar te calca unu eventual si stai in carucioru cu rotile urland fragmente de cod rutier. haideti sa mergem precaut ca altfel uitati ce se intampla.

 

p.s. betigash tu cu ce mobra mergi cu 100-120kmh si franezi in mai putin de 50m , te repliezi si stai cuminte asteptand ca cetateanu sa-si execute manevra de intoarcere ?nu de alta dar eu am brembo pe a mea si ma indoiesc serios ca scap fara sa ma duc in cap. mai ales in oras unde nu prea am pe unde sa manevrez.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aceea si ,latru" pe aici, in speranta ca macar unii care mai arunca un ochi pe aici sa foloseasca acest semnal, daca se poate si in timp util (distanta mai mare ). Normal ca merg si prudent si folosesc anumita strategie de pozitionare pe banda, viteza adecvata, lumini, claxon etc, fara pic de jena, atuunci cand e nevoie, tocmai pentru unii care considera jenant sa foloseasca semnalul, din lene, nestiinta sau ignoranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine mai. plecati de la premiza ca si ceilalti vor fi corecti ca si voi si vor semnaliza intentia de schimbare a directiei de mers cu mult timp inainte de a o face. apoi conduceti in concordanta cu principiul asta daca va tine. eu plec de la ideea ca nimeni nu da semnal si ca lumea merge aiurea ca si mine si conduc cu treaba asta in cap.

fiecare dupa cum il ajuta norocu si sfintii de sus.

 

pe cuvantu meu , uneori am impresia ca nu traiesc in aceesi tara cu voi. aici se urca ala cu basculanta pe tine , troleu' te da afara de pe banda , tuaregu se baga cu grilaju pana in cotu tau , se intampla sa-ti sara trei taxiuri in fata toate peste linie continua , nu semnalizeaza nici cu.ru pe deneuri si dau sa te bage sub roti cand intra in depasire fara sa se asigure. pana si pe autostrada reusesc sa mearga ca niste idioti

cum draci sa te astepti sa-ti dea semnal cineva cu 50m inainte (sau 100 !!!!! )? nu de alta , dar te calca unu eventual si stai in carucioru cu rotile urland fragmente de cod rutier. haideti sa mergem precaut ca altfel uitati ce se intampla.

 

p.s. betigash tu cu ce mobra mergi cu 100-120kmh si franezi in mai putin de 50m , te repliezi si stai cuminte asteptand ca cetateanu sa-si execute manevra de intoarcere ?nu de alta dar eu am brembo pe a mea si ma indoiesc serios ca scap fara sa ma duc in cap. mai ales in oras unde nu prea am pe unde sa manevrez.

 

 

nu tre' sa franez in 50m. tre cand ies in depasire a-l vad p'ala cand da semnal la 50m inainte de schimbarea directiei i am timp sa si franez/repliez etc. nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat piept cu viata dar aici e vorba ce Codul Rutier, nu de cel Penal ! Aici se discuta circumstantele in care s-a produs un accident ! Modul in care s-a produs ! Se discuta culpa carui conducator a fost ! Se discuta despre locul in care s-a produs !

Incearca sa vezi filmuletul inca o data si inca o data si inca o data si inca o data ! Baga seama la detalii ! :lol:

 

Ai dreptate.

Dar cand te joci cu fierul, Penalul poate fi consecinta directa, de obicei pentru ceilalti, pentru ca noi suntem ocupati cu spitalul... daca avem bafta.

Daca o situatie in trafic ne-ar lua minute sa o analizam, am fi morti de mult.

Lucrurile trebuie sa fie clare intr-o fractiune de secunda, secunde cel mult.

Atat avem la dispozitie, de sute si mii de ori pe zi.

 

Neasigurare la schimbarea directiei de mers.

Vezi ce simplu si clar suna? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai multa boala am pe astia ce nu dau semnal dar merg corect, decat pe aia ce se baga la tupeu maxim si dau semnal, fie el si din scurt. sunt un bagacios, un nenorocit al strazilor din bucuresti, un d'ala ce nu sta la cozi si sare de pe-o banda pe alta, dar fara sa-mi dau seama dau semnal si pe camp cand fac st./dr. asta-nseamna sa dai semnal in bucuresti la fiecare schimbare de directie. astia care nu dati semnal mai bine ati legati doua fire de la casetofon si sa schimbati melodiile cu maneta aia. va iubesc. atat demult incat am fost nevoit chiar sa cumpar o maneta de logan taxi, altfel riscam dosar penal pt. distrugere. am cumparat-o cu draga inima.

 

 

are f. multa treaba semnalizatu' de la 50 m cu picioarele rupte. si da, frana la 100km/h, ce e mare lucru? frana, repliat, spus in gand "ah, ce bine ca a dat semnal" si la revedere, depasit pe dr. sau stat cumiontye pana e loc. daca a mai depasit o masina in spatele matizului, unu' ce mere cu masina/motoreta de ceva vreme ar fi vazut daca matizu' ar fi avut semnalul pus si-ar fi actionat pe masura. unui inconstient nu i-ar fi pasat. sa speram ca-si revine complet pt. ca va fi un bun sfatuitor pt. cazuri de gen.

 

 

bafta

 

 

absolut de acord!!!

 

eu nu stiu de o sa am curaj vrodata sa bag unuia betigasu ala pe gat.. dar macar ma bucur ca unu a facut-o :lol: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate.

Dar cand te joci cu fierul, Penalul poate fi consecinta directa, de obicei pentru ceilalti, pentru ca noi suntem ocupati cu spitalul... daca avem bafta.

Daca o situatie in trafic ne-ar lua minute sa o analizam, am fi morti de mult.

Lucrurile trebuie sa fie clare intr-o fractiune de secunda, secunde cel mult.

Atat avem la dispozitie, de sute si mii de ori pe zi.

 

Neasigurare la schimbarea directiei de mers.

Vezi ce simplu si clar suna? :lol:

Suna simplu dar nu este ! Din ceea ce am vazut si locul unde s-a produs si filmuletul, eu personal declar motociclistul vinovat ! Manevra pe carea a facut-o, a fost un semn al teribilismului. Mai mult de atat nu am ce sa zic ! Eu personal il vad pe motociclist vinovat ! Toata lumea pleaca de la prezumtia de nevinovatie dar exista un vinovat ! Ramane sa asteptam sa vedem ce zic si organele abilitate pentru asa ceva si atunci o sa avem un raspuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...