Sari la conținut

Postări Recomandate

Ma gandesc la o excursie care ar putea include si Albania. Asa ca, am nevoie de niste opinii.

Cum este? Se poate calatorii fara probleme de securitate. E nevoie de viza, taxa drum, asigurari sau altele?

Orice sfat, orice opinie este binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita! Uita si ca te-ai gandit la asa ceva. Ti-am spus povestile cu traficul, esti masochist cu tendinte suicidale? :lol:

 

Cand am fost in tranzit prin tara aia nu am vazut mai nimic picture worthy. Pe de alta parte, oamenii par a fi extraordinari. Intr-o benzinarie in apropierea granitei cu Macedonia, extenuat de drum si trafic, dupa vreo 5-6 ore in care am facut 200km, l-am intrebat pe un tip mai negricios cat mai e pana la postul de control. Nu stia, dar imediat a dat un telefon si mi-a aratat prin semne directia si numarul de km.

 

Din ce m-am interesat, Albania e o tara sigura, unde singurele inconveniente sunt cersetorii si traficul. Totusi, in zona de nord-est, in apropierea granitei cu Muntenegru si Kosovo ar mai exista atat mine anti-personal, ramasite ale razboiului, cat si diverse grupari teroriste si paramilitare. Din pacate, acolo e si locul unde ai vrea sa te duci deoarece am vazut multe poze pe ADV cu trasee neasfaltate geniale.

 

N-ai nevoie de viza (nu exista pt cetatenii romani), taxa de drum nu exista (desi am auzit ca se cer 10E la granita pt masini, un fel de taxa eco, mie nu mi s-a cerut), cartea verde in general are si Albania trecuta, ai nevoie de asigurare medicala si pasaport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dai bani la granita ,un fel de vigneta.

E o tara pasnica, insa ideal este sa fii amabil, respectuos si precaut. Nu pune mana pe fundul fetelor, acolo in Albania inca functioneaza cutume tribale si la nunti(ca si in Serbia) se aud rafale de automat.

Ai grija la benzinarii ca te mai ciupesc de banuti, cauta temeinic cazare buna si sii atent la drum (ca de obicei pe o parte e stanca pe cealalta prapastie).

Si inca ceva, daca vezi o turma de oi in Albania mai mare , opreste-te si zi-i omului "Buna Ziua " pe romaneste ca iti va raspunde. (pana la o zecime din populatie este de "remeni")

Mesaj completat

nu stiu de zona de N cu Muntenegru si Kosovo, dar impresionant este tot Sudul cu muntii din zona Tepelene (N Pindului http://www.youtube.com/watch?v=c6_sC_6qdtU), si SE regiunea marilor lacuri Ochrid (Oharda), Prespa, Castoria (f aproape in Grecia) cu muntii spectaculosi ai Gramoshtei

. Ai avantajul accesului usor prin Grecia sau Republica Macedonia.

 

HAHA despre sosele asfaltate ma tem ca e foarte pretios spus, e de preferat un drum de pamant uscat.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi in Albania, e cea mai faina tara pe care am vizitat-o in ultima vreme.

Am fost anul trecut cu masina, nu-ti trebuie nici un fel de viza, doar pasaport valabil. Nici nu-mi amintesc sa fi platit ceva la vama, eu am intrat din Muntenegru pe la o ghereta unde mi-au facut ca un act de mana numit "actul masinii" pe care mi-au zis sa-l pastrez cu sfintenie pentru ca e imperios necesar sa-l arat la iesirea din tara (daca vreau sa mai ies cu masina :lol: )

 

In rest oamenii sunt foarte primitori, preturi mici, totul e salbatic si inedit, o sa fii surprins ca poate exista o astfel de tara in Europa.

Eu nu am avut nici un fel de probleme, nici cu localnicii, nici cu politia nici cu nimeni, nimic nimic nimic.

Am fost avertizat inainte de calatorie sa am grija ca e asa si pe dincolo dar s-a dovedit ca nu e nimic.

 

Uite aici: de la poza 134 pana pe vapor e ALBANIA.

http://picasaweb.google.co.uk/otommaniac/AdriaticaTour#

Fascinanta tara.

Singura parere de rau a fost ca nu am fost cu moto, dar ma voi duce, Albania e facuta pentru enduro-touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de zona de N cu Muntenegru si Kosovo, dar impresionant este tot Sudul cu muntii din zona Tepelene (N Pindului http://www.youtube.com/watch?v=c6_sC_6qdtU), si SE regiunea marilor lacuri Ochrid (Oharda), Prespa, Castoria (f aproape in Grecia) cu muntii spectaculosi ai Gramoshtei
. Ai avantajul accesului usor prin Grecia sau Republica Macedonia.

 

Imi pica foarte bine ce mi-ai zis. Zona de sud ma intereseaza, pentru ca am sa intru din Grecia si voi iesi in Macedonia. Nu ma intereseaza sa vad neaparat toata tara, pentru ca nu am in plan un concediu doar in aceasta tara. Albania va fi doar una din tarile prin care voi trece.

 

-----------------------------

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Daca mai aveti si alte idei, sunt binevenite. Ma intereseaza mai mult natura (munti spectaculosi, lacuri frumoase etc.) si mai putin orasele.

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pica foarte bine ce mi-ai zis. Zona de sud ma intereseaza, pentru ca am sa intru din Grecia si voi iesi in Macedonia. Nu ma intereseaza sa vad neaparat toata tara, pentru ca nu am in plan un concediu doar in aceasta tara. Albania va fi doar una din tarile prin care voi trece.

 

-----------------------------

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Daca mai aveti si alte idei, sunt binevenite. Ma intereseaza mai mult natura (munti spectaculosi, lacuri frumoase etc.) si mai putin orasele.

 

:cheers:

 

Salut Angi,

 

Am fost anul trecut cu motorul prin Albania. Am intrat din Grecia dinspre Igumenitsa si am iesit in nord inspre Muntenegru, dupa ce am facut o escala de o zi si in Tirana. Tzara este safe, n-ai nici o treaba cu nimeni. Traficul nu mi s-a parut mai nebun ca in Bucuresti, dar in schimb ce am remarcat si m-a surprins a fost ca de nenumarate ori cind ajungeam din spate o masina cu numar albanez, imi facea loc sa depasesc. Crede-ma ca nu a fost intimplare, deoarece la masini cu numar de Kosovo de exemplu nu mi s-a intimplat niciodata. La benzinarii in general poti sa platesti si in euro, chiar au indicator in euro. Diferenta e mica fata de plata in leke. Sau cel putin asa era. Benzinarii sunt cam din kilometru in kilometru intre Vlore si Tirana. De fapt cred ca e tzara cu cele mai multe benzinarii. Referitor la sosele , pot sa-ti spun ca drumul de la Sarande la Vlore este o nebunie. Eu l-am prins proaspat asfaltat, merge pe coasta pe curba de nivel, ai marea in stinga la vreo 200 de metri sub tine si e o nebunie de viraj dupa viraj pe un asfalt extrem de aderent ca am inclinat motorul de am ajuns sa polizez gentile laterale. Inainte cu vreo 20 de km de Vlore este o urcare de vreo 14 km care face din Transfagarasan o gluma dragutza, iar peisajul in lungul coastei este foarte fain. Drumurile in general in zona asta vestica a tarii au fost bune. La intrarea dinspre Grecia pe coasta lucrau la drum, inainte de Sarande a fost o portiune de vreo 20 km ceva mai rea dar apoi pina la Vlore, asa cum ti-am zis, superb. Dupa Vlore spre Tirana este la un moment dat un fel de autostrada care seamana mai mult cu un drum expres ca are si semafoare si giratorii pe el, dar te misti repede. Vezi ca dinspre Grecia poti sa intri si dinspre Ioannina inspre Gjirokaster, care am auzit ca e un oras fain. Cu cazarea in principiu nu ai treaba, sunt hoteluri la tot pasul, campinguri cu bungalouri, iar daca vrei da-mi un PM si-ti trimit vreo doua adrese de dormit , una inainte de Vlore si una in Tirana. Referitor la Tirana , pot sa-ti spun ca mi-a placut orasul, cel putin zona centrala unde am stat. Am gasit o cazare la un nene cu 36 EUR / noapte/3 persoane, la casa cu baie in camera si curte, fix in buricul tirgului si am avut motoarele safe. Ne-am plimbat pe jos prin oras pina seara tirziu pe la 11 - 12 si nu am avut nici o treaba. Cu oamenii te intelegi foarte usor daca vorbesti italiana. Eu unul vorbesc un pic de spaniola si impreuna cu romana m-am descurcat acceptabil ca sa dorm, maninc si beau, atit eu cit si calul meu. Ce sa-mi doresc mai mult. De bani sa nu-ti faci probleme, daca ai card sunt destule ATM-uri pe la banci. Cum au zis si ceilalti baieti, la intrare o sa platesti un fel de taxa de tranzit, la moto cred ca a fost 2 Euro, dar nu mai stiu sigur. Sa vezi sa ai in RCA si AL netaiata .

Per total eu zic ca Albania merita sa fie vazuta, acum, cit inca nu expodeaza turismul la ei. O sa vezi ca pe coasta au construit la hoteluri , mai ales in orasele mari, cit nu s-a construit in Romania in ultimii 20 de ani. Dar peisajele si oamenii sunt faini in general. Du-te ca merita. Eu unul as mai repeta tura, dar poate prin alte zone. Pina una alta daca vremea ma lasa , saptamina viitoare ar trebui sa o iau din loc spre tarile baltice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am sa revin cu niste intrebari.

Din ce-am mai studiat, m-ar interesa sa vad si zona de nord, nord-est. Valbone, Shoshan, Okol si restul.

Am banuiala ca nu prea o sa fie asfalt pe acolo si Uzunu povesteste chestii "razboinice" despre zona aia.

A fost cineva? Sau aveti ceva info reale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut recomandat in ghidul Lonely Planet, ferry-ul de pe lacul Koman nu ar trebui ratat. Mai mult decat atat am vazut o tura pe ADV care de la Fierze continua doar pe forestiere. Mai mult de atat nu te pot ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai gasesti topicul, te rog pune si tu link-ul.

 

Oricum, merci mult ^_^

vineri m-am intors din albania. am plecat de luni si m-am reintors vineri. la dus serbia, muntenegru si albania, iar la intoarcere am intrat prin kosovo. am mers cu masina, dar n-au fost nici un fel de probleme. oamenii sunt f primitori. nu s-a platit nicaieri la vama, nici un leu. singurii bani i-am dat la intoarcere, la intrarea in kosovo, pentru asigurare. cu toate ca am avut carte verde ni s-a spus sa facem asigurare, pentru ca la ei nu este recunoscuta. in albania am avut treaba in tirana, deci restul zonelor nu pot sa ti le zic. la dus am mers prin Kicevo, Ohrid, Elbasan, Tirana si peisajul a fost de vis. Aprox. 50 de km inainte de intrarea in Tirana am mers prin munti. Un peisaj extraordinar. Si drumul excelent. La intoarcere, acelasi peisaj superb, doar ca in loc s-o luam pe autostrada (e o autostrada noua, de aprox o luna), am gresit undeva drumul si am nimerit iar prin munti. (Lac, Puke, Kukes - granita cu Kosovo). Nimic rau in asta, doar ca am mers putin peste 5h doar prin munti, cu niste serpentine de ti se facea rau, cu o viteza de maxim 30-40kmh. Peisajul a fost superb insa.

Am fost cu treaba in Albania, dar mi-ar fi placut sa stau mai mult. E o tara f frumoasa. Mi-a placut f mult si Kosovo. Mi-am zis ca tura asta tre s-o fac cu motoru. Chiar merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intoarcere, acelasi peisaj superb, doar ca in loc s-o luam pe autostrada (e o autostrada noua, de aprox o luna), am gresit undeva drumul si am nimerit iar prin munti. (Lac, Puke, Kukes - granita cu Kosovo). Nimic rau in asta, doar ca am mers putin peste 5h doar prin munti, cu niste serpentine de ti se facea rau, cu o viteza de maxim 30-40kmh. Peisajul a fost superb insa.

 

Ma atrage grav zona de nord, dar, mai nou, sunt putin cam dezumflat.

 

www.smartraveller.gov.au zice asa:

"North-east region bordering Kosovo: We advise you to reconsider your need to travel to the north-east region bordering Kosovo (including the cities of Bajram Curri and Tropoje) due to the risk of criminal violence and unexploded ordnance along the Albania-Kosovo border. Armed criminal gangs are particularly prevalent in this north-east region. Foreigners have been robbed and assaulted when travelling in the area." ( http://www.smartraveller.gov.au/zw-cgi/view/Advice/Albania )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Mergi fara probleme,e ok

 

De mers prin Albania, oricum merg, ca face parte din tarile pe care mi le-am propus in tura asta. Singura chestie e ca vreau sa vad cat mai mult. Din Macedonia as fi intrat putin in Kosovo si dupa aia in nordul Albaniei. Astfel, luam Albania de la nord la sud fara sa trebuiasca sa repet vreun drum.

Banuiesc ca avertizarile Smartraveller sunt putin exagerate, dar nu pot fi trecute cu vederea, mai ales ca nu vom fi gasca mare si voi fi doar eu cu prietena mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
am auzit numai lucruri bune despre muntii si peisajele din albania, muntenegru, boznia cred ca va fi una din viitoarele destinatii ...angi, sa vedem ce impresii aduci de acolo

 

Am intrat in Albania din Ohrid, Macedonia. Am trecut prin Elbasan, Rogozhine, Vlore si Sarande. Portiunea dintre Vlore si Sarande arata cam asa:

IMG_0276.jpg IMG_0288.jpg

 

In rest, trist. Mizerie si aproape nimic de vazut. Ca sa-l citez pe Uzunu, "mai nimic picture worthy".

Ca peisaje, cred ca nordul extrem e ceva. Undeva in zona Valbone. Dar acolo nu stiu cat e de "safe" si nici drumurile nu stiu cum sunt. Noi n-am ajuns.

Daca in viitor nu mi se intrevede o ocazie sa vad nordul, zona Valbone, eu nu ma mai intorc in Albania, dar, din ceea ce-am vazut noi, daca ar fi sa sfatuiesc pe cineva cum sa vada Albania, i-as zice sa vina din Grecia si sa faca traseul prin Sarande pana la Vlore. Atat.

 

Din toata zona asta a Balcanilor, pentru mine Muntenegru ramane nr. 1

 

Mai multe detalii despre excursia noastra mai gasiti si in topicul pus de Crina la "Imagini din....."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...