Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Am fost la o tura de 650 km in weekend cu FZ6. 2 persoane, fara bagaje, consumul mi-a iesit fix 4%.

 

ma iau de ganduri :cheers: ....tura de we asta a fost de vreo 400km, doar eu pe motor, fara bagaj, mers cu 90-110 si consumul mi-a iesit 5,3% :) ( in oras ia cam 5.8%)

 

datele sunt cat se poate de corecte, caci am mers din plin in plin, km din bord.

 

acum o luna jumate am schimbat toate consumabilele, mai putin filtrul de benzina; e posibil ca asta sa creasca consumul in afara?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Consumul l-am facut dupa 260 km parcursi. In mare parte drum intins, dar si cu treceri prin anumite orase. Sa fiu mai exact, mi-a luat 4,02 l/100 km. Dar, nu am tras de ea, nu am facut plecari in tromba, am mers normal.90-110 km/h. Oricum eu sunt mai mult decat multumit de un astfel de consum. :)

 

Acuma am observat. Pai nu trebuie sa te mire ca iti papa 5.3%. Mi se pare un consum normal pt un motor pe carburator, tine cont ca FZ6 are motor cu injectie, de aici vine si consumul f. mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

As vrea sa fac si eu o revizie la motorul meu si as prefera un dealer autorizat. Am cam 1300 de Km cu ea si nu imi place cum suna nici motorul si nici cutia de viteze asa ca vreau sa schimb uleiurile. Imi recomandati si mie un service autorizat Yamaha bun? Voi ce ulei uri folositi? La mine scrie ca prim montajul ar fi Putoline...dar parca nu imi place acest brand, as merge pe Castrol. In ceeace priveste zgomotul motorului sunt foarte atent la chestiile astea (deviere profesionala :bigstar: ) si atunci cand trag gazul aud ceva sasait de genul parca ar trage aer fals pe undeva pe un furtun mic sau ca si cum ar avea ardere cu detonatii (tacanit de avans) . Asta numai cand trag de gaz si accelerez, in frana de motor si atunci cand merg constant nu se mei aude. A mai patit cineva asa ceva? Daca acest zgomot este anormal stiu ca nu se va rezolva cu schimbul de ulei dar schimbul oricum vreau sa o fac.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi ref. la asta mersi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac toate FZ-urile. In momentul cand deschizi gazul maxim, trage aer ca inecatul, asta se intampla cand mergi subturat, sa zicem cu 3000-4000 rpm, apoi daca ajungi la turatia si viteza dorita nu se mai aude. Cred ca acest lucru se intampla la orice vitezana cu motor 4 in linie.

Parerea mea e ca nu trebuie sa-ti faci probleme, e normal suieratul respectiv, dar intreaba si alti posesori de FZ6, vezi ce spun si ei.

 

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oameni buni, are vreunul sa imi imprumute pt 2 saptamani un suport de topcase pt FZ6? plec in concediu si mi-ar prinde bine daca as avea si asta pt inca o geanta in sus.

il aduc inapoi pe 20 august. plin cu bere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie in oras imi consuma cam 7% si asta mergand legal (sub 6000 ture mai tot timpul). Aglomeratia este mare si nu cred ca poate fi scos mult mai jos. Pe autostrada am facut un consum si am iesit cam la 5,9-6% la un regim de 130-140km/ora (poate un pic mai mult pe alocuri).

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca!

E frumoasa mobra, am si eu una si sunt super multumit de ea.

Ce nu-mi place este parbrizul... cu toate ca este util, ii strica aspectul. Apoi bugspoilerul care e urat si nu-i vad rostul.

Caut un parbriz pt fz6n, dar ceva mai frumos, asta nu-mi place. Stie cineva unde gasesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de link! Asa ceva chiar ma intereseaza. E fain parbrizul, arata excelent. Se potriveste bine si nu strica designul motocicletei. Am observat ca si celelalte accesorii sunt faine, de ex: bugspoilerul, grila radiator.

Ramane de vazut cum putem comanda?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa reclama si din prezentari, fazeru e si un pic motoreta sport.

Intrebarea mea este: a incercat careva sa i-a curbele, cu corpul un pic iesit in afara (ca la ss) si mai mult, e careva care a reusit sa puna genunchiu jos cu un fazer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc din ce am vazut pe alte forumuri, dar, afaik, genunchiul jos este o treaba dificila pe FZ6 datorita pozitiei scaritelor.

Poza atasata este cel mai bun exemplu, FZ6 vs R6.

post-18207-1186470777_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa reclama si din prezentari, fazeru e si un pic motoreta sport.

Intrebarea mea este: a incercat careva sa i-a curbele, cu corpul un pic iesit in afara (ca la ss) si mai mult, e careva care a reusit sa puna genunchiu jos cu un fazer?

 

Nu vad de ce trebuie sa pui genunchiul jos... te poti inclina pe viraje mai mult decat e necesar si fara gimnastica. Eu zic ca se poate conduce si sportiv daca vrei si cunosti.

Iata o poza pe pista

 

11434729rs.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu crash padurile,care mi-au scos peri albi.

 

initial incepusem un topic in alta sectiune si apoi am scris si aici.

ca sa fiu mai clar, am pus si niste poze. daca ma puteti ajuta cu un sfat, v-as fi recunoscator

 

/index.php?...st&p=820530

 

si pe mine ma intreseaza niste crash-pad-uri pt FZS 600. am intrebat la Tomina, dar pana acum n-am primit nici un raspuns, iar la Moto Adventure au zis ca-mi aduc pe comanda, si cu montat cu tot, ajung undeva pe la vreo 4,5-5 mil... asa ca fa o intrebare acolo, ca poate gasesc baietii o solutie sa ti le monteze.

 

eu trebuie sa-mi iau placute de frana-spate, si o sa dau o fuga pana la ei. o sa-i mai intreb si de crash-pad-uri, ca trebuie sa-mi comand si eu pana la urma.

 

cu a mea nu am inca poze calumea, pt ca am luat-o si am "ascuns-o" intr-un depozit pana-mi vin actele, pana iau si eu permisul, pana mai fac rost de bani sa mai cumpar o bujie, o placuta, un filtru... pana atunci va lasa sa va delectati cu poze facute cu telefonul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proaspat posesor de FZ6 Fazer '05. Luat actele ieri, motorul astazi. Traficul a fost o experienta interesanta, cand am ajuns acasa n-am fost capabil sa-o bag in curte decat impingand-o. N-am nici B si e si prima motocicleta :burnout:

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proaspat posesor de FZ6 Fazer '05. Luat actele ieri, motorul astazi. Traficul a fost o experienta interesanta, cand am ajuns acasa n-am fost capabil sa-o bag in curte decat impingand-o. N-am nici B si e si prima motocicleta :P

 

wellcome to the club!... :)

si mie mi s'a parut ciudat in trafic, fiind la prima iesire :burnout: ...am fost cam stresat si crispat, desi nu am depasit 40-50 la ora in portiunile drepte, cred ca se mirau si soferii....dar pana nu capat experientza nu ma dau rotund....si nici dupa aia...

maine ies iara.... :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa-i schimb bujiile am 12000 km cu ele , m-am uitat la pozitia lor, la doua mai ajungi la ele dar la celelalte doua ...... s-a incumetat cineva sa le schimbe ? Cum s-a descurcat? Sper ca nu trebuie sa desfaci tot motorul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

andrei, bacau

posesor de Fazer '98 cu multiple imbunatatiri:bixenon, toba racing carbon sebring, carene, topcase-uri, crashpaduri, masca radiator si aparatoare de lant personalizate, multe surubele albastre (iuupiiii:)), parbriz puig...

post-11134-1186782394_thumb.jpg

post-11134-1186782494_thumb.jpg

Editat de bMaNiAc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciao !

As dori sa imi cumpar si eu o aparatoare de noroi , in stiul BMW .

Am gasit una din aluminium la Yamaha Italia dar mi se pare scumpa 255 euro .

Aveti idee unde gasesc una de plastic , din materialul aripei spate ?

Am atasat poza sa va dati seama ce vreau !

Merci !

 

:lol:

post-3339-1186859508_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Oameni buni, imi trebuie un topcase (maricel) pentru Fazeru' meu 2006. Am dat jos unul de pe un Diversion dar, in doua zile, n-am gasit o solutie sa adaptez rackul. Daca stie cineva de un secondhand cu tot cu rack si placa, dati un reply scurt. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este: a incercat careva sa i-a curbele, cu corpul un pic iesit in afara (ca la ss) si mai mult, e careva care a reusit sa puna genunchiu jos cu un fazer?

 

fara sa vreau, am atins pentru prima oara asfaltul cu scarita; serpentine,sosea inclinata; a fost un sentiment ciudat, dar mi-a placut

 

si pe mine ma intreseaza niste crash-pad-uri pt FZS 600. am intrebat la Tomina, dar pana acum n-am primit nici un raspuns, iar la Moto Adventure au zis ca-mi aduc pe comanda, si cu montat cu tot, ajung undeva pe la vreo 4,5-5 mil

 

5 mil=~150E , mi se pare f mult; din ce stiu, un set ajunge cam 60-70E. ma rog, daca nu gasesc pe nicaieri, cred ca voi apela la ei..

 

am reusit sa fac niste poze:

post-17002-1187646909_thumb.jpgpost-17002-1187646935_thumb.jpg

 

voi veniti pe la Arc, miercurea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit o pereche de crash-pad-uri de la cineva de aici de pe forum. o sa le cumpar, si sa vad unde merg cu ele sa mi le montez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...