Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Nu are nici o treaba cu uzura ambreiajului pentru ca oricum nu schimbi vreodata sub 1300.

 

La un motor cu injectie reglajul e in ECU, nu stiu sa se gaseasca software pentru motocicleta asta decat daca ai power commander pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Am un fz6 fazer cu tobe sport Mivv. Aveti idee unde as putea gasi niste db killere? Asa am luat moto si nu sunt un mare fan al galagiei. Se aud bestial, dar parca un pic cam prea tare pt gusturile mele. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cativa baieti pe forum care fac asa ceva,trebuie sa mergi la ei sa iti ia niste masuratori si se rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos. Am tot forat forumul si cred ca am gasit pe cineva. Sper sa iasa OK treaba.


» Post actualizat in 14 Jun 2015 18:45
M-am hotarat. Dau la schimb tobe sport Mivv pentru tobele stock. Motorul meu este un fz6 fazer din 2004. Deci imi trebuie tobele stock care sa se potriveasca pentru modelul asta. Multumesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am o pb cu incarcarea:

- sunt la al 3-lea releu de incarcare care imi cedeaza. Pe ultimul l-am pus de vre-o 2 sapt si la rece imi baga 14V si apoi cand se incalzeste motorul nu mai incarca nimic si merg pe baterie.

Nici bateria nu e chiar noua dar daca e incarcata, invarte bine electromotorul. Am verifcat si bobinele magnetoului si sunt in valori normale 0.7Ohmi.

 

Se poate ca la cald sa imi faca ceva scurt si sa imi suga tot curentul? Ati mai avut careva problema asta? Ce as putea sa mai incerc?

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am o pb cu incarcarea:

- sunt la al 3-lea releu de incarcare care imi cedeaza. Pe ultimul l-am pus de vre-o 2 sapt si la rece imi baga 14V si apoi cand se incalzeste motorul nu mai incarca nimic si merg pe baterie.

Nici bateria nu e chiar noua dar daca e incarcata, invarte bine electromotorul. Am verifcat si bobinele magnetoului si sunt in valori normale 0.7Ohmi.

 

Se poate ca la cald sa imi faca ceva scurt si sa imi suga tot curentul? Ati mai avut careva problema asta? Ce as putea sa mai incerc?

Merci!

Statorul este vinovat in toata asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ulei imi recomandati? vreau sa pun Motul 5100 10w40 4T dar sunt nehotarat un prieten imi tot spune sa pun Motul 5100 15w50 4T ca este mult mai ok sa merge mult mai bine. Nu stiu ce sa zic cartea zice 10w40 eu am 27000 de km. ce recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10w40 eu pe asta merg de la 28 000 km de cand am luat motocicleta,si inainte sa o am eu tot pe 10w40 mergea,in prezent mobra are 43 000 km,si am de gand sa ii pun daca apuca sa mai stea la mn si urmatoarle 3-4 sezoane tot 10w40

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur si eu grupului cu noua mea achizitie, un FZ6 din 2005. Sunt foarte incantat de motocicleta, merge ca un vis :D Totodata vin si cu o mica intrebare. Cititsem ca ambreiajul e destul de tare la acest model, dar al meu nici nu pot sa-l trag cu doua degete, si aveam de gand sa-l gresez cu niste solutie speciala in speranta ca va ajuta putin. Daca asta nu merge, exista vreo alta solutie sa-l fac mai uman ?

Pe aceasta cale ii multumesc si fostului proprietar, care a fost un om de nota 10 si mi-a spus despre toate imperfectiunile fie ele cat de mici, si a avut grja de motocicleta cum nu se poate mai bine.

Si cateva poze :


» Post actualizat in 18 Jun 2015 16:02

Problema cablului s-a rezolvat, am gresat cablul, am si pus manetele originale ca imi par mai ok, dar am observat o chestie, si intreb ca sa nu mor prost. Suportii pentru scaritele pilotului sunt fixate la mine cu niste bucse de cauciuc cumva, si...se misca putin, e normal ? Eu orice motocicleta am avut pana acum suportii erau fixi nu se miscau absolut deloc.

post-38384-0-56024300-1434618957_thumb.jpg

post-38384-0-32892500-1434618965_thumb.jpg

post-38384-0-60095200-1434618974_thumb.jpg

post-38384-0-59949500-1434619037_thumb.jpg

Editat de tene_razvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit in club!

cu ambreiajul vad ca te-ai descurcat

la a mea nu se misca suportii decat daca trag cu mana de ei, dar am intalnit mobre la care suportii aveau nitel joc in bucsele alea.

nu cred ca e cazul sa-ti faci griji.

verifica si tu suruburile de stangere

arata bine mobra. sa te bucuri de ea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru aprecieri si pentru urari. De mobra cu siguranta voi avea grija, imi place din toate punctele de vedere, inclusiv cum e accesorizata, cel mai incantat am fost de parbriz si topcase + sidecaseuri, dar odata ce am auzit tobele m-am indragostit si de ele, fac putin zgomot, dar e in limitele bunului simt. Nu eram nici un mare fan al semnalizarilor aftermarket, dar acestea pe led sunt mult mai vizibile decat cele originale, farurile sunt modificate sa arda amandoua pe faza scurta, priza de bricheta, manere incalzite, practic nici sa vreau sa-i mai fac ceva nu prea mai am ce, dar pe viitor sunt ferm convins ca se mai gasesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...