Sari la conținut

Am Mierlit-o Si Eu....


crysssz
 Share

Postări Recomandate

scurt....am depasit...cand ma redresez vad in fata mea o masina de-a latu pe toata banda mea...nu puteam sa-l evit pe mijlocul drumului deoarece venea alta masina din fata...am franat violent, am aplecat motorul, m-am impins din scarite, motorul s-a izbit in roata din dreapta spate eu am trecut pe langa bara spate a masinii(dacie din 1900 toamna) m-am oprit din plonjon dupa vreo 30-40m, noroc de echipament ca am scapat cu bine...am numa` 2 "asfaltite" una in genunghi si una in cot, aman2 pe partea dreapta...

acuma ma duc la politie sa facem actele...mi-e frica ca-l scoate nevinovat pe ala cu dacia deoarece fra-su geaman a lu` ala care era cu dacia a omorat un om pe trecere de pieteni acu` 1an, era si extraordinar de beat si a scapat nevinovat...asta e...traim in romania si asta ne ocupa tot timpu`...

tin sa precize ca motorul ZX7R 1999 cumparat in urma cu 5zile din Italia este PRAF...si nu am avut viteza..tocmai fusesem pe niste serpentine si am tras putin de motor si eram foarte calm, nu mai aveam chef de dat in el...

BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capu sus! Sa speram ca nu scapa si asta nevinovat. Stiu ca atunci cand ti motoru praf nu prea te mai consoleaza nimeni si nimic insa de data asta zic io ca faptul ca esti intreg ar trebui sa sa o faca. Din ce ai descris tu (tarat 30-40 de metrii) :banana: aveai ceva viteza ca la 50-70 nu te duci atat... nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca ar fi avut loc impact intre tine si masina. Ori stii f bine sa cazi ori ai avut bulan exagerat. BAFTA maxima cu actele si nu-l lasa pe criminal sa scape. Tine ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat doar cu atat. Acuma tinete de capul taranului sa-ti faca motorul si daca se poate sa ramana si fara permis. Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat la politie...imi face asigurarea lui motorul...are la ALIANZ TIRIAC....stie cineva daca sunt seriosi sau nu???

 

a fost cumva o conventie cu el...el sa ramana cu carnetul si eu sa am asigurarea...el putea sa scoata culpa comuna si nu mi-ar fi convenit...

 

in legatura cu cazatura...m-am dus pe fund vreo 5m, dupa care am inceput sa ma rostogolesc...am tinut mainile lipite de corp pana mi s-a parut ca nu ma mai invart tare si am incercat sa pun mana sa ma opresc...asta a fost singura prostie...atunci m-am lovit la degetul mare care si acuma ma doare...in cele din urma m-am oprit, mergeam de parca eram beat..."pe 7carari"...asta a fost prima mea tranta...

 

cand a venit taica-miu la locul accidentului i-am zis din start..."sa nu crezi ca ma las de motoare" fapt care l-a socat urat de tot...si acuma este putin aerian...

 

o sa pun si ceva foto cu accidentul...

 

oare cat pot sa iau de la asigurare???eu zic ca nu mai am ce face cu el...cadrul este indoit, furca pare indoita, carenaj distrus complet, bord spart, faruri varza, rezervor VARZA...spart, indoit...aripa fata varza, manete, ghidon, scarite, schimbator, stop spate spart....mai are rost sa mai scriu????

motorul este o KAWA ZX7R 1999...cum ziceam in tara din 19.07.06...a costat 3500e in Italia...cat as putea sa iau??imi recuperez banii?? mai am si de platit leasing 1an cate 35e/luna + val reziduala....

 

bafta multa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit, man, bine ca ai scapat doar cu julituri.

 

Pacat de motor.

Ii doresc aluia sa-l ia data viitoare o basculanta in primire....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu...

stie cineva de asigurare????

 

Nu-ti face nici o grija cu asigurarea. Ai fost ,,norocos" ca ala in care ai intrat are asigurare la Alianz. Daca toate documentele pe care le ai sunt in ordine nu-ti face probleme. Ma ocup de accidente de ani de zile si cred ca cei de la Tiriac sunt unii dintre cei mai seriosi. Fa-ti copii dupa permis, certificatul de inmatriculare al motocicletei, autorizatii de reparatii, procesul verbal si polita de asigurare a conservarului si du-te la ei. Bafta multa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si eu ca aliantz sunt f f seriosi. Am 4 polite de rca si casco la ei si de fiecare data cand am avut vreun necaz m-au rezolvat in timp record, fara discutii, fara tabla indreptata...schimba tot.

 

Oricum bine ca ai scapat tu, asta e cel mai important.

Bafta si mult bulan in continuare, ca ti-ai folosit portia :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa te blindezi preventiv si cu 1-2 martori daca poti ca nu cumva sa se rasuceasca cu asigurari cu tot iar daca simti ceva de genul asta da-i rapid primul in judecata ca actiunea ti-o poti retrage oricand dar sa stie ca esti decis . succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat la politie...imi face asigurarea lui motorul...are la ALIANZ TIRIAC....stie cineva daca sunt seriosi sau nu???

 

La masini sunt destul de serios la constatarea daunei si intocmirea procesului verbal de reparatie. Sunt mai magari cand te duci cu chitantele la ei, vor sa te prosteasca pe fata si sa nu-ti dea tot banii, dar daca te tii de ei ii recuperezi.

Bina ca nu a fsot mai rau si MULTA BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut bulan, 2 carute simetric pe sosea, culmea, dau sa depasesc si vad ca cel din fatza mea lafel, oglinda frate, eu depaseam carutza mea el pe a lui :banana:, nu am mai reusit sa intru pe banda mea am depasit tot si carute si pe ala care depasea carutza :smoke:, bulan exagerat :lol:

 

enduro rulz, daca trebuia depaseam prin porumb :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul fiind in starea pe care ai descris-o trebuie considerata avarie totala, si sa-ti plateasca altul echivalent cu asta.

Deci insista pe avarie totala la inspectorul de daune, nu cumva s-o trimita la reparat fiindca nu va iesi cum trebuie.

 

Sau dauna totala - nu mai stiu exact termenul lor ...

Editat de David
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt bine sanatos...aproape...scuze de termenul ala mierlit da` mie imi place...:)

azi chiar am dat o tura cu un GSX F 1999...ah....ce ciuda mi-e de motor...si trebuia sa dau o tura pana la mare in weekend...am apucat numa` 300-400km pe ZX7...si cat mi-ai dorit un super sport...nici nu pot sa cred ceea ce s-a intamplat...

am fost astazi la asigurari...cel care face constatarile este in concediu si vine pe 1...pana atunci stau pe bara...nici macar nu pot sa ma apuc de motor sa vad ce are...nici nu am idee ce va fi...daca o sa recuperez banii......of.....

 

sfatul meu este sa purtati echipament...ar fi fost mult mai grav...la genunchi sunt cel mai tare lovit pt ca aveam blugi pe mine....in rest geaca cu protectii, brau Vanucci care mi-a salvat spatele de asfaltite, manusi piele, cizme de piele cu protectie, casca Lazer care arata f bine dupa tumba facuta....unele dintre ele le-am luat cu cateva zile inainte......oare pot sa le bag la asigurare???geaca este varza, la fel si braul....protectile de pe cizme sunt rashchetate bine...

 

 

sunt bine sanatos...aproape...scuze de termenul ala mierlit da` mie imi place...:)

azi chiar am dat o tura cu un GSX F 1999...ah....ce ciuda mi-e de motor...si trebuia sa dau o tura pana la mare in weekend...am apucat numa` 300-400km pe ZX7...si cat mi-ai dorit un super sport...nici nu pot sa cred ceea ce s-a intamplat...

am fost astazi la asigurari...cel care face constatarile este in concediu si vine pe 1...pana atunci stau pe bara...nici macar nu pot sa ma apuc de motor sa vad ce are...nici nu am idee ce va fi...daca o sa recuperez banii......of.....

 

sfatul meu este sa purtati echipament...ar fi fost mult mai grav...la genunchi sunt cel mai tare lovit pt ca aveam blugi pe mine....in rest geaca cu protectii, brau Vanucci care mi-a salvat spatele de asfaltite, manusi piele, cizme de piele cu protectie, casca Lazer care arata f bine dupa tumba facuta....unele dintre ele le-am luat cu cateva zile inainte......oare pot sa le bag la asigurare???geaca este varza, la fel si braul....protectile de pe cizme sunt rashchetate bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare pot sa le bag la asigurare???geaca este varza, la fel si braul....protectile de pe cizme sunt rashchetate bine...

 

 

 

baga-le la asigurare, CLAR!.. si dauna la echipament se considera ca si cea de la motor. Oricum, echipamentul de motor nu-i tocmai ieftin sa zici ca iti iei altu asa usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa mea in zilele bune.....o sa pun si niste foto in cateva zile sa se vada cum arata acuma...sa se vada ce poate face un retardat inconstient care credea ca poate intoarce masina printre 2 masini care veneau din sensul lui si 2 care se apropiau + eu in depasire.....

 

Kawa mea in zilele bune.....o sa pun si niste foto in cateva zile sa se vada cum arata acuma...sa se vada ce poate face un retardat inconstient care credea ca poate intoarce masina printre 2 masini care veneau din sensul lui si 2 care se apropiau + eu in depasire.....

 

2nd

 

nush dc da` nu incarca fotografiile...net d cacao

post-8006-1153756220_thumb.jpg

post-8006-1153756329_thumb.jpg

post-8006-1153756505_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa iei de la asigurare in jur de 2500E plus minus, dupa ce ti se face constatarea de la aliantz du-te la un service autorizat sa iti faca un deviz estimativ pe care sa-l atasezi la dosar, si apuca-te sa iti cauti piese, si inarmeaza-te cu multa rabdare! Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2500???de unde iau eu cu 2500 carenaj complet, faruri, bord, contact, manete frana + ambreiaj, scarite+ schimbator, furca, janta fata, posibil si cadru, radiator, rezervor..........

vrei sa mai continui??

2500 le dau de cap poate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija la cuvinte, pe mine m-au trecut fiorii cand am vazut de "mierlit", ca asta implica o finalitate tragica. Sa te faci bine cat de iute!

 

MIERLĂ, mierlesc, vb. IV. Intranz. (Arg.) A muri. – Cf. țig. m e r a u.

MIERLĂ vb. v. asasina, deceda, dispărea, duce, muri, omorî, pieri, prăpădi, răposa, sfârÂşi, stinge, sucomba, suprima, ucide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cere dauna totala, vinde ce a ramas din motor ca piese de schimb si fugi de ia-ti alta

cred ca e cea mai buna afacere pe care o poti face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...