Sari la conținut

Routes des Grandes Alpes


Postări Recomandate

pun cateva din sectorul martigny- chamonix, nu face parte din ruta. maine intru in ruta dar ceva mai jos de thonon unde incepe, am vrut sa vin la chamonix unde imi place f mult.

Mesaj completat

va anunt cu regret ca chamonix e sucombat, turisti ioc, praf si jeg, preturi f mari, bodegi majoritaea inchise pana la 6. am reusit sa gasesc un chinezesc deschis, am mancat cu 80 eur - 90 cu spaga - nu mare lucru, fiecare fel costa 10-15 eu. bodega o spelunca cu mese din plastic. am plecat nemancat, am mai luat o franzela si am mancat-o goala. mai pun cateva poze de aici, ultima e hotelul unde stau si care e ok.

maine plec in sus.

post-818-1277384866_thumb.jpg

post-818-1277384953_thumb.jpg

post-818-1277385006_thumb.jpg

post-818-1277385050_thumb.jpg

post-818-1277385074_thumb.jpg

post-818-1277385096_thumb.jpg

post-818-1277395515_thumb.jpg

post-818-1277395552_thumb.jpg

post-818-1277395598_thumb.jpg

post-818-1277395628_thumb.jpg

post-818-1277395667_thumb.jpg

post-818-1277395722_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi praf, jeg si mancare scumpa pe acolo, dar... yo inca visez sa calc pe acolo :)

drum bun in continuare; si mai pune o poza pentru noi astia care inca mai viseaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene , sigur ai fot la chamonix - mont blanc ?

noi am trecut alaltaieri p`acolo , si :

- am mancat ca purceii 9 pers cu 190 euro , la un restaurant cum de mult n-am mai vazut

- ceva turisti erau , dar nu cine stie ce

- am mancat si la pranz , erau dechise destule carciumioare

- intr-o seara am prins si " fete de la musique " , si erau pline terasele de oameni

- am mancat la un chinezesc , cu mese de lemn , si cu fete de masa

O impresie generala de la 14 oameni deVpre chamonix : sUPER OK

Poate cand esti singur , totul pare trist ...

Ps Thononul este superb !

VIVE LA FRANCE !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va anunt cu regret ca chamonix e sucombat, turisti ioc, praf si jeg, preturi f mari, bodegi majoritaea inchise pana la 6. am reusit sa gasesc un chinezesc deschis, am mancat cu 80 eur - 90 cu spaga - nu mare lucru, fiecare fel costa 10-15 eu. bodega o spelunca cu mese din plastic. am plecat nemancat, am mai luat o franzela si am mancat-o goala. mai pun cateva poze de aici, ultima e hotelul unde stau si care e ok.

maine plec in sus.

 

Vezi daca ai dat cu k.k.t in pensiunea lui Traian? Cum ar fi fost o friptura de peste la Chamonix... :laugh:

 

ne radem si noi, nu te supara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi daca ai dat cu k.k.t in pensiunea lui Traian? Cum ar fi fost o friptura de peste la Chamonix... :laugh:

 

ne radem si noi, nu te supara!

 

 

trebuie sai mai ia cineva apararea si lui doru dupa motocicleta el este a fost sigur peacolo gusturile fratilor se discuta este adevarat e urat singur dar fiecare cum doreste drum bun oameni buni si mai delectatine cu poze povesti cu stima Pompi

Editat de pompiliu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am dat cu nimic am spus ca nu-mi place, e de prost gust atata tot. pe forumul asta toti idiotii fac chestiuni personale din orice, nefiind in stare sa poarte un dialog de idei invariabil se ajunge la `ba p-a ma-tii`, acolo unde se simt ei bine si exceleaza toti. bai baieti, eu cunosc oameni cu motociclete inteligenti si civilizati. restul va rog mars!

azi am executat asa- chamonix - val d`isere- col d`iseran,am mers eu ce am mers pana m-a apucat plictiseala, e ok dar nu se compara cu ce am vazut deja, asa ca am facut vira prin tunel catre torino, apoi direct savona si in final am ajuns la menton unde stau 6 zile. maine inchiriez o masina si ma fac praf in una pe zi - saint tromez, cannes, monaco...etc. aiurez, a mea nu si-a luat permisul. o sa merg in plimbare oricum. poze mai incolo din munti.

dydy - aie e ironie sau prostie? avem standarde diferite.

Mesaj completat

P1000780

Mesaj completat

poze aici

 

http://www.flickr.com/photos/51537607@N08/...57624358719624/

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

restul va rog mars!

 

dydy - aie e ironie sau prostie? avem standarde diferite.

http://www.flickr.com/photos/51537607@N08/...57624358719624/

 

ma asteptam sa scrii "marche"...ca suntem in Franta... :laugh:

aveam pretentii la tine ca esti baiat destept....dar te cam oftici, nu tii la gluma...asta e motivul pentru care se fac topicui lungi.

 

Drum bun, mai baga poxe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saint tropez, cannes, antibe.

astazi si maine nisa si monaco.

treaba pe aici e cam asa- locurile sunt finaniar accesibile. un hotel pe malul marii e 120/noapte. mai la interior cred ca gasesti cu 60 daca rezervi din timp, acum deja nu mai sunt camere. o cina e 80-90 pe faleza, aceeasi cina e 30 cateva strazi mai la interior. au paine f buna, specialitati de patiserie de asemenea f bune. sunt magazine alimentare, preturi numai f putin mai mari decat in ro. plajele sunt publice, fara taxa, nu se inchiriaza nimic, vrei umbrela o cumperi cu 12 eu si ai terminat. sunt zeci de km de plaje f frumoase pe marginea drumului, te duci, tragi masina si gata la baie. traim intr-o cocina de porci si avem impresia ca suntem smecheri dar bubuim de prosti.

 

http://picasaweb.google.com/11196369881064...ezCannesAntibe#

 

apasati SLIDESHOW sus in bara in stanga sa le vedeti full screen, sunt facute din mers fara mari pretentii.

post-818-1277703201_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne vedem in garmisch ninele, aici sunt pana pe 1 jul dimineata daca ajungi.

Mesaj completat

mai jos poze din nisa si monaco. nisa nu e interesanta, e destul de murdar acolo, faleza o imita pe cea din cannes dar nu sufera comparatie. monaco e ff aglomerat, se circula bara la bara sop and go pe niste dealuri urci-cobori. incepuse sa-mi miroasa ambreiajul a ars si am parasit ruta centrala. ma mai duc maine acolo si stau toata ziua. e aici un soi de bogatie mostenita de generatii, nu mitocanie din aia de parveniti/hoti/nemernici cum e pe la noi. lumea e egal relaxata si politicoasa, oricine cu oricine.

de la nisa la monaco am venit numai pe coasta, sunt multe statiuni, din una in alta, nume de care nu auzisem, toate frumoase. ca aspect practic, aici, pe toata coasta, hotelurile sunt cu fata la apa, iesi din hotel si faci baldabac in mare. in rest, toti bogatii pamantului ori locuiesc ori s-au adunat aici dupa densitatea de yachturi. repet, preturile nu sunt prohibitive si efectiv te simti om. nu as mai veni acasa.

 

http://picasaweb.google.com/11196369881064...7/NisaSiMonaco#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine locurile alea, vara trecuta am fost cu masina, in august sper sa ajung si eu cu motorul.

 

Referitor la poze: cred ca ti-a scapat o setare ceva la aparat , foarte multe poze mi se par subexpuse .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...e aici un soi de bogatie mostenita de generatii, nu mitocanie din aia de parveniti/hoti/nemernici cum e pe la noi. lumea e egal relaxata si politicoasa, oricine cu oricine.

efectiv te simti om. nu as mai veni acasa.

 

Doru,

 

Te felicit sincer pentru "evadarile" tale...

 

Drum bun in continuare !

:smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine locurile alea, vara trecuta am fost cu masina, in august sper sa ajung si eu cu motorul.

 

Referitor la poze: cred ca ti-a scapat o setare ceva la aparat , foarte multe poze mi se par subexpuse .

 

sunt contra luminii, se inchide diafragma, altfel e pe auto, daca lumina e corecta ies bine. la facem si noi pe directia de mers dar cam avem soarele in fata.

multumesc dane, poate ne vedem cand vin la o saramura undeva.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze .. subiectul pozelor e frumos dar pozele in sine sunt oribile. Initial am crezut ca mi s-a stricat monitorul, dar se pare ca alte poze se vad bine.. :smoke:

Daca zici ca sunt facute pe AUTO atunci sigur acel aparat nu e normal la cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da toate sunt subexpuse, era aparatul pe -1.33ev ceea ce e f mult, probabil a fost atins din greseala. e mic si greu de manevrat cu manusi moto.

 

Norocul e ca se pot corecta putin cu niste post procesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

monte carlo

aparatul foto era in balarii rau, -1.33ev si custom wb cu setari manuale aiurea. l-am rezolvat, acum e in p pe auto toate, asta e ce poate, pt mine e suficient. treaba e ca am cu mine un laptop mic pe care il folosesc prima oara, nu stiam cum se vede, de asta nu am observat.

ma rog, despre monaco.

e o mare aglomerare urbana, toata lumea sta la bloc, ala e orasul, ce vedeti, asezat in terase catre port. nu prea sunt trotuare, nu prea sunt pietoni, e ff cald, putina vegetatie, s-au adunat acolo toti evazionistii si bogatii sa nu plateasca taxe in tarile de bastina. nu e placut de trait. incalceala mare, strazi inguste si sucite, naspa. strict de snobi si evazionisti cum am spus. sper sa va placa mai mult pozele cel putin tehnic, si astea sunt din mers de pe motor.

 

http://picasaweb.google.com/11196369881064...997/MonteCarlo#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...