Sari la conținut

M-am Imprastiat Pe Sosea..


Ioana Suzuki
 Share

Postări Recomandate

Mi s-a intamplat si mie sa am un accident... In localitate, dinspre Transfagarasan (da, am mers cu Suzy pe acolo! :laugh: ) spre Curtea de Arges, depaseam masini care mergeau stil melc. Insa o Dacie din fata s/a gandit sa vireze stanga brusc - cu semnal, dar brusc. Dar mai mult, la jumatea virajului s-a gandit sa se opreasca! Adica pe sensul opus. Unde tocmai ma aflam eu, in depasirea altor masini... De ce s-a oprit, nu stiu... Se gandea ca era o alta strada... Nu stiu. :banana:

 

Frana, dar am intrat in idiot. Eu sunt ok (dar sperietura cat casa), motorul cam sifonat, dar merge. Carena fata, dreapta sparte, la fel si farul, maneta acceleratie rupta, toba hasurata...

 

Dar sa revin la imbecil. Il intreb daca nu m-a vazut ca ma aflam in depasire inainte sa puna neuronul la treaba si sa vireze de volan. Imi raspunde ca m-a vazut, dar cu vreo 2 km inainte, si ca dupa aceea nu. Of! :smoke: :lol:

 

Partea ok e ca am casco. Am stat doua ore dupa aceea la politia comunala (agentul super de treaba) si inca o ora sa ma calmez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ca esti ok, si cu casco ... geniala mutare.

Vezi ca e plin de d-astia care daca nu fac stanga deschid usa. Nu stiu sa propun o solutie pentru depasit coloane ... e ilegal btw.

 

Sa ai bafta de putini bizoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde tocmai ma aflam eu, in depasirea altor masini.

 

Din cate stiu eu esti scos vinovat daca depasesti 2 sau mai multe masini aflate in miscare sau chiar daca una din cele 2 sa fie oprita. Cineva poate da mai multe informatii, dar eu asa stiu...

 

Insanatosire grabnica amandoura. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu v-am spus era ca linia era continua, deci si ala era de vina ca a virat, si eu ca depaseam. Adica 1-1.

 

Agentul insa m-a scos pe mine parte vinovata cu un argument cam greu de demontat: oricine trebuie sa pastreze o distanta regulamentara fata de cel din fata, adica daca ala avea semnal si in momentul respectiv vira, trebuia sa fiu mai in spate. Iar cel din spate e vinovat in 99% din cazuri...

 

Si am pus pe casco si pentru ca ala sa isi poata repara vechitura... Ca de..

 

In privinta depasirii coloanei: masinile erau in mers, deci puteam sa depasesc oricate vroiam, daca nu era linia aia continua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul merge, farul functioneaza... Pot sa circul fara probleme pana cand imi aduc astia piesele. Ca am plecat dupa multe tigari fumate, e altceva.

 

Ce m-a speriat pe mine cel mai tare a fost ideea ca masina din spatele meu sa nu dea peste mine cand eram trantita in strada...

 

A fost un moment negru... S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Agentul insa m-a scos pe mine parte vinovata cu un argument cam greu de demontat: oricine trebuie sa pastreze o distanta regulamentara fata de cel din fata, adica daca ala avea semnal si in momentul respectiv vira, trebuia sa fiu mai in spate. Iar cel din spate e vinovat in 99% din cazuri...

 

 

 

nu prea este asa afirmatia asta....

ala care vireaza trebuie sa semnalizeze si sa se asigure ca din spate nu este angajat altcineva in depasirea lui caz in care este interzis sub orice forma sa schimbe banda de mers. Aici nu se aplica distanta regulamentara fata de cel din fata, decat daca franeza si tu intri in poponeata lui pe aceesi banda de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de spus fără să fi fost la fața locului, dar când intri în depăÂşire Âşi eÂşti pe contrasens nu se aplică regula cu distanța față de cel din față, că tocmai asta e depăÂşirea. Se aplică doar la vehicole ce merg în Âşir pe aceeaÂşi bandă. Când intri în depăÂşirea unei maÂşini aceasta nu are voie să depăÂşească la rândul ei, oricâte semnale pune - Art 151.

 

Conform regulamentului Âşi descrierii e culpă comună. IMHO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta asa:

 

1. Chestia cu distanta e valabila daca intri in ala din fata ta, nu daca dobitocu' a facut stanga prin fata ta.

 

2. E considerat "dublare" cazul in care depasesti un autovehicul care la randul lui se afla in depasirea unui al treilea. O coloana de masini care sta sau merge incet poti s-o depasesti pe stanga indiferent de numarul lor cu doua exceptii: daca coloana e oprita la semafor sau la o bariera.

 

3. In cazul de fata gaboru a fost un idiot cu explicatia cu distanta si iar idiot pentru ca e simplu: amandoi ati fost vinovati: tu ca ai depasit pe un sector de drum pe care era interzisa depasirea prin marcajul longitudinal continuu iar el pentru ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, chestie care este obligatorie in completarea semnalizarii intentiei lui. Daca stiai chestiile astea scapai nevinovata argumentand ca el ar fi trebuit sa semnalizeze cu minim 50 m inainte de locul manevrei dupa care sa se asigure ca poate efectua manevra in siguranta. Si gaboru' fiind varza din ce ai povestit il faceai din doua vorbe cu decretu' in brate.

 

Oricum bine ca n-ai patit nimic si bine ca ai Casco. (nu prea inteleg cum de ti-au acceptat casco la gs 500, poate ne spui si noua cat platesti la ea, de curiozitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta asa:

 

1. Chestia cu distanta e valabila daca intri in ala din fata ta, nu daca dobitocu' a facut stanga prin fata ta.

 

2. E considerat "dublare" cazul in care depasesti un autovehicul care la randul lui se afla in depasirea unui al treilea. O coloana de masini care sta sau merge incet poti s-o depasesti pe stanga indiferent de numarul lor cu doua exceptii: daca coloana e oprita la semafor sau la o bariera.

 

 

 

Ai dreptate.

 

Ca Ioana a depasit 100 de masini, toti facem la fel. Nu comentez. Dupa mine cel cu dacia e 400% vinovat:

 

1. a iesit din coloana fara sa se uite. Daca venea o raba?

 

2. a franat ca imbecilul: e si un articol de lege care spune ca nu ai voie sa franezi cand ti se scoala.

 

Si acum pt Ioana: imi pare rau ca ti s-a intamplat, ai noroc cu Casco. Noroc ca nu ai patit ceva :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau!! Spor cu reparatul!!

 

P.S. Mai lasati-o mai cu cine e de vin, legi, etc. Pe strada daca dai de unul care-l doare-n spit de tine si de reguli mori cu dreptatea de partea ta. Nu va mai asteptati sa respecte toti regulile, mai bine va asteptati sa nu le respecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea este asa afirmatia asta....

ala care vireaza trebuie sa semnalizeze si sa se asigure ca din spate nu este angajat altcineva in depasirea lui caz in care este interzis sub orice forma sa schimbe banda de mers. Aici nu se aplica distanta regulamentara fata de cel din fata, decat daca franeza si tu intri in poponeata lui pe aceesi banda de mers.

 

 

Si eu zic la fel.

Depasirea este singura manevra care creeaza obligatii pt ambii conducatori: si cel care depaseste si cel care este depasit. Iar faptul ca el a dat semnal brusc, asta nu il scuza. Trebuia si se asigure. Semnalizarea manevrei nu iti dreptul de efectuare a acelei manevre, decat dupa asigurare.

Iar despre partea cu lovitul din spate, asta se poate combate daca poti dovedi ca intr-adevar manevra lui a fost brusca si fara nici o logica. Dar cred ca aici iti trebuiau si martori.

Este o metoda foarte comoda pt politisti de a gasi un vinovat intr-o situatie in care este cuvantul unuia impotriva celuilalt, iar el este terta parte care trebuie sa hotarasca cine este vinovat. Legislatia e de vina.

 

Depaseste momentul cat mai repede, repara si moto si sa ne vedem pe strada.

 

Later edit: eu zic ca e culpa comuna, dupa ce am mai citit odata tot.

Editat de ISM29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

k, chestia cu culpa comuna sta cam asa: normal ca si idiotul trebuia sa se asigure ca venea cineva si sa nu franeze si sa nu vireze pe linie continua. Si eu trebuia sa nu depasesc pe linia aia.

 

Dar am fost sfatuita de cine era cu mine - si am fost de acord - ca sa punem doar culpa mea ca sa poata si ala sa isi repare. Sincer, nu parea sa aiba banii de reparatie si daca pe mine nu ma costa nimic in plus - poate ca odata o sa ma ajute si pe mine cineva asa. Poate sa regret decizia, nu stiu, dar deocamdata sa il las si pe el sa traiasca.

 

Iar Casco am facut-o la Asiban - pe GS nou, valoare 6100 Eur, am platit 412 EUR, cu reducere 10% ca am dat toti banii odata. Cu franciza 5%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau!! Spor cu reparatul!!

 

P.S. Mai lasati-o mai cu cine e de vin, legi, etc. Pe strada daca dai de unul care-l doare-n spit de tine si de reguli mori cu dreptatea de partea ta. Nu va mai asteptati sa respecte toti regulile, mai bine va asteptati sa nu le respecte.

 

CLAR!!!

 

De aia dupa 10-20mii de km de motociclism (in special in oras) te faci "clar vazator" pt unele situatii!

 

Inveti sa anticipezi si astfel sa iti salvezi pielea ca ... legea nu se respecta. Din partea unora din nesimtire, din partea altora din prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut 2 faze identice, in Bucuresti, dar din fericire s-a terminat doar cu multa carne in congelatorul alora :laugh:

 

pe prima am evitat-o facand brusc stanga (am avut si unde - pe prima banda de pe sensul opus), cand s-a trezit unu cu papucul sa fac brusc stanga desi eram chiar la geamul lui...

 

a doua tipul s-a bagat in depasire la cativa metri in fata mea si am franat pana am ajuns la o palma de bara din spate...

 

in ambele cazuri depaseam mai multe masini, dar mergeam o idee mai tare ca ele... ca imi tot statea in minte ca o sa se trezeasca unu sa faca stanga :lol: si am avut timp si reflexe sa evit urmari nasoale :smoke:

 

in concluzie traiasca frana de mana :-L

 

Bine ca ai scapat cu bine! Fac cinste cu pachetul de tigari fumat la politie :banana:

 

parca mai ieri faceai jaloanele la Auto TT si tremuari de nerabadare asteptand suzy-ul :P si acum il repari... of viata asta... e complexa :-L

Editat de Rebel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai rau!! Spor cu reparatul!!

 

P.S. Mai lasati-o mai cu cine e de vin, legi, etc. Pe strada daca dai de unul care-l doare-n spit de tine si de reguli mori cu dreptatea de partea ta. Nu va mai asteptati sa respecte toti regulile, mai bine va asteptati sa nu le respecte.

 

Sunt cazuri si cazuri...cazuri in care chiar daca respecti legea iesi sifonat si cazuri in care nu o respecti si iesi la fel ca in cazul precedent. Ce este de urmat aici este ca majoritatea dintre voi vor accidente mai putine, ori asta implica si respectarea regulilor impuse de frumoasa noastra tara. Voi ziceti ca uite ala a dat coltul ca mergea cu nu stiu cat si ca a mers neregulamentar ii sariti in cap ( care nu-l mai are ). Voi ziceti de conservari tampiti si idioti ( nu ca nu ar fi ), dar mai bine ne-am uita la noi in ograda mai intai si apoi sa scoatem capul in fata si sa facem miting de anti-accidente.

 

Ioana n-am nimic cu tine, iti urez insanatosire grabnica din toate punctele de vedere si cat mai multi km pe Suzi.

 

Toti care sia-u dat cu parerea mai sus au perfecta dreptate. Concluzia e ca militianului trebuia sa-i spui: Io platesc amenda pt. depasire pe linia continua iar sa-mi faca motoru' pt. ca e vina lui ca nu s-a asigurat si dai si lui amenda ca a depasit si el pe linie continua.

 

Ambii conducatori sunt vinovati si s-au lovit reciproc incalcand aceeasi regula...fiecare ar fi trebuit sa-si faca fierul singuri si nu sa traga bonusuri de pe urma altuia.

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana: Sper ca esti ok si ti-au mai trecut sperietura si supararea... Ai grija de tine, ca altii n-or s-o faca. :-L :smoke:

 

Te felicit pt curajul de a recunoaste ca si tu ai gresit. Este nevoie, intr-adevar, de curaj sa faci asta :laugh:

 

Ai grija de tine, fierul se indreapta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca esti tu in regula

 

si eu am avut de curand un accident, ceva mai urat - adica a mea nu a mai plecat.... contactul era rupt. iar pe unde mergeam zburau camioanele mai repede ca motoarele... si tot asa ma rugam, sa nu apara unul din spate.

 

atentie insa cu asiguratorul casco, is cam bulangii.. nu vor sa schimbe piese decat daca considera ei ca e de cuviinta.. nu daca zice servicu autorizat... m-am certat bine cu ei pe tema asta, si nu am terminat inca...

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia dupa 10-20mii de km de motociclism (in special in oras) te faci "clar vazator" pt unele situatii!

Asa ii,ajungi sa te miri cand iti da unu prioritate :cheers:

 

@Ioana Suzuki bine ca ai scapat asa usor,multi nu au norocul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...