Sari la conținut

Tura III "mit Vlad", Route des Grandes Alpes


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 198
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si ce, brasovenii au nevoie de invitatie speciala? :baldy:

As veni cu cea mai mare placere ca mi-e dor sa mai stam de vorba. Daca ne intalnim pe la 19 si stam pana pe la miezul noptii,ma prinde 3 dimineata pana ajung inapoi! Nu-i problema numai ca nu stiu ce program am atunci. Oricum mai e pana atunci, mai vorbim. Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare cam offtopic, dar cum ati stat ceva vreme in Franta, as vrea sa stiu cum este cu autostrazile. Sa va explic : as vrea sa plec din Italia in Franta pana la Paris probabil cu motocicleta, dar nu stiu cum se plateste si cum este cu autostrada in Franta. In Italia e simplu : intri in autostrada, iei biletul, iesi, platesti cati km ai facut (exemplu : Milano-Tarvisio, aprox. 480 km, costa cam 20 de euro).

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare cam offtopic, dar cum ati stat ceva vreme in Franta, as vrea sa stiu cum este cu autostrazile. Sa va explic : as vrea sa plec din Italia in Franta pana la Paris probabil cu motocicleta, dar nu stiu cum se plateste si cum este cu autostrada in Franta. In Italia e simplu : intri in autostrada, iei biletul, iesi, platesti cati km ai facut (exemplu : Milano-Tarvisio, aprox. 480 km, costa cam 20 de euro).

Va multumesc.

 

e la fel de "simplu" ca in Italia. si la fel de scump

Editat de Scufu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e la fel de "simplu" ca in Italia. si la fel de scump

 

Doar ca daca in F ai sansa sa platesti mai putin cu moto decat cu masina (de obicei la primul automat din dreapta) ceea ce in Italia nu este si mi se pare cam magarie ca moto sa plateasca la fel ca auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e poza cumparata de la baietii aia

 

dydy vinzi motorul si in rate ? pe vreo 5 ani? si dau si un ciolan la bikers :baldy:

 

OOO, ai dat 22eur pe ea si acum ne-o dai noua gratis.. ;)

Bine, e varianta mini..

 

Super misto poza! Super misto ce fac oamenii aia acolo cu pozatul.. costa ceva dar merita ca amintire, si eu mi-as lua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri. O sa ma gandesc la varianta cu autostrada numai daca nu o sa am mult timp la dispozitie. Si intr-adevar, in Italia motocicletele platesc autostrada la fel ca si masinile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea din Italia mergand numai pe autostrazi am platit 42 euro :baldy: Se mira si macaronarul de la ghiseu de marimea sumei. Italia, vorba lui Ianachim, merita batuta pe drumuri laturalnice si mai pe indelete. Ai ce vedea, manca, bea ;) si este relativ aproape.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La iesirea din Italia mergand numai pe autostrazi am platit 42 euro ...

 

Ia uite, lume noua pe acest topic... ati fost cu noi in excursie? Parca v-am vazut in niste poze si filmulete :baldy:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca le-am lasat francezilor peste 100 euro pe autostrazi (50 intr-o singura zi!) dar au cele mai bune drumuri pe care le-am intalnit in Europa. Nicio groapa in mii de km. Si drumurile nationale, fara plata sunt foarte bune, dar trec prin sate si ai limita de viteza, asa ca daca nu ai timp nu poti sa eviti autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit-o eu de cateva ori cam asa a fost:

in america - parcare aiurea, exces de viteza

masina inchiriata. m-au executat direct in cardul de credit. probabil amenda a mers la avis, hertz, ce-o fi sost, aia au dat cc-ul meu si m-au executat.

in olanda: cateva pt exces de viteza pe autostrada, camere fixe cum avem noi: mi-au venit in plic cu somatie sa le platesc in termen ca altfel bla...bla ...bla...

le-am trimis banii exact cum au spus pt ca mi-a fost teama ca ma baga in vreo baza de date si cand mai dau sa intru in olanda ma salta si ma pun sa platesc penalitati sau mai stiu eu ce.

in germania cu motorul acum o luna: tot radar pe autostrada, 135/h in zona de 110. imediat in coada mea a aparut in bmw seria 5 break de politie, a mers asa cel putin 10 min, eu f cuminte, vazusem flash-ul cand mi-a facut poza. pana la urma s-a plictisit, s-a bagat in fata mea si a aprins mesajul "follow me" sus pe capota. m-a bagat intr-o parcare si mi-a luat 100 eur, cu acte evident. zilele trecute mi-a venit acasa prin posta un plic cu explicatii, ca de ce am platit si ca daca se mai intampla intr-un nterval de 6 luni nu mai stiu ce imi fac dar nasol. plec in oct si in germania si in olanda si deja sunt enervat.

una peste alta, mai tare o frig cand imi vine aici sau in bulgaria sau ungaria decat in vest. celor care umblati eu nu va recomand sa va jucati cu aia ca nu stiu nici de spaga nici de gluma. masina parcata aiurea mi-au saltat-o de cateva ori. se scoate cu cca 100 eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 15-20 de ani spuneam tuturor ca in america e un fel de nazism si un exces de reglementare, ca de fat nu e nici o libertate ci o lista nesfarsita de constrangeri, care de care mai idioate. se uitau la mine ziceau ca sunt nebun. ma rog, cu toate astea in america orice problema are o rezolvare daca platesti un pret, e ok pt cei cu vederi ultraliberale iar tara e vis pt orice - auto, moto.... ce vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ RvsS a pomenit despre amenzile din Franta pt. ca aici este un topic dedicat excursiei in Franta...

 

@ ceilalti: chiar daca este un forum public, mi se pare frumos sa faceti chat in alta parte sau undeva unde ar fi on-topic subiectul autostrazi &co.

Exista deja un astfel de topic dedicat... de ce aici? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta discutia desi poate nu era locul ei aici. Oricum consider ca am avut noroc cu carul in Franta cand toata ceata de motoare am trecut prin linistite satucuri adormite, de caldura dupa amiezii, cu 110km/h. :laugh: Franta mi s-a parut cea mai evoluata civilizatie rutiera din toate tarile pe care le-am strabatut. Cand am trecut in Italia parca ajunsesem acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... vad ca va vedeti oricum joia... sa fie joi (19 Aug) la 18:30-19? Biker's?

Mi-ar face placere sa mai vad si din cei de la Tura 1...

 

Si ce, brasovenii au nevoie de invitatie speciala? :laugh:

 

Din punctul meu de vedere, ramane valabil... cine mai vine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, ramane valabil... cine mai vine?

 

eu vin

Mesaj completat

eu vin

 

am dechis topic nou ca sa lasam sectiunea asta foto pt foto

 

Am combinat topicul nou facut cu topicul vechi existent. Va rog continuati discutiile acolo (Belbody)

 

/index.php?...0&start=340

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... te bucuri la cativa banuti de la oamenii astia care merg cu tine, de ce-or merge nu stiu ..... faci tu pe turistul pe banii lor .....

 

Nu vreau sa comentez prea mult, nu cunosc relatia dintre voi, dar vreau sa precizez ca eu si inca 4 prieteni ne-am plimbat cu Vlad doua zile prin munti in Austria, in luna Mai anul acesta si nu m-a costat nici un ban. Tot Vlad mi-a facut dupa aceea, in luna Iulie, un traseu foarte OK pentru o tura prin pasurile din Italia fara sa-mi ceara nici-un ban. Chiar ma simteam dator ca nu am platit nici macar o bere sau o cafea. Ambele excursii au fost foarte reusite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici o relatie, pentru ca la un moment dat mi-am exprimat nedumerirea/dezaprobarea pt niste preturi la cazare nu a mai contenit cu fel de fel de rautati mai mult sau mai putin voalate. altfel nu ma intereseaza de viata lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa comentez prea mult, nu cunosc relatia dintre voi, dar vreau sa precizez ca eu si inca 4 prieteni ne-am plimbat cu Vlad doua zile prin munti in Austria, in luna Mai anul acesta si nu m-a costat nici un ban. Tot Vlad mi-a facut dupa aceea, in luna Iulie, un traseu foarte OK pentru o tura prin pasurile din Italia fara sa-mi ceara nici-un ban. Chiar ma simteam dator ca nu am platit nici macar o bere sau o cafea. Ambele excursii au fost foarte reusite.

prietene , ai dezgropat mortii aicea ...

este vreo 2-3 baieti p`aicea care latra continuu , pe de-o parte ,

este pe de alta parte vreo 30 de OAMENI, care au fost in ture cu el ,

si ar mai pleca maine inca de o suta de ori

 

PS merci de biletele alea la concertu din buc , pe care le-ati castigat sambata la limanu

eram cu fjr-ul gri la masa de langa voi

 

sa fiti si iubiti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze de la Antibes ? French riviera ? Cote d?azur, din ziua cand am fost cu Scufu la plimbare si Cannes, Saint Tropez, Marseille (am plecat cu o zi mai devreme).

 

Si aici pozele de la Mountain passes (Cols in franceza)

Editat de nobike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa comentez prea mult, nu cunosc relatia dintre voi, dar vreau sa precizez ca eu si inca 4 prieteni ne-am plimbat cu Vlad doua zile prin munti in Austria, in luna Mai anul acesta si nu m-a costat nici un ban. Tot Vlad mi-a facut dupa aceea, in luna Iulie, un traseu foarte OK pentru o tura prin pasurile din Italia fara sa-mi ceara nici-un ban. Chiar ma simteam dator ca nu am platit nici macar o bere sau o cafea. Ambele excursii au fost foarte reusite.

 

Frumos era sa-ti faca placere sa beti o bere impreuna, platita de tine, decat sa "dezgropi mortii" si sa "platesti" acum indirect, far :baldy: a sa te coste nimic..., doar cuvinte.

Baga mana-n buzunar si da-i o bere lu' Vlad cand vine in Ro, e mult mai placut si mai direct.

 

Apropos de amenzi, mergand spre Franta (tura in Alpi pe RGA, dar privata), subsemnatul DS, MV si CR (Imparatu'), circulam spre Bregenz (At) cu 113 intr-un tunel care se pare ca era de...60!

Obisnuiti cu limitarea de 100, ne-am permis o mica depasire!

Am fost trasi pe dreapta si ni s-a adus la cunostinta ca depasirea cu peste 50Km/h in At inseamna 400E amenda plus retinerea carnetului.

Au fost super baieti, se pare pasionati de moto si ne-am batut pe umar prieteneste scapand cu cate o amenda de 35 de Euro de caciula.

Baieti, Austria-i inca o tara normala si inca se fumeaza in multe restaurante si baruri (pun mai greu kuru la bataie la asa zisele cerinte europene).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
.... Frumos era sa-ti faca placere sa beti o bere impreuna, platita de tine, decat sa "dezgropi mortii" si sa "platesti" acum indirect ...

 

Sorry ... am avut timp liber si ma uitam pe topicuri .... nu mi-am dat seama ca sunt foarte vechi si "am dezgropat mortii" .

 

O bere cu Vlad am sa beau negresit cand vine el in Romania sau cand merg eu in Austria.

 

Mesaj completat

... PS merci de biletele alea la concertu din buc , pe care le-ati castigat sambata la limanu

eram cu fjr-ul gri la masa de langa voi

 

sa fiti si iubiti

 

Sa nu uitati sa mergeti la concert ... am muncit foarte mult pentru biletele acelea .... concursuri serioase , participare masiva .... stiti voi ....

Sa ne vedem sanatosi

Editat de dan_s
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...