Sari la conținut

11 - 13 - Odorheiul Secuiesc


andreisamoil
 Share

Postări Recomandate

Cine organizeaza ?

Se organizeaza?

 

Poate e prea devreme sa intreb asa ceva dar as vrea sa stiu cum imi planific treburile... totusi este urmatoarea intalnire pe calendar... adica peste mai putin de 3 saptamani...

 

Cum a fost in anii trecuti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era organizata parca de "DAIMLER MC",

eu am doar laude pentru intrunirea de la Odorhei.

 

Traditii faine, preturi acceptabile, cazare aproape (daca se tine tot in aceeasi locatie) (20min pe jos eu am dat pentru 2 persoane 10 RON/noapte cu TV, frigider si super-baie)

 

Doar drumul in HR e mai naspa (nu erau gauri dar hopuri la greu ?cresc radacini pe sub asfalt? ), dar asta e alta poveste.

 

A, si ar mai trebui sa stii sa zici [eghi] [shĂśr] [kerek] (Egy sĂśr kĂŠrek)

sau [viz] daca nu vrei sa mori de sete :burnout:

 

Glumesc evident, dar ai sa vezi ca in zonele alea, daca intrebi pe unde sa o iei in romaneste, nu are cine sa-ti raspunda. La intrunire e insa altceva :cheers:

 

Si poate ar trebui sa stii sa zici si "Egy pohĂĄr viz kĂŠrek" daca vrei sa te intorci cu carnetul akasa :D

La 30 km de intrunire, pe drum intre localitati a fost filtru de politie, un amic de-al meu a trebuit sa ramana acolo, in camp, pentru 0,2 / 1000!

Si-a pus cortul in camp, pana m-am intors dupa el.

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era organizata parca de "DAIMLER MC",

eu am doar laude pentru intrunirea de la Odorhei.

 

Traditii faine, preturi acceptabile, cazare aproape (daca se tine tot in aceeasi locatie) (20min pe jos eu am dat pentru 2 persoane 10 RON/noapte cu TV, frigider si super-baie)

 

Doar drumul in HR e mai naspa (nu erau gauri dar hopuri la greu ?cresc radacini pe sub asfalt? ), dar asta e alta poveste.

 

A, si ar mai trebui sa stii sa zici [eghi] [shĂśr] [kerek] (Egy sĂśr kĂŠrek)

sau [viz] daca nu vrei sa mori de sete :burnout:

 

Glumesc evident, dar ai sa vezi ca in zonele alea, daca intrebi pe unde sa o iei in romaneste, nu are cine sa-ti raspunda. La intrunire e insa altceva :cheers:

 

Si poate ar trebui sa stii sa zici si "Egy pohĂĄr viz kĂŠrek" daca vrei sa te intorci cu carnetul akasa :D

La 30 km de intrunire, pe drum intre localitati a fost filtru de politie, un amic de-al meu a trebuit sa ramana acolo, in camp, pentru 0,2 / 1000!

Si-a pus cortul in camp, pana m-am intors dupa el.

 

 

Multumesc de sfaturi (desi nu sunt sigur ca nu m-ai pus sa il injur pe politist in ungureste sau sa ii cer o clisma chelnarului pentru ca nu stiu limba deloc). :burnout:

Ce spui pare f frumos mai ales ca am mai fost in zona si stiu ca e marfa...

 

Inca nu am aflat daca se tine anul asta... Stie cineva ? Pe calendar exista dar de obicei parca se dadeau detalii mai din timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi fi acolo pe baricade, plec de acum spre Odorhei cu 2 sapt inainte ca e drumul lung :cheers: :burnout: E una din putinele intruniri la care nu am ajuns pana acum in anii trecuti si dupa ceva povestiri ale prietenilor anul asta n-o ratez :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Sint nou printre motociclisti si sint din Odorheiu Secuiesc.

Am adresa de web de la Daimler MC:

Daimler MC

Odorheiu Secuiesc

str. Independenței 34/19

 

+40-744-260492 Fari

+40-724-491946 TĂśrĂśk

+40-744-632647 Csolek

 

e-mail: daimler_mc@yahoo.com, fari@k.ro

 

www.daimlermc.ro

 

 

Nu-l cunosc pe nimeni de aici personal, sper sa nu se supara pt. ca am publicat datele, si sa fie invers sa fie citi mai bucurosi pt. asta.

 

Salut si numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul M.-Ciuc-Odorheiu Secuiesc e foarte buna acum (50km), Vinatori-Odorheiu Secuiesc (de la Sighisoara cca. 7-8 km) mai slab:36 km, prin Cristuru Secuiesc; Sovata-Odorheiu Secuiesc (prin Praid, Corund):45 km-drum destul de bun, Gheorgheni-Odorheiu Secuiesc-drum foarte rea (arata ca un drum forestier, daca n-a fost reparat de cind eu am fost acolo, citiva ani, :- ) )-cca. 60 km, daca cineva vine prin Gheorgheni e mai bine daca face face prin Bucin, Praid-drum foarte bun (Gheorgheni-Odorheiu Secuiesc: 91 km).

Daca vreti un program ce calculeaza rutele gasiti aici:

http://proteo.cj.edu.ro/kiut/kiut4d1.zip

http://proteo.cj.edu.ro/kiut/kiut4d2.zip

Bafta la program, e freeware :-)

 

Bye-bye :cheers:

 

http://www.geocities.com/Heartland/Bluffs/9548/kiut4.html

Descriere program.

 

Second map:

http://www.cimec.ro/Monumente/UNESCO/UNESC...isFortif_ro.jpg

link spre un site.

post-4133-1154331071_thumb.jpg

Editat de bi_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul M. Ciuc-Odorhei e terminat cu asfaltare , e super la calitate, numai ca nu e vopsit inca. Se deplaseaza spre Sovata (Tg. Mures).

Si aici vorbesc lb. romana, :-) . Vor veni din multe localitati din Romania, Ungaria, Germania, vom fii multi, citeva sute, spre mie, veniti si veti vedea, :-) :crack:

Despre programul KIUT, eu folosesc de mult si merge bine, nu cred ca are o eroare de 30 km la 100, in nici un caz.

Acum reuniunea va fi la barajul Subcetate, cu citeva km mai sus(dupa ziare), loc fain, dar adunarea se face tot in Odorheiu Secuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre programul KIUT, eu folosesc de mult si merge bine, nu cred ca are o eroare de 30 km la 100, in nici un caz.

Mi se pare mie sau programul asta nu cuprinde toata tara? Cel putin versiunea pe care o am eu nu cuprinde nici bucuresti nici braila de ex. Ori am eu o versiune mai veche?

 

Despre intalnire se mai stie ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau programul asta nu cuprinde toata tara? Cel putin versiunea pe care o am eu nu cuprinde nici bucuresti nici braila de ex. Ori am eu o versiune mai veche?

 

Daca la meniul Esentiale-Setari (regiuni vizibile) bifez Romania, trebuie sa apara toata tara (si Braila, si Bucuresti-ul trebuie sa apara). Eu folosesc versiunea veche (4.0), cea nou inca n-am testat, abia acum am aflat ca exista si cea nou, dar o sa fac o praba in curand, ar fi bine daca era si asta freeware , :-(

Iar despre intilnire: drumurile se asfalteaza, o sa avem drumuri adevarate, in citeva zile vor ajunge pina la Sovata, dupa cum am observat :crack:

Speram sa avem si noi drumuri europene in curind.

 

Iata si portiunea Braila-Bucuresti.

Incearca, trebuie sa mearga si tie

:crack:

post-4133-1154891578_thumb.jpg

post-4133-1154892009_thumb.jpg

Editat de bi_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la meniul Esentiale-Setari (regiuni vizibile) bifez Romania, trebuie sa apara toata tara (si Braila, si Bucuresti-ul trebuie sa apara)

Mersi, acum merge.

 

Despre intalnire ma interesa mai mult un program, taxa de intrare daca exista si cat este , conditii de campare/cazare etc. stie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Da

 

Ar fi interesant Programul, Pterul de intrare si eventualele cazaari.

 

Un anunt cum era si la celelalte.

 

Am gasit cateva informatii la:

http://www.daimlermc.ro/intalniri.html

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit cateva informatii la:

http://www.daimlermc.ro/intalniri.html

 

:crack:

 

Salutare (szerusz), vecine din Odorheiu Secuiesc

Link-ul e bun, numai ca informatiile sint mai vechi, de acum un an-doua, din pacate, cum am vazut eu site-ul, n-a fost actualizat in zilele.

In ziar am citit ca pt. 3 zile trebuie platit numai 20 RON, mai mult nici eu nu stiu, dar cred ca organizatorii pot sa dau mai multe informatii sigure, gasit numere de telefoane si adrese pe link-ul de pe site-ul clubului Daimler Moto Club:

http://www.daimlermc.ro/contact.html

Daimler MC

Odorheiu Secuiesc

str. Independenței 34/19

 

+40-744-260492 Fari

+40-724-491946 TĂśrĂśk

+40-744-632647 Csolek

 

e-mail: daimler_mc@yahoo.com, fari@k.ro

 

www.daimlermc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun... ziua z se apropie si eu in principiu as vrea sa merg... dar nu singur. Vine cineva din bucuresti? Viteza cam 100 - 110 pe unde se poate si legal in localitati.

 

@Requiem - poate iau pasagera la intoarcere dar numai dupa ce vad cum merge un pic pe acolo ca asa dupa vorbe nu vreau (sunt patit). :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...