Sari la conținut

Frumoasa Tara, Pacat Ca-i Locuita


Postări Recomandate

  • Admin

Anul asta am hotarat sa fac o tura in frumoasa noastra tara, sa vedem ce se mai intampla pe aici, ca pe la altii am tot fost. Ideea era sa iesim un pic din tiparul "mare, plaja, soare" si sa vedem chestii mai rustice, peisaje frumoase, tarani ospitalieri - ca cica cu asta ne mandrim noi.

 

Destinatia initiala era Maramures. Se zice ca e frumos acolo, pensiuni agroturistice, tarani ospitalieri, mancaruri traditionale, peisaje frumoase, etc. As fi vrut sa merg cu motorul, dar cum nevasta-mea nu poate cu motorul, hai cu conserva.

 

 

:crack:

 

Jale mare:

> Sapanta: cimitirul ... cum il stiti, mai o cruce noua cu un tractorist pe ea, in rest la fel. Atata doar ca rasuna in tot cimitirul o manea de inima albastra de la birtul din fata.

203246121_456ed19c26.jpg

 

> Sighet: Memorialul anti-comunism. Il recomand tuturor, mai ales tinerilor care n-au stat la cozi & shit. E nevoie de cateva ore bune pentru a prinde ceva, cateva zile pentru aprofundare.

199738124_9edb2a25ca.jpg

 

199739155_e242c6cc97.jpg

 

>Valea Izei (Maramures): destinatia initiala. Sper sa nu ofensez pe nimeni, dar am gasit doar kitch-uri. Poate ca am avut asteptari prea mari, ma gandeam la ceva gen zona Moeciu (BV) sau Garana (CS).

 

Din pacate traditia locala de prelucrare a lemnului s-a dus naibii de cand cu cimentul si inoxul. Am ramas perplex cand am vazut in tara portilor de lemn gard de inox. :cheers: Capsuranii au adus bani in tara dar nu au fost capabili sa inteleaga potentialul zonei, sau sa inteleaga de ce vine lumea acolo.

 

Daca as fi extrem as interzice cimentul acolo, dar pana la urma sunt locuintele lor. Totusi, un plan urbanistic ar trebui impus, ca e pacat. Nu inteleg la ce bun sa faci o casa de 3 niveluri cu gard de inox si "geamuri termopan", daca tot ai buda in curte si apa la fantana :D

 

Impresia generala pe care mi-a lasat-o Maramuresul a fost de santier. Peste tot materiale de constructii in drum, galagie, praf. Totusi, as merge acolo cu cortul. Am plecat repede de acolo catre Bucovina - Vatra Dornei

 

>Barsana - o manastire superba (tot pe Valea Izei), revin cu poze. In orice caz, merita vizitata.

203258723_a479da61d2.jpg

 

203248932_bbc3f2e9eb.jpg

 

> Pasul Prislop - privelisti magnifice, drumul execrabil. :burnout: De mers cu soft-enduro. Am vazut caravene intregi de motocilisti, biciclisti, rulote, etc. Toti straini, probabil pentru ei frumusetea peisajului compenseaza nervii asfaltului.

 

> Vatra Dornei: zona foarte frumoasa, statiunea jale. De stat cu cortul pe malul raului.

 

> Rarau / Pietrele Doamnei: traseu fain de la soft enduro in sus. Se poate trece pana la Campulung, se poate vizita si schitul Rarau acolo. Peisajele si privelistea sunt magnifice, aer curat, apa ... de stat cu cortul.

 

> Campulung - Moldovita - Sucevita: soseaua ca'n palma, viraje, se trec doua dealuri - peisaje de vis. Cu orice motor se poate face o plimbare excelenta. Cred ca drumul e la fel de bun pana la Radauti. Manastirile sunt frumoaste si fortificate.

 

> Pasul Tihuta - e o gogomarla de hotel-castel-dracula, destul de pustiu, preturi mari (omleta = 10 ron), dar priveliste faina. Este si o manastire de maici in constructie. Tot drumul Vatra Dornei - Bistrita - Cluj e in re-constructie, momentan destul de rau.

 

> lacul Colibita (Bistrita) - e frumos acolo, n-am gasit cazare. De mers cu cortul.

 

> Cluj - Sighisoara - Brasov: sosea faina, dar aglomerata. De cand cu politia rurala toata lumea sta la 50 in fiecare sat :crack:

 

> Brasov: aici as sta saptamani fara sa ma plictisesc ...

203247755_c7f4c60f26.jpg

 

203263310_dc862f4a32.jpg

 

 

> Vulcanii noroiosi: afacere a' la' roumanie', trebuie sa dai 4 ron sa vezi un fenomen natural pentru care nimeni nu a facut vreo investitie. Sunt 3 ture de vulcani: Paclele mici, Paclele mari si inca una care imi scapa. Paclele mici sunt cu taxa, Paclele mari sunt free si mult mai spectaculoase.

203240904_4b08505666.jpg

 

> Valenii de Munte - Cheia - Brasov: cei din zona probabil stiu, soseaua e super-mega-extraordinara, ceva nisip in curbe, dar in rest de vis.

 

> Culoarul Rucar-Bran: peisaje faine, de cate ori am ocazia merg pe acolo

 

> Curtea de Arges (manastirea): cu tot respectul, mi s-a parut o mare tziganie. Incepand cu paznicul tolanit in usa bisericii, continuand cu tanti care urla in biserica "taxa foto" la oricine avea un aparat de gat, afacerile cu tot felul de sfinteli si pomeni si terminand cu eterna manea de peste drum ... :burnout:

203243118_164ea71d80.jpg

 

> Transfagarasan: pe partea sudica drumul e un pic mai prost, dar fara mai probleme. Partea nordica e buna. Am vrut sa stam o noapte la balea, dar n-am mai gasit locuri (plin de straini).

199179150_44cbe41d13.jpg

Era un pic de zapada, foarte frumos. Binenteles, nu se putea fara maneaua noastra cea de toate zilele si tarabele de suveniruri :crack:

203253330_7322012f8e.jpg

In orice caz, peisajele si aerul curat .... :blbl:

 

> Manastirea Romanesti - e in Timis, 2 km de Cosava, manastire de maici, au un lac cu nuferi.

203264615_e51bd8f63c.jpg

 

203245313_1679c13625.jpg

 

 

 

Asadar si prin urmare, Romania e in transformare. In rau, binenteles. Pacat, nu stim sa apreciem si sa pastram ce avem. Revin cu poze.

 

Bine v-am regasit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate traditia locala de prelucrare a lemnului s-a dus naibii de cand cu cimentul si inoxul. Am ramas perplex cand am vazut in tara portilor de lemn gard de inox

 

Am vazut si eu asta in urma cu 2 ani. Si intre timp, sigur padurile s-au rarit mai mult. Localnicii ar continua traditia, insa daca nu mai au materia prima, prelucreaza si ei ce au: ciment & inox :D

 

 

Aer curat?!? Pai manelili ? Care este... si rasuna :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

> Brasov: aici as sta saptamani fara sa ma plictisesc ...

 

 

 

:cheers:....

Frumos traseu, asteptam pozele...

 

Subscriu la traseul Brasov- Cheia...pacat de nisipul din curbe, dar in rest .....nici nu-ti vine sa crezi ca esti pe o sosea in RO...poate doar vacile si caii de pe mijlocul drumului sa iti mai aminteasca de tara noastra pitoreasca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In jud. Brasov sunt destule locuri de vizitat care sunt poarte frumoase si interesante.Pot sa dau un mic exemplu:In Sinca noua exista templul ursitelor (poate unii au auzit de el) care este intr-o grota si se zice ca este vechi de 7000 ani.Foarte des in acel templu daca se fac fotografii apar aure albe pe cliseul foto.Se spune ca este un loc cu bioenergie,sau ceva de genul.Eu unul am mers si am vizitat acel loc si am ramas foarte placut impresionat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai uite eo pot sa spun ca am vazut cate ceva din tara asta...asha pe bucatele dar am vazut...am inceput cu nordul moldovei, bucovina, maramures - destinatie: manastirile din zona; ce am vizitat: agapia, voronet (singura manastire din lume de culoarea asta), putna, moldovita, sucevita, neamt, vro 3 schituri de calugari, etc...de cazat am stat la pensiuni si niciodata mai mult de 3 zile la una, toata excursia durand vro 10 zile. in alt an a fost randul banatului: cazanele mari, cazanele mici, statuia lui decebal, herculane, felix, hidisel, pestera ursilor, sapanta. anul asta e planificata sighisoara - sa vedem ce iese...

din pacate poze nu am pt. ca la vremea aia mai greu cu digitalu; recuperam anu asta :crack:

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt. traseu... si eu am fost dezamagit de unele locuri, cum e Sapanta... foarte bine facut marketing-ul locului, dar odata ajuns acolo... departe de gustul meu... vietile unor oameni, extrem de comune, rezumate in cateva cuvinte, si acelea comune... mai degraba trist decat vesel... ma rog, unora le place locul, poate e chestie de gust. In general o multime de locuri superbe, demne de vizitat, insa aproape in fiecare loc se gaseste ceva sa-ti strice sau sa-ti umbreasca macar bucuria. Trebuie sa se schimbe ceva... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tara, pacat ca noi mergem la turci si la greci.

 

bine graiesti, si mie mi-e rusine ca am vrut sa fac concediu in Bulgaria; nororc ca m-am trezit si am facut turul in tara;

 

felicitari baieti pentru expeditie; si un advice: "cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele" tot ce ramane dupa toate astea; mereu va fi ceva ce strica frumusetea, dar trebuie sa dai .ignore.

alte poze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa tara, pacat ca noi mergem la turci si la greci.

 

Da pt ca un concediu pe litoral e mai ieftin la bulgari/turci ... etc.

Nu ma refer doar la stat pe plaja. Ma refer la conditii, servicii, mai vezi si o tara straina ... etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos Smokey, am zabovit muuult asupra acestui topic, mai ales asupra pozelor. :lol: :crack:

 

Cand eram mica am facut tara de doua ori cu ai mei si am vazut totul intr-un fel. Acum, imi doresc sa o fac din nou, sa o vad altfel, eventual pe doua roti.

Si mie nu imi e rusine ca am fost in Corfu anul asta, am facut-o de curiozitate dar asta nu inseamna ca nu apreciez Romania dpdv al locurilor superbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo man,

felicitari atat pentru poze cat si pentru comentarii.

Jumate din tura pe care ai facut-o tu am facut-o si eu anul asta Maramures-Bucovina-Tusnad-Transfagarasan-Bucuresti si vreau sa spun ca impresiile mele bat tot pe acolo. Pe cat de incantata am fost de unele chestii pe atat de dezamagit am fost de modul in care romanii nostrii nu stiu (sau nu vor) sa le puna in valoare.

oricum m-am bucurat ca am vazut pwe drum multi straini veniti prin tara noastra (si aici nu ma refer la "smecherii" veniti de la capsuni cu masini cu numar de italia germania sau spania).

Poate in viitor.

Off-topic dar tre sa zic si asta:

Ce mi-a placut mie cel mai mult in tura pe care am facut-o a fost o discutie cu un preot de la manastirea Ruschita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa plimbarea! Frumoase locuri, dar astia suntem... cu astia defilam...

 

Am fost si eu prin cateva din locurile mentionate de tine, acum 2 ani.

 

La Sapanta de exemplu, nu mi s-a parut neaparat vesel, dar nici trist si pustiu ca un cimitir oarecare. Povestile de pe cruci, desi scurte si concise te fac sa ii percepi pe cei dusi dintre noi ca oameni si nu ca pe niste cadavre. Plus ca oriunde citesti e ceva diferit, nu te plictiseste redundantul "odihnesca-se in pace". Ca sa nu mai amintesc de culorile vesele.

post-7713-1155819563_thumb.jpgpost-7713-1155819596_thumb.jpg

 

In comuna Valea Izei am fost la o pensiune (Teleptean se numea) unde proprietarii chiar pastrau si investeau in traditia maramuresana. Sotul gazdei lucrase in Germania si daduse unui mester 5000 DM pentru a construi o poarta de lemn... intre-adevar superba.

 

La Barsana, fiind cu un grup, am mancat chiar la manastire, bucate preparate de maicute. Absolut excelente cu toate ca erau de post (asa am nimerit atunci). Tinand cont de frumusetea peisajului si de curatenia din toata zona manastirii, cred ca e un loc excelent pentru relaxare sau chiar meditatie (cine se pricepe la asta).

 

La Vulcanii Noroiosi am fost acum cateva saptamani, cu motorul pe Bucuresti - Ploiesti - Valeni de Munte - Cislau - Vulcanii. Patrea Cislau - Vulcani e recomandata numai pentru enduro, e drum forestier de vre-o 5 - 6 km. In schimb se poate ajunge foarte usor pe Bucuresti - Buzau. Cam asta am vazut noi la Vulcani, cu 4 RON.

post-7713-1155821086_thumb.jpg post-7713-1155821267_thumb.jpg

 

Unde erau Paclele Mari??? Poate mai ajungem pe acolo si ar fi pacat sa le ratam si a doua oara. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Unde erau Paclele Mari??? Poate mai ajungem pe acolo si ar fi pacat sa le ratam si a doua oara. :crack:

 

De la Paclele Mici te uiti spre Sud si vezi un deal. Acolo sunt Paclele Mari.

 

Ca sa ajungi trebuie sa urci pe versantul estic al dealului. Lasi masina langa deal (langa sonde) si urci aprox 5 min :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoase pozele.

 

Pacat de potentialul turistic.

 

Eu totusi cred ca anumite lucruri vor evolua.

 

Doamne ajuta sa vina din nou nemtii in Romania cum veneau pe vremuri.

 

M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...