Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

salutare omul a plecat miercurea trecuta cand scriu a parcurs zice el 2000km si se plange ca e cald normal sai fie cald mai ales ca e mai plin pana la 30000km e drum lung sa dea domnul sa razbata pana acum e bine dar greul nici na inceput totul este ca motorul sa-l duca si ar fi frums cea fost in urma sa sa ramana in urma sa stergem cu buretele si sa ne bucuram de prezent sai uram succes Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca mobra nu va avea cine stie ce probleme complexe se va intoarce cu bine acasa.

 

daca nu ma insel pe pegaso e motorul minareli care motorizeaza si XT-urile yamaha, si un motor fiabil.

 

pacat ca nu povesteste mai mult pe site. pana acum sunt doar 2 zile cu povesti full + una care nu poate fi accesata si alta are doar 2 raduri.

 

Drumuri bune se ai Dan!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel pe pegaso e motorul minareli care motorizeaza si XT-urile yamaha, si un motor fiabil.

 

Te inseli, Pegaso IE are alta motorizare, nu atat de fiabila (dupa parerea mea si a proprietarilor). Pegaso Trail acel motor de la MotoMinareli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu as fi plecat cu mobra aia. strict tehnic mai multi km ii dau lui orlando fara probleme. sa speram ca il duce desi am rezerve. aveti idee ce harta garmin de rusia e cea mai completa? circula cateva pe net. m-a intrebat pompi si nu am stiut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a propos de flotoare, au folosit baietii de la Motosyberia asa ceve, in excursia lor DINCOLO de Magadan.

 

http://www.motosyberia.com/, dati clic la sierpnia 2009 si se vad acolo faimoasele flotoare.

 

si recomand cu draga inima siteul de mai sus, tipii astia sunt un soi de Dumnezeii adventure touring si ce i face sa fie atat de misto e faput ca nu se iau deloc in serios.

 

si mai on topic: Bafta Dan! o fi el un om dificil si toate aura tesuta in jurul povestii are ceva de Tartarin din Tarascon, dar asta nu poate decat sa faca lucrurile si mai faine, asa ca Go Dan Go!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare vesti noi incet, incet incepe sa realizeze cat e drumul de lung si e departe siberia asta si greutatile nici nau inceput sa dea domnu s-o scoata la capat curaj dane siberia se zareste Pompi

Mesaj completat

salutare vesti noi incet, incet incepe sa realizeze cat e drumul de lung si e departe siberia asta si greutatile nici nau inceput sa dea domnu s-o scoata la capat curaj dane siberia se zareste Pompi
Magadan to Baikal and Mongolia - SIBERIAN EXTREME 2010 tour.

http://www.sibirskyextreme.com/sibirsky-extreme-2010/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se referea la mine. Nenea Doru, stiu ca nu ma ai la suflet, dar nu inteleg de ce te bagi ca musca in lapte in discutii doar ca sa ma jignesti.

Cavaleru a zis ca Dan Popescu e un bun povestitor (poate nu bun dar cu siguranta intr-un fel amuzant) eu am zis ca nu e.

Care e treaba dumitale in discutia asta in afara de a ma face jegos? Serios acuma... poate mai vrei vreo pauza de vreo cateva zile, ti-e dor cumva?

Hai, acum te rog sa-mi trimiti PM in care imi spui ca o sa ma parasti la Dan Dobrescu ca m-am luat de tine degeaba, tu un mic forumist nevinovat, curat ca lacrima. Daca ai cu 30 de ani mai multi ca mine si mai multi bani crezi ca iti poti permite sa cumperi tot si sa ma faci JEGOS?

 

Esti doar un batranel cu prea mult timp liber si nemultumit de nimic in viata asta.

 

Hai sanatate, ca de rautatea ta gratuita sunt satul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai sfintii motocicletelor ,care va credeti !!!! cat tupeu puteti avea sa denigrati si sa faceti aprecieri la adresa unui om oricare ar fi el (inclusiv Popescu) cand acesta nu se poate apara sau raspunde?!?

Cati dintre toti astia care mai aruncam ochii pe aici au macar puterea sa gandeasca la o asemenea tura???

chibiti de tastatura!!!!

 

Omul asta nu mai are ce pierde! a pierdut tot ! credeti voi toti ce il injurati ca vorbele voastre il vor atinge???? Sunt de acord ca face pipi dar o face selectiv si acum imi dau seama si de ce!

Il stiu de ani de zile...cu bune si rele,cu certuri si injuraturi,ne-am porcait si spurcat la greu dar suntem oameni si gresim cu totii,dar stiu ce tenacitate are cand e vorba de a realiza ceva!

 

Va reusii!!!! imi doresc asta numai si numai pentru a da "vama"celor care si-o merita!

 

Sa ai drumul vegheat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de exact de asta era vorba. nu-l cunosc si din ce am citit postat de el nu mi-a facut o impresie buna dar astea sunt detalii lipsite de importanta. nu consider normal ca moderatorii unui forum oricare ar fi el sa insulte si sa aiba o atitudine agresiva fata de useri. si eu ii doresc sincer sa reuseasca.

Mesaj completat

belbody:

iti raspund desi nu meriti. am mai spus pe aici, este cea mai cumplita dovada de prostie si lipsa de educatie, cand vrei sa insulti pe cineva sa te folosesti de varsta subiectului, numele pe cale il poarta, eventuale defecte fizice. e jegos, cum am mai spus. fii si tu mai creativ. ce relevanta are ca m-am nascut cu 30 de ani inainte sau in urma cuiva? in discutie era atitudinea ta ca moderator pe un forum public. bani? cred ca aiurezi de-a binelea. la varsta ta eram extrem de sarac, mi-am terminat studiile si am muncit din greu lucru pe care il fac si acum. nu esti un copil cu care parintii sa se mandreasca, crede-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Doru, ca si matale si eu am dreptul sa postez pe acest forum. Nu-mi interzice nimeni, asa cum alti useri scriu verzi si uscate asa scriu si eu. E dreptul meu.

Faptul ca sunt moderator nu imi interzice asta.

In cazul de fata userul @Cavaleru a scris ca Dan Popescu povesteste frumos, adica a emis o parere - eu am citit si eu istoriile lui Dan Popescu si am alta parere si anume ca Nu e un bun povestitor, adica l-am contrazis pe @Cavaleru. In toata discutia asta ai intervenit matale si m-ai facut jegos. ;)

 

Jegos ca ce? Ca am zis ca Popescu nu povesteste frumos? Sau poate jegos ca in urma cu 2-3 saptamani ti-am dat 4 zile suspendare cand incepusei tu sa numesti jegosi alti oameni pe acest forum? Cum e?

Sau cand acu vreo jumate de an tot in aceasta sectiune ai inceput sa porcaiesti un anumit topic aici si atunci am intervenit si am curatat toate dejectiile emise de.. matale.

 

Ia fa matale o analiza asa a evenimentelor din ultimele luni si vezi care dintre noi doi e mai jegos??

 

Daca ai observat cumva de cand esti matale "user" pe acest forum aici jignirile se fac mai cu perdea, mai elegant, dar matale le exprimi de-a dreptul si din topor facand oamenii direct "rahati", "jegosi" lucruri care nu sunt tolerate pe un forum public.

Meriti acum o suspendare de multe zile pentru simplul fapt ca ai facut alt user direct "jegos"?

Da sau nu?

 

Ei, eu prefer sa nu te mai penalizez in speranta ca o sa intelegi si singur ca nu e frumos sa faci astfel de afirmatii.

Si pentru cultura matale generala a spune despre un om ca nu e un bun povestitor nu e nici o jignire. Nici eu nu sunt un bun povestitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic mai on-topic:

Pe site e declaratia asta bolduita frumos:

"Este prima expeditie solitara romaneasca organizata cu scopul expres de a strabate intreaga Federatie Rusia pana la Oceanul Pacific cu ajutorul motocicletei. "

 

Din cate stiu eu Dan Honciuc a facut turul lumii prin 2008 parca.. pe acelasi traseu.

 

Si chestia asta "Da ce m-a prins o familie cu un Chevrolet (facut in rusia - un fel de passat) : de unde sunt, unde ma duc, mi-a dat telefonul sa-l sun daca am probleme, drum bun, etc. fireste ca am aruncat cartea de vizita, am primit dijn astea zeci." - jenant. Oamenii vor sa ajute fara nici un interes si el "fireste" ca a aruncat cartea de vizita; la valoarea lui nu are nevoie de ajutorul subspeciilor. Numai mie mi se pare ca au un usor aer xenofob comentariile fata de populatia rusa?

 

Si sa ai 130 de kile si sa te plangi de comfort, si ca e incarcata mobra? ;))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai aiureaza dar merge. altii multi numai aiureaza.

cu rusii eu marturisesc sincer ca nu-i inghit, familia mea a suferit enorm din cauza salbaticiei lor in razboi si dupa, nemaivorbind de ciuma rosie pe care au instaurat-o.

pe de alta parte insa, ce rusi am cunoscut erau de o educatie si o cultura net superioara celei asa-zis occidentale, nu ma raportez la romania unde este ce vedem cu totii iar daca vezi si statisticile te trec fiori. la fel cei care au fost pe acolo sunt uimiti de ospitatlitatea rusului simplu, gata sa imparta din putinul sau cu oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Expeditia in sine e destul de derutanta, am impresia ca iau parte 3 personaje diferite. Unul e ala oficial care isi vorbeste cu pluralul nu al maiestatii ci al institutiei, "jonctiunea se va face in ziua Z, vom merge cu steagul in frunte", si asa mai departe. Al doilea e omul cu o pierdere personala care vrea sa se purifice banuiesc prin calatoria asta, nu intru in detalii pentru ca nu le cunosc decat prin ce am citit printre randuri. Al treilea e un nene care a plecat la plezneala si ne zice impresii de calatorie.

 

Problema e ca nu prea sint compatibili intre ei indivizii astia. Nu te scarpini la coae si bagi bashini si mortii ma-sii pe situl "amoro" ca se duce dracului toata prestanta si intentia initiala. Ori esti scortos, englez, oficial, ori mergi la futu-i mortii ma-sii, ceea ce nu e un lucru rau, dar n-are nici o treaba cu exprimarea la persoana a treia.

Experienta personala iarasi parca nu cadreaza cu "mi-e cald de mor, e drumul nasol". Dupa mine asta era o treaba care trebuia facuta solo, adica tu si cu Dumnezeu, nu la 3-in-1 cu amoro, dar fiecare are judecatile si motivele proprii.

 

Chestia e ca i-as respecta pe fiecare din cei trei separat, dar la gramada lasa o impresie de rasol cumva. E adevarat, de pe margine e usor sa dai cu parerea si sa zici "io faceam altminteri ca am sase oua", asa incat nu sint in masura sa emit judecati. Doar ca m-as fi bucurat sa fie un parcurs mai consecvent cu scopul declarat oficial. Bineinteles, e un traseu al dracului de solicitant pe juma' de glob, si pina la urma important e sa il finalizezi cu succes intr-un fel sau altul, deci nu pot decat sa ii urez motociclistului sa o scoata cu bine la capat si sa realizeze ce si-a propus, in felul pe care si l-a dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Acesta expeditie cere un efort substantial logistic, tehnic, financiar si uman. Multi prieteni s-au alaturat acestui efort. Cele de mai jos au fost achizitionate in general la pret preferential de la:

......................................................................

 

abilitati:

 

curs de arta fotografica / fotografie de calatorie - Razvan Petrescu - www.petrescufoto.ro

 

pregatire parapsihologica - Niculae Sandu - http://nicusandu.blogspot.com - bioenergetician

 

cursuri de pilotaj enduro - Ciprian Popescu - antrenor motociclism - www.motociclete.com.ro

 

lectii de motociclism - dom' profesor Gabriel Trandafirescu - motociclist batran

 

pregatire fizica si autoaparare - CS Hai Shin Ju Jitsu - www.hai-shin.ro - sensei Mihai Curelea"

 

 

...ma gandesc cu groaza ca am plecat de fiecare data nepregatit cu motorul, fara sa achizitionez abilitati nici macar la pret de specula,....... in rest motociclistului ii urez drum bun si sa nu-si rupa nimic. Din punct de vedere al topicului de pe forum cred ca se putea renunta de la bun inceput la stilul Regalo-Divino-Magellanic (banuiesc necesar obtinerii finantarii) si mai ales la incercarea stinghera, zic eu, de a plasa aceasta calatorie cumva "deasupra"altor calatorii. Cred ca acestea au fost elementele care au deranjat, cel putin pe mine, care in imaturitatea mea hormonal-motociclistica sint dispus sa arat oricui spune ca are sange albastru ca nu-i chiar asa. Pentru a nu lasa loc de interpretari consider ca auto-finantarea calatoriilor mele face parte din "libertatea" mea, deci nu-mi doresc nici sponsorii nici locul nimanui.....iar la muay thai ma descurc binisor de acum ceva anisori ;)

Editat de greenspan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Acesta expeditie cere un efort substantial logistic, tehnic, financiar si uman. Multi prieteni s-au alaturat acestui efort. Cele de mai jos au fost achizitionate in general la pret preferential de la:

......................................................................

 

abilitati:

 

curs de arta fotografica / fotografie de calatorie - Razvan Petrescu - www.petrescufoto.ro

 

pregatire parapsihologica - Niculae Sandu - http://nicusandu.blogspot.com - bioenergetician

 

cursuri de pilotaj enduro - Ciprian Popescu - antrenor motociclism - www.motociclete.com.ro

 

lectii de motociclism - dom' profesor Gabriel Trandafirescu - motociclist batran

 

pregatire fizica si autoaparare - CS Hai Shin Ju Jitsu - www.hai-shin.ro - sensei Mihai Curelea"

 

 

..

 

 

offtopic, poate e totusi cineva interesat si vrea sa se parapregateasca parapsihologic:

 

Cunoasterea datelor personale absolute la nivelul dimensiunii in care traim (limite biologice, metode de prelungire a vietii). Sterilizari de paraziti energetici ca blesteme, farmece, legari si posedati. Compatibiliate intre persoane (prietenie, casatorie). Compatibilitate la alegerea profesiei. Masuratori de beneficitate asupra locuintei (pozitionarea patului). Sterilitatea energetica a locuintei, inlaturarea volumelor energetice malefice (blesteme, farmece, amprente mortuare, etc.) Sterilizari energetice ale mijoacelor de transport, obiecte de imbracaminte si alte lucruri personale. Metode de auto-protectie impotriva energiilor malefice. Dialog cu amprente energetice din a IV-a dimensiune. Posibilitatea de programare a calitatii embrionare (copiilor). Informatii suplimentare la tel.: 0744 154 953

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare lume rea nenea care mai decare cu mot in -frunte nu tu o incurajare o vorba buna ceva de-ncurajare sa bucure si omul ala ca sigur citeste numai rautati iertati fratilor trecutul mereti inainte bucurativa de ziua de astazi ca nustim ce neaduce cea de maine viata e scurta merita traita fiecare cat ni dat va salut si pe cai omule siberia se zareste magadamul e acolo te asteapta http://www.siberski.com ia uitativa ce frumos eacolo

Mesaj completat

salutare lume rea nenea care mai decare cu mot in -frunte nu tu o incurajare o vorba buna ceva de-ncurajare sa bucure si omul ala ca sigur citeste numai rautati iertati fratilor trecutul mereti inainte bucurativa de ziua de astazi ca nustim ce neaduce cea de maine viata e scurta merita traita fiecare cat ni dat va salut si pe cai omule siberia se zareste magadamul e acolo te asteapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...