Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ser79ban:

mie mi se par chestiuni personale care se spala pe aici iar senzatia pentru unul din afara care habar nu are despre ce e vorba e cat se poate de dezagreabila. inteleg ca marul discordiei este o asociatie (amr?) pe care el o reprezinta si pe care o disputati. ti-am mai spus, nefiind o structura statala sau guvernamentala nu e unica, poti face tu imediat ce alta asociatie vrei. vrei sa ti-o fac eu, sa ti-o dau cadou si sa ne lasi in pace? sa bati apa in piua mereu si mereu despre asociatia lui, chiar daca are numai 2 membri e lipsit de sens. fa si tu ceva constructiv.

Mesaj completat

pompi:

vrei sa-ti iei 1100/1150adv, ia-ti frate, dar sa spui ca ala e cel mai bun de drumuri lungi e anapoda. e la fel de greu ca adv-ul asta nou doar ca e un fier vechi. ca intr-o anumita suma, nu mare, e cea mai buna optiune, nu stiu, poate, habar n-am. mie 800-le ala echipat de touratech mi se pare cea mai buna optiune, chiar si x-challange, nicidecum ditai porcu'. nu te mai imbata cu apa rece. mai bine tine rt-ul decat sa il dai pe o vechitura din aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarat e tare si 800 mai ales ala echipat de la turatech dar si pretul e pe masura dar fiecare cu gustul sau multumesc pentru sfaturi dar gs 1150 adventure e ideal pentru ture de acest fel doar ai bmw ce e 50000-60000 -70000km pentru un boxer iar nemti au grija de ele fi sigur ca nu voi lua o vechitura pana la anul mai e o zi buna daca si motorul asta e jaf nu mai zic nimic

post-20188-1281160111_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is curios cum o sa se termine "expeditia" asta :crack: Pana la urma e funny, pacat ca nu pune mai multe poze.

 

off topic:

Nenea Pompiliu, am o tastatura de rezerva la care merge virgula, sa imi lasi o adresa sa ti-o trimit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"in solitar, motociclistul si motocicleta lui vor pleca intr-o expeditie de aprox 30.000 km in incercarea de a atinge extremitatile zonei EuroAsiatice, adica de la Bucuresti pana la Magadan (extremul orient rus) si apoi oceanul Arctic (zona Murmansk), Capul Nord (Norvegia), Oceanul Atlantic (Danemarca) si retur la Bucuresti. "

 

Probabil datorita stresului generat de supraincarcare cu lucruri inutile, motocicleta suparata a inceput saq scrie nervoaia pe site-ul expeditiei, adesand cuvinte urate Motociclistului despre care nu am inteles decat ca este un c.ur mare dureros si basinos de care atarna niste c.oaie mereu transpirate.Probabil relatia celor 2 este atat de incordata incat in relatarile italiencei nervoase nu se pomeneste nimic despre creier atunci cand face referire la Expeditionar.

 

Rog corul de sustinatori si aplaudaci sa nu treaca postul la rafuieli personale, etc. Nu este cazul. E doar parerea mea dupa cele am citit cele mai voit vulgare relatari, fara umor, fara condiment, fara nimic. Probabil Expeditionarul merge pe premisa ca atunci cand nu ai talent de prozator poti atrage prin ceva care se vrea "cool". Cu cel mai al dereaq respect ii amintesc Motociclistului, ca stilul asta a tinut, dar ptr pionierii stilului (ca in orice domeniu de altfel). Acum cand si copii se salutaq cu "ce faci c.oaie" nu reuseste decat sa aduca povestea acestei calatorii in zona penibilului. E ca si cum Cheloo ar povesti impresionat despre frumusetea de vis a unui camp plin de flori in loc sa spuna ca-l doare-n pwoola de ele.

Mult succes in continuare la drum si sa nu uite ca mai bine un stil personal inodor, incolor insipid de relatare decat incercarea asta jenanta de a parea ce nu esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de vechea problema a "reprezentabilitatii AMR" chiar nu este important cine pleaca.

Important este ca pleaca un motociclist roman, cu cetatenie romana, cu mobra inscrisa in Romania, si cu taxele la zi...

Important este de asemenea ca un asa efort financiar (inca nu este acoperit in totalitate bugetul), tehnic (inca se modifica mobra), logistic (se pare ca vor fi trimise piese si consumabile cu posta inainte, nu se pot cara chiar toate), PR - inca se redacteaza scrisori de la Autoritatile Romane catre cele Ruse, uman (si fizic si psihic) a fost asumat de catre cineva, si acel cineva nu vrea sa iasa in fata (ca de obicei). De altfel exista si un motociclist de rezerva (in cazul in care primul nu mai poate pleca) - intocmai ca la aviatie. Tot asa exista si o motocicleta de rezerva, mai ales ca prima deja a fost luata la ochi de hoti, existand cel putin o tentativa de furt.

Comunicatul de presa va fi lansat luni, si conferinta de presa va fi miercuri. Pana la conferinta se va sti exact care din cei doi se va urca in sa cu directia est-est-est-est-nord-est-vest-sud-vest-vest-nord-nord-sud-sud-est-est-est.

Important este faptul ca expeditia va avea loc, in deplina cooperare cu asociatiile de motociclisti din tarile ce vor fi parcurse.

 

A fost achizitionata o camera video de inalta rezolutie, carduri de memorie de mare capacitate si viteza mare de incarcare, )cu hard disck-urile de mare capacitate rezistente la apa si socuri stam mai prost, inca nu au fost cumparate-lipsa de fonduri). Imaginile video deja au fost cerute de mai multe televiziuni (gratis fireste, ei nu dau bani). Poze in limita posibilitatilor de trafic video (in Siberia este foarte rar internetul, si roaming-ul este foarte scump), dar vor fi disponibile la intoarcere.

 

Ca orice actiune AMR, si acesta expeditie este facuta din suflet si cu suflet (si cu chin foarte mare) pentru toti motociclistii romani, fie membri sau nu, ai AMR sau ai altor cluburi sau entitati ale motociclistilor. Mesajul de prietenie al tuturor motociclistilor va fi purtat cu mandrie, si transmis tuturor motociclistilor, asociatiilor sau entitatilor lor.

 

misto,

 

cati membrii are AMR?

citeam acum catva timp cat imi ardeam gumele in canada de AMR.

acum ati reusit sa trimiteti oameni in excursii?

aveti peste 200 de membrii?

cum a fost ales calatorul?

daca aveti si un motociclist "de rezerva", de ce n-au plecat impreuna?

ce inseamna "cel putin o tentativa de furt"? e cea mai nostima fraza :crack:

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, oameni buni, haideti sa lasam AMR-ul sa se hodineasca in pace si sa urmarim cu sufletul la gura Expeditia Solitara cu titlul asta lung din prezentul topic.

 

pai nu AMR-ul l-a trimis pe excursionist "la lupta"?

eu asa am inteles din primele posturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul asta e viciat de antipatia fata de amr si fata de calator din ce vad. expeditia nu mi se pare ca merge deloc bine. ar trebui sa-l iertati pe subiect macar pana la intoarcere. ce am constatat este ca un motociclist cu experienta prezumata merge mai greu decat unul in devenire, ma refer la orlando, care din ultimul e pe cale sa devina primul dintre motociclisti. parca la el a mers totul ata, aici parca totul se impiedica. si eu cred ca e de la om, dar fiecare cu ale lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca atat expeditia cat si relatarea ei sunt perfecte, dar invidia si antipatia fata de asociatie si fata de curajosul expeditionar (ca sa citez celalalt membru al asociatiei) au facut ca posturile pe topic sa nu se ridice la inaltimea actului facut "pentru toti motociclistii romani, fie membri sau nu, ai AMR sau ai altor cluburi sau entitati ale motociclistilor"

 

Nu am nici un dubiu ca asociatiile veteranilor romani si din republica moldova rezoneaza cu expeditionarul si traiesc cu sufletul la gura citind relatarile lui. Mandria lor va atinge cote maxime atunci cand placuta comemorativa uda de sudoarea expeditionarului transpirat va fi depusa cu mandrie de acest demn reprezentant al motociclistilor romani. - "Tot in zona Siberiei expeditionarul va depune una sau doua plachete comemorative in zone stabilita de catre veteranii romani desemnati de catre asociatiile deportatilor si prizonierilor de razboi din Romania si Republica Moldova. "

 

Mai oameni buni, omu asta a plecat chinuit "Ca orice actiune AMR, si acesta expeditie este facuta din suflet si cu suflet (si cu chin foarte mare)". Eu de ex nu vreau sa se chinuie nimeni ptr mine, in numele meu sau altceva. Nu inteleg de ce nimeni dintre apropiati nu au incercat sa-i curme suferinta, sa-l opreasca de la asemenea canoane care nu cred ca ma vor curata pe mine si pe noi ceilalti in numele carora se face aceasta expeditie de pacate.

 

ptr cei care nu intelege ce am scris mai sus, traduc:

 

Dan Popescu a plecat intr-o calatorie personala, banuiesc ca de placere ptr ca asa ar fi normal, pe care incearca sa o tranforme in Expeditia Romaneasca. Nu l-a desemnat nimeni in reprezentantul romanilor dar cum tupeul nu-i lipseste, s-a autodesemnat. Pana aici nu-i nimic suprinzator in comportamentul lui, nici autodesemnarea, nici vaicareala (ca doar o face ptr noi, se sacrifica ptr noi). Dar cand faci demersuri ca sa te legitimezi cat de cat si sa ai acceptul reprezentarii unor asociatii, (ACR, veterani), treci se siteul expeditiei ca sustinator autoritati (Sorin Oprescu), bunul simt te obliga la un control a ceea ce scrii, a felului in care relatezi plimbarea ta, a cuvintelor folosite.

E de notorietate ca Oprescu are un limbaj f colorat si probabil ca in particular nu ezita sa informeze fara jena cand transpira prin locurile intime, dar nu o face in conferinte de presa publice.

Limbajul meu nu e unul f academic, desi pregatirea (care poate nu se vede) mi-ar da posibilitatea sa ma exprim folosind un limbaj corespunzator in orice mediu de conversatie. Dar daca ma exprim vulgar, o fac in nume propriu, nu in numele lui Dan Popescu, nu in numele deportatilor romani, nici in numele celorlalti motociclisti cum face expeditionarul.Sa se repezinte pe el si sa traga basini pe drum pana-i creste viteza peste limita legala de la ele. Bunicul meu, Dzeu sa-l ierte, care a fost prizonier in rusia, probabil s-ar intoarce in groapa daca ar citi randurile scrie de cel care-i pune placuta comemorativa. Cine vrea sa omagieze niste oameni care au plecat (si multi au murit sau suferit mult)in razboi ptr un ideal, care aveau respect fata de Romania Mare si fata de intitutia regala? Un epuizat de viata care se vaita in cuvinte vulgare dupa 4000de km mersi pe motor omagiaza prizonierii de razboi care au stat cativa ani in lagare pe Don sau Volga? Eu nu l-am auzit pe bunicul meu folosind cuvinte urate nici despre rusi, care l-au tinut prizonier.

Va asigur eu ca nu s-ar simti bine reprezentat nici ca prizonier, nici ca motociclist (ptr ca era) si in nici un caz ca roman de un asemenea om. Popescule, daca citeam topicul inainte sa pleci, iti scriam pe PM numele bunicului ca sa scrii pe placuta aia "mai putin pentru....., care nu si-ar fi dorit niciodata sa fie repezentat de unu ca mine"

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

 

Sper sa gresesc dar Dl. Popescu mi se pare doar un frustrat cu motocicleta. El "baga" kilometrii ca la concurs. Arunca carti de vizita ale oamenilor care-l pot ajuta. Doarme cu suriul la indemana!!!! Se pare ca nu a inteles ca in lumea calatorilor nu exista hoti. Exista numai oameni buni care te ajuta. In lumea lui e altfel?

 

Ma intreb daca a invatat sau o sa invete ceva din aceasta excursie.

 

Nu ma simt reprezentat de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am ajuns la zi si cu calatoria lui Orlando. Ma gandesc, la cat de frumos povesteste baiatul ala, era super daca ar fi plecat el in locul lui Popescu aka "Corpul expeditionar - Motociclistii de cursa lunga ; Expeditionary Corp - Long Range Riders" (citat de aici)

 

E pacat de calatorie si de locuri si de oameni.. Daca astea sunt impresiile lui despre drum (??!?).. poze (1).. de ce nu s-a dus cu avionul? Sau de ce mai tine "jurnalul" ala? Daca facea excursia asta in liniste si pace, pentru el, cum ziceau unii, era ok. Dar el a plecat sa reprezinte Romania si motociclistii romani - afirmatiile astea deranjeaza pe multi, provoaca o reactie de respingere. Sunt curios cati se simt mandri ca sunt reprezentati in Rusia de el, sau cati au donat(sau vor dona) ceva in cele 8 conturi afisate pe site.

 

Incep sa cred ca in cazul asta, grandomania este direct proprtionala cu greutatea corpului expeditionar :crack:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha bai nene ce-i mai turnati in cap fiti si voi mai iertatori, ce energie aveti sa-l balacariti pe cate unul care chiar nu conteaza, chiar si adversar sa fie nu e unul pe masura. risipa de energie. ziceti mai bine pe unde sa ma duc we viitor ca sunt in mare pana de idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am inteles. dan, presedintele amr-ului a plecat in numele amr-ului si a motociclistilor romani, fara a fi desemnat decat de el insusi.

de ce teatrul asta ieftin atunci, ca nu se stie cine pleaca etc?

 

adevarul e ca "in numele" si avand stampila amereului poti incerca sa iei ajutor ieftin de la cluburile din alte tari.

 

eu intelesesem ca amereul a propus excursia si a desemnat un calator in urma unui concurs.

"Corpul Expeditionar

al Asociatiei Motociclistilor din Romania

EuroAsia Tour - TransSiberia - 2010"

 

voi ce intelegeti d-aici?

 

n-am nimic impotriva sa plece cineva incolo. si eu imi planific, dar nu-mi place galagia. o fac pentru mine si gata. daca oi crapa p=-acolo, asta e, daca nu o sa cititi dupa un jurnal cu impresii.

caci eu o voi face pentru mine

 

acum alta intrebare, bugetul e constituit din banii lui exclusiv sau si din banii amereului? ca incepe deja sa miroasa toata chestia asta.

tot nu mi-a raspuns nimeni, cati membrii (mai) are amr-ul? ei accepta ca dan sa mearga in numele lor?

 

 

dorule, cat de departe vrei sa mergi?

elvetia e interesanta, dar si norvegia cu fiordurile alea de-ti taie respiratia.

si turul marii negre ar fi interesant, dar, dupa motor cred ca vrei sa stai mai mult pe asfalt

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dupa motor sunt legat de asfalt, incerc sa corectez. elvetia am batut-o de multe ori, nu zic ca am fost in toate vagaunele dar am vazut toate orasele, am traversat-o in toate directiile, odata m-am invartit in cerc. norvegia e pe lista urgenta, pentru la anul, sa vad daca cu masina sau cu motorul. turul marii negre nu ma intereseaza, buna-rea, am luat si vorba unuia care spunea ca de mizerie e satul de acasa, in vacanta vrea locuri mai frumoase si mai civilizate. sigur aici discutia poate fi nesfarsita dar nu are rost. daca ma duc si cand ma duc in tari din astea dubioase nu stau decat la 4-5* si ma duc cu avionul. de ce ma vaitam era lipsa unor destinatii noi de 1-2 zile pt weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dupa motor sunt legat de asfalt, incerc sa corectez. elvetia am batut-o de multe ori, nu zic ca am fost in toate vagaunele dar am vazut toate orasele, am traversat-o in toate directiile, odata m-am invartit in cerc. norvegia e pe lista urgenta, pentru la anul, sa vad daca cu masina sau cu motorul. turul marii negre nu ma intereseaza, buna-rea, am luat si vorba unuia care spunea ca de mizerie e satul de acasa, in vacanta vrea locuri mai frumoase si mai civilizate. sigur aici discutia poate fi nesfarsita dar nu are rost. daca ma duc si cand ma duc in tari din astea dubioase nu stau decat la 4-5* si ma duc cu avionul. de ce ma vaitam era lipsa unor destinatii noi de 1-2 zile pt weekend.

 

vrei un concediu ca lumea in "partea dubioasa" a caraibelor?

try aruba.

 

top of the line.

am inteles ca si bonnaire si curacao nu sunt departe.

siguranta e mai buna ca-n bucuresti. insula apartine olandei (poti avea linie directa din schiphol).

inchiriezi masina si ai ce bate pe-acolo. poti lua si motor.

pe insula sunt frecvent 29-35°C, si vant permanent cu peste 30km/h permanent.

locul e in circuitul de campionat mondial de widsurf. si insula se afla in afara caii uraganelor.

daca te intereseaza locuri, hoteluri din aruba, keep-in-touch.

 

alte locuri "speciale" stancosii din canada intre bc si alberta (plec in 2 zile, yupeeee) si alaska.

daca-ti place sa stai ca pensionarul, vancouver si iei un cruise catre alaska. sa ai balcon. si stai cu "aia" in sus pe sofa si te uiti cum iti trec muntii prin fata.

hai c-am facut varza topicul

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caraibe merg oricand din miami, iei ce croaziera vrei cu 250-800. alaska da, dar e complicat. macar cu vionul si tot zbor odata macar pana la anchorage. revin, de weekend ma plangeam. altfel, restul lumii e numai chestie de timp si bani, a caror lipsa o resimt si eu ca toata lumea in ultima vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

huo :baldy:

 

asta e topicul " vacanta cu doru" ?;)

 

tradare tradare dar sa stim si noi

 

in final dupa ce s-au spalat rufe, on topic e cineva /ceva informatii?

 

sau se poate inchide ?

 

Peace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare acum am citit omu a ajuns la Novosibirsk –bravo dane daca omu reuseste sa duca la capat aceasta tura va inchide gura multor mancatori de rahat ce ma doare pe mine ce-a facut omu in trecut ce tot mormaiti aici vrute si nevrute ,dane nu te mai uita dupa baieti planul lor este sa ajunga la magadam si deacolo cu avionu la moscova si acasa asa ca nu te vei gasi cu ei drum bun intr-o zi iti voi calca pe urme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi tu foxule ca esti destept, unde se mai poate merge in we pe caldurile astea?

on topic corpul expeditionar avanseaza - http://euroasia2010.amoro.ro/scm/blog/9_au...ovosibisrsk.mbs

nu stiu ce e acolo dar mi se pare ca merge f greu.

 

ia una usoara aicea de la sensei:

bucuresti - ploiesti - cheia - brasov - bran - pensiunea cetatea carului.

noaptea, o liniste de mormant, soseaua foarte buna, au o afinata facuta-n casa de te indoaie, temperatura noaptea in jur de 18°C, (1000m altitudine)

mancarea grozava si proaspata (sa incerci saramura de pastrav, pestele luat din zona de la pastravarie).

drumul de intoarcere... incropeste si tu ceva.

daca m-ai intreba, m-as intoarce pe acelasi drum, restul fiind ori aglomerat ori stricat ca naiba, poate sibiu valea oltului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucura ultima postare normala a unui om normal care viziteaza cu placere o tara normala cu oameni de rand extraordinari (asa cum ii consider eu pe rusi prin prizma celor intalniti in diverse momente ale vietii, in ciuda evenimentelor istorice care nu au fost favorabile familiei mele). Tine-o asa Expeditorule, acum te-am citit cu placere. Renunta la stilul comercial plin de clisee si de limbaj de 16 ani si povesteste ce vezi, asa cum poti cu mai putin sau mai mult talent de prozator, dar corect. Urmaresc postarile tale si vei simti degetul meu in fund (desi ambele maini sunt pe tastatura) de cate ori vei incerca sa deviezi (sper ca nu mai e cazul de oparit la co.itze avand in vedere tamperatura exterioara)

Asfalt uscat si sa te ajute Dzeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...