Sari la conținut

Accident mortal Oradea - 30.07.2010


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

@ Tsunami - e plin de nesimtiti pe lumea asta. Dovada ca si in SUA, Canada, UK, etc. sunt o gramada care merg cu faza lunga ziua: http://www.fz6-forum.com/forum/fz6-general...m-low-beam.html

Chiar eram curios cum e in alta parte...se pare ca nu numai motociclistii romani sunt "țărani".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@delu: stlk nu sta prost cu vederea, ci doar imi dadea dreptate pt postul meu, eu facand confuzia (din numele topicului de altfel si neuitandu-ma cu atentie la camion ci mai mult la motor) ca este vorba de TIR adica cap tractor + vagon. Apoi poti vedea ca am scris in alt post despre aceasta confuzie . E adevarat faptul ca tiristul va iesi vinovat pt accident , dar pot sa te contrazic cand spui ca daca soferul nu facea manevra nu se intampla accidentul. Acelasi lucru este valabil si in cazul motociclistului: daca nu mergea asa tare nu era sub camion cand acesta facea manevra.

 

Dar eu nu inteleg cum iti schimbi tu parerea la 180 de grade pentru ca spui asa:

 

ca mortul venea cu 200 la ora a mers pe basca lui si a platit pentru asta

faptul ca a pus 30 m de frana si totusi s-a facut pilaf in halul ala - pustiul avea ceva viteza - ce a avut de a impins la supersonic (numai el a stiut)

 

si dupa aia spui:

 

PS nu inteleg totusi cata viteza avea motociclistul - tu ai inteles?

cum ai dedus viteaza mobrei?

 

Ai citat pe cineva in cele spuse mai sus sau doar ti-ai schimbat parerea pe parcurs? Si viteza iti spun sigur ca se poate determina din mai multi factori, nu numai din "radaru-ul din ochi" sau "acul care se opreste" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Tsunami - e plin de nesimtiti pe lumea asta. Dovada ca si in SUA, Canada, UK, etc. sunt o gramada care merg cu faza lunga ziua: http://www.fz6-forum.com/forum/fz6-general...m-low-beam.html

Chiar eram curios cum e in alta parte...se pare ca nu numai motociclistii romani sunt "țărani".

 

un motiv in plus sa fim nerespectuosi si sa incalcam legea nu?

si afara e interzis. acolo insa pot suna la politie si il trage pe dreapta.

 

dar sunt putini.

 

imi raspunzi si mie? ce s-ar intampla sa mearga toti cu faza lunga/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

;) :P :) :D

 

Nu e razboi... e doar o explicatie fiindca nu a inteles bine ce a spus stlk, si intrebarea mea este pt ca nu am inteles eu ce a vrut delu sa zica acolo (poate e din vina mea cine stie) dar chiar nu sunt genul care sa ma cert pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa vehementa domnilor... fiecare isi sustine punctul de vedere de parca ar detine adevarul absolut, cand in realitate in acest caz lucrurile nu pot fi zugravite in alb-negru ci prezinta o gramada de nuante intermediare.

 

In Romania, datorita unor factori pe care nu are rost sa'i aducem in discutie aici, societatea se afla intr'un mare impas de moralitate. Suntem retardati in prea multe domenii si din pacate educatia si bunul-simtz sunt catalogate drept slabiciuni, in virtutea principiului ca pestele mare il inghite pe cel mic. In acest sens la noi se aplica (sau daca spaga e suficienta se ignora) strict LITERA LEGII, uitandu'se aspectul cel mai important al conceptului de LEGE si anume SPIRITUL sau.

 

In jungla in care traim suntem obligati sa ne gasim propriile cai de supravietuire si, deoarece sistemul nu exista sau nu functioneaza, fiecare isi gaseste singur standardele de moralitate dupa care se ghideaza in societate. Indiferent de justificarile fiecaruia, in aceasta situatie complicata excesele sunt inevitabile, HID'ul care se stie clar ca deranjeaza, folosirea fazei lungi in mod permanent, tobe "tunate"... etc., fiind doar cateva exemple.

 

La noi in tara nivelul de cultura si civilizatie este mult prea coborat pentru ca "fenomenul" motociclism sa poata fi acceptat si respectat ca atare, uneori chiar si de catre motociclistii insisi.

 

 

Un lucru insa ramane neschimbat, (inca) o viata s'a stins si, din pacate sunt convins ca nu e ultima...

 

Sa aducem asadar un ultim omagiu printr'o atitudine un pic mai matura, mai toleranta si sa incercam sa ne ghidam actiunile dupa singura LEGE universal valabila, aceea a bunului simtz: FA ORICE VREI TU INSA INCEARCA SA NU-I DERANJEZI PE CEILALTI.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@delu: stlk nu sta prost cu vederea, ci doar imi dadea dreptate pt postul meu, eu facand confuzia (din numele topicului de altfel si neuitandu-ma cu atentie la camion ci mai mult la motor) ca este vorba de TIR adica cap tractor + vagon. Apoi poti vedea ca am scris in alt post despre aceasta confuzie . E adevarat faptul ca tiristul va iesi vinovat pt accident , dar pot sa te contrazic cand spui ca daca soferul nu facea manevra nu se intampla accidentul. Acelasi lucru este valabil si in cazul motociclistului: daca nu mergea asa tare nu era sub camion cand acesta facea manevra.

 

Dar eu nu inteleg cum iti schimbi tu parerea la 180 de grade pentru ca spui asa:

 

 

 

si dupa aia spui:

 

 

 

Ai citat pe cineva in cele spuse mai sus sau doar ti-ai schimbat parerea pe parcurs? Si viteza iti spun sigur ca se poate determina din mai multi factori, nu numai din "radaru-ul din ochi" sau "acul care se opreste" .

 

amice eu analizez problma si la rece si la cald

 

nu neg ca motociclistul are o mare parte din vina - si-a furat-o singur pe basca lui - orice imbecil pe 2 roti ar trebui sa mearga in limita in care poate pune frana cat mai repede - faptul ca el nu a observat camionul oprit pe contrasens si pe asta care iese, sau poate o fi crezut ca ala iese pe banda lui nu ca intoarce!

 

acum cateva saptamani era sa se suie unu cu un tir din rep moldova pe mine pe E851 dupa Tisita - l-am vazut ca depasea alt camion - am belit ochii am redus am oprit si l-am asteptat sa opreasca (daca eram cu masina ma facea zob) - nici un imbecil de camionagiu nu a redus sa faca loc pt celalat

 

dar martorii fie ei si oculari o ard aiurea - un motor cu o toba zgomotoasa in frana de motor - iti da impresia ca ala o arde ca un zmeu cu 150 la ora cand defapt are o viteaza mult mai mica fata de zgomotul produs - nu de multe ori am auzit mobre si se lasau asteptate - veneau cu frana de motor cu o toba goala - de aveam impresia ca am sa vad o pata de culoare si nicidecum sa vad modelul mobrei numar pana si ochii de dupa viziera

 

cat despre cei 30 m de franare - eu nu am vazut nici o urma de franare moto - sunt niste urme dar nu de moto (probabil de la cei din spate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... dar pot sa te contrazic cand spui ca daca soferul nu facea manevra nu se intampla accidentul.

Contrazi-l, ca m-ai facut pe mine curios....

 

Acelasi lucru este valabil si in cazul motociclistului: daca nu mergea asa tare nu era sub camion cand acesta facea manevra.

Eu zic ca daca avea 50 da chilometri pe ora in plus trecea primul si nu se mai ciocnea de camion... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@delu ok.. asta nu intelesesem prima data si de aceea am si cerut alta explicatie. Ai perfecta dreptate in legatura cu martorii si toba galagioasa. Dupa cum vezi , in primul post al meu de pe acest topic, am si spus ca eu cred ca motociclistul a avut viteza si nu din declaratiile martorilor cred asta, ci din alte motive destul de clare.

 

@tarka: pai exact cu ce m-ai citat a doua oara il contraziceam pe delu. Adica la fel cum spui daca soferul nu intorcea accidentul nu se producea, la fel poti sa spui si despre motociclist ca daca mergea regulamentar totul era ok , asta a fost argumentul pe care l-am adus ;) Si da, daca avea 50 de km pe ora in plus trecea primul si nu se ciocnea de camion... ci se ciocnea de un sofer nevinovat sau omora vreun pieton, etc. Era un "accident waiting to happen" daca ma intelegi http://www.220.ro/reclame/Stop-Accidentelo...ate/uxhY1vWpS3/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa dom'le teoriile astea ca "sistemu' in sus, sistemu' in jos" :)

Nu sunt scuze viabile. Sistemul SUNT EU! EU merg incet sau repede, calculat sau inconstient. Si aici unde sunt eu (by the way, asunt la MĂźnchen, trebuie sa reactualizez info din profil :D ) mor inconstienti, dar nu foarte multi, pentru ca cei care se stiu cu musca pe casca, se duc fie la NĂźrburgring, fie la Hockenheim si isi fac de cap. Astia pe strada se dau frumos, cu bun simt, pentru ca EI INSISI sunt constienti ca daca sunt altfel risca sa-si lase copiii orfani, parintii fara prunci sei sefii fara sclavi. Si crede-ma, si aici sunt tiristi turbati, blonde cu chiuuri si icsuri ... Sistemul din Romania e infect, intr-o oarecare masura, de acord, dar daca e asa, tu de ce esti viu? Altii de ce nu mor? Ca vor muri stim, unii mai repede altii mai tarziu. Dar sa acuzi sistemul ca unul sau altu' e tampitzel si o arde aiurea mi se pare deplasat. Sa nu-ti faci cumva iluzia ca aici (sau in oricare alt colt de lume) te invata cineva in scoala de soferi s-o arzi prin oras ... daca crezi asta, ai o problema de perceptie! doresti sa vorbim despre asta? ;:P

 

Tu ce dracu' cauti pe forumul asta? Gandesti normal! Huoooo! afara cu tine! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Era un "accident waiting to happen" daca ma intelegi...

Nu inteleg decat faptul ca vorbesti cu atata siguranta despre ce s-a intamplat incat ar putea spune lumea ca erai pasagerul lui sau tovarasul lui de'o viata si stii si in cate ture schimba intaia. ;)

Singurul lucru CLAR din toata intamplarea este faptul ca acesta s-a produs din cauza unei manevre ilegale a soferului de camion.

Restul nici macar speculatii nu sunt, sunt banuieli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multa vehementa domnilor... fiecare isi sustine punctul de vedere de parca ar detine adevarul absolut, cand in realitate in acest caz lucrurile nu pot fi zugravite in alb-negru ci prezinta o gramada de nuante intermediare.

 

In Romania, datorita unor factori pe care nu are rost sa'i aducem in discutie aici, societatea se afla intr'un mare impas de moralitate. Suntem retardati in prea multe domenii si din pacate educatia si bunul-simtz sunt catalogate drept slabiciuni, in virtutea principiului ca pestele mare il inghite pe cel mic. In acest sens la noi se aplica (sau daca spaga e suficienta se ignora) strict LITERA LEGII, uitandu'se aspectul cel mai important al conceptului de LEGE si anume SPIRITUL sau.

 

In jungla in care traim suntem obligati sa ne gasim propriile cai de supravietuire si, deoarece sistemul nu exista sau nu functioneaza, fiecare isi gaseste singur standardele de moralitate dupa care se ghideaza in societate. Indiferent de justificarile fiecaruia, in aceasta situatie complicata excesele sunt inevitabile, HID'ul care se stie clar ca deranjeaza, folosirea fazei lungi in mod permanent, tobe "tunate"... etc., fiind doar cateva exemple.

 

La noi in tara nivelul de cultura si civilizatie este mult prea coborat pentru ca "fenomenul" motociclism sa poata fi acceptat si respectat ca atare, uneori chiar si de catre motociclistii insisi.

 

 

Un lucru insa ramane neschimbat, (inca) o viata s'a stins si, din pacate sunt convins ca nu e ultima...

 

Sa aducem asadar un ultim omagiu printr'o atitudine un pic mai matura, mai toleranta si sa incercam sa ne ghidam actiunile dupa singura LEGE universal valabila, aceea a bunului simtz: FA ORICE VREI TU INSA INCEARCA SA NU-I DERANJEZI PE CEILALTI.

 

Ride Safe!

 

Nici tu nu ai ce cauta pe forumul asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce dracu' cauti pe forumul asta? Gandesti normal! Huoooo! afara cu tine! ;)

 

Tu ce-ai patit papushel? Ai papat ceva stricat? Din moment ce insuti TU afirmi ca gandesc normal ... cum de ma inviti sa parasesc forumul? Sau esti ofticat ca l-am descoperit inaintea ta? :)

Esti putin tampitzel, dar e in regula, desi nu am prea multi ca tine in jurul meu, o sa ma straduiesc sa fiu bun cu tine, voi zambi doar amar la replica ta! Si sa simt in ea confirmarea (a cata oara in plus?) unuia dintre motivele pentru care am emigrat!

Sa fii sanatos si sa ai parte doar de oameni ca tine in jurul tau! :P Am zis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce-ai patit papushel? Ai papat ceva stricat? Din moment ce insuti TU afirmi ca gandesc normal ... cum de ma inviti sa parasesc forumul? Sau esti ofticat ca l-am descoperit inaintea ta? :D

Esti putin tampitzel, dar e in regula, desi nu am prea multi ca tine in jurul meu, o sa ma straduiesc sa fiu bun cu tine, voi zambi doar amar la replica ta! Si sa simt in ea confirmarea (a cata oara in plus?) unuia dintre motivele pentru care am emigrat!

Sa fii sanatos si sa ai parte doar de oameni ca tine in jurul tau! :) Am zis!

 

tu esti exemplul negativ de emigrant, ;)

io ma bucur ca nu-s ca tine

 

"papusel" glumea.

gluma e chestia aia de care rade lumea, iar nemtii se intreaba, "ce-a vrut sa zica cu asta?" :P

asta e un avantaj in romania in comparatie cu wurstland.

ziceai ca mergi si prin franta.

stai mai mult p-acolo si te schimbi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din atatea pagini care eu nu am rabdare sa le citesc, pentru ca adorm sau ma enervez.

care e sinteza?faza lunga ajuta cu conditia sa mergi preventiv.

 

ce urmeaza ? zurgalai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu esti exemplul negativ de emigrant, ;)

io ma bucur ca nu-s ca tine

 

"papusel" glumea.

gluma e chestia aia de care rade lumea, iar nemtii se intreaba, "ce-a vrut sa zica cu asta?" :P

asta e un avantaj in romania in comparatie cu wurstland.

ziceai ca mergi si prin franta.

stai mai mult p-acolo si te schimbi

 

Las' ca esti tu pozitivu'... zici tu ca sunt exemplul negativ de emigrant? Ce are emigrarea mea de-a face cu umorul de proasta calitate facut de cotetzari pe forumuri?... si mie imi plac glumele proaste facute bine... dar chestia elucubrata de colegu' nu a avut aroma de gluma. Si pardon ..."e" oameni pe forumul asta care-mi cunosc umorul ... iar daca mie imi lipseste asta, atunci e de belea.

 

P.S. Nu sunt neamt, deci nu m-am prins de remarca ta care se vroia acida, dar evident, tot in gluma! In Franta merg des, da, dar nu ma dau in vant dupa ce-i pe-acolo ... si ca sa ma schimb nu simt nevoia acum, la batranete :) C'est pas possible mon amie ...

Cred ca o dam prea de tot in off topic si o luam in freza amandoi, cu toate simpatiile noastre glumetze!

Editat de -Sir Daniel-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din atatea pagini care eu nu am rabdare sa le citesc, pentru ca adorm sau ma enervez.

care e sinteza?faza lunga ajuta cu conditia sa mergi preventiv.

 

ce urmeaza ? zurgalai?

eu zic sa luam bari din alea ca la jeepuri, si sa punem pe laterale, sa luminam si in stanga si in dreapta, sa creada ca vin extraterestrii, si eventual un claxon de tir, cand e vreo masina pe constrasens sa tragem de el pana se da la o parte, si cand intri in depasire sa se dea toti la o parte sa ai tu loc sa treci.

(tu fiind cel care le pune, nu tu ca persoana gixxer ;) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Tsunami - e plin de nesimtiti pe lumea asta. Dovada ca si in SUA, Canada, UK, etc. sunt o gramada care merg cu faza lunga ziua: http://www.fz6-forum.com/forum/fz6-general...m-low-beam.html

Chiar eram curios cum e in alta parte...se pare ca nu numai motociclistii romani sunt "țărani".

Ai drk de nesimtiti si astia cu Harley !! ;) tot pe faza

min 1,45----1,56 !!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu o iei pe langa drum direct,facand si o plecaciune adanca in fata celui care se baga in depasire cand tu vii pe contrasens ?? ;)

Nu mai bine sa vada xenon-ul dinainte si sa nu se mai bage in depasire deloc si sa te respecte ca si participant la trafic cu drepturi egale ??

Pai mie mi s-a intamplat cel mai flagrant acum 2 ani pe litoralul bulgar cu un BMW roz cu numar de Bucuresti condus de un barbat. Ce m-a uimit era ca BMW-ul nu era in roz de Ferrari ci in roz-mov de pitzi, sincer nici nu cred ca exista asa ceva la vanzare asa ca clar era "tunata" :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici tu nu ai ce cauta pe forumul asta!

 

Aici nu pot decat sa fiu de acord cu tine... pe forumul "asta" pare ca s'au strans o gramada de motociclisti de carton! Bafta si sa ne intalnim pe asfalt... cu cati mai multi cu atat mai bine.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las' ca esti tu pozitivu'... zici tu ca sunt exemplul negativ de emigrant? Ce are emigrarea mea de-a face cu umorul de proasta calitate facut de cotetzari pe forumuri?... si mie imi plac glumele proaste facute bine... dar chestia elucubrata de colegu' nu a avut aroma de gluma. Si pardon ..."e" oameni pe forumul asta care-mi cunosc umorul ... iar daca mie imi lipseste asta, atunci e de belea.

 

P.S. Nu sunt neamt, deci nu m-am prins de remarca ta care se vroia acida, dar evident, tot in gluma! In Franta merg des, da, dar nu ma dau in vant dupa ce-i pe-acolo ... si ca sa ma schimb nu simt nevoia acum, la batranete ;) C'est pas possible mon amie ...

Cred ca o dam prea de tot in off topic si o luam in freza amandoi, cu toate simpatiile noastre glumetze!

 

io intodeauna am fost ezemplu pozitiv,

nu te mai ofusca atata, ai luat-o si gata, fii barbat, glumetule (poate in wurstland)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul am patit eu ieri. Vedeti de la secunda 40.

 

mama ce aiurea... oricum ai fost atent.doar ca in cazul de fata autoutilitara a venit din stanga si a intrat in fata lui.el avand o alta masina pe banda 2, care i-a obturat vederea, neavand cum sa observe ce ii iese in fata, la viteza aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama ce aiurea... oricum ai fost atent.doar ca in cazul de fata autoutilitara a venit din stanga si a intrat in fata lui.el avand o alta masina pe banda 2, care i-a obturat vederea, neavand cum sa observe ce ii iese in fata, la viteza aia.

i-si uitase ochelarii acasa?

de ce zici ca nu avea cum sa observe? avea cumba 580km/h?

sa-nteleg si eu mai bine, camioneta a iesit din st, si masina de pe banda 2 ce a lasat-o sa iasa era pe sensul lui de mers, sau pe sens invers? indiferent de situatie accidentul nu trebuia sa se intample si s-o taie inca de la vederea benzinariei. asta presupunand ca benzinaria era in camp, singurica. dar daca-mi aduc bine aminte era in localitate, asa ca nu tre-ia sa se-ntample deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...