Sari la conținut

Mansoane Rizoma


Postări Recomandate

Salut,

 

are cineva mansoanele rizoma sau copiile acestora pe motor?

 

am mansoanele cam nasoale si vreau sa le schimb. nu stiu ce inseamna sa trec de la mansoane de cauciuc la unele metalice cu ceva insertii de cauciuc. pe net am cautat dar nu am gasit multe info in afara de marpha, beton si arata bestial. ma intereseaza cum se simte si daca sunt mai incomode fata de unele standard.

 

e bv de mansoanele astea http://www.motovationusa.com/mvstore/images/rizsptline.jpg sau fakeurile lor la jumate pret.

Editat de kwakazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

se pot cumpara pe forum copii de mansoane cu capete de ghidon rizoma impreuna la sub 200 lei... cred ca la iarna ma bag la putin pimping ca mansoanele mele si capetele de bara arata deplorabil si daca tot le schimb macar sa si aiba dizain cum zicea tovarasul SSSS :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am modelul pe negru cu tot cu cap de ghidon. mi se par fantastice. sunt un pic incomode la un drum foarte lung dar nu extrem de. ca design nu mai zic, mi se par cele mai sepsi dintre toate mansoanele care le-am incercat :moron: uite si o poza sa iti faci o idee :D

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Arata foarte bine,dar nu sunt aderente.Daca te dai un pic mai tare pe strada sau mai intri pe amk o sa plangi dupa cele originale.

La originale nu am auzit pe nimeni sa se rasuceasca partea cauciucata,gripul propriuzis,dar la fake-uri aproape sigur

Vibratiile le vei simti mult mai tare decat la unele siliconice sau originale

Pe vreme rece se simt cu orice manusa

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

nu zic ca nu ai dreptate...poate chiar asa este. oricum eu m-am trezit cu jumatate din cauciucul acela iesit de pe maner. initial am crezut ca cineva a incercat sa il scoata afara dar dupa am stat si m-am gandit ca e posibil sa fi iesit singur. oricum pana una alta momentan sunt foarte ok mansoanele. om vedea mai incolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut! Ma ajuta si pe mine cineva cu o problema,nu stiu cum sa dau jos capetele de la mansoane,mentionez k atat mansoanele cat si capetele sunt Rizoma, problema este k se invarte in gol maneta de la acceleratie si banuiesc ca s-a rupt .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand la capul de bara ai un capacel cu un imbus care acopera surubul propriuzis al capatului de ghidon...dupa ce ai scapat de capacel, o sa dai de un alt imbus la interior...scapa si de imbusul ala si atunci o sa poti scoate capul de ghidon.daca nu merge si nu iese incearca prin a-l misca sus-jos, st-dr(capul de ghidon) si atunci ar trebui sa iasa... dupa ce ai terminat si cu capatul de ghidon o sa ai pe manson un surub mic care trebuie desfacut. dupa ce ai terminat si cu el... normal mansonul ar trebui sa iasa. sper sa te fi ajutat . seara placuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand la capul de bara ai un capacel cu un imbus care acopera surubul propriuzis al capatului de ghidon...dupa ce ai scapat de capacel, o sa dai de un alt imbus la interior...scapa si de imbusul ala si atunci o sa poti scoate capul de ghidon.daca nu merge si nu iese incearca prin a-l misca sus-jos, st-dr(capul de ghidon) si atunci ar trebui sa iasa... dupa ce ai terminat si cu capatul de ghidon o sa ai pe manson un surub mic care trebuie desfacut. dupa ce ai terminat si cu el... normal mansonul ar trebui sa iasa. sper sa te fi ajutat . seara placuta

Capacelul despre care vorbesti este acela negru pe care scrie Rizoma? iar capatul de imbus ar fi undeva in gaurica aceea?ca eu am incercat si cu imbus si cu torx si nu merge...nu imi explic de ce....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba asta cu invartitul in gol am patit-o si eu. Nu te ingrijora, nu este rupt, ci doar s-a dus lipiciul(sau ce o fi acolo) care uneste "camasa exterioara"a mansonului cu cea interioara(de care este prins cablul de acceleratie). Putin super-glue si e gata(nu stiu pentru cat timp dar la mine a mers).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mansoanele Rizoma de 3-4 ani si sunt in PERFECTA stare. Este adevarat ca moto are numai ~6300km din care aprox 1600km in pista in regim de "antrenament" si restul facuti in "croaziere" de max 750km / zi ...nu sunt adeptul "fatzaitului" prin oras. Faptul ca "simti" mai bine in maner ce se intampla cu moto este o conditie exentiala la moto sport, altfel risti sa te "imprastii" pe jos mult mai repede, asa ca il consider mai degraba un "+" decat o problema deranjanta.

In privinta capatului de ghidon "miscator" s-ar putea ( !!??!) sa fi fost lasat in mod deliberat asa pt a nu stanjenii cursa manerului de acceleratie , ....atentie inauntru exista o piesa metalica ce expandeaza (deformare plastica } care o sa iasa mai greu deoarece mansoanele originale la R6 sunt pe filet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mansoanele Rizoma de 3-4 ani si sunt in PERFECTA stare. Este adevarat ca moto are numai ~6300km din care aprox 1600km in pista in regim de "antrenament" si restul facuti in "croaziere" de max 750km / zi ...nu sunt adeptul "fatzaitului" prin oras. Faptul ca "simti" mai bine in maner ce se intampla cu moto este o conditie exentiala la moto sport, altfel risti sa te "imprastii" pe jos mult mai repede, asa ca il consider mai degraba un "+" decat o problema deranjanta.

In privinta capatului de ghidon "miscator" s-ar putea ( !!??!) sa fi fost lasat in mod deliberat asa pt a nu stanjenii cursa manerului de acceleratie , ....atentie inauntru exista o piesa metalica ce expandeaza (deformare plastica } care o sa iasa mai greu deoarece mansoanele originale la R6 sunt pe filet.

mie mi se invarte in gol mansonul de la acceleratie nu capatul de ghidon,dar nici nu pot da capatul jos ca sa vad exact de ce se invarte mansonul!

 

Pai si ce sa lipesc cu super glue sau cu orice alt lipici ca nu inteleg? Sa lipesc plasticul care tine cablurile de acceleratie de mansonul din aluminiu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se invarte mansonul de cauciuc ?...partea metalica a mansonului..?...sau mansonul cu tot "ansamblul" fara sa accelereze ?

Editat de Edgji
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se invarte mansonul de cauciuc ?...partea metalica a mansonului..?...sau mansonul cu tot "ansamblul" fara sa accelereze ?

Decat masnonul,inca nu l-am lipit,cu ce ar trebui lipit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prenadez , Moment Fix ( de la Ceresit) este f bun si nu ataca mansonul de cauciuc. EXCLUS Picatura, pt ca in timp (daca nu imediat) degradeaza cauciucul , care se rigidizeaza , apoi se sfarama.

Esti primul pe care il aud cu probleme la Rizoma , desi am montat zeci de mansoane de la ei si nimeni nu s-a plans ca ar avea vreo pb. Mai apareau probleme dar destul de rar la "fake"-uri, dar, repet, destul de rar si acolo.

Vezi ca si la lipit este o "tehnica" , adezivul trebuie lasat sa se usuce un pic pana "agata" la deget fara sa se prinda.

Ev da-mi un tel si-ti explic cam cum trebuie "executat"

0722356993

Editat de Edgji
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am niste mansoane rizoma aurii care le-as vinde sau le-as schimba cu unele negre complet. daca are cineva nevoie sau vrea sa scape de cele negre cautati-ma pe mess. il gasiti la profil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mergeti o zi la Hungaro, Panonia, Slvakia, uitati-va la straini citi folosesc asemenea mansoane. ZERO.

Daca chiar vreti comoditate si control sporit luati-va Renthal. La Arc insa nimeni nu o sa va mai bage in seama decit daca aveti eventual un costum tavalit rau.

Luati-o ca o gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O prostie, niste mizerii!!! Daca incerci sa tragi de gaz aluneca mana pe aluminiu, te dor mainile de la fier, o porcarie "estetica". Lasati fratilor alea care le-a pus fabricantul ca nu le-a pus de prost sau luati "Renthal, Domino" sau alte firme serioase care fac mansoane pentru mers cu mobra nu "fashion"...Amavut Rizoma si le-am dat jos dupa o luna de mers si mi-am pus inapoi mansoanele de serie- stie japonezul...

Parerea mea....

Editat de piticot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...