Sari la conținut

Unde Ne Intalnim Vara?


QUAD
 Share

Postări Recomandate

bassu-le, te-ai atacat aiurea.. ideea e ca motociclistii saluta motociclisti,punct.

nu te cunosc si nu a fost un atac la persoana ta, deci relax! putem abera mult pe acest subiect dar vorba lu' m4v3rick, suntem OFF..

take care :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 594
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:blink: vai de capul meu , ce mentalitate. Mai avem de trait 50 de ani sa-si mai schimbe unele persoane mentalitatea.

Da-i un search pe google sau pe youtube ce inseamna un maxi-scooter si cum sunt priviti in alte tari .. asa ca idee.

NU SALUTI MOTORUL, CI PERSOANA.

 

 

Ma tem ca Motorul reprezinta Persoana ! chestia cu salutul tine de bun simt , cei ce vin din Ardeal stiu ca in zonele suburbane oamenii se saluta pe strazi fara a se cunoaste , pe de alta parte , numarul de motociclisti a crescut simtitor insa in ultimii ani si ar fi cam dificil cand iesi la o plimbare , sa stai din 3 in 3 min. sa dai din maini , casca si alte metode de salut ! Nu am nimic cu cei de pe scuterele de 49cm , insa o mare parte din ei nu au nr de inmatriculare , deci nu au asigurare , nu permis , nu responsabilitate , dupa mine nu merita mare respect !

In rest la un semafor , la o oprire voluntara poti saluta un alt "participant la trafic pe 2 roti" , daca -ti raspunde bine , daca nu .......ii dai o m.u.i.e. in gand si pleci ! parerea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la bikeri :lol: sunt nou pe forum si incepator la bike (noh hai nu ma crucificati). Sunt brasovean de religie dar m-am "mutat" in italia temporar sper :love:

 

am citit ceva din discutiile voastre, unele interesante si altele mai putin...dar imi permit sa ma bag si eu in seama daca-mi dati voie ca poate poate pe viitor oi aparea si eu pe bike in livada si sa nu se uite lumea urat la mine :laugh:

 

am milioane de intrebari legate de partea tehnica la motoare (normal)...aveti idee unde ar trebui sa postez? sunt milioane de topicuri, ceea ce e fain...da` sa mor eu daca nu ma plictisesc dand din topic in topic in topic wtf!!

 

Va salut pe 2 roti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te nelinisti. Aceeasi "problema" ca tine o am si eu :love: si pana acuma cred ca am depasit numarul sutelor la topicuri citite in sectiunea service. Cred ca cel mai bine iti faci si tu unul acolo si pui intrebarile care le ai. Mult noroc si asfalt uscat. Desi in Italia in general cred ca e destul de uscat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Italia nu m-a atras niciodata ca tara, dar au o retzea de strazi atat de buna :love: iuuhhuuuuu nu te mai dai jos de pe bike!! Si e fain ca-s multi cu motoare... nu degeaba tot castiga Rossi, are pe unde sa se invarta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Se mai strange lumea miercurea in livada?

 

Stii foarte bine ca "trecut-au anii".

Doar unii mai razbesc la o bere prin oras in zilele de miercuri, iar in weekend mai o plimbare, mai un gratar.

Livada e plina de orgolii si de embleme, <d-aia> nu ne mai primeste.

Probabil ca in viitorul apropiat si pe strada o sa intoarcem capul in alta directie ca sa nu ne mai "vedem", ca in rest ... "noi suntem romani".

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii foarte bine ca "trecut-au anii".

Doar unii mai razbesc la o bere prin oras in zilele de miercuri, iar in weekend mai o plimbare, mai un gratar.

Livada e plina de orgolii si de embleme, <d-aia> nu ne mai primeste.

Probabil ca in viitorul apropiat si pe strada o sa intoarcem capul in alta directie ca sa nu ne mai "vedem", ca in rest ... "noi suntem romani".

 

 

Da, stiam ca livada e plina de orgolii, dar am pus si eu o intrebare in virtutea vremurilor trecute, cu speranta ca poate o tura scurta de miercuti se mai face. Pacat.... mare pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai ca orgoliile si prejudecatile nu ne mai lasa sa ne intalnim in livada.....daca mergi p-o roata pan oras nu esti om.. cred ca am fost la inceut (la inceputul meu in d-alde moto)ca si acum si buni si rai si "teribilisti" si..... asta insa nu ne-a impiedicat sa gasim noi oameni faini si/sau prieteni. cred ca oamenii sunt la fel si acum....adica din 10 imposibil sa nu gasesti unu de calitate si asta merita poate "sacrificul" de a fi vazut cu d-alde prefixracer.

acum cercurile s-au strans....motociclismul s-a maturizat si pedepseste aspru teribilismul. pe noi cine ne-a pedepsit?

 

motoretismul a fost ceea ce inseamna el pana in 2007 cand nu era nimeni la conducere....doar cei mai experimentati de la care furam meseria. conducea cel/cei care stiau cele mai multe despre pasiunea asta. acum in frunte merge omul politic si normal sa se duca draq.

ce ture faceam sau ce betii mai bagam pan oras miercurea asa cum eram si buni si rai. acum...am urmat ca oile pe cativa care vroiau mai mult pt ei si iaca ce fain e.

 

motociclismul inseamna libertate in primul rand....cred ca toata lumea stie asta....insa, iaca ca apar cluburi de motociclism care ingradesc libertatea. libertatea de a merge pe motor cu altii din afara clubului de exemplu. oare cei de la conducere cum inteleg ei mersul pe motor daca-si bat joc de insasi fundamentul acestui hobby?

 

sa fie clar. vorbesc despre principiu si nu fac nicio aluzie. e o parere a mea generala (toata tara nu numai bv. iar in bv sunt aproape de cei care se pot simti criticati si iau apararea celor cu care n-am nicio treaba) despre ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as vrea sa credeti ca ma bag in seama aiurea, dar am trecut si eu prin Livada de cateva ori anul trecut in toamna si am cunoscut oameni foarte ok, fara fitze si alte cele. Din exterior lucrurile se vad mereu altfel, Livada voastra e cum e Arcul la noi...o zona unde de multi ani se intalnesc motociclistii din acel oras in ideea de comunicare, socializare, se leaga prietenii, se iese la plimbari, etc. Niciodata nu or sa fie toti motociclistii la fel, dar din privinta mea in Livada erau si cativa oameni pentru care merita sa mergi sa stai la o tigara de vorba, ignorand ceilalti "bikeri" care e clar nu au alt scop decat atragerea privirilor si lauda de sine.

Important e sa ajungeti sa ii ignorati si sa continuati sa va vedeti voi cei care va stiti de atatia ani la aceasta intalnire. Fiecare padure are uscaciunile sale.

In livada am vazut 20% fitzo-bikeri, restul au fost foarte ok si comunicativi. La Arc la noi proportia e cu totul alta, dee...bucuresteni... (da sunt bucuresteanca), dar cu toate astea ne salutam, trecem mai departe si ramanem la o tigara de vorba in grupul in care simti ca te integrezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai ca orgoliile si prejudecatile nu ne mai lasa sa ne intalnim in livada.....daca mergi p-o roata pan oras nu esti om.. cred ca am fost la inceut (la inceputul meu in d-alde moto)ca si acum si buni si rai si "teribilisti" si..... asta insa nu ne-a impiedicat sa gasim noi oameni faini si/sau prieteni. cred ca oamenii sunt la fel si acum....adica din 10 imposibil sa nu gasesti unu de calitate si asta merita poate "sacrificul" de a fi vazut cu d-alde prefixracer.

acum cercurile s-au strans....motociclismul s-a maturizat si pedepseste aspru teribilismul. pe noi cine ne-a pedepsit?

 

motoretismul a fost ceea ce inseamna el pana in 2007 cand nu era nimeni la conducere....doar cei mai experimentati de la care furam meseria. conducea cel/cei care stiau cele mai multe despre pasiunea asta. acum in frunte merge omul politic si normal sa se duca draq.

ce ture faceam sau ce betii mai bagam pan oras miercurea asa cum eram si buni si rai. acum...am urmat ca oile pe cativa care vroiau mai mult pt ei si iaca ce fain e.

 

motociclismul inseamna libertate in primul rand....cred ca toata lumea stie asta....insa, iaca ca apar cluburi de motociclism care ingradesc libertatea. libertatea de a merge pe motor cu altii din afara clubului de exemplu. oare cei de la conducere cum inteleg ei mersul pe motor daca-si bat joc de insasi fundamentul acestui hobby?

 

sa fie clar. vorbesc despre principiu si nu fac nicio aluzie. e o parere a mea generala (toata tara nu numai bv. iar in bv sunt aproape de cei care se pot simti criticati si iau apararea celor cu care n-am nicio treaba) despre ce se intampla.

 

 

 

:P Ti-o fi un pic de dor de casa,de ai devenit asa sensibil? :)

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In livada vine mereu lume noua, iar cei care isi cumpare motoare de fitza oricum dispar repede. Un mare avantaj acum e ca au disparut "expertii" care stiau doar sa isi dea cu parerea.

 

Pentru mine livada a insemnat si inseamna in continuare un loc in care mergeai ca sa te intalnesti cu prieteni pentru o tura scurta. Singura chestie e ca au mai disparut din prietenii vechi.

 

Iar un mare avantaj al acestui loc erau turele de miercuri.

 

Si ma rezum la a spune atat pe forum. Acest subiect prefer sa il discut fata in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou pe forum si tocmai mi-am luat primul motor dupa o mobra :peace:....am observat ca in fiecare seara cativa dintre voi va strangeti in livada. Ma intrebam cam ce faceti, iesiti la o plimbare de seara, stati la un pahar de vorba??? aveti loc de un motociclist incepator?

 

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca nu esti singurul incepator daca vii. Nu o sa te ia nimeni la alergat. In general lumea se strange in livada ptr o tura, doua, si ptr un pahar de vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou pe forum si tocmai mi-am luat primul motor dupa o mobra :peace:....am observat ca in fiecare seara cativa dintre voi va strangeti in livada. Ma intrebam cam ce faceti, iesiti la o plimbare de seara, stati la un pahar de vorba??? aveti loc de un motociclist incepator?

 

Asfalt uscat !

 

Paerea mea este ca daca esti incepator-incepator nu ar trebui sa te dai in grup cu pers experimentate. Exact ca si la masina, nu degeaba porti lamaia un an de zile. Dureaza pana iti formezi reflexele...iar pe moto tre tinut cont ca e mai periculos.

Mersul in grup te si invata dar daca esti chiar incepator invata intai sa mergi, fa km in ritmul tau...

N-ai cum sa iei curbele la fel ca ceilalti...Nu te alearga nimeni, dar o sa vrei sa tii pasul cu grupu. Deci o sa mergi mai tare in anumite momente decat ai face-o singur desi ai motoare in jurul tau in care poti intra foarte usor intr-o curba sau cand se franeaza, iar daca se merge in formatie incerci sa ocupi partea stanga sau dreapta a benzii, adica mai putin spatiu. Daca ramai la coada grupului pt ca incetinesti mai mult pe curbe, o sa dai ca innecatul pe liniile drepte, urmand franare mai puternica la urmatorul viraj etc...

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cand o sa vada ca il pierde lumea de tot la prima curba o sa-i treaca si o sa ramana cu astia ca el :peace: Mai stiu eu pe unu care s-a calmat asa, nu dau nume ca ma deconspir :moron:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Stai linistit ca nu esti singurul incepator daca vii. Nu o sa te ia nimeni la alergat. In general lumea se strange in livada ptr o tura, doua, si ptr un pahar de vorba.

salutare, se mai strange lume in livada? de exemplu, azi se aude ceva? ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...