Sari la conținut

Unde Ne Intalnim Vara?


QUAD
 Share

Postări Recomandate

Spui ca esti aproape de a gasi o solutie..... iti spun eu... nu vei gasi. Intorci prea multe oale pe dos pe de o parte, pe cealalta ai impresia ca aia care merg pe o roata sau sunt zmei au timp de stat pe forumuri. Nu, nu au timp, au altele mai bune de facut, vezi asa zisele tale curse. Nu neg, sunt unii care isi fac un obicei din a face galagie pe acel bulevard. Eram intr-o seara la un prieten in zona si am vazut pe pielea mea cat de suparator este. La chestia cu crosetatul printre masini nici nu o sa ma obosesc sa explic, nu ai cum sa intelegi pana nu ai mers pe un motor ceva timp. Ma rog, aia oricum este de fapt un fel de ciuda din partea soferilor care sunt obligati sa stea in spatele altor masini. Vezi stilul de mers de pe dincolo cand vine vorba de motociclete si vezi cati vorbesc urat despre asta. Nu interpreta ca ma oftic eu sau ceva, nici pe de parte. Detin motor care face galagie, si merg si eu noaptea pe Calea Bucuresti din cand in cand, dar la plimbare nu la curse, chiar si asa tot se aude, dar atata vreme cat imi platesc taxele, iar motorul e construit sa faca asa urat, nu imi poate face nimeni nimic. Iti inteleg supararea dar si tu ca si multi altii trebuie sa intelegi ca nu toti sunt la fel, iar ca sa bagi pe toata lumea in aceeasi oala nu e frumos. Si sa nu-mi spui mie ca doar motocicletele fac liniute acolo..... sunt destul de sigur ca mai trec si destule masini "tunate" care probabil huruie chiar mai tare decat ale noastre. Si da, ai dreptate, ne dam intalnire in livada si pe urma mergem la plimbare, dar asta ziua, cand oricum nivelul de zgomot in oras este mare. Toti se cred atotstiutori si arunca vorbele in stanga si in dreapta cand rabufnesc. Eu consider asta o discutie fara sens.... daca tu crezi ca te simti lezat de zgomotul nostru, ar trebui sa vorbesti cu oamenii de pe drumul Poienii, unde toti mergem cum mergem. Sa vezi acolo pareri :) Numai bine iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 594
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Roger25

 

 

 

1. :offtopic:

 

2.Bah,aici nu era MOTOCICLISM .RO? Nu stiam ca e intalnire cu asociatia de proprietari. In primul rand, ar fi frumos sa iti completezi si tu calumea contul,tipul de motor,de cat timp ai permis, bla-bla-urile standard cand iti faci un cont.

3. Pune-ti geamuri mai bune,ca nu se va mai auzi.

4. Plange-te de scuteristii kamikaze care merg cu 7 plase pe scuter,nu dau prioritate la pietoni, isi pun kit-uri si tobe "reising" si stim cu totii ca alea fac mai mare galagie decat un motor cu tobe sport...

5. Adu-ti aminte cum era inainte de criza cand lucratorii de la drumuri aveau si schimb de noapte (eu imi aduc aminte si imi aduc aminte si de noptile pierdute din caza ca ei aveau de reparat cate o groapa sau de trasat marcaje).

6. Cand da caldura, mergi in livada si plange-te "reisarilor" ca degeaba intri pe forum si faci valuri, mai mult ca sigur or sa formeze intruniri si or sa iasa de-acum pe traseul ala cate 10-20, nu 3-4 si or sa mearga tot cu 1-2 la peste 7000 de ture,numai asa... :crack:

Editat de crazydanutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@RedFox200: cum ai ajuns tu la concluzia ca, sa zicem cei care sunt zmei, nu au timp de forum? de unde stii tu asta, ii verifici pe fiecare in parte ce fac atunci cand ajung acasa? sunt 100% sigur ca pe forum aici sunt destui care se ridica pe o roata si fac parte din categoria teribilistilor.

Cat despre crosetatul printre masini? frate, te strecori daca ai loc (ca na, un motor nu e cat o masina). Eram odata cu masina, mergeam linistit cu 60, in paralel cu mine mai era o masina, si ma trezesc cu un motor din spate ca ma claxoneaza, sa ma dau mai la o parte sa trec. Nici de-al naibii nu m-am dat, mi-am pastrat civilizat banda mea, si ma asteptam si de la el sa mearga in spatele nostru, pana sa poata trece de noi. Nu mi-e ciuda deloc, e doar chestie de bun simt pe care in afara o intalnesti, spre deosebire de Ro.

Am si precizat anterior ca NU ii bag pe toti in aceeasi oala, sunt si care merg ok si nu fac atata zgomot... la 70-80 cate rpm poti sa ai? Taxele ti le platesti, dar nivelul fonic maxim admis nu il mai respecti atunci cand motorul e turat pana spre 10000. Din pacate poluarea fonica e destul de ridicata la noi in marile orase, in conditiile in care valorile limita din timpul zilei, acceptate de legislatia in vigoare, pentru zonele rezidentiale, sunt pana in 50 db(A), dar la noi nu prea se face nimic in sensul asta. Voi masura de curiozitate nivelul fonic atunci cand trece un motor. Sunt de acord ca exista si masini tunate care fac galagie. In lege exista un articol care spune ca:

7. conducerea unui autovehicul care, in mers sau stationare, polueaza fonic sau emana noxe peste limita legal admisa;

, intra la capitolul contraventii.

Bine, as putea sa imi montez si eu claxon de locomotiva in masina, si cum se baga un motociclist in fata mea ilegal, cum pac... o goarna.

Zgomotul ca zgomotul, dar siguranta? sunt foarte multi care forteaza trecerea pe rosu am vazut, si merg in zig-zag... chiar nu le pasa de ei si ceilalti participanti la trafic? Nu vreau sa crezi ca te bag in aceeasi oala cu ei, dar vara vad seara de seara cand stau la balcon, pe putin vreo 10 care fac asta. Din nou, traim in Romania si aici se iau masuri numai cand se intampla vreo nenorocire, aici munca de preventie n-ai sa vezi....

Si nu am de ce sa vorbesc cu oamenii de pe drumul Poienii, ce treaba am eu cu zona aia... ce, pe calea bucuresti nu tot "mergeti cum mergeti"? Nu ma intereseaza ce intalniri va dati, unde, cum, dar am vrea sa scapam de cursele noaptea. Solutii ar mai fi... de exemplu montarea unor asa-zisi "politisti morti" pe sosea, langa fiecare trecere de pietoni; e o idee buna, o sa va mai taie din elan. Exista aparatura de supraveghere radar.

Ca e discutie fara sens ca nu, mi-am spus o nemultumire pana la urma, si trebuie luata ca atare.

Numai bine.


@crazydanutz: da, frumos asa ar fi sa imi completez tipul de motor si alte informatii "standard" (daca erau standard, erau campuri obligatorii la inregistrare, dar nu sunt). Bine.. de asta nu mai poti tu acum.

In al doilea rand, vad ca faci misto. Ce treaba au geamurile? Am 2 termopane recent montate, si chiar si asa se aude. Cat despre scuteristi, nici pe departe! cred ca glumesti sau faci pe prostul... mie mi-au dat prioritate intotdeauna, ca aia nu zboara pe sosea, pot opri in conditii de siguranta.

In livada nu am sa ma duc, parca n-am altceva mai bun de facut. Intru pe forum, cine vrea sa citeasca citeste, cine nu nu.

A, zici ca or sa iasa mai multi?! nicio problema, cu atat mai bine. Am sa stau langa Mikado cand se face rosu, sa va iau numerele de inmatriculare, pentru ca anul trecut chiar m-a intrebat un agent cu care vorbeam daca pot sa-i dau exemple in sensul asta, si i-am zis ca nu am apucat sa vad numarul.

Dar nu-i nimic, imi pare bine de noile modificari din codul rutier, sunt convins ca vitejii aia care se stiu (si care sigur intra pe forum, dar tac la mesaje din astea ca ale mele) vor plati.

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram odata cu masina, mergeam linistit cu 60, in paralel cu mine mai era o masina, si ma trezesc cu un motor din spate ca ma claxoneaza, sa ma dau mai la o parte sa trec. Nici de-al naibii nu m-am dat, mi-am pastrat civilizat banda mea, si ma asteptam si de la el sa mearga in spatele nostru, pana sa poata trece de noi.

 

Pentru tine asa e civilizat? Nu stiu cat ai umblat pe dincolo,dar acolo nu se circula in paralel pe drum, benzile sunt destinate pentru depasire: ai masina in fata, schimbi banda, depasesti si revii pe banda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si daca n-am masina in fata dar nici in spate? Ala e pe banda 2, ce ma opreste pe mine sa trec pe langa el pe banda 3 (ca urmeaza sa am viteza mai mare decat el), si vreo 200m se nimereste sa merg in paralel? Ar trebui sa stau in spatele lui, pe banda 2 sau cum

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,ar trebui sa faci ceea ce trebuie sa faci atunci cand schimbi banda,sa depasesti;din ce ai scris tu acolo,reiese ca stateai pe banda,iar din comentariul tau reiese ca nici tu nu ai fost mai civilizat decat motociclistul care te-a claxonat pentru ca ai continuat sa ocupi o banda degeaba si sa ingreunezi traficul. Am patit de multe ori,cu masina fiind, sa prind din astia ca tine care nici de-ai dracu' nu s-ar fi dat la o parte, ca deh, ei circula "cu viteza legala", deci civilizat.

 

Si da,ar fi frumos sa-ti faci topic nou,ca umplem aici de offtopic,plus ca eu tot nu inteleg de ce te adresezi aici? Noi nu suntem autoritati, e ca si cand ai comenta pe 4tuning cum ca bizonii sunt niste tarani cu Touareguri si X5-uri si nu-ti dau tie prioritate...

Editat de crazydanutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,ar trebui sa faci ceea ce trebuie sa faci atunci cand schimbi banda,sa depasesti;din ce ai scris tu acolo,reiese ca stateai pe banda,iar din comentariul tau reiese ca nici tu nu ai fost mai civilizat decat motociclistul care te-a claxonat pentru ca ai continuat sa ocupi o banda degeaba si sa ingreunezi traficul. Am patit de multe ori,cu masina fiind, sa prind din astia ca tine care nici de-ai dracu' nu s-ar fi dat la o parte, ca deh, ei circula "cu viteza legala", deci civilizat.

Prietene, nu stiu ce nu intelegi ca nu aveam pe nimeni in spate! daca venea unul pe banda 3 in spatele meu, eu ma dadeam pe 2, sa poata sa treaca. Asa, eu eram pe 3, l-am devansat pe cel de pe 2, dar un timp scurt tot am mers in paralel, ca eu nu devansez o masina cu viteza unui motor (ce sa-i faci daca am 4 roti, asta e).

 

Ok, rog un moderator sa mute din ultimele mesaje, in noul topic, sa nu mai poluam inutil aici

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, nu stiu ce nu intelegi ca nu aveam pe nimeni in spate! daca venea unul pe banda 3 in spatele meu, eu ma dadeam pe 2, sa poata sa treaca. Asa, eu eram pe 3, l-am devansat pe cel de pe 2, dar un timp scurt tot am mers in paralel, ca eu nu devansez o masina cu viteza unui motor (ce sa-i faci daca am 4 roti, asta e).

 

Ok, rog un moderator sa mute din ultimele mesaje, in noul topic, sa nu mai poluam inutil aici

in ultima vreme nu era necesar un fel de invitatie ca sa iti faci cont pe motociclism? un admin verifica da esti motociclist s.a.m.d.?

 

acum sa fiu on topic la offtopic-ul conservarului frustrat, de sute de ori fugeam la geam sa vad motocicletele care le auzeam venind in viteza, si ghici ce!?! erau MASINI !!! cu 4 roti exact ca a ta!

 

cum nu ai treaba cu fenomenul moto, ar fii foarte frumos din partea unui moderator/admin, sa iti dea ban/stearga contu.

 

numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ultima vreme nu era necesar un fel de invitatie ca sa iti faci cont pe motociclism? un admin verifica da esti motociclist s.a.m.d.?

 

acum sa fiu on topic la offtopic-ul conservarului frustrat, de sute de ori fugeam la geam sa vad motocicletele care le auzeam venind in viteza, si ghici ce!?! erau MASINI !!! cu 4 roti exact ca a ta!

 

cum nu ai treaba cu fenomenul moto, ar fii foarte frumos din partea unui moderator/admin, sa iti dea ban/stearga contu.

 

numa bine!

Mie? In niciun caz. Eventual sa inchida topicul respectiv daca s-a inteles ideea mea (ceea ce s-a si intamplat), si sa n-o mai ia razna din cauza unora care injura si ma fac gay.

Orice forum ar trebui sa fie public, iar cine vrea sa se inregistreze si sa posteze, poate s-o daca. Nu vad de ce tre sa fii neaparat motociclist daca subiectul pe care il deschizi are legatura cu motociclismul; nu ai treaba cu domeniul moto dar vorbesti despre el.

Pe de alta parte, daca la inregistrare campurile alea despre tipul de motocicleta, etc nu sunt obligatorii, nu vad de ce le-as completa. Te rog vezi-ti de treaba daca nu ai nimic constructiv de spus.

Numai bine.

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,pentru toti incepatorii si nou-venitii, raspunsul la titlul topicului este: LA ROGER IN PARCARE! :mexicanwave:

 

P.S. orice forum are ce statut vrea cucul lui si isi poate selecta clientela

 

 

*atat mai aveam de spus,promit ca nu mai continui cu asta.

Editat de crazydanutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci.. sa-si selecteze clientela, ce sa zic! sa nu ma selecteze la inregistrare, nu? De parca atunci cand isi face cineva cont, administratorul stie ca ala e intr-adevar motociclist sau nu. Si chiar si unul banat, a doua zi isi face cont din nou. Cam asa e cu forumurile, prietene!

Dar sa nu mai poluam inutil si aici, reveniti on-topic

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci,pentru toti incepatorii si nou-venitii, raspunsul la titlul topicului este: LA ROGER IN PARCARE! :mexicanwave:tie

 

P.S. orice forum are ce statut vrea cucul lui si isi poate selecta clientela

 

 

*atat mai aveam de spus,promit ca nu mai continui cu asta.

:10:

 

ma bag si eu...ca tot devenise boring in livada,asa macar avem parte si de animatie,mancare ca tot zicea baiatul ca ne face sandwich'uri si ne arunca sau ceva de genul...

pai mai rogere cand ameninti ca pui pietre pe strada si ca te arunci de pe bloc sa ne lovesti sau ceva de genul asta ai vrea sa te primim cu bratele deschise si sa te mangaiem gingas pe obrajori sau ce?

vad ca moderatorii ii linistesc pe unii dar pe tine te lasa sa'ti faci de cap..."frumos"...

partea buna e ca ne'ai furnizat distractie in ziua asta ploioasa cand nu putem iesi cu motocicletele =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca esti aproape de a gasi o solutie..... iti spun eu... nu vei gasi. Intorci prea multe oale pe dos pe de o parte, pe cealalta ai impresia ca aia care merg pe o roata sau sunt zmei au timp de stat pe forumuri. Nu, nu au timp, au altele mai bune de facut, vezi asa zisele tale curse. Nu neg, sunt unii care isi fac un obicei din a face galagie pe acel bulevard. Eram intr-o seara la un prieten in zona si am vazut pe pielea mea cat de suparator este. La chestia cu crosetatul printre masini nici nu o sa ma obosesc sa explic, nu ai cum sa intelegi pana nu ai mers pe un motor ceva timp. Ma rog, aia oricum este de fapt un fel de ciuda din partea soferilor care sunt obligati sa stea in spatele altor masini. Vezi stilul de mers de pe dincolo cand vine vorba de motociclete si vezi cati vorbesc urat despre asta. Nu interpreta ca ma oftic eu sau ceva, nici pe de parte. Detin motor care face galagie, si merg si eu noaptea pe Calea Bucuresti din cand in cand, dar la plimbare nu la curse, chiar si asa tot se aude, dar atata vreme cat imi platesc taxele, iar motorul e construit sa faca asa urat, nu imi poate face nimeni nimic. Iti inteleg supararea dar si tu ca si multi altii trebuie sa intelegi ca nu toti sunt la fel, iar ca sa bagi pe toata lumea in aceeasi oala nu e frumos. Si sa nu-mi spui mie ca doar motocicletele fac liniute acolo..... sunt destul de sigur ca mai trec si destule masini "tunate" care probabil huruie chiar mai tare decat ale noastre. Si da, ai dreptate, ne dam intalnire in livada si pe urma mergem la plimbare, dar asta ziua, cand oricum nivelul de zgomot in oras este mare. Toti se cred atotstiutori si arunca vorbele in stanga si in dreapta cand rabufnesc. Eu consider asta o discutie fara sens.... daca tu crezi ca te simti lezat de zgomotul nostru, ar trebui sa vorbesti cu oamenii de pe drumul Poienii, unde toti mergem cum mergem. Sa vezi acolo pareri :) Numai bine iti doresc.

 

10 !!!!!!!!! tre sa te cinstesc cu o bere vlade :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ad ca moderatorii ii linistesc pe unii dar pe tine te lasa sa'ti faci de cap..."frumos"...

partea buna e ca ne'ai furnizat distractie in ziua asta ploioasa cand nu putem iesi cu motocicletele =))

stai putin, ca nu-mi fac de cap.. faza cu pietrele era un gand, o idee. ca se va pune sau nu in practica asta e altceva.. chiar pana acolo nu ajung. Unii m-au facut gay, nefu***, etc

 

ah da, bine ca ai pomenit, am vrut sa va intreb.. pe vreme ploioasa de ce nu aveti cohones si sa iesiti pe 2 roti? ce.. ploaia va taie elanul? casca aveti, echipament aveti, ce va mai lipseste? va e frica sa nu luati vreo tranta, ca nu va puteti ridica pe o roata? sau, de ce nu, iarna. nu stiu care se lauda ca iese cu mobra iarna. iesiti si voi!

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai putin, ca nu-mi fac de cap.. faza cu pietrele era un gand, o idee. ca se va pune sau nu in practica asta e altceva.. chiar pana acolo nu ajung.

 

ah da, bine ca ai pomenit, am vrut sa va intreb.. pe vreme ploioasa de ce nu aveti cohones si sa iesiti pe 2 roti? ce.. ploaia va taie elanul? casca aveti, echipament aveti, ce va mai lipseste? va e frica sa nu luati vreo tranta, ca nu va puteti ridica pe o roata? sau, de ce nu, iarna. nu stiu care se lauda ca iese cu mobra iarna. iesiti si voi!

ce prost crescut esti!!!!!

 

multi de pe aici, am mers si pe lapovita cu ninsoare,

 

o mai scriu o data, "acum sa fiu ontopic la offtopic-ul conservarului frustrat, de sute de ori fugeam la geam sa vad motocicletele care le auzeam venind in viteza, si ghici ce!?! erau MASINI !!! cu 4 roti exact ca a ta! "

 

p.s. il baneaza careva pe individ? dau o bere!

Editat de CalinMZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati fost pe amaru'... cum da prima ploicica cum va retrageti... fii serios!

Inseamna ca nu faci diferenta intre un sunet de motor si unul de masina (cu toba sport). Eu nici nu trebuie sa ies la fereastra ca stiu daca ce trece e motor sau nu. Tu, probabil ca ai ramaz dezamagit cand ai vazut ca-s 4 roti :( Momentan unde stau eu procentajul e cam 75% motoare si restul masini pe 4 roti. Nu-i nimic, n-ati fost singurii prinsi de politie, au mai fost si soferi destui. Incerc sa nu mai postez aici ca sa nu fac offtopic aiurea, ar fi de preferat sa reveniti la discutiile/intalnirile voastre de zi cu zi.

 

Nu, nu au de ce sa ma baneze.

 

p.s. apropo, motocicletele PE care, nu care (grea mai e romana asta la voi..)

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietas,deja devi penibil prin atitudinea ta fata de ceva cu care nu ai nici in clin,nici in maneca. Daca te tot intrebi de ce nu se iese iarna sau cand ploua,PENTRU CA TINEM LA OASELE NOASTRE :troll:

*Stiu ca am zis ca nu mai postez,dar esti de-a dreptul penibil, in loc sa-ti vezi de viata ta amarata stai si inveti sunete de masini si de mobre,dupa care incepi sa postezi pe forumuri gunoaie prin care jignesti lumea fara motiv. Iesi tu si scalda-te in garla iarna.

 

Da,un moderator ar trebui sa te baneze,nu,mai bine sa-ti caute ip-ul sa aflam si noi pe unde-ti faci veacul sa stim sa ne ferim naibii de tine ca esti de-a dreptul sinistru cu ideile si gandurile tale. Ti-am propus inca de la primul post: MERGI IN LIVADA SI PLANGE-TE ACOLO,DACA AI VREO PROBLEMA ca te tot iei de noi ca nu avem cojones sa mergem pe vreme rece... Daca ai stii cat ne-a luat sa trecem peste frica de a merge noaptea... Imediat o invingem si pe aia cu ploaia,iar pentru zapada,ne reprofilam pe snowmobile si atunci nu mai ai liniste tot anul :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot pune ''suruburi'' in cauciucuri si mergi si iarna, cu un echipament adecvat. :crack:

 

Editat de Sei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba baiatule, eu am raportat o problema. reala, da? voi ati luat-o ca atare. Ok, merg pe ideea ca ati inteles ce am vrut sa spun, stai tu linistit ca nu am sa arunc cu nimic de pe bloc, nu-s atat de nebun. Si nici pietre n-am sa va pun pe sosea. Nu. Cand veti lua amenzi peste amenzi si nu le platiti, o sa vi se bage la impozit si tot le veti plati.

Succes la curse, si multi km "fara" probleme. O seara buna.

Editat de Roger25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti mai spun inca o data,forumul nu este autoritate ca sa raportezi pe forum si nu cred ca ne-ai dat tu noua un "heads up" cu privire la amenzile pe care urmeaza sa le luam pentru ca ai facut tu un mare bine comunitatii, doar pentru ca esti tu un baiat finut. Cred ca ai probleme,ar fi bine sa cauti ajutor specializat pentru rezolvarea lor, sa nu mai fii "attention whore".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...