Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

misto!! super bine ca avem si noi un topic deschis pe tema clubului ,dar eu zic ca se exagereaza un pic cu

MANUALUL DE CONDUS MOTOCICLETA daca gasesti ceva pt moped alias sa imi dai si mie ok de la moped pana la motocicleta e diferenta mare , ah si cu voturile asteptam sa votatati logo-ul, imnul, motto-ul si... conduita.... care as avea o susgestie cei care nu pot sa ii dea peste 50 -55km/h sa stea mai in spate asa ne luam injuratui ex: calosul albastu care era condus de blonda aia in zona carf baneasa de vroiam sa ii dau un piceor in oglinda degi eu zik sa facem si o grupare pe cat te tine ...salutari cu farul :crack: si asfalt uscat :wave: :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

misto!! super bine ca avem si noi un topic deschis pe tema clubului ,dar eu zic ca se exagereaza un pic cu

MANUALUL DE CONDUS MOTOCICLETA daca gasesti ceva pt moped alias sa imi dai si mie ok de la moped pana la motocicleta e diferenta mare , ah si cu voturile asteptam sa votatati logo-ul, imnul, motto-ul si... conduita.... care as avea o susgestie cei care nu pot sa ii dea peste 50 -55km/h sa stea mai in spate asa ne luam injuratui ex: calosul albastu care era condus de blonda aia in zona carf baneasa de vroiam sa ii dau un piceor in oglinda degi eu zik sa facem si o grupare pe cat te tine ...salutari cu farul :wave: si asfalt uscat :eek: :ok:

 

Salut. Domnule "STIE-TOT ", ai dat-o de gard, ai pus-o de mamaliga sau ai cakt steagu', ia-o cum vrei sau da-o mai departe, dar nu a sunat bine delok ce ai zis. Sa sti ca nu se exagereaza deloc, cu manualul de condus motocicleta, cu toate ca un moped/scuter nu are viteze si se conduce mai usor decat o motocicleta, in esenta este si poate fi considerat tot din categoria MOTO. In manualul respectiv sunt foarte multe (asta ca sa nu spun ca sunt numai...) chestii utile, daca tie ti se pare ca este complet deplasat este problema ta. Nu te mai da zmeu si nu va mai dati zmei, pentru ca cei mai multi dintre noi habar nu avem cum sa mergem in grum, noi mergem in gloata, ca deh, noi nu avem motociclete, noi avem mopede/scutere si trebuie sa ne comportam ca niste pusti ridicoli si sa ne punem viata in pericol in fiecare moment, pentru ca deh, mai sunt si alti soferi care sa ne fereasca, noi avem puterea sa ne facem de cap, nu? Daca intr-adevar asta crezi si daca intr-adevar asta credeti mai multi atunci, cu parere de rau, va spun ca eu unul NU VREAU SA MA INTALNESC CU VOI, mare paguba va duceti si fara mine, dar eu unul nu-mi doresc sa citesc despre vreunul din marii zmei la rubrica accidente, si sa ma complac in ideea mea penibila ... aaaahhh, pe tipul ala il stiam, a fost si el cu noi cand am mers acolo... Daca tu crezi ca problemele se rezolva cu cate un "piceor" in oglinda celui care merge incet (in categoria asta ma includ si eu si chiar te rog sa-mi dai un picior in oglinda :ok: ) atunci te invit sa te dai pe circuit, noi cand iesim, iesim la plimbare nu sa facem liniute sau figuri, daca astfel de manevre te pun pe tine, pe ceilalti scuteristi din grup, sau pe ceilalti participanti la trafic IN PERICOL. Chestiile astea le poti face (daca te mananca atat de rau si trebuie cumva sa rezolvi problema) intr-un mediu controlat, in care sa elimini pe cat se poate riscurile, poti sa faci orice vrei tu atata timp cat nu deranjezi sau incurci pe ceilalti.

Cu toate ca am vazut ca ai permis moto, asta nu inseamna ca si conduci prudent. Daca simti nevoia sa mergi in paralel cu un tovaras scuterist si sa stati la o "barfa", mai bine va opriti undeva intr-o parcare si vb cat vreti voi.

Sper ca nu te-am ofensat in nici un fel cu postul meu, imi cer scuze daca am facut-o, dar nu mi-a placut atitudinea ta. Mai multe mai discutam cand ne vom intalni, pana atunci iti doresc...

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :hug: :crack:

 

PS - Citeste manualul ala, acolo ai minimul necesar si nu uita experienta o capeti din practica! Lectura

placuta

 

PPS - Nimeni nu le stie pe toate, in plus ca nu te obliga nimeni sa citesti manualul respectiv, doar ca ti-ar fi foarte util sa cunosti notiunile cuprinse in el.

 

PPPS - Daca cumva am inteles eu ceva gresit, te rog frumos sa ma scuzi si sa mai explici inca o data exact ce ai vrut sa spui.

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto!! super bine ca avem si noi un topic deschis pe tema clubului ,dar eu zic ca se exagereaza un pic cu

MANUALUL DE CONDUS MOTOCICLETA daca gasesti ceva pt moped alias sa imi dai si mie ok de la moped pana la motocicleta e diferenta mare

 

te-ai plimbat vreo data cu motocicleta??? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ai plimbat vreo data cu motocicleta??? :ok:

 

Lasa-l si pe el ca-i mic si nu stie (nu ca eu as sti :ok: , da macar tac). Multam mult pentru promptitudine si poate ne onorezi cu prezenta pe la intalnirile intre scuteristi, asta daca mai ai Ludix-ul, daca mai merge si daca nu ai altceva mai bun de facut decat sa te intalnesti cu o gloata de scuteristi care le stiu pe toate :eek: Poate asculta de tine care ai mai multa experienta. Daca-i vezi cat de prudent conduc... :crack:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :hug: :wave:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l si pe el ca-i mic si nu stie (nu ca eu as sti :finger: , da macar tac). Multam mult pentru promptitudine si poate ne onorezi cu prezenta pe la intalnirile intre scuteristi, asta daca mai ai Ludix-ul, daca mai merge si daca nu ai altceva mai bun de facut decat sa te intalnesti cu o gloata de scuteristi care le stiu pe toate :finger: Poate asculta de tine care ai mai multa experienta. Daca-i vezi cat de prudent conduc... :wave:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :ok: :eek:

Nu da nenea alias in noi :crack: ca noi conducem prudent si linistiti...de fapt daca m-ai vedea cum conduc eu cand merg singur ti-ai face cruce de cateva ori .. :D

Cand se iese la plimbare...pai se face o plimbare,promenada...cand iesim sa ne dam "tare" :ok: , atunci ne dam tare si mergem doar cei care vrem sa riscam ... de ex. duminica,m-am intalnit pe la 6 cu costy calicea dupa ce ne-am rezolvat treburile si am iesit la o plimbare tare,inconstienta,cum vreti voi sa-i ziceti...trebuie facuta o diferentiere

 

Bafta tuturor :finger:

 

PS DMW trebuie sa fii liderul nostru spiritual :finger: , un fel de Guru al scooteristilor :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea principala era sa cream o uniune a scuteristilor...nu sa ne certam...intre noi...tocmai intre noi...hai sa fim mai calmi...intelegatori si sa ne gandim la temele propuse.....49'ers-pt nume...melodie...ac/dc-highway to hell....logo....promit ca in cateva zile pun si eu vreo doua propuneri....iar ca motto..de ca sa fim loviti...si apoi sa lovim...sa fie ceva mai de incurajare...optimist...

 

 

 

 

 

hai sa aveti plimbari placute cu scuteru!

Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca un moped/scuter nu are viteze si se conduce mai usor decat o motocicleta, in esenta este si poate fi considerat tot din categoria MOTO.

 

exact... eu sunt de parere ca in primul rand suntem motociclisti, si apoi scuteristi.

 

numele mi se pare bun CSR. si logoul este fain primul sau al 6lea. (de la ce vine csp ?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as avea o susgestie cei care nu pot sa ii dea peste 50 -55km/h sa stea mai in spate asa ne luam injuratui

 

 

poate gresesc, dar din cate stiu eu, la o PLIMBARE unde participa mai multe scutere/motoare, cei care nu au viteza maxima asa mare sunt lasati sa conduca grupul ca sa zic asa . , altfel, ce plimbare e aia daca unu fuge cu 70km/h in fata si ceilalti se chinuie sa-l ajunga la un semafor de ex, cu 50km/h .

 

daca va intalniti, mergeti toti cu o viteza care poate fi atinsa de fiecare participant :hug:

 

legat de Club, am spus si pe celalalt topic , cel mai frumos suna 49`ers, pentru ca majoritatea au scutere de 49cc :eek: . celelalte denumiri mi se par prea simple si aiurea..

 

bafta si sper sa ne vedem in curand la o plimbare :crack: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu da nenea alias in noi :crack: ca noi conducem prudent si linistiti...de fapt daca m-ai vedea cum conduc eu cand merg singur ti-ai face cruce de cateva ori .. :finger:

Cand se iese la plimbare...pai se face o plimbare,promenada...cand iesim sa ne dam "tare" :finger: , atunci ne dam tare si mergem doar cei care vrem sa riscam ... de ex. duminica,m-am intalnit pe la 6 cu costy calicea dupa ce ne-am rezolvat treburile si am iesit la o plimbare tare,inconstienta,cum vreti voi sa-i ziceti...trebuie facuta o diferentiere

 

Bafta tuturor :finger:

 

PS DMW trebuie sa fii liderul nostru spiritual ;) , un fel de Guru al scooteristilor :eek:

 

OK, pai atunci de acum cand ne mai intalnim, pergem la plimbare :wave:

 

Chiar crezi ca-i un motiv de lauda??? ->

...de fapt daca m-ai vedea cum conduc eu cand merg singur ti-ai face cruce de cateva ori .. :finger: ...

 

... PS DMW trebuie sa fii liderul nostru spiritual :) , un fel de Guru al scooteristilor :ok:

 

Chiar DMW te bagi?

 

Ma baieti sper sa nu mi-o luati in nume de rau, adica mai bine mi-o luati mie in nume de rau, decat sa ajungeti sa-mi dati dreptate. Eu nu vreau sa supar pe nimeni :hug: :wave:

 

Daca nu considerati ca suna bine CSR poate suna mai bine RSC ( Romanian Scooters Club), asta daca vreti sa ne americanim... ;)

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :D :ok:

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o vad neaparat ca pe o lauda,eu recunosc cel putin ceea ce fac si nu zic ca e bine , asa imi place mie si pana acuma in aproximativ 30mii de km de cand merg pe 2 roti (moto/scooter) m-am descurcat...stiu sa merg si incet si sa ma plimb,duminca nu cred ca am exagerat cu modul de mers... :wave: Oricum,accept critici si e bine uneori sa ne criticam intre noi ptr a vedea unde gresim...nu intr`un mod rautacios ci intr`un mod constructiv.

 

Bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de ziua ta stai pe forum ?

 

hai La Multi Ani!! :wave: :ok: :D :finger: :finger: :hug: :eek:

poi stau si pe forum... ca numa sambata ii chefu' :wave:

ms

 

cat mai multi ani pe motor... :finger: ...stii faza cu dorintele nu? :ok: mi-e lene sa scriu :crack:

da. stiu faza ca astazi mi sa spus cam de 100 de ori :finger:

 

ms ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare all , ALIAS scz dak te-am ofensat ....nu am zis ca nu ai dreptate da exagerezi un pic, eu zic ca 80% ai dreptate dar! "rulles are made to be broken" cand e vb de viata mea stiu unde e loc si unde nu! de destabalari :ok: sper ca nu o iei in nume de rau :hug: ,eu imi cer scz de atitudine, dar dak ceilanti nu au venit si am fost numai 3 hmmm cam greu sa zici ca am fost in gloata ma ,plictisisem stii.... nu eram multi sa mai schimbam o vb una alta,hadeti fratilor ca nu muscam!:finger: :finger: oricum multumim de prezenta fara tine nu ar fi fost o intalnire in toata regula a clubului,esti un membu foarte important pt club pomit ca stau linistit dak mergem mai multi la Mogosoaia.... cernica! ce ziceti ?..

Ave ALIAS :ok: esti de milioane asteptam sa vii cu camera sa organizam un show-off regizat in conditii de siguranta inca o data milioane de scz spa sa nu ramai sup pe mine...spe ca uiti intamplaile de duminik trecuta o pui la dosar ca "evidence" cand mai deschid gura cand nu treb doar zici asa"big brother is whatching" oh ..eu zic sa facem ceva gen "vote for" undeva pe un site pt ca e greu de adunat voturile, sa fie si definitive ... nu ca a doua zi

"ah... stai m-am razgandit CSR...49'ers suna mai bine"... ah buna ideea cu "highway to hell" nota 10 ! :asfalt uscat to all :D :wave:

PS: am citit si manualul msi mult Alias raman dator cu un sloshgold :crack: " don't drink and drive" :eek:

Editat de scr33ky2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va mai "certati" atat...Haideti mai bine sa fecem ceea ce ne-am propus.... sa dam un nume gloatei, sa gasim un imn potrivit(dak ramane asta... nu ma deranjaza), sa alegem un logo... si ce mai trebuie facut....

 

Inca un set de logouri facute de mine....

Editat de cottoninio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare all , ALIAS scz dak te-am ofensat ....nu am zis ca nu ai dreptate da exagerezi un pic, eu zic ca 80% ai dreptate dar! "rulles are made to be broken" cand e vb de viata mea stiu unde e loc si unde nu! de destabalari :finger: sper ca nu o iei in nume de rau :ok: ,eu imi cer scz de atitudine, dar dak ceilanti nu au venit si am fost numai 3 hmmm cam greu sa zici ca am fost in gloata ma ,plictisisem stii.... nu eram multi sa mai schimbam o vb una alta,hadeti fratilor ca nu mucam!:wave: ;) oricum multumim de prezenta fara tine nu ar fi fost o intalnire in toata regula a clubului,esti un membu foarte important pt club

Ave ALIAS :finger: esti de milioane asteptam sa vii cu camera sa organizam un show-off regizat in conditii de siguranta

oh ..eu zic sa facem ceva gen "vote for" undeva pe un site pt ca e greu de adunat voturile, sa fie si definitive ... nu ca a doua zi

"ah... stai ma-m razgandit CSR suna mai bine"... ah buna ideea cu "highway to hell" nota 10 ! :asfalt uscat to all :finger: :hug:

PS: am citit si manualul msi mult Alias raman dator cu un sloshgold :crack: " don't drink and drive" :D

 

Toata lumea e fericita, nu s-a suparat nimeni. Acum hai sa vedem cum o dam cu numele. Eu tot ziceam gloata ca n-am stabilit inca un nume :ok: Daca punem 49'ers cei de 125 or sa se simta "neglijati" poate. Cine vede 49'ers pe scutere habar nu o sa aiba ce inseamna, pe de alta parte si daca punem de exemplu CSR o sa se uite la fel de || (adica paralel :finger:

 

Iata cateva semnale utilizate international in timpul "motociclitului" in grup"

 

post-9269-1173821366_thumb.jpgpost-9269-1173821374_thumb.jpgpost-9269-1173821384_thumb.jpgpost-9269-1173821389_thumb.jpgpost-9269-1173821394_thumb.jpg

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :eek: :wave:

 

PS - Daca toti ar avea cat de cat notiunile elementare despre mersul in grup... ce bine ar fi -> /index.php?showtopic=10596

 

PPS -

Experienta m-a invatat ca nu sunt viabile grupurile mai mari de 5-6 moto.

 

Cel putin 3 trebuie sa se cunoasca bine, sa stie fiecare cum reactioneaza ceilalti.

 

Prima este motoreta cea mai putin performanta, care da viteza de croaziera.

 

Ultimul este cel mai experimentat, care merge pe stanga benzii (vezi -> ), ca sa "arunce"

 

masinile in afara. Trebuie pastrata de asemenea o distanta minima intre motoare

 

in asa fel incat sa incapa o masina. In felul asta nu te mai inghesuie nimeni,

 

sau aproape nimeni. Nu trebuie facuta gresala de a merge "pe dreapta",

 

fiindca in felul acesta inviti masinile sa "intre" peste tine. Oricum , nu plecati la drum

 

cu "rossi", sau daca se intampla lasati-l sa se duca de nebun. Daca tine neaparat,

 

exista si grupuri "speed" care isi rup capetele si indoaie motorete.

 

Imi aduc aminte, cu ceva timp in urma, Denis a "aruncat" pe cineva in prapastie,pe la Cheia, cineva

 

care a incercat sa se tina de el si care nu avea experienta corespunzatoare.

 

In tot cazul bunul simt al soselei trebuie sa functioneze din plin.

 

Bafta, pa !

- Mi-am permis sa citez pentru ca sunt doar chestii f. utile si esentiale!

Editat de alias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ALias multumim mult pt semnele internationale de semnalizare in grup ,super.... acum nu mai stam sa gandim semne gen NATO... US SEALS :wave: ... super faine semnele

AVE ALIAS!!

asfalt uscat to all :crack: si salutari cu faul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si felicitari pentru post. Mi se pare foarte interesanta ideea de club si cred ca ar fi frumos sa se poata si materializa dar din cate ati observat si voi nici bine nu s-a lansat ideea ca deja au aparut mici neintelegeri. Din cate am citit se vrea un club mare dar eu sunt din Brasov si nu prea cunosc foarte multi scuteristi care ar fi dispusi sa "intre" in club asa ca parerea mea e ca va ramane doar pentru cei din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si felicitari pentru post. Mi se pare foarte interesanta ideea de club si cred ca ar fi frumos sa se poata si materializa dar din cate ati observat si voi nici bine nu s-a lansat ideea ca deja au aparut mici neintelegeri. Din cate am citit se vrea un club mare dar eu sunt din Brasov si nu prea cunosc foarte multi scuteristi care ar fi dispusi sa "intre" in club asa ca parerea mea e ca va ramane doar pentru cei din Bucuresti.

 

Salut. Mda, ai dreptate la faza cu un club doar pentru Buc.

Ca si motociclisti suntem o comunitate, dar conducem scutere deci, cred ca s-ar potrivi CSR. Acum Trebuie sa intreprindem si ceva pe plan local (altfel ne retrag astia fondurile ' :ok: ) deci propun sa infiintam CSB. Hai sa privim in propria ograda. Nu cred, asa cum zicea si "amirc" mai sus, sunt multi din Provincie, sau ca sa nu sune rautacios, exista multi scuteristi care nu locuiesc in Buc. Daca exista intr-un judet (oras) mai multi scuteristi si doresc sa-si faca si ei un club tot pe plan local ar fi bine sa intreprinda ceva. Ganditi-va numai un pic cum ar suna, BPSC (Bucharest and Paris Scooters Club), pentru ca Bucurestiul este micul Paris, si de ce nu, sa facem un club al scuteristilor din cele doua orase :crack:

 

Eu zic sa facem o disatinctie intre CSR (din care facem parte cu totii) care va avea dedicat un sticker propriu si GSB (Grupul Scuteristilor din Bucuresti) , in care ne putem baga doar noi cei din Bucuresti si care va avea alt sticker dedicat. Asta este parerea mea.

 

Acum denumirile le putem adopta si in engleza (nu de alta dar este cea mai folosita dintre limbile de circulatie internationala) pentru ca atunci cand se va posta de net despre noi sa inteleaga pana si austalienii ce inseamna. Sa nu ma luati cu faze de genul, bine dar noi suntem romani si traimn in Romania si deci, ar trebui sa fol lb. Romana pentru denumiri. Sunt pana si in Taiwan grupuri si organizatii care adopta denumirea in limba engleza. Inchipuiti-va cum ar suna si ce-ati mai intelege daca denumirea lor ar fi in Mandarina!? Daca mergem pe engleza ar suna bine RSO (Romanian Scooters Organization) si BSC (Bucharest Scooters Club).

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :hug: :wave:

 

PS - Nu dati cu piatra, mi-am spus parerea. Asa sunt eu mai "str8-forward" :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda asta ma gandeam si eu ... eu zic sa avem un nume general car nu limitezaclasa ... 49 , 200 etc un nume caresa dea bine in lb romana sai sa nu

sa faca referinta pe plan local , national sau international..

hmmm ma gandeam la ceva de genul

..... Trokaret motors :ok:)hmmm imi vine greu acum o idee pt nume in lb romana

mai ma gandesc :wave:

ah am o popunee pt imn , mai nu va suparati pe mine dar o mel rock zic ca e potrivita pt un club moto (moped)nu putem sa avem un imn gen house ..fara versuri o manea (lol guta cantand scuteristi din bucuresti hailili hailila damdamdagada) sau un gica petrescu (duma casa mai trokareta :ok:) ) sau drumurile noastre moaamma ce am scoso :crack:

salutari cu farul :hug: :eek: si asfalt uscat

Editat de scr33ky2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...