Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

Salut...

Tocmai mi-am luat o aripa spate de aprilia Sr50 pe injectie...Si tot acuma am constatat ca nu mi buna eu avand scuter aprilia sr50 pe carburatie... :finger:

Dak are cineva aripa de aprilia sr pe carburatie si are nevoie de una pe injectie as fi incantat sa facem schimb...Sau dak are cineva una de vanzare as fi incantat sa io cumpar...

I nasol fara aripa aia deoarece cand ploua toata apa si noroiu mil arunca peste carburator si alea...iar dak ar fi sa o cumpar noua ar fi peste 1 milion si numi convine sa dau atata pe una noua...mai bine iau cu 300 d emii una second...dak gasesc. :lol:

Ma poate ajuta cineva??/ :eek:

Asfalt uscat si salutari cu faru... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut...

Tocmai mi-am luat o aripa spate de aprilia Sr50 pe injectie...Si tot acuma am constatat ca nu mi buna eu avand scuter aprilia sr50 pe carburatie... :finger:

Dak are cineva aripa de aprilia sr pe carburatie si are nevoie de una pe injectie as fi incantat sa facem schimb...Sau dak are cineva una de vanzare as fi incantat sa io cumpar...

I nasol fara aripa aia deoarece cand ploua toata apa si noroiu mil arunca peste carburator si alea...iar dak ar fi sa o cumpar noua ar fi peste 1 milion si numi convine sa dau atata pe una noua...mai bine iau cu 300 d emii una second...dak gasesc. :eek:

Ma poate ajuta cineva??/ :cheers:

Asfalt uscat si salutari cu faru... :lol:

 

nu e o lege , carburatie , injectie . Probabil ai luat aripa pt modelu ala de scuter (sr ) care are filtru de aer deasupra la bratu ala de tine roata ..

 

 

Corectatima daca gresesc :moron:

post-14493-1190657834_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o lege , carburatie , injectie . Probabil ai luat aripa pt modelu ala de scuter (sr ) care are filtru de aer deasupra la bratu ala de tine roata ..

Corectatima daca gresesc :finger:

Da ai dreptate aia am luat-o...pt modelu care are filtru de aer prins deasupra rotii...Dar de la cine am luat-o a zis ca baga mana in foc dak numi potriveste...acuma poate baga mana undea vrea da mie tot numi potriveste nici de o tai... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceti-mi si mie daca CASTROL ACTEVO X-TRA SCOOTER 2T este synthetic sau mineral :finger:

 

Castrol Act Evo X-tra Scooter 2T ist ein teilsynthetisches 2-Takt-Motor Ül. Hält Brennraum und Abgassystem frei von Verbrennungsrßckständen, schßtzt den Motor. Geeignet fßr alle 2-Takt-Motoren moderner japanischer und europäischer Motorroller mit Getrennt- oder Mischungsschmierung. Mischungsverhältnis 1:50 oder laut Hersteller. ?

 

Castrol Act Evo X-tra Scooter 2T este un ulei SEMI-SYNTETIC pentru motoarele in 2 timpi. Camera de combustie si sistemul de evacuare nu va avea de suferit din cauza reziduurilor (nu pot traduce exact, dar ideea ii ca nu face zgura), protejeaza motorul. Recomandat pentru toate motoarele moderne Japoneze sau Europene in 2T, cu amestec automat sau manual. Proportia in care se amesteca este 1:50 (un litru de ulei la 50 de benzina) sau dupa cum zice producatorul motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai frati scuteristi, dati-mi si mie un raspuns, ca am o dilema.

 

De ce la romani, intotdeauna cind se aduna o gasca de 10 pescari din Bucuresti care ar vrea sa pescuiasca impreuna, in loc sa mearga direct la balta si sa ia ceva de-ale gurii cu ei, unul se apuca sa formeze "Comunitatea Pescarilor Liberi din Intreaga Romanie" ?

Cu imn, uniforma verde cu cizme, insemne -guta si momeala- precum si un lider, adica baiatu'care i-a venit ideea? Care devine bineinteles primul pescar al tarii, si creeaza codul de conduita pescareasca.

(Bineinteles ca bietii pescari din maramures n-au decit sa-si faca si ei "Comunitatea Pescarilor din Maramures" si sa se afilieze "Comunitatii pescarilor din Romania" daca bineinteles respecta imnul, uniforma si codul de conduita pescareasca aprobat.)

 

Intrebare: Si la scuteristi e la fel ca la pescari?

Daca am scuter, stau pe linga circ, dar nu imi place militaria inutila si deci nici imnul sau sigla sau codul deontologic al scuteristului roman, mai pot sa merg la gratar? Sau mai sunt roman daca nu ma inscriu in comunitate?

 

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai frati scuteristi, dati-mi si mie un raspuns, ca am o dilema.

 

De ce la romani, intotdeauna cind se aduna o gasca de 10 pescari din Bucuresti care ar vrea sa pescuiasca impreuna, in loc sa mearga direct la balta si sa ia ceva de-ale gurii cu ei, unul se apuca sa formeze "Comunitatea Pescarilor Liberi din Intreaga Romanie" ?

Cu imn, uniforma verde cu cizme, insemne -guta si momeala- precum si un lider, adica baiatu'care i-a venit ideea? Care devine bineinteles primul pescar al tarii, si creeaza codul de conduita pescareasca.

(Bineinteles ca bietii pescari din maramures n-au decit sa-si faca si ei "Comunitatea Pescarilor din Maramures" si sa se afilieze "Comunitatii pescarilor din Romania" daca bineinteles respecta imnul, uniforma si codul de conduita pescareasca aprobat.)

 

Intrebare: Si la scuteristi e la fel ca la pescari?

Daca am scuter, stau pe linga circ, dar nu imi place militaria inutila si deci nici imnul sau sigla sau codul deontologic al scuteristului roman, mai pot sa merg la gratar? Sau mai sunt roman daca nu ma inscriu in comunitate?

 

:finger:

 

 

 

 

Pentru non amatorii de pescuit care citesc acest forum....

Se poate merge la gratar la orice padure din tara asta...mai ales de langa Bucuresti....cat mai avem inca...pana nu ardem si noi ca Grecii..se poate arunca undita in orice balta unde nu este paznic sau caine prea mare...

Cat despre pescarii care si-au facut un imn, logo...reguli militaroase sau alte cele...asta au vrut ei sa faca..deranjeaza pe cineva...?

Vrea cineva strain sa mearga cu pescarii la picnic...nu are decat...daca respecta legile militare aplicabile prin RG1.

Sau cumva adunaturile de motoristi de viteza nu mai corespund cerintelor dumneavoastra prea exigente...e cumva sigla lor in ceata de la viteza...sau in ultimul timp din ce in ce mai multi scuteristi cu maieu si slapi si-au luat vitezane...? Apropo....chiar locuiti pe langa circ.....pai aveam nevoie si de un bufon in CSR.

 

Acest mesaj este un simulacru de pamflet si trebuie tratat ca atare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

keloo :finger: lasa ma baiatu

 

fratilor nust dc va certati asa de mult baiatu e binevenit numai in conditiile in care are casca nr de inregistrare si bune maniere .... in rest ce sa zik .... persoanele care au basini gen" merg in slapi si in maieu cu ochelari de soare cat pateu ,merg pe o roata cu 300 la ora pe un ludix mancatias fara casca cu un jack daniels in mana dreapta si un joint in mana stanga strigand in gura mare viata e scurta gustu e lung" NU AU CE CAUTA IN CSR ... vb mea ...se pot duce tare preferabil invartindu-se :moron:

 

apriliabiker2004 sa iti explic dc exista un set de reguli minime.... la noi

daca am fi dezorganizati ar fi haos sa facem figuri in trafic fitze etc... io am luat cateva bile negre chiar daca sunt "fondator" pe chestia asta si m-am potolit

 

daca am fi dezorganizati ar fi accidente la fiecare intrunire

am fi opriti de politie la fiecare intersectie si ar fi numai si numai problemne cu CSR-ul e o idee care a fost scornita de 5 persoane

dar fiecare CSR-ist are contributia sa la fondarea clubului

CSR inseamna sa inveti sa ai respect fata de colegii scuteristi/ motociclisti

CSR inseamna sa impartasesti cunostintele tale de mecanica , conduita de mers , siguranta in trafic

CSR este o comunitate unde poti lega noi prietenii

CSR iti deschide calea spre un mod de condus in grup cat mai in siguranta

cunoscand semnele

 

De duminik viitoare trebuie reviziuta conduita de mers deoarece nu mai vrem evenimente gen cio-flyboy sper ca ati inteles

flyboy a dat dovada finala asupra experientei sale pe 2 roti avand carnet categ "A" dar nu se vede in stilul sau de mers...si de aceea trebuie reviziut modul de acceptare a noilor membri ..... dar ramane de discutat duminik

 

referitor la gratar ... "sesiune" de pescuit.... esti bine venit apriliabiker2004

dar te avertizez TREBIUE SA TRECI TESTUL GRATARULUI IN CSR :lol:

adik sa faci pe grataragiu sa te vedem ce stii :eek:

de carne ... momeala etc se va face cheta...

 

sper ca nu esti vreun "Reverse mai mic "

nust daca il cunosti ..... omu e de treaba cat a fost cu scuteru si el a fost un csr-ist de nota 10 caterinka la greu dar cand s-a dat la fund cu scuteru nu a facut plecarea cumse cuvine .... ce sa zik poate acolo a gresit omu e vitezan ... se da mai tare acu cu aia mai mari ... nu mai e " trist " ca noi

:cheers:

si clipcea la fel :cheers: parca ar fi frati ... ce sa zik vitezani

cum am zis mai sus " viata e scurta gustu e lung " :rock:

 

sal all take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca nu esti vreun "Reverse mai mic "

nust daca il cunosti ..... omu e de treaba cat a fost cu scuteru si el a fost un csr-ist de nota 10 caterinka la greu dar cand s-a dat la fund cu scuteru nu a facut plecarea cumse cuvine .... ce sa zik poate acolo a gresit omu e vitezan ... se da mai tare acu cu aia mai mari ... nu mai e " trist " ca noi

:moron:

si clipcea la fel :lol: parca ar fi frati ... ce sa zik vitezani

cum am zis mai sus " viata e scurta gustu e lung " :eek:

 

sal all take care

NU ma , nu suntem frati suntem prieteni foarte buni...ne dam tare in oras :finger:

 

PS.cum voiai sa plecam? sa ne luam adio sau ce?

PS2.Am plecat amandoi odata...am plecat pe drumuri diferite de csr...noi pe un drum voi pe alt drum si gata..asta a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

PS.cum voiai sa plecam? sa ne luam adio sau ce?

 

Zicea, in foamea lui dupa carnati, ca poate la plecare faceti un gratar de adio unde sa poata uda si el friptanele cu o berica(0%)

Dar voi, rai si meschini, tocmai pe el l-ati uitat......

Iar screekeeeey, testul gratarului....nu este asa simplu...ai uitat sa mentionezi ca tb facut pe intuneric....

Editat de o_kellu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca nu esti vreun "Reverse mai mic "

nust daca il cunosti ..... omu e de treaba cat a fost cu scuteru si el a fost un csr-ist de nota 10 caterinka la greu dar cand s-a dat la fund cu scuteru nu a facut plecarea cumse cuvine .... ce sa zik poate acolo a gresit omu e vitezan ... se da mai tare acu cu aia mai mari ... nu mai e " trist " ca noi

:kick:

si clipcea la fel :) parca ar fi frati ... ce sa zik vitezani

cum am zis mai sus " viata e scurta gustu e lung " :)

 

sal all take care

Fratioare,stii de fapt cum sta treaba?Dinainte sa fiu scuterist , am fost motociclist iar scuterul ptr mine a fost doar un fel de perioada de tranzitie , era si normal sa revin la motociclete . Stilul meu de a merge pe scuter era diferit de al vostru , prin trafic nu ma intelegeam decat cu baby boy si cu costy asa ca am considerat ca mai bine imi vad de treaba mea si gata . N-are nicio legatura cu voi , continuam sa fim prieteni (cel putin cei care am fost la inceput in CSR , membrii "gratarului de la pustnicu" :blink:

 

Bafta mosule :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratioare,stii de fapt cum sta treaba?Dinainte sa fiu scuterist , am fost motociclist iar scuterul ptr mine a fost doar un fel de perioada de tranzitie , era si normal sa revin la motociclete . Stilul meu de a merge pe scuter era diferit de al vostru , prin trafic nu ma intelegeam decat cu baby boy si cu costy asa ca am considerat ca mai bine imi vad de treaba mea si gata . N-are nicio legatura cu voi , continuam sa fim prieteni (cel putin cei care am fost la inceput in CSR , membrii "gratarului de la pustnicu" :kick:

 

Bafta mosule :blink:

:blink: Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci.

Deci daca la un motor la care mi s-a recomandat din fabrica ulei FULL SINTETIC , daca pun Semi Sintetic il stric nu ? :blink:

 

nu il strici... dar este mai bun full sintetic. cu semi o sa scoata si mai mult fum, fata de full.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va intreb pe voi daca stiti ceva de permis categoria"am" pentru moped sau e suficient cursul de legislatie rutiera?Si ce e mai important daca in localitatea unde v-ati inregistrat mopedele se cere si identificare ( RAR) !!!La mine numai pt.chinezarii nu se cere RAR pt. ca alea vin cu RAR direct din fabrica(de pe vaporul din China :blink: ).

Astept cat mai multe raspunsuri din zone diferite ale tarii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca este suficient doar atestatul.

 

Dar politia se gandeste foarte tare sa introduca aceasta categorie si la mopede. Ramane de vazut cand.

 

Poti sa te legitimezi si cu categoria "B" (daca o ai cumva) pana una, alta. Eu astfel procedez si am fost oprit la 3 filtre si totul a fost in regula.

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da reverse ..........ce sa zik poate as imi exprim eu doru de tine ca nu mai esti cu noi ...:PP. nu mai am cu cine sa fac caterinka calumea cred ca tre sa imi iau la anu un chopper sau o capra ceva ca sa stam de vorba nu :blink:

anyway reverse cum ziceam viata e scurta gustu e lung... ia depre noi ce sa zik " dont worry there is no shugar " :blink:

intelegeti voi ce vreau sa zik ...

 

take care all :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da reverse ..........ce sa zik poate as imi exprim eu doru de tine ca nu mai esti cu noi ...:PP. nu mai am cu cine sa fac caterinka calumea cred ca tre sa imi iau la anu un chopper sau o capra ceva ca sa stam de vorba nu :kick:

anyway reverse cum ziceam viata e scurta gustu e lung... ia depre noi ce sa zik " dont worry there is no shugar " :)

intelegeti voi ce vreau sa zik ...

 

take care all :)

SuperMoto sau Viteza ca sa stam devorba :blink:)) sa te lasam sa umblii cu noi :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...