Sari la conținut

Accident grav la Gorneni, posibil mortal


rob_debruce
 Share

Postări Recomandate

Acum s-a intors taica-miu de la tara ( Iepuresti) si mi-a spus ca a vazut un accident la iesirea din Gorneni, spre Mihailesti, intre o motocicleta, facuta praf si un Logan.Se pare ca rider'ul a vrut sa depaseasca coloana de masini a pierdut cumva controlul si s-a infipt in partea din spate, stg, a loganului.Initial am crezut ca loganul a fost de vina, cazul clasic de neacordare de prioritate dar in acest caz nu prea se potriveste.Cert este ca erau 2 echipaje de politie care faceau masuratori, motociclistul era intins jos fara sa miste, echipament din parti, nici macar casca.Salvare sau Smurd nu erau ajunse. Cine are mai multe detalii sa le posteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o fi speriat de ceva de pe contrasens si s-a repliat rapid ? Oricum, fara casca ... nasol momentul :cheers:

se poartă, sau mai bine zis a inceput si printre mobristi moda nepurtatului de casca. până la urmă au si ei dreptate. amenda e de doar 100 de lei... de ce nu ar merge si ei cu bandană si ochelari de soare ca americanii mai ales acum, pe canicula asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...dupa ce ca e ROMANICA cum e dc sa mai purtam si casti.....In fine asta e chiar daca nu purta casca e de-al nostru.....Sa speram ca nu e mort(desi slabe sperante la relatarea aceasta).....Insanatosire Grabnica....Si mai asteptam detalii...ASFALT USCAT!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Intradevar a fost un accident extrem de grav la 4-5 km de Mihailesti. M-am intalnit cu ei la 5 minute de la impact, cand l-am vazut pe asflat, misca din picioare si clipea. Atat. Era intins vertical, si cred ca avea probleme cu coloana, cel putin asa mi s-a parut. Venea o ambulanta in tot acest timp. Era o motocicleta alba cu el, cu numere de Bucuresti, ceva cu TJI sau TJE. Daca stie careva ceva, sa posteze aici. Oricum mi s-a zblarlit pielea pe mine. Nu era sange la fata locului si am observat ca n-avea casca, insa probabli i-a fost scoasa. Stie cine sigur ca n-a avut casca ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era sange la fata locului si am observat ca n-avea casca, insa probabli i-a fost scoasa. Stie cine sigur ca n-a avut casca ?

Taica-miu a ajuns acolo inainte de sosirea ambulantei, erau numai cei de la politie..l-am intrebat daca avea casca si mi-a spus ca nu si nici prin apropierea lui nu a vazut-o.Ma gandesc ca daca i-a scos-o cineva o punea langa el..sau pe marginea drumului..daca era in viata ( cand au trecut ai mei pe langa el nu misca) este posibil sa fi avut si casca dar cu certitudine alt echipament nu avea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Intradevar a fost un accident extrem de grav la 4-5 km de Mihailesti. M-am intalnit cu ei la 5 minute de la impact, cand l-am vazut pe asflat, misca din picioare si clipea. Atat. Era intins vertical, si cred ca avea probleme cu coloana, cel putin asa mi s-a parut. Venea o ambulanta in tot acest timp. Era o motocicleta alba cu el, cu numere de Bucuresti, ceva cu TJI sau TJE. Daca stie careva ceva, sa posteze aici. Oricum mi s-a zblarlit pielea pe mine. Nu era sange la fata locului si am observat ca n-avea casca, insa probabli i-a fost scoasa. Stie cine sigur ca n-a avut casca ?

Intins vertical?era spanzurat cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intins vertical?era spanzurat cumva?

 

 

trebuia sa apara si un "intelijent" printre noi ... presupun ca ti-ai dat seama ca a fost o greseala si probabil s-a referit la faptul ca era intins...la orizontala...dar in fine ...inca un post e bine primit! :|

 

 

 

On....daca nu avea casca nu cred ca mai dadea din picioare si mai clipea! ... era si aia undeva pe acolo !

 

Multa bafta motociclistului !

 

 

treaba cu nepurtatul castii se practica in multe tari ...diferenta e ca la ei in trafic exista disciplina si respect ...la noi ...p*la!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din principiu ,nu-i "iubesc" deloc pe cei care si-o cauta.Mai bine am face diferenta intre un accident si o tentativa de sinucidere.

 

 

Inconstienta nu prea e sinonim cu sinuciderea...desi se potrivesc in unele cazuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu nepurtatul castii se practica in multe tari ...diferenta e ca la ei in trafic exista disciplina si respect ...la noi ...p*la!

Cum ai dori sa-ti castigi respectul?Alergand ca bezmeticul fara casca si infingandu-te in portbagajul unuia ?(nu ma refer la tine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am sosit din Grecia,pe insula Corfu nu poarta casca decat turistii ,politie nu prea exista,semaforul are rol orientativ dar nu am vazut raceri nervosi,motociclistii umbla calm,fara forja si nu fac pe desteptii. Pana la urma e dreptul fiecaruia sa se protejeze mai mult sau mai putin dupa cum considera si dupa cat de mult pret pune pe dovleacul personal.

Pe vremea cand portul centurii nu era obligatoriu eu puneam centura cand ma apuca dorul de forja sau eram grabit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg cu casca aproape intotdeauna pentru ca mi-e frica sa nu raman cu bale pe la gura pentru restul vietii dar nu judec pe nimeni. fiecare e pe barba lui. si eu cand am fost in grecia (de 3 ori anul asta) am renuntat la casca cand ma plimbam prin oraselele turistice. era cald. eram in sort si slapi. plm. nici actele nu le luam cu mine . doar un prosop si niste bani sub sa sa-mi iau suc. shit happens.

sanatate omului daca se mai poate bucura de ea.

 

p.s. si penetru da un argument bun., pana prin 80 in italia puteai sa umbli cu masina beat rupt. in sicilia pana si acu mergi crita ca le e frica politailor sa te opreasca. sa nu-ti iei masuri de siguranta nu echivaleaza cu a te sinucide.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta ,se discuta si se emit pareri despre accidentele noastre de aici ,cu legile ,drumurile ,oamenii si educatia pe care le avem.Nimic mai mult.Aici este o "altfel " de tara unde toate sunt dea-ndoaselea,asa ca ,sa vorbim totusi despre legile romanesti ,pentru ca din intamplare astea se aplica aici.(sau ar trebui)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scz, greseala e a mea cu intins pe "verticala" ; poate ca acum omul ala se zbate intre viata si moarte si glumele nu-s de prisos Virgil. Stiu oameni care n-au avut o zgarietura in 15 ani de mers cu motorul, si au dat peste o pata de ulei si acum sunt paralizati pe viata. Poti sa spui ca tu esti ferit de pericole doar pentru ca ai o conduita preventiva ? sau esti cu mult peste nivelul celor inconstienti si teribilisti doar fiindca ai experienta ?! Intradevar conteaza enorm sa inteleg ce inseamna sa fi intradevar motociclist, sunt multi factori care te fac mai putin expus unor riscuri. Dar vezi tu amice, cand esti intins acolo pe asflat, poate ca nu mai conteaza nimic din ceea ce credeai tu ca ar conta, vremea, gumele, cei 10 ani de mers pe moto, etc ... poate ca pana la urma nimeni n-o sa spuna: a fost un tip extrem de inteligent, un tip calm care ii placea sa ruleze incet, un baiat extrem de precaut cu multa experienta, poate ca totul se reduce la comentarii idioate.

 

Eu m-am uitat la motocicleta, m-am uitat si la el si cred ca avea casca. Daca nu avea casca curgea sange, avea ceva pe fata (fiindca fatza lui era fara nici o zgarietura), comparativ cu alte accidenta datorate nepurtarii unei casti. M-ar fi interesat, din solidaritate sa stiu cat de grav este. Atata tot.

 

Pace, pace si iar pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP...CONDOLEANTE FAMILIEI...(sper sa gresesc eu).....Off topic....Chiar nu putem fi nici in cazul asta alaturi de el????Numai comentarii aiurea faceti!!!Daca e sa bata ceasu poate sa bata cu echipament FULL...robocop.....eu zic daca tot vreti sa tineti neaparat sa comentati de purtatul sau nu a castiilor de protectie faceti-o pe topicurile de acest gen(daca nu exista unu faceti).....On topic...... :cheers: :laugh: :P

Editat de SpEeD_DaEmOn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt si nu doresc sa fiu rautacios ,dar si daca iti dai un ciocan peste un deget ,te vaiti de durere,dar sa nu gandesti putin inainte de a incerca sa fii altfel decat ceilalti,nu mi se pare corect nici pt tine ca motociclist si nici pt ceilalti carora le poti crea neplaceri.Nu pot accepta ca un om sa-si fabrice situatii din care poate iesi cu oase rupte sau invelit in sac.Nu este normal si nu este drept.Dupa ce ca se circula cum se circula ,sa mai faci si ghidusii,deja e prea mult.Intr-un moment se pot aduna in acelasi loc mai multe greseli ale unor participanti la trafic ,situatie din care sa nu poti iesi intreg.Spun toate astea pt ca zilnic vad si pe aici si pe strada numai nenorociri in care suntem implicati.Cat o s-o mai tinem asa?Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva ,dar am scris ce am simtit in secunda in care am citit despre acest lucru.

Mesaj completat

Consider ca siguranta noastra ca motociclisti ,sta in maini si judecata intr-o proportie de 70%.Restul de 30% il gasim aici la accidente.(cu unule exceptii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intins vertical?era spanzurat cumva?

era mai rau daca era pe diagonala, ca ii trebuia ceva sa il sustina :cheers:

 

ON: daca o ardea fara casca e problema lui, asta e selectia naturala. sau poate are placa de titan pe sub pielea capilara.

 

sincer astfel de oameni nu inghit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te prinde garda fara casca iti da puncte amenda si puncte penalizare

deci la 3 - 4 abateri de ne purtat casca cam stai pe bara

 

grecia........insule.....etc nu se compara cu nebunia din tara

 

eu unul sunt pentru neamendarea nepurtarii de casca

 

fiecare si.o face pe barba lui

 

si apropo de bandana si ochelari de soare

 

nu stiu cati dintre voi s.au plimbat pe o coasta de insula la apus, legati la cap cu o bandana si ochelari de soare, cu marea pe mana stanga si cu briza in nas

 

deci mai sunt si momente...unice

 

ps. si cu casca in cap, pilotand, poti sa zaci pe un pat de spital cu bale la gura daca ai ghinion

 

sanatate omului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum s-a intors taica-miu de la tara ( Iepuresti) si mi-a spus ca a vazut un accident la iesirea din Gorneni, spre Mihailesti, intre o motocicleta, facuta praf si un Logan.Se pare ca rider'ul a vrut sa depaseasca coloana de masini a pierdut cumva controlul si s-a infipt in partea din spate, stg, a loganului.Initial am crezut ca loganul a fost de vina, cazul clasic de neacordare de prioritate dar in acest caz nu prea se potriveste.Cert este ca erau 2 echipaje de politie care faceau masuratori, motociclistul era intins jos fara sa miste, echipament din parti, nici macar casca.Salvare sau Smurd nu erau ajunse. Cine are mai multe detalii sa le posteze.

sal!...am trecut si eu ieri cam la 10-15 min de accident...tipul erea intins pe spate la vreo 3 metri de motor si misca din maini,purta o geaca moto de piele cu protectii ,iar casca langa motocicleta alba oprita mai in spate pe dreapta.Celalalt motociclist pulveriza cu un extinctor pe moto avariata. Acum sa fim seriosi nu cred ca pleaca cineva la drum afara fara casca....scuteristi am vazut,dar motociclisti nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cati dintre voi s.au plimbat pe o coasta de insula la apus, legati la cap cu o bandana si ochelari de soare, cu marea pe mana stanga si cu briza in nas

cine stia ce e aia casca sau echipament de protectie in clasa a 10a, bandana cu steagul usa si ochelari de soare gen terminator 16.gif... za best

da, ce sa zic, a fost frumos, bine ca nu am avut "evenimente" fara casca pe cap

 

PS nu sunt pro sau contra purtarii castii, insa cred ca unui incepator e bine sa ii expui toate avantajele/dezavantajele purtarii castii ca sa poata lua singur o decizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..iar casca langa motocicleta alba oprita mai in spate pe dreapta.Celalalt motociclist pulveriza cu un extinctor pe moto avariata. Acum sa fim seriosi nu cred ca pleaca cineva la drum afara fara casca....scuteristi am vazut,dar motociclisti nu.

De aia n-a vazut-o.Nici eu nu am crezut..am relatat doar ce mi-au spus ai mei..mai nou batranu vede tot felul de accidente moto :cheers: si de fiecare data ma suna ingrozit :laugh: I-am spus ca si eu vad mereu accidente auto si ca merg cu masina totusi :P

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu se mai bata campii cu discutii interminabile :omul avea casca!

Ca nu o mai avea pe cap este alta poveste,care o stiu ce si cum cei prezenti acolo!

Nu mai da-ti cu RIP ,atat timp cat nu se stie soarta baiatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu se mai bata campii cu discutii interminabile :omul avea casca!

Ca nu o mai avea pe cap este alta poveste,care o stiu ce si cum cei prezenti acolo!

Nu mai da-ti cu RIP ,atat timp cat nu se stie soarta baiatului!

In mometul de fata tu faci discutii in plus..nu a dat nimeni nici un RIP..foarte bine ca avea casca, probabil ca daca nu avea nu mai aveam ce sa discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...