Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Einhell la bricheta am eu unul. Mort. Am schimbat rotile de 2 sau 3 ori la cotetul de curse si nu mai batea, l-am dus la garantie si l-au reparat, desi m-au certat ca l-as fi abuzat. L-am probat la ridicare, a stat dupa aia in cutia lui si, cand am vrut sa-l folosesc, mai aprindea doar ledul. Cuplu avea ok, buba e ca loveste f rar, iar la cotetz prezoanele sunt lungi si nu prea era treaba cu el, daca surubul nu opune rezistenta nici el nu face mai nimic, ciudat.

Am in schimb un pistol din asta la 230V luat cu 139 lei de la un magazin din ala "totul la tz lei" de langa Afi, la calea ferata. Face toti banii, nu mai stiu date dar desface peste asteptari si trag de el de mai bine de un an prin garaj. De strans insa strange f mladiat. E aproape de ala pneumatic (Chicago, nu din alea din supermarket) la desfacut si nu mai barai compresorul, e mai comod.

Aia cu acumulator pare pont de tinut in masina la rally pt eventuale pene pe traseu, una "adevarata" e ~300€!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Și eu am o filetata cu impact de la lidl

» Post actualizat in 13 Mar 2018 20:02

Eu îl am de 2 ani am tras de el o grămadă și nu a avut nimic,și e varianta albastra,plus că l-am uitat pe jos și fără să îmi dau seama am plecat cu el după mine că a rămas prins cablul in ușă.Al meu dacă nu opune șurubul rezistenta învârte bine de tot,eu doar prind șurubul câteva spire și după îl bag cu pistolul ,in învârte normal până opune rezistență și apoi incepe sa bata,intradevar bătăliile sunt cam la interval de 5 secunde una de alta.E ok că îl pot folosi dacă nu am sursa de curent de 220.

» Post actualizat in 13 Mar 2018 20:07

https://m.olx.ro/oferta/parkside-autofiletanta-impact-pdssa-20-li-a1-fara-fir-IDaxPVw.html. Eu așa ceva am e senzație la desfăcut ,la strâns trebuie sa fiu atent la șuruburi mai mici de M6 că le poate rupe.

» Post actualizat in 13 Mar 2018 20:07

Și am dat 250 de lei pe ea in Lidl cu tot cu acumulator ,asta acum un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si din alea 2 de la Lidl, ce imi recomandati? Sau altceva, nu prea scump... Pt mesterit, la prezoanele de la roata ma descurc si cu coarba.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se pune problema de mobilitate si portabilitate insa nu te ajuta cel cu fir.

???

 

Pt mesterit, la prezoanele de la roata ma descurc si cu coarba.

Daca apuca aia cu impact-urile sa-ti stranaga suruburile de la roata, coarba devine inutila, cel putin asa am patit eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mesterit, pe langa casa, cu priza in apropiere, prelungitor etc. Doar ca, din specificatii, pare mai slab cel cu fir, decat cel cu acumulator... 100Nm sunt suficienti pt strangere? 320Nm, maxim, zice ca ar fi la desfacere...

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La roti de autoturism cuplul se invarte pe la 120Nm si oricum nu m-as baza pe o scula de impact pt strangere. Cu pneumaticul strang pe poz 2 (din 4) si nu-l las sa bata decat de 2-3 ori, dupa strang definitiv cu mana (sau cheia dinamometrica, sa nu sara puritanii). Daca ai niste roti stranse de Dorel fortosu nu le desfaci cu niciuna dintre scule, la fel si suruburile fuliilor de vilbrochen (desi unele se mai lasa convinse).

Rezerva mea fata de alea cu acumulator e data de faptul ca o scula de 800€ a dus bine un sezon, al 2-lea, desi bateria fusese intretinuta peste iarna, cu noroc tine sa schimbi 4 roti, dar mai strangi si la mana, iar acumulatorul costa cat toata scula. Pe langa autonomie i-a scazut sensibil si cuplul. Sau poate l-o mai avea, dar numai la primele 2-3 suruburi desfacute, pe urma deja o auzi ca gafaie.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de surub! Am avut unul care n-a cedat decat dupa sedinte multiple de autogen. Einhell ala are cuplu, am zis, doar ca nu pricep cum "se asmute", bate f rar, cu totul altfel decat pistoalele cu impact despre care vorbim. Nu ajuta deloc la productivitate, doar ca depui mai putin efort. Si poate desfaci ceva de care altfel nu ai putea tine ca sa tragi cu tzevi - un surub de fulie, o oala de ambreiaj moto etc. Cel mai tare pistol pe care l-am folosit e un Ingersoll Rand pneumatic. Doar ca idiotii care reprezinta firma in Ro n-au fost in stare sa-mi aduca o piesa de 3$ pt el, n-au vrut sa ia nici avans pt ea ca "daca nu mai avem alta comanda si nu o aducem la timp, nu putem importa doar rahatul asta" si nici fara avans n-au riscat, saraceau daca le-as fi lasat-o in stoc... Chicago Pneumatic pe care il folosesc acum e o gluma proasta pe langa el, IR mi-a spart tubulara noua de impact BGS de 21mm in 10 secunde pe un ax de bascula de Range Rover incapatanat.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vandut in iarna ~100 suruburi de roata, dorel de la vulcanizare e baiat puternic! Unul dintre clienti, venit cu un Clio cu 2 suruburi alaturate rupte in butuc, mi-a zis ca avea cheie dinamometrica, dupa ce a strans cu pistolul a verificat cu dinamometrica :lol: Ce ma mir, am tras cu teava de 1.5m de un capac de filtru de ulei de Mini, scrie pe el 25Nm, ghinion insa ca are hexagon de 36. Revizia precedenta fusese facuta la bavaria...

Rotile stranse normal le desface lejer pistolul de 230V, chiar si cate un surub de fulie sau axe de bascule, suruburi care fixeaza punti etc.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc o trusa magnusson cumparata din Franta cu vreo 80 epuroi acum 5 ani , iar singura piesa care a cedat (dar l-am reparat) a fost si singura piesa data imprumut , adica cliketul mic cu tubulara de 13. Trusa este nelipsita din portbagajul masinii asa ca o folosesc si acasa si pe la munca . nu stiu ce truse au la Bricostore dar a mea seamana cam cu cea din poza . concluzie dupa atta timp ; si-a meritat banii cu prisosinta .

Chiar azi am luat din Franta o trusa tubulare si biti Magnusson cu 1/4 si 3/8 la pret de 48 euro si este garantata pe viata . Am mai luat si o dinamometrica de 1/4 cu cuplu 5 - 25 Nm dar cu garantie de 5 ani ( este vorba despre timpul in care scula este garantata ca si calibrare) , tot Magnusson . Nu cred ca sint nebuni sa acorde garantie pe viata produselor Magnusson.

Eu le voi pune la munca si va tin la curent . (voi reveni si cu poze)

» Post actualizat in 17 Mar 2018 18:05

Salut ! Caut filiera pe STINGA M10 cu 1.25. Sa rectific un filet usor sficuit. Sfaturi ? Imprumut? Multumesc

Gasesti in Obor la tarabe

» Post actualizat in 17 Mar 2018 18:10

Intrebare, pt cei mai priceputi ca mine... pe care s-o iau? Mi se pare ciudat ca aia cu acumulator are cuplu mai mare (nu zice de strangere cat are) si aia la priza are 320Nm desfacere si doar 100Nm strangere.

De folosit pt uz "casnic", montat/demontat amortizoare auto, desfacut suruburi stranse bine etc

https://www.lidl.ro/ro/saptamana-actuala.htm?articleId=6365

https://www.lidl.ro/ro/saptamana-actuala.htm?articleId=6370

Eu as alege pe cea la retea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e pentru motor, dar totusi poate are cineva nevoie de ceva jucarii pentru gospodarie: rascheta (rindea electrica) si slefuitor cu vibratii. Rascheta nu am testat-o (dar am mai avut ceva similar inainte), insa slefuitorul ala mic imi place mult cum functioneaza, nu ma asteptam. E bun si la slefuit piese pentru motor, inclusiv carene. Rascheta e undeva la 160 lei, slefuitorul vreo 80 (daca nu ma insel). Garantie 3 ani, ce se buleste, se dau banii inapoi. Mie imi convine.

 

Sper sa prind si pistolul, fac un drum special pana in oras, daca aud ca apare in magazin.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat pistolul cu fir. Acusi tre' sa schimb rotile la masina, sa schimb aproape tot pe la directie si voi vedea cum se comporta Sper sa fie ceva de capul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...