Sari la conținut

Nu Pot Sa Cred


sauron
 Share

Postări Recomandate

dupa 300 km fara vreun incident major azi am patit unul minor:

incerc sa opresc paralel cu o masina in curtea unei institutii vad pe jos praf ceva apa si noroi ma duc usor inclinat sa ma aliniez cu masina franez fata(atentie pt incepatori tantalai ca mine!!!), viteza infima...3-5-7 km/h cat o fi fost...si sunt jos!!!!!!! :ok:

am cazut sprijinit in palma stanga, picioarele le-am gasit imediat sub mine si nu sub motor, credeam ca nu pot sa-l ridic da l-am ridicat de draci imediat... nu pot sa cred ce simplu am cazut si ce firava aderenta are raketa mea.

daune: carena usor zgariata si crapata cam 15 cm, o sa o rezolv cu super glue. eu nu am avut absolut nimic,aveam manusa care doar s-a murdarit de noroi. psihic sa vad cum ma rezolv, ca fierb de draci de azi dimineata de la 11 cand am comis-o.

poate alti incepatori citesc asta...folositi fratilor frana spate la viteze mici, aveti grija la praf , nisip, noroi, mie mi s-a parut incredibil cat de usor m-am tavalit.

concluzie: sunt un mare tantalau !!! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh shit happens! Nu ca as fi io mare expert, dar la al doilea drum la mare am pus-o pe cricul lateral si buf, a cazut in nisip de mi-am rupt maneta de frana...

 

Asa ca stai linistit ca or sa se tot intample aberatii de genul asta.

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa era sa cad si eu de doua ori la scoala,si nu pot sa zic ca avea frane prea puternice,un minsk de 125 pt care a trebuit sa am adidasi speciali pt ca se umpleau de ulei.

Aceleasi conditii, nisip putin umed in curba,am avut noroc ca erau franele slabe si ca am avut reflex sa ii dau drumul. :ok:

De atunci in poligon foloseam mai tot timpul frana spate,care era mai eficienta decat cea din fata si mai sigura.

Editat de dagosh88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa care domnu sauron, logic ar fi sa pui mataluta mana pe Articole si pe Incepatori si sa vezi cum se franeaza cu motocicleta. Apoi dupa ce ai bagat bine la cutie ce ai citit acolo sa iesi pe strada si sa exersezi.

 

Ca deh, teoria ca teoria...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh shit happens! Nu ca as fi io mare expert, dar la al doilea drum la mare am pus-o pe cricul lateral si buf, a cazut in nisip de mi-am rupt maneta de frana...

 

Asa ca stai linistit ca or sa se tot intample aberatii de genul asta.

 

 

Cum naiba maneta de frana ? Poate de ambreaj vrei sa zici ! N-ai cricul pe stanga ? Nu de alta dar asa am comis-o si eu acum un an : am lasat motorul pe cric (singurul dealtfel ca n-am si d-ala central) , sta juma' de ora fara probleme si cand ma indreptam spre el cu casca pe cap, inchis la geaca si tragandu-mi manusile la 2 m de mine o vad cum se apleaca si cade ! S-a dus maneta de ambreiaj si la 10:30 noaptea era cam nasol s-o las pe acolo . Am descurcat-o eu pan' la urma da' vreu sa zic : daca mi se rupea maneta de frana eram boier - avem frana de picior ...asa !

D-asta m-am mirat cand am vazut postarea ta !

Da' ma rog ...poate or fi si altfel de motociclete ! O fi englezeasca - cu comenzi pe invers ... :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba maneta de frana ?

[...]

O fi englezeasca - cu comenzi pe invers ... :ok:

 

Depinde cum cade, daca e panta cade pe partea dreapta. Si la mine s-a rupt maneta de frana cand a cazut.

 

@sauron: Nasol, nu mai bloca si tu roata pe nisip, mai ales aia din fata pe care ai directia. Daca ai viteza mica incearca sa pui frana incet cu roata din spate. Daca iti luai un naked nu mai aveai probleme cu carena&shit.

Editat de Thot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300 de km??? pai...astia ii fac in 2 zile! Ce naiba te miri atat de mult! Ma abtin de la comentarii ca iau ban!

 

300 km in doua zile ?Atunci poti mai bine sa deschizi o scoala moto, dai sfaturi avizate si nu te mai baneaza nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi mersi ca asta tine vigilenta treaza si te-a salvat de altele poate. pana nu m-a lasat instructorul sa franez fata pe beton si nisip nu am fost convins ca la viteza mica si pe linie dreapta o pui jos de nu te vezi . atunci am inteles ,dupa ce m-a lovit ghidonul peste protectia genunchiului si ca toata protectia are rost.succes si lasa nervii ca-i ok. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor pentru atentia acordata :hug:

incerc sa nu ma mai mir ca 170 kg sprijinite intr-un petec de cauciuc de 4-5 cm patrati aluneca pe o mana de praf....

azi cand ma dadeam, m-am si inclinat in acelasi unghi in care am pierdut ieri aderenta si-am simtit ca parca nu e ok... ggrrr

in fond asta e rubrica de accidente, nu m-ar deranja sa mute vreun admin topicul la incepatori, mi se pare mai potrivit acolo.

n-as fi facut ce am facut daca nu ma luam dupa spusele unuia : "eu folosesc doar fata, nici n-am placute de frana pe spate(honda cbr 600 f)"

habar n-am daca a tavalit-o intre timp :ok:) voi ce credeti? hihihihi

toate bune, asfalt curat si aderent! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...