Sari la conținut

A2 - Cat Pe Ce


ciprian_gradinaru
 Share

Postări Recomandate

bre, 140-150 e viteza de banda1.

intre noi fie vorba, stai naibii pe banda ta (1) sau pe banda de siguranta. 140-150 e viteza de banda1.

daca te simti asa zmeu, exerseaza ASIGURATUL la 140-150 ca vad ca ai probleme in acest sens (nu trebuia sa-ti faca ala flash-uri, trebuia sa te dai singur, si nu trebuia sa NU VEZI motociclistul). Daca nu poti, ia-o pe DN2, DN2a, sau pe autostrada cu maxim 100 si mergi pe banda de siguranta cu avariile puse.

 

 

 

Nu stiu ce zoro sincer te crezi cand spui ca 140 e viteza de banda 1....dar in fine...nu are rost ... cat despre asigurat ... pe banda 1 erau ceva masini si tembelu' incerca sa le depaseasca pe banda de urgenta (nu pe mine ma depasea pe acolo)

 

Referitor la asigurat la viteze mari...ai idee cati metri parcurgi intr-o secunda la 200? iti spun eu ca vreo 60....deci chiar daca nu erau masini pa banda 1 iti e greu sa vezi un vehicul care ruleaza cu aceasta viteza...cu atat mai mult cu cat acest vehicul e un motor...

 

 

Iar daca incerci sa faci slalom printre masini, parerea mea, o cam faci pe bulanul tau...fie ca esti cu motor sau cu o conserva...

multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

a...inca ceva...faina faza cu puscaria la 140 km/h :D :crack: :kiss:

 

 

Ti se suspenda permisul...crede-ma ca am patit-o....tot pe autostrada...dar pe bucuresti pitesti nu pe A 2...

 

Pe orice drum daca mergi cu mai mult decat 40 la ora decat viteza legala ti se suspenda permisul de la 1 la 3 luni....de obicei 3...

 

PS. 1 Nu deschisesem acest topic sa ma bag in seama...voiam doar sa atrag atentia ca nu intotdeauna conservarii sunt vinovati...iar despre dat blana pe drumuri publice fiecare face ce vrea si pe barba lui...si mie imi place sa merg super tare...dar m-am mai calmat dupa cate am vazut pe sosele...

 

PS. 2 Nu mi se pare normal sa primesc sfaturi de condus da la tipi care se cred la curse...daca tot va arde inscrieti-va ca e misto...eu unul am facut karting 7 ani...si am un titlu de vicecampion national obtinut in '97...zic asa, ca sa ma laud :P

 

bafta inca o data....si numai bine tuturor dintre voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba sta asa: Nu te-am facut pe tine personal "idiot" si oricum tu ai inceput cu apelativele "imbecil" cand spuneai "ma trezesc cu vreun imbecil cu dacia ca iese din coloana pe banda de viteza"... as fi putut fi eu unu din aia... Ca observatii:

- nu exista "banda de viteza", ci doar banda a 2-a... unde se aplica limita de viteza de 130

- nu ai cum sa apreciezi corect distantele si timpii cand tu te astepti sa te depaseasca unii cu 130 dar ei vin cu 250.

- nu te cunosc, nu mi-am dat cu pararea despre tine personal ci vorbeam de "grup".

 

Anyway, chiar nush ce m-a apucat... credeam ca vorbesc cu oameni civilizati care au de inteles ceva din conversatiile astea. Nu stii tu prin ce am trecut eu si nu stii ce m-a facut sa postez reply.

Uita-te si tu la comentariile de aici: "daca nu mergi repede, mergi cu avariile pe banda de urgenta, etc etc"...Te sfatuiesc sa stai calm si sa inveti din ce-ti spune unu altu... nimeni nu vrea raul nimanui.

 

Am stat si m-am gandit daca iti mai raspund sau nu.Am decis sa-ti raspund si o fac pe rand:

1 "Banda de viteza" la care m-am referit este banda 2 in care dupa cum spui intradevar se aplica limita de 130.Dar unde scrie ca trebuie sa adoarma pe banda asta mergand cu 130 cand altii pot veni din spate cu o viteza mult mai mare (si nu ma refer doar la moto),si nici macar nu se uita odata in oglinzi sa verifice ce se intampla in urma lui!!!!

2Distantele si timpii nu le poti aprecia corect intr-o fractiune de secunda cand te uiti in retrovizoare.Dar eu nu m-am referit la cei care intra pe banda 2 cand eu sunt la 4-500 de metri in urma lor,ci la cei care efectiv schimba banda brusc cand eu trec pe langa ei fara sa se asigure vreun pic.(daca ai fi citit mai atent ce am scris in postul anterior ai fi remarcat)

3Daca ai fi vorbit de grup nu dadeai citate din postul meu.Atat timp cat ai spus citez "Din ce in ce mai mult vad ca "motociclistii" se transforma intr-un grup de imbecili care pe langa faptul ca sunt inconstienti mai apar si cu sfaturi pentru ceilalti.

Pentru binele nostru, sper ca mai exista si motociclisti adevarati.", sau "nu ma adresam cu termenul de "iresponsabili" tuturor motociclistilor ci celor din categoria 200+ care se mai cred si mari smecheri povestind cum merg ei pe autostrada cu 250 si dau de "soferi de duminica"."

 

imi rezerv dreptul sa iau aceasta replica ca pe un afront personal!!!!!!!

PS Prin acel post nu am incercat sa dau sfaturi, ci doar sa arat ce se poate intampla pe autostrada cand mergi cu peste 250.Daca e ilegal sau nu, nu trebuie sa ma justific in fata nimanui de ce merg asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobristu a fost inconstient ca venea cu 200 pe banda de urgenta, da tu ce faceai pe banda 2 ?

Daca ai fi mers pe banda 1 de la bun inceput, motocicleta nu ar fi incercat sa te depaseasca pe banda de urgenta.

 

Sa stii ca 140 la ora pe bucata aia de drum nu e o viteza mare iar daca stai pe banda 2 se cheama ca incurci circulatia.

Pe de alta parte, doar daca schimbi benzile accelerand ai fi mentinut viteza de 140 asa ca, in realitate, cind ai intrat pe banda 1 aveai mai putin -- 130-120 , conditii in care motocicleta putea sa aiba foarte bine 160-180 iar tie sa ti se para ca mergea cu 200.

Sfatul meu e sa inveti sa mergi pe autostrada :

1. se merge pe banda , banda 2 o lasi libera

2. cind vrei sa depasesti te asiguri indelung pentru ca masinile de pe banda 2 vin foarte repede, accelerezi puternic si te uiti in oglinda pe toata perioada depasirii pentru a nu fi surprins de cineva care te ajunge din urma.

3. revenirea pe banda 1 se face tot accelerand pentru a nu incurca pe cei din spate . Dupa ce ai revenit pe banda 1 lasi acceleratia si ajungi la viteza de croaziera.

4. concluzie la 1.2.3 pe autostrada nu se merge cu viteza maxima a masinii sau viteza maxima la care soferul poate controla masina ci cu 20-30 km/h mai putin pentru a avea rezerva la depasiri .

ca raspuns la concluzia ta pe autostrada in romanica se merge cu maxim 130 indiferent ce ai intre picioare ca asa zice legea si pe autostrada nu esti la curse. 140 nu e viteza mare dar e mai mare decat viteza legala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a...inca ceva...faina faza cu puscaria la 140 km/h :D :crack: :kiss:

Ti se suspenda permisul...crede-ma ca am patit-o....tot pe autostrada...dar pe bucuresti pitesti nu pe A 2...

 

Pe orice drum daca mergi cu mai mult decat 40 la ora decat viteza legala ti se suspenda permisul de la 1 la 3 luni....de obicei 3...

 

PS. 1 Nu deschisesem acest topic sa ma bag in seama...voiam doar sa atrag atentia ca nu intotdeauna conservarii sunt vinovati...iar despre dat blana pe drumuri publice fiecare face ce vrea si pe barba lui...si mie imi place sa merg super tare...dar m-am mai calmat dupa cate am vazut pe sosele...

 

PS. 2 Nu mi se pare normal sa primesc sfaturi de condus da la tipi care se cred la curse...daca tot va arde inscrieti-va ca e misto...eu unul am facut karting 7 ani...si am un titlu de vicecampion national obtinut in '97...zic asa, ca sa ma laud :P

 

bafta inca o data....si numai bine tuturor dintre voi!

[/qu

50 peste limita legala corespunzatoare tipului de sosea pe care circuli ti se anuleaza permisul, plus bonus dosar penal.pe bara un an apoi....samd...bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si m-am gandit daca iti mai raspund sau nu.Am decis sa-ti raspund si o fac pe rand:

1 "Banda de viteza" la care m-am referit este banda 2 in care dupa cum spui intradevar se aplica limita de 130.Dar unde scrie ca trebuie sa adoarma pe banda asta mergand cu 130 cand altii pot veni din spate cu o viteza mult mai mare (si nu ma refer doar la moto),si nici macar nu se uita odata in oglinzi sa verifice ce se intampla in urma lui!!!!

2Distantele si timpii nu le poti aprecia corect intr-o fractiune de secunda cand te uiti in retrovizoare.Dar eu nu m-am referit la cei care intra pe banda 2 cand eu sunt la 4-500 de metri in urma lor,ci la cei care efectiv schimba banda brusc cand eu trec pe langa ei fara sa se asigure vreun pic.(daca ai fi citit mai atent ce am scris in postul anterior ai fi remarcat)

3Daca ai fi vorbit de grup nu dadeai citate din postul meu.Atat timp cat ai spus citez "Din ce in ce mai mult vad ca "motociclistii" se transforma intr-un grup de imbecili care pe langa faptul ca sunt inconstienti mai apar si cu sfaturi pentru ceilalti.

Pentru binele nostru, sper ca mai exista si motociclisti adevarati.", sau "nu ma adresam cu termenul de "iresponsabili" tuturor motociclistilor ci celor din categoria 200+ care se mai cred si mari smecheri povestind cum merg ei pe autostrada cu 250 si dau de "soferi de duminica"."

 

imi rezerv dreptul sa iau aceasta replica ca pe un afront personal!!!!!!!

PS Prin acel post nu am incercat sa dau sfaturi, ci doar sa arat ce se poate intampla pe autostrada cand mergi cu peste 250.Daca e ilegal sau nu, nu trebuie sa ma justific in fata nimanui de ce merg asa.

 

Afront personal sau nu, stii bine ca orice sut in fund este un pas inainte. Mai bine, gandeste-te de 2 ori la ce e scris prin postingurile astea, si trage singur concluziile... Daca vrei sa continui cu 250 iti urez mult noroc pentru ca ai nevoie. Daca ai inteles ceva poate o lasi mai moale data viitoare (macar cu povestitul pentru binele astora care citesc daca nu pentru tine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe orice drum daca mergi cu mai mult decat 40 la ora decat viteza legala ti se suspenda permisul de la 1 la 3 luni....de obicei 3...

 

Din ce lege e asta? A Spaniei?

 

Este de bun simt sa te dai la o parte DIN TIMP de pe banda de viteza. Vezi ca mai este un articol in lege care spune ca "vehiculele se deplaseaza pe benzile de circulatie conform vitezei de deplasare" (citat aprox.).

 

 

V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut corect.De cate ori am mers cu motorul pe A2 imi venea sa urlu de nervi.O gramada de soferi de duminica cu loganuri si alte cotete pe roti mergeau cu 120-130 numai pe banda de viteza.De cate ori am fost nevoit s-o iau printre parapet si ei sau direct printre benzi nu mai spun.Daca reduceam viteza si mergeam in spatele lor cu flesuri in continuu ....unu nu se dadea la o parte.Se uitau in oglinzi numai odata la juma' de ora :P

Afara indiferent daca e autostrada libera sau nu toata lumea dupa ce depaseste trece pe banda 1.La noi nici daca-i omori(la figurat vorbind)nu fac treaba asta.Lipsa de educatie in trafic pe autostrada.

Mi s-a intamplat sa vin din spate cu peste 250 si sa ma trezesc cu vreun imbecil cu dacia ca iese din coloana pe banda de viteza sa depaseasca si el un camion sau mai stiu eu ce cu 120 la ora fara macar sa se uite un pic in oglinda :D

Dar am vazut si soferi care la primul semn ca au vazut o motocicleta in spate treceau imediat pe banda 1 fara sa mai depaseasca o ultima masina care mergea mai incet.

Cred ca o sa mai treaca ceva timp pana vor merge romanii pe autostrada (macar) ca in occident.

In rest numai bine!

eu cu motorul inca nu merg tare,am permis de o luna.Dar cu masina,merg si cu 180-200.Stii de ce incep depasirile daciile desi noi suntem destul de aproape?Eu cred ca nu au cum sa aprecieze viteza cu care venim si de aia ne suim pe ei.Nu cred ca nu se uita in oglinda,ei nu-si dau sema ca in cateva secunde suntem langa ei.am zis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce lege e asta? A Spaniei?

 

Este de bun simt sa te dai la o parte DIN TIMP de pe banda de viteza. Vezi ca mai este un articol in lege care spune ca "vehiculele se deplaseaza pe benzile de circulatie conform vitezei de deplasare" (citat aprox.).

V

 

 

Articolul asta trebuie interpretat in contextul din care face parte...200+ nu iti da nici un drept in plus sa ocupi banda doi (fata de 130 cat e legal pe A2)

 

Nu vreau sa par moralistu' lui peste caci nu de putine ori am mers pe A2 sau A1 cu 200...da sa sustii ca e normal sa faci un mic slalom si sa te astepti sa vii fazut cand intri de pe banda de urgenta pe banda 1 totul in cateva fractiuni de secunda si in conditiile in care vizibilitatea era blocata de alte vehicule (de pe banda 1) mi se pare prea mult...e ca in bancul ala cu ardeleanu si elefantu care ii distuge casa...

 

:P

Editat de ciprian_gradinaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un drum cu 2 benzi pe sens e de bun simt s-o folosesti pe cea dinspre axul drumului strict pentru depasiri.De ce?Fiindca de regula in Europa se circula pe dreapta si depasirile se executa pe stanga.Asa ca pana sa ne uitam cat de legal circula altii ar fi tot de bun simt sa ne uitam intai la noi.Daca cel din spate te-a "bliztait" inseamna ca nu putea sa te depaseasca si cand esti depasit ai niscaiva obligatii!Erau niste intrebari in chestionar cu ce faci cand mergi cu viteza maxima legala si esti depasit.Nu cred ca-i treaba ta cu ce viteza te depaseste cineva.Sau esti safety-car?

Concluzia: incercati sa va suportati si sa va injositi folosind banda 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un drum cu 2 benzi pe sens e de bun simt s-o folosesti pe cea dinspre axul drumului strict pentru depasiri.De ce?Fiindca de regula in Europa se circula pe dreapta si depasirile se executa pe stanga.Asa ca pana sa ne uitam cat de legal circula altii ar fi tot de bun simt sa ne uitam intai la noi.Daca cel din spate te-a "bliztait" inseamna ca nu putea sa te depaseasca si cand esti depasit ai niscaiva obligatii!Erau niste intrebari in chestionar cu ce faci cand mergi cu viteza maxima legala si esti depasit.Nu cred ca-i treaba ta cu ce viteza te depaseste cineva.Sau esti safety-car?

Concluzia: incercati sa va suportati si sa va injositi folosind banda 1.

 

 

citeste ce am scris inainte sa spui ceva...asa mi se pare normal...ma gandeam ca s-a inteles situatia dar se pare ca nu...pe banda intai erau ceva masini care mergeau mai incet....eu depaseam pe banda 2 ca mi s-a parut putin cam hazardat sa o iau pe langa autostrada...cel care venea din spate e traba lui cu cat mergea si nici nu ma intereseaza...cand am putut sa ii fac loc i-am facut...spun doar ca e destul de greu sa vezi la timp o serie de grabiti care depasesc pe banda de urgenta cand celelalte 2 benzi sunt blocate si apoi intra brusc pe banda unu...dupa cum am spus nu aveam cum sa il vad din cauza masinilor din dreapta mea...in fine...asta e...

 

 

PS...la fel cum am spus si in primul post m-am cam saturat de idiotii care cred ca le-a luat mamica strada...indiferent daca is cu motoru sau masina...ii mai feresc doar daca is cu tiru'...mi-am frecat in toamna un concediu ca l-am evitat pe un viteaz cu un motor(postasem atunci la accidente) pe str. Margeanului si mi-am distrus doata suspesia pe dreapta fata sarind borduri...asa ca...data viitoare daca nu e cu tiru si am dreptate imi bag picioarele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...asa ca...data viitoare daca nu e cu tiru si am dreptate imi bag picioarele...

 

Mai, da' viteaz esti tu... asta imi aminteste de un conservar care Sambata, pe DN1, in drum spre intrunirea de la Snagov, la fel si-a bagat picioarele, ca a vazut ca sunt cu Intruderul si nu cu tirul si a intors pe linia continua, fara semnalizare, de era sa ma infig in el.

 

Nici nu va inchipuiti voi ce injuraturi complicate i-am adresat, ca se oprise pe banda 1 dupa ce a intors si nici ce pumn ma pregateam sa ii dau prin geam, cand a sters-o miseleste.

 

Asa ca nu iti baga picioarele, fii cuminte si incearca sa nu ii pui in pericol pe altii care nu sunt cu tirul, ca nu stii peste cine dai si daca i-ai facut vreo faza nasoala si inca e apt de o trozneala, s-ar putea sa ti-o iei pe cocoasa.

 

Nu incurajez violenta prin ceea ce am scris, eu unul sunt foarte calm din fire, insa Sambata chiar mi-am iesit din fire. A fost spre binele amandorura ca a sters-o repede, ca cine stie unde se ajungea la ce draci aveam.

 

In concluzie: mai mult calm, respecta-i pe altii ca si ei sa te respecte si nu va lasati manipulati de testosteronul acumulat in exces, ca nu trebuie sa dovedim nimanui cat de tari suntem. Intotdeauna o sa fie unul mai tare.

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie: mai mult calm, respecta-i pe altii ca si ei sa te respecte si nu lasati manipulati de testosteronul acumulat in exces, ca nu trebuie sa dovedim nimanui cat de tari suntem. Intotdeauna o sa fie unul mai tare.

 

Sa iti respecti partenerii de trafic (ce expresie de cacao...da e la moda se pare) e una...sa lovesti masina sau motoru...dupa caz, ferind cate un idiot e altceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citeste ce am scris inainte sa spui ceva...asa mi se pare normal...ma gandeam ca s-a inteles situatia dar se pare ca nu...pe banda intai erau ceva masini care mergeau mai incet....eu depaseam pe banda 2 ca mi s-a parut putin cam hazardat sa o iau pe langa autostrada...cel care venea din spate e traba lui cu cat mergea si nici nu ma intereseaza...cand am putut sa ii fac loc i-am facut...spun doar ca e destul de greu sa vezi la timp o serie de grabiti care depasesc pe banda de urgenta cand celelalte 2 benzi sunt blocate si apoi intra brusc pe banda unu...dupa cum am spus nu aveam cum sa il vad din cauza masinilor din dreapta mea...in fine...asta e...

PS...la fel cum am spus si in primul post m-am cam saturat de idiotii care cred ca le-a luat mamica strada...indiferent daca is cu motoru sau masina...ii mai feresc doar daca is cu tiru'...mi-am frecat in toamna un concediu ca l-am evitat pe un viteaz cu un motor(postasem atunci la accidente) pe str. Margeanului si mi-am distrus doata suspesia pe dreapta fata sarind borduri...asa ca...data viitoare daca nu e cu tiru si am dreptate imi bag picioarele...

 

 

Repet: incearca sa folosesti banda 1.Asa zic toti care se tara pe banda 2 ca depasesc.Aia nu-i depasire!La fel cum te-ai saturat tu de una si de alta, m-am saturat si eu de egoismul asta romanesc(sa nu-i spun altfel, ca nu vreau sa jignesc).Mai gandeste-te si la altu' ca poate are o urgenta si d'aia se grabeste.E asa greu sa-ntelegi ca daca ala a fost nevoit sa depaseasca pe banda de siguranta vina morala iti apartine?Legea nu te obliga sa faci multe dar e vorba de bun simt si respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bina caprare, zi tu cum e depasirea atunci. Auzi colo "a fost NEVOIT sa depaseasca pe banda de siguranta"....poate-mi explici si mie cum rezulta din asta ca vina morala e a aluia care "se tara" pe banda 2, depasind pe altu' de pe banda 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: incearca sa folosesti banda 1.Asa zic toti care se tara pe banda 2 ca depasesc.Aia nu-i depasire!La fel cum te-ai saturat tu de una si de alta, m-am saturat si eu de egoismul asta romanesc(sa nu-i spun altfel, ca nu vreau sa jignesc).Mai gandeste-te si la altu' ca poate are o urgenta si d'aia se grabeste.E asa greu sa-ntelegi ca daca ala a fost nevoit sa depaseasca pe banda de siguranta vina morala iti apartine?Legea nu te obliga sa faci multe dar e vorba de bun simt si respect.

 

 

Scuze poti gasi in orice situatie. Daca ala depasea pe banda de urgenta sigur avea o urgenta...ce sa zic...asa o fi...dar ca idee, uitandu-te pe acest forum vezi ceva foarte ciudat...indiferent de cauzele accidentului conservarul e vinovat...a franat in fata motociclistului, nu i-a factut loc, samd. (asta in afara cazului in care vina apartine fara dubii celui cu masina)... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bina caprare, zi tu cum e depasirea atunci. Auzi colo "a fost NEVOIT sa depaseasca pe banda de siguranta"....poate-mi explici si mie cum rezulta din asta ca vina morala e a aluia care "se tara" pe banda 2, depasind pe altu' de pe banda 1.

 

 

Conservare,n-am ce sa-ti explic, mergi in continuare pe banda 2 in paralel cu cel de pe prima.Am zis morala ca sa nu zic nesimtire.Acum intelegi?E nesimtire sa nu te dai la o parte indiferent ca esti pieton,mopedist,conservar,tirist.Legea nu te obliga,dar te obliga bunul simt.Asa cred eu ca-i politicos si cate odata si sanatos....

 

Scuze poti gasi in orice situatie. Daca ala depasea pe banda de urgenta sigur avea o urgenta...ce sa zic...asa o fi...dar ca idee, uitandu-te pe acest forum vezi ceva foarte ciudat...indiferent de cauzele accidentului conservarul e vinovat...a franat in fata motociclistului, nu i-a factut loc, samd. (asta in afara cazului in care vina apartine fara dubii celui cu masina)... :P

 

Am pomenit eu ceva de conservar?Treaba e valabila si pe trotuar ca pieton: daca cineva iti zice pardon te dai la o parte sa treaca.Nu mai evita pe nimeni, fii dur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este urmatoarea: nu trebuie sa intepenesti pe banda 2 orice viteza ai avea.

Daca vii cu 200 pe banda 2 si dai de o masina (sau mai multe) care este in cursul depasirii si are 120 km/h, franezi frumos si astepti, ca nu e obligat nimeni sa faca manevre nasoale pentru ca vrei tu sa prinzi stirile de la ora 8. In cazul in care nu se da la o parte dupa ce a terminat de depasit pui semnal stanga, mai astepti un pic, daca tot nu se da la o parte - un claxon, un flash, ceva in genul.

Am mers pe autostrazi destul de mult in Germania, Austria, Elvetia si intr-adevar sunt foarte putini cei care merg foarte tare, si in cazul in care tu esti pe cale sa depasesti niste camioane care sunt pe banda 1 si ai 120, cei care vin cu 150 asteapta politicos sa termini depasirea, nu dau flashuri si nu fac nimic. Pe de alta parte la ei lumea chiar se da la o parte cand termina depasirea.

Depasirea pe banda de urgenta mi se pare o prostie, mai ales la viteze mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte la ei lumea chiar se da la o parte cand termina depasirea.

 

Asta nu se intampla la noi. Never-ever. Banda de langa axul drumului este mostenire de la parinti si trebuie lasata nepotilor.

In afara de asta am mai remarcat un paradox: cu cat sunt mai multe benzi de circulatie pe sens, cu atat cele mai pline sunt cele de laga axul drumului. De ex. in Otopeni. De cand s-a largit, tot "soferu'" merge pe banda 3 cu 50-60 la ora, chiar daca viteza legala este 70. Am ajuns sa merg numai pe banda intai, ca m-am plictisit de aplicat "corectii" mostenitorilor de benzi. Din categoria nesimtiti ies in evidenta cei cu Loganul familiei (neamului - dupa caz) si cei cu jeep-urile.

 

V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este urmatoarea: nu trebuie sa intepenesti pe banda 2 orice viteza ai avea.

Daca vii cu 200 pe banda 2 si dai de o masina (sau mai multe) care este in cursul depasirii si are 120 km/h, franezi frumos si astepti, ca nu e obligat nimeni sa faca manevre nasoale pentru ca vrei tu sa prinzi stirile de la ora 8. In cazul in care nu se da la o parte dupa ce a terminat de depasit pui semnal stanga, mai astepti un pic, daca tot nu se da la o parte - un claxon, un flash, ceva in genul.

Am mers pe autostrazi destul de mult in Germania, Austria, Elvetia si intr-adevar sunt foarte putini cei care merg foarte tare, si in cazul in care tu esti pe cale sa depasesti niste camioane care sunt pe banda 1 si ai 120, cei care vin cu 150 asteapta politicos sa termini depasirea, nu dau flashuri si nu fac nimic. Pe de alta parte la ei lumea chiar se da la o parte cand termina depasirea.

Depasirea pe banda de urgenta mi se pare o prostie, mai ales la viteze mari.

 

Corect

Nu a zis nimeni de intepenit pe banda 2...iar faptul ca depaseam cu 140 - 150 tine de mai multe chestii, dintre care cea mai importanta e ca am neaparata nevoie de permis...si in conditiile in care am in ultimele 3 luni un radar luat cu mai mult de 20 km/h peste viteza legala am impresia ca la urmatorul ma fac astia pieton....asa ca...

 

numai bine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce-mi place mie?

1. Sunt oameni care se intepenesc in paralel cu cel de pe banda 1

2. Sunt oameni care merg pe banda doi cand au de depasit, isi fac depasirea in ritmul lor (cat le permite masina si experienta proprie)

3. Sunt oameni care dau flash-uri oricui se intampla sa fie pe banda doi, indiferent de circumstantele din momentul respectiv

4. Sunt oameni care dau flashuri numai celor din categoria 1.

 

Si cu toate astea, cand vine vorba de trafic si de cum ar trebui sa se circule, se cearta oamenii din categoria 2 (in care e inclusa si 4) intre ei pentru nazdravaniile facute de (cuvant jignitor) din 1 si 3.

 

Conservare,n-am ce sa-ti explic, mergi in continuare pe banda 2 in paralel cu cel de pe prima.Am zis morala ca sa nu zic nesimtire.Acum intelegi?E nesimtire sa nu te dai la o parte indiferent ca esti pieton,mopedist,conservar,tirist.Legea nu te obliga,dar te obliga bunul simt.Asa cred eu ca-i politicos si cate odata si sanatos....

Am pomenit eu ceva de conservar?Treaba e valabila si pe trotuar ca pieton: daca cineva iti zice pardon te dai la o parte sa treaca.Nu mai evita pe nimeni, fii dur!

Postul asta se potriveste perfect...tu poate esti din categoria 4, eu sigur sunt din 2.

 

 

Daca cineva se simte ca face parte din 1 sau 3, sa stie ca-i pot livra cat salam doreste.

 

 

 

EDIT: (cuvant jignitor) = B O I I

Editat de tatabobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu se intampla la noi. Never-ever. Banda de langa axul drumului este mostenire de la parinti si trebuie lasata nepotilor.

In afara de asta am mai remarcat un paradox: cu cat sunt mai multe benzi de circulatie pe sens, cu atat cele mai pline sunt cele de laga axul drumului. De ex. in Otopeni. De cand s-a largit, tot "soferu'" merge pe banda 3 cu 50-60 la ora, chiar daca viteza legala este 70. Am ajuns sa merg numai pe banda intai, ca m-am plictisit de aplicat "corectii" mostenitorilor de benzi. Din categoria nesimtiti ies in evidenta cei cu Loganul familiei (neamului - dupa caz) si cei cu jeep-urile.

 

V

 

 

asta in otopeni am observat=o si eu....

dar nu mai dureaza mult, pana se prinde tot romanul ca banda 1 e libera:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Amice, daca lucrurile ar fi asa de simple, toti am face ce ne trece prin cap zicand ca este exclusiv in responsabilitatea noastra (desi nu-mi place formularea, d-aia se spune ca romanul a inteles prost libertatea).

 

Din pacate lucrurile stau asa:

1. cand un motociclist care merge singur cu 250/h si se da cu capul de parapet, sunt doar familia si prietenii cei care sufera. Looser-ul este doar "responsabil"

2. de multe ori astia cu 250/h ii implica fizic sau moral si pe altii (in "conserve" sau fara). Fizic: raniti, morti: moral: cum crezi ca mai traiesti si ce mai visezi dupa ce un idiot cu 250/h a murit infipt in mashina ta desi a fost "vina/responsabilitatea" lui?

3. nu vorbeam doar de astia cu motorul.

4. nu ma adresam cu termenul de "iresponsabili" tuturor motociclistilor ci celor din categoria 200+ care se mai cred si mari smecheri povestind cum merg ei pe autostrada cu 250 si dau de "soferi de duminica".

 

Revin si spun ca ar trebui sa se faca o selectie intre motociclistii care "au voie" sa posteze pe forumul "motociclism", pentru ca vin pustanii de 18 ani, citesc, zic ca pot sa faca si ei si d-aia mor unii pe scootere, altii pe hayabuse...

 

Deci, draga moderatorule,

Nu sunt absurd; inteleg cand "te grabesti", cand vrei sa vezi ce poate motorul etc... dar sa vii sa povestesti pe un form cu "accidente" despre cum injuri tu la oameni care merg "cat de cat" normal, cred ca e o dovada de acceptare si de incurajare implicita a ceea ce spun oamenii pe forum.

 

Multa bafta.

 

 

 

:P

 

 

 

a...inca ceva...faina faza cu puscaria la 140 km/h :D :crack: :kiss:

 

 

 

Pe orice drum daca mergi cu mai mult decat 40 la ora decat viteza legala ti se suspenda permisul de la 1 la 3 luni....de obicei 3...

 

 

Pardon, pt mai mult de 50 la ora ti se suspenda carnetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu se intampla la noi. Never-ever. Banda de langa axul drumului este mostenire de la parinti si trebuie lasata nepotilor.

In afara de asta am mai remarcat un paradox: cu cat sunt mai multe benzi de circulatie pe sens, cu atat cele mai pline sunt cele de laga axul drumului. De ex. in Otopeni. De cand s-a largit, tot "soferu'" merge pe banda 3 cu 50-60 la ora, chiar daca viteza legala este 70. Am ajuns sa merg numai pe banda intai, ca m-am plictisit de aplicat "corectii" mostenitorilor de benzi. Din categoria nesimtiti ies in evidenta cei cu Loganul familiei (neamului - dupa caz) si cei cu jeep-urile.

 

V

Tipic romanesc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...