Sari la conținut

Cine Ar Fi De Vina?


IraSciBil
 Share

Postări Recomandate

... un prieten de'al meu(nu spun cine) a patit urmatoarele :

 

Era primul la semafor,la Gara de Nord.El venea de pe Grivitei.Intersectia blocata,ca de obicei,cine circula prin zona stie.Se face verde.Prietenul meu asteapta,dar incep claxoane din spate,asa ca o ia usor-usor spre centrul intersectiei.in intersectie un autobuz,trece autobuzul incet-incet,prietenul meu da sa treaca mai departe.Intre timp cei ce vin dinspre gara din dreapta primesc verde.Prietenul meu ii vede ca incep sa inainteze si reduce viteza.Coloana din care facea parte prietenul inainteaza usor,primele 3 benzi ce veneau dinspre dreapta opresc sa treaca coloana,prietenul meu baga gaz si ... buffff,se urca pe capota unui Clio care venea de pe prima banda din dreapta(pe verde),dar care n'a mai dat voie coloanei ramasa in intersectie sa treaca.

 

 

Intrebarea mea este : CINE E VINOVAT?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clio ptr ca nu a permis masinilor din intersectie sa elibereze drumul. Acu ma apuc sa caut articolul care spune ca conducatorului auto ii este interzis sa intre in intersectie daca prin aceasta manevrase blocheaza intersectia. Dar in cazul asta si prietenul tau ar fi vinovat ca nici el nu a lasat sa se elibereze intersectia.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intersectia era blocata nu trebuia sa se bage. Trebuia sa stea pe curu' lui pana se elibera... dar la cate am auzit de Bucuresti... cred ca ar fi asteptat cateva ore bune :P

 

Politia ce zice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu legea zice ca prietenul tau nu trebuia sa intre in intersectie daca nu putea trece prin ea. Asta e motivul pt care au hasurat intersectiile in unele zone. Legal cred ca el e de vina, pt ca a patruns in intersectie. Mai exista parca si un articol care spune ca nu ai voie sa opresti in intersectie (de aia mai bine nu intri).

In realitate nimeni nu tine cont de asta si e complet ineficienta masura daca cei dinaintea ta nu o respecta si raman blocati in intersectie.

 

Sa ne zici si noua varianta politiei.

 

Amicul e ok? Moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am revenit:

 

Art. 82. - (1) Semnalul verde permite trecerea.

 

(2) Se interzice intrarea într-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramâna imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfasurarea traficului.

 

(3) Când semaforul este însotit de una sau mai multe lampi care emit lumina intermitenta de culoare verde sub forma uneia sau unor sageti pe fond negru catre dreapta, acestea permit trecerea numai în directia indicata, oricare ar fi în acel moment semnalul în functiune al semaforului.

 

(4) În cazurile prevazute la alin. (3), conducatorii vehiculelor sunt obligati sa acorde prioritate de trecere participantilor la trafic cu care se intersecteaza si circula conform semnificatiei culorii semaforului care li se adreseaza.

 

HOTĂRĂRE

pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

 

Oameni buni, s-a spus ca Clio a intrat DUPA el in intersectie (Clio avea rosu cand el avea verde), deci e cu dus si intors. Plus ca astia care sunteti de aici, din Bucuresti, stiti si voi cum se circula...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in romania sunt putini soferi care sa gandeasca cand merg

ei vad doar inainte si atat

daca nu fac ei o imbulzeala intr-o intersectie nu se simt bine

parerea mea este ca sa fie hasurate toate intersectiile si sa puna camere pe ele.

 

 

legionarul are dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clio se mai gandeste pina maine daca se merge la militie sa se declare sau nu,isi evalueaza pagubele.

Moto e zgariata usor,aparatoarea si carena dreapta,rezervorul e ok ... eu n'am patit nimic,am sarit cu genunchiul drept pe capota aluia,am luat contactul ca se accelera aiurea,cand sa ma arunce de pe capota am avut noroc cu un papuc in stinga in care m'am impins si am reusit sa tin motoreta pe roti.N'am nicio zgarietura desi eram in tricou,adidasi si blugi,nema protectii...la 2 min a aparut un militian care a inceput sa dirijeze circulatia,daca era si cu 2 minute inainte acolo ar fi fost mai bine.

 

Stiu ca n'am voie sa intru in intersectie(chiar daca am verde) daca pot bloca circulatia,dar am inaintat doar pe trecerea de pietoni,apoi a trecut autobuzul si mi'am vazut de drum,nu am incurcat nicio circulatie,eram in coloana,nu eram singur. 3 benzi ne'au lasat sa trecem ,ala de pe prima banda a vrut sa treaca prin coloana,nu'mi explic ce a vrut sa faca. Dupa cat ma duce pe mine capul ne'ar da culpa comuna,habar n'am...astept sa vad ce zice clio maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca se unfla in pene si incepe sa faca figuri, daca nu aveti nici unu martori, nu declari partea cu intersectia blocata si oricum el e de vina. Deci sa se gandeasca bine ptr ca tu erai in intersectie iar el a fost cel care a incalcat articolul de mai sus. Te descurci tu, ca esti baiat mare :P Eventual mai iei pe cineva dupa tine care sa fie martorul tau. In orice situatie nu vad decat faptul ca tu esti in avantaj. Daca e baiat destept, declara ca si-a gasit-o lovita in parcare. Eu asa am ajuns la pace cu unu care a intrat pe Nordului in mine, el plecat de pe stanga, in timp ce de pe contrasens veneau alte masini si apoi -a bagat fix in mine. Am evaluat un pic pagubele (eram cu o Dacie varza de la firma care abia daca a fost avariata un pic la usa stanga spate, in timp ce el nu va mai spun ce avea in dreapta fata - e suficient sa zic masina: Audi A6). Chiar el a fost cel care a zis sa declaram asta, fiecare unde vrea, dupa ce m-a "despagubit" ptr avarii.

 

PS: sheful meu a zis sa ma inteleg cu el, daca nu am chef sa stau pe la politie, asa ca...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dzzzzzzzzz....wrong answer! Esti de vina. Degeaba stateau 3 benzi. Intrebarea pentru Clio va fi:" Pe ce culoare a semaforului ati patruns in intersectie?"- raspunsul va fi:" Pe verde!" Daca nu ai martori sau nu poti sa convingi ca ala a intrat pe rosu esti belit.

Iti da o amenda mica( ca stie toata lumea cum se circula acolo), dar nu poti sa-ti faci nimic pe asigurare.

Tine- tineti! minte o chestie despre ce se intampla la politie. Pe ei nu-i intereseaza decat STRICT momentul impactului. Sunt inutile povestile " ca era verde cand am intrat, dar s-a aglomerat din cauza lu' ala cu carutsa si a lu' ala cu papucu, si atunci am fript-o si am intrat in x-ulescu". Pe ei nu-i intereseaza chestia asta.

Daca am inteles bine din ce ai spus aici, si luand-o dupa logica politiei, rezulta ca esti cat se poate de vinovat.

In plus, chiar daca nu consideri culoarea semaforului, tot ai o problema cu prioritatea de dreapta...

Ai avut bulan ca ai scapat fara buba :P si bulan ca n-a venit autobuzul. Sa-i vezi pe aia cum intra in intersectie...

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clio se mai gandeste pina maine daca se merge la militie sa se declare sau nu,isi evalueaza pagubele.

Moto e zgariata usor,aparatoarea si carena dreapta,rezervorul e ok ... eu n'am patit nimic,am sarit cu genunchiul drept pe capota aluia,am luat contactul ca se accelera aiurea,cand sa ma arunce de pe capota am avut noroc cu un papuc in stinga in care m'am impins si am reusit sa tin motoreta pe roti.N'am nicio zgarietura desi eram in tricou,adidasi si blugi,nema protectii...la 2 min a aparut un militian care a inceput sa dirijeze circulatia,daca era si cu 2 minute inainte acolo ar fi fost mai bine.

 

Stiu ca n'am voie sa intru in intersectie(chiar daca am verde) daca pot bloca circulatia,dar am inaintat doar pe trecerea de pietoni,apoi a trecut autobuzul si mi'am vazut de drum,nu am incurcat nicio circulatie,eram in coloana,nu eram singur. 3 benzi ne'au lasat sa trecem ,ala de pe prima banda a vrut sa treaca prin coloana,nu'mi explic ce a vrut sa faca. Dupa cat ma duce pe mine capul ne'ar da culpa comuna,habar n'am...astept sa vad ce zice clio maine

 

Daca 100 de tampiti intra intr-o intersectie blocata trebuie sa intri si tu? Si daca 50 de insi sunt intelegatori si cu capu' pe umeri in 99% din cazuri apare al 51-lea care e un dobitoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sa-i spui lu "preetenu" :crack: asta al tau sa nu mai zgarie motoreta aia ca ma supar :P :D :kiss:

 

Legal ai gresit de 2 ori, o data ca ai intrat in intersectie cand nu aveai pe unde sa treci, a doua oara ca nu ai acordat prioritate la ala care venea pe verde. Din punctul lui de vedere, a intrat pe verde si daca nu te suiai tu pe el "ar fi trecut" dincolo regulamentar fara sa incalce articolul cu "nu blochezi intersectia".

 

Omeneste vorbind, in conditii de bucuresti, cand pleci de la stop astepti ca "bulangii aia" care au ramas blocati sa plece, ca sa poti trece fara sa ramai si tu in mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dzzzzzzzzz....wrong answer! Esti de vina. Degeaba stateau 3 benzi. Intrebarea pentru Clio va fi:" Pe ce culoare a semaforului ati patruns in intersectie?"- raspunsul va fi:" Pe verde!" Daca nu ai martori sau nu poti sa convingi ca ala a intrat pe rosu esti belit.

Iti da o amenda mica( ca stie toata lumea cum se circula acolo), dar nu poti sa-ti faci nimic pe asigurare.

Tine- tineti! minte o chestie despre ce se intampla la politie. Pe ei nu-i intereseaza decat STRICT momentul impactului. Sunt inutile povestile " ca era verde cand am intrat, dar s-a aglomerat din cauza lu' ala cu carutsa si a lu' ala cu papucu, si atunci am fript-o si am intrat in x-ulescu". Pe ei nu-i intereseaza chestia asta.

Daca am inteles bine din ce ai spus aici, si luand-o dupa logica politiei, rezulta ca esti cat se poate de vinovat.

In plus, chiar daca nu consideri culoarea semaforului, tot ai o problema cu prioritatea de dreapta...

Ai avut bulan ca ai scapat fara buba :P si bulan ca n-a venit autobuzul. Sa-i vezi pe aia cum intra in intersectie...

Mult succes!

 

 

Pai domnu : si eu zic"am patruns pe verde in intersectie.si inaintea aluia cu clio" unde e dreptatea?!?

 

 

Legal ai gresit de 2 ori, o data ca ai intrat in intersectie cand nu aveai pe unde sa treci, a doua oara ca nu ai acordat prioritate la ala care venea pe verde. Din punctul lui de vedere, a intrat pe verde si daca nu te suiai tu pe el "ar fi trecut" dincolo regulamentar fara sa incalce articolul cu "nu blochezi intersectia".

 

Pe unde trecea???????Ca in stinga mea la 20 cm era coloana de masini,la 20 cm in spate aveam coloana de masini.PE UNDE TRECEA EL???????????????????????

 

 

Sincer,mi se rupe cine e vinovat,vreau doar sa nu'mi ia plasticul

Editat de IraSciBil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dzzzzzzzzz....wrong answer! Esti de vina. Degeaba stateau 3 benzi. Intrebarea pentru Clio va fi:" Pe ce culoare a semaforului ati patruns in intersectie?"- raspunsul va fi:" Pe verde!" Daca nu ai martori sau nu poti sa convingi ca ala a intrat pe rosu esti belit.

Iti da o amenda mica( ca stie toata lumea cum se circula acolo), dar nu poti sa-ti faci nimic pe asigurare.

Tine- tineti! minte o chestie despre ce se intampla la politie. Pe ei nu-i intereseaza decat STRICT momentul impactului. Sunt inutile povestile " ca era verde cand am intrat, dar s-a aglomerat din cauza lu' ala cu carutsa si a lu' ala cu papucu, si atunci am fript-o si am intrat in x-ulescu". Pe ei nu-i intereseaza chestia asta.

Daca am inteles bine din ce ai spus aici, si luand-o dupa logica politiei, rezulta ca esti cat se poate de vinovat.

In plus, chiar daca nu consideri culoarea semaforului, tot ai o problema cu prioritatea de dreapta...

Ai avut bulan ca ai scapat fara buba :P si bulan ca n-a venit autobuzul. Sa-i vezi pe aia cum intra in intersectie...

Mult succes!

 

Gresesti. Problema e ca intersectia era blocata, nu ca ala avea verde. Asa cum motoristu n-avea ce cauta in intersectie daca nu era sigur ca poata si sa iasa, asa nici soferul nu trebuia sa intre.

Parerea mea e ca daca mergeti la politie va da la amandoi cate o amenda si o sa va spuna sa va reparati singuri vehiculele. Sau sa faceti schimb de RCA-uri, da' asta e mai greu.

Chiar, sa ne spui si noua cum s-a rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce e ma???? Te-a stanjenit unu' pe circuit? Cum dracu de a intrat acolo! Parca pe amkart nu aveau voie masini! :D

 

Bine ca n-ai patit nimic! Vezi ce faci maine cu ala!

 

P.S. cacao...da...a fost intentionat! :P :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui sa incerci sa il convingi ca o sa va alegeti cu culpa comuna si atunci sa declare ca asa a gasit-o in parcare si scapa de amenda iar RCA-ul ii face masina (desi cred ca are Casco si atunci e f usor ptr el).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sa-i spui lu "preetenu" :crack: asta al tau sa nu mai zgarie motoreta aia ca ma supar :P :D :kiss:

 

Legal ai gresit de 2 ori, o data ca ai intrat in intersectie cand nu aveai pe unde sa treci, a doua oara ca nu ai acordat prioritate la ala care venea pe verde. Din punctul lui de vedere, a intrat pe verde si daca nu te suiai tu pe el "ar fi trecut" dincolo regulamentar fara sa incalce articolul cu "nu blochezi intersectia".

 

Omeneste vorbind, in conditii de bucuresti, cand pleci de la stop astepti ca "bulangii aia" care au ramas blocati sa plece, ca sa poti trece fara sa ramai si tu in mijloc.

 

Faza cu acordatu' prioritatii lu' aluia de avea verde e o prostie. In primul rand tu nu stii ce culoare are semaforu' lui, ca nu-l vezi din mijlocu' intersectiei si in al doilea rand un vehicul care vrea sa intre intr-o intersectie prin care deja circula alte autovehicule nu are voie sa intre pana nu se asigura ca poate si iesi, recte este obligat sa ii lase pe aia din intersectie sa elibereze locu'. Vorbim, fireste despre o intersetie simpla, nu cu scuar, borduri etc.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai domnu : si eu zic"am patruns pe verde in intersectie.si inaintea aluia cu clio" unde e dreptatea?!?

 

La ala. N-am inventat eu logica politistilor, dar recunosc ca am fost surprins de multe ori pana sa ma lamuresc...

 

Tu ar fi trebuit sa stai linistit in coloana si sa astepti. In felul asta ori vedeai accidentul in fata ta(daca ala era bou sa forteze intrarea) ori te-ar fi pocnit in spate...si atunci lucrurile ar fi stat altfel.

Iata o noua nuanta: cine in cine a intrat?

Daca stateai pe loc erai domn. " Shefu, eu eram prins in coloana si omul asta desi avea verde, a venit si a dat peste mine!!!"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol moment... Tu esti de vina ca i-ai dat gaz. De ce nu te-ai asigurat ca nu vine nimeni din partea stanga?!? La cati dobitoci sunt in orasul asta la volan mai bine va uitati si cand aveti verde si treceti prin intersectie sa vedeti daca vine cineva (chiar si atunci cand nu plec primul si sunt in colana ma asigur, deh tin la pielea mea).

Teoretic el a gresit, dar practic mai bine incerci sa nu ajungi la politie, nu stii peste ce idiot dai (vezi cazu cu Radacina) de te lasa si fara carnet ca ai trecut pe rosu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu are legatura faptul ca "prietenul" a patruns in intersectie cand inca era blocata. Asa cum nu are legatura nici ca ala cu clio poate fortase un galben 3 sec inainte. Cred ca la politie o sa fie mult mai simplu - cred ca o sa va intrebe pe ce culoare ati trecut, iar clio cred ca o sa aiba castig de cauza. depinde mult si in ce zona sunt zgaraieturile pe masina resp pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clio ptr ca nu a permis masinilor din intersectie sa elibereze drumul. Acu ma apuc sa caut articolul care spune ca conducatorului auto ii este interzis sa intre in intersectie daca prin aceasta manevrase blocheaza intersectia. Dar in cazul asta si prietenul tau ar fi vinovat ca nici el nu a lasat sa se elibereze intersectia.

 

Exista un astfel de articol.

 

Chiar daca intri pe verde, daca ii busesti e vina ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu are legatura faptul ca "prietenul" a patruns in intersectie cand inca era blocata. Asa cum nu are legatura nici ca ala cu clio poate fortase un galben 3 sec inainte. Cred ca la politie o sa fie mult mai simplu - cred ca o sa va intrebe pe ce culoare ati trecut, iar clio cred ca o sa aiba castig de cauza. depinde mult si in ce zona sunt zgaraieturile pe masina resp pe motor.

 

 

Amindoi am intrat pe verde,doar ca eu eram in intersectie,ala intra.

Oricum,vorbim degeaba,depinde doar de militian.Pe mine ma interesa vinovatul moral.Si nu's io ala :P

 

 

Oricum,cred c'o dam la pace,ala are doar vopsea rosie pe far si bara si 2 zgarieturi,plus ca n'are timp de pierdut.

 

Ma duc sa ma dau,bbye

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tin eu minte bine sau era si o regula de genul ca daca esti surprins de culoarea rosie in timp ce te afli in interesectie (adica primesc altii verde), trebuie sa le dai prioritate celor ce au acest drept (adica cei ce au verde) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...