Sari la conținut

Cine Ar Fi De Vina?


IraSciBil
 Share

Postări Recomandate

Moral nu esti, organu o sa te scoata vinovat. Pe mine m-au scos vinovat cand era clar celalalt, daca mai e si un pic de ambiguitate la mijloc..

Permisul oricum nu cred ca ti-l ia, iti da amenda.

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prea imbirligat si mersul la politie e loterie. Faceti-va fiecare motoreta/masina pe casco(necasco) si asta e .

Azi e o zi cu ghinion si politai au inceput sa se uita stramb la motorete.

 

Mie mi-a iesit unu din coloana si stiind ca am dreptate m-am dus la politie , unde eu am declarat ca el a iesit din coloana iar el a declarat ca el statea cuminte in coloana si eu m-am speriat de un taxi, m-as fi dezechilibrat si am cazut peste el. Politaiul i-a dat dreptate lui, fara a face isterie si argumentand ca urmele accidentului coincid mai mult cu povestea aluia decit cu a mea, iar eu sint liber desigur sa contest acest lucru.

 

Mi-am luat amenda 25 ron si am ramas cu suportul de scarita rup (am rezerva) , iar ala a ramas cu aripa infundata 50 de cm de la tibia mea si sper sa-l futa asigurarea cit mai mult daca incearca sa o repare pe rca-ul pe care i l-am dat. In rest n-am cazut, n-am nici o zgarietura, doar urme vopsea de dacie pe blugi.

 

Povestea e ca s-au uitat 3 politai la daune si nici unu n-a vazut urmele scaritei mele pe cauciucul lui de unde au dedus ca ala nu efectua viraj in momentul respectiv asa cum am sustinut eu. Urma era insa acolo dar strict pe cauciuc adica se vedea praful sters iar peste 2 ore va disparea, deci nu as fi avut nici o sansa de contestatii si expertize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... un prieten de'al meu(nu spun cine) a patit urmatoarele :

 

Era primul la semafor,la Gara de Nord.El venea de pe Grivitei.Intersectia blocata,ca de obicei,cine circula prin zona stie.Se face verde.Prietenul meu asteapta,dar incep claxoane din spate,asa ca o ia usor-usor spre centrul intersectiei.in intersectie un autobuz,trece autobuzul incet-incet,prietenul meu da sa treaca mai departe.Intre timp cei ce vin dinspre gara din dreapta primesc verde.Prietenul meu ii vede ca incep sa inainteze si reduce viteza.Coloana din care facea parte prietenul inainteaza usor,primele 3 benzi ce veneau dinspre dreapta opresc sa treaca coloana,prietenul meu baga gaz si ... buffff,se urca pe capota unui Clio care venea de pe prima banda din dreapta(pe verde),dar care n'a mai dat voie coloanei ramasa in intersectie sa treaca.

Intrebarea mea este : CINE E VINOVAT?

 

Multumesc!

dupa parerea mea trebuie avute in vedere disp.art.82 ali.1 si 2 coroborat cu art.84 alin.1 din

hg.85/2005.Art. 82. - (1) Semnalul verde permite trecerea.(deci ai patruns legal in intersectie) cu atat mai mult cu cat puteai sa patrunzi si pe galben in situatiile mentionate de art.84.)

(2) Se interzice intrarea într-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramâna imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfasurarea traficului(deci AUTOTURISMUL nu avea voie sa patrunda in intersectia aglomerata,intrucat ar fi putut determina blocarea acesteia). :P

Art. 84. - (1) Când semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei în care, la aparitia semnalului, se afla atât de aproape de acele locuri, încât nu ar mai putea opri vehiculul în conditii de siguranta.

totul depinde de declaratiile martorilor daca exista.Daca fiecare dintre voi sustineti ca ati intrat pe verde si nu se poate demonstra contrariul,este culpa comuna.Un preten agramat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad chestia ca o treaba de prioritate, si aici prioritate avea motocicleta pentru ca era deja in intersectie. Nu se pune problema de blocat intersectia in cazul unui accident. Cauza accidentului nu poate fi blocarea intersectiei. Legea spune sa acorzi prioritate pe baza regulilor aferente chiar daca ai verde. Daca motociclistul se chinuia sa iasa din intersectie cand a fost lovit conserva e de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad chestia ca o treaba de prioritate, si aici prioritate avea motocicleta pentru ca era deja in intersectie. Nu se pune problema de blocat intersectia in cazul unui accident. Cauza accidentului nu poate fi blocarea intersectiei. Legea spune sa acorzi prioritate pe baza regulilor aferente chiar daca ai verde. Daca motociclistul se chinuia sa iasa din intersectie cand a fost lovit conserva e de vina.

daca este sa ne luam doar dupa prioritate,este clar ,zic eu,avea prioritate cine circula ,,pe verde"adica auto, nu cine circulase ,,pe verde"si in momentul impactului circula,,pe rosu".De aia cred ca ,dupa cum am inteles eu incidentul, auto nu a respectat disp. referitoare la eventuala blocare(stanjenire,ingreunare-conf.legii) a intersectiei,intrucat inca mai era circulata,chiar daca moto efectuase aceasta manevra anterior(greu de probat) si cu atat mai mult ca a provocat si un accident)auto).

In ceea ce priveste art.84,m-am referit la faptul ca daca unui vehicul i se permite intrarea intr-o intersectie ,chiar ,,pe galben", nu este nici o incalcare a legii daca ramane blocat in intersectie ,daca a patruns ,,pe verde",neavand posibilitatea sa stie ca va fi,,prins de rosu"in intersectie.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea trebuie avute in vedere disp.art.82 ali.1 si 2 coroborat cu art.84 alin.1 din

hg.85/2005.Art. 82. - (1) Semnalul verde permite trecerea.(deci ai patruns legal in intersectie) cu atat mai mult cu cat puteai sa patrunzi si pe galben in situatiile mentionate de art.84.)

(2) Se interzice intrarea într-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramâna imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfasurarea traficului(deci AUTOTURISMUL nu avea voie sa patrunda in intersectia aglomerata,intrucat ar fi putut determina blocarea acesteia). :P

Art. 84. - (1) Când semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei în care, la aparitia semnalului, se afla atât de aproape de acele locuri, încât nu ar mai putea opri vehiculul în conditii de siguranta.

totul depinde de declaratiile martorilor daca exista.Daca fiecare dintre voi sustineti ca ati intrat pe verde si nu se poate demonstra contrariul,este culpa comuna.Un preten agramat.

 

Mai clar ca atat nici nu se poate. Orice comentariu suplimentar este degeaba. Legea e lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci: belesti ochiu' pana pe partea cealalta a intersectiei si daca o vezi si e verde mergi daca nu o vezi din cauza masinilor stai. Desigur acum pot sa inceapa doo blonde sa se intrebe care e "cealalta" parte ... sa speram ce nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci: belesti ochiu' pana pe partea cealalta a intersectiei si daca o vezi si e verde mergi daca nu o vezi din cauza masinilor stai. Desigur acum pot sa inceapa doo blonde sa se intrebe care e "cealalta" parte ... sa speram ce nu e cazul.

adik cum? e verde intersectia?

un blonda. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios: cum se demonstreaza ca nenea care s-a suit pe Irascibil a patruns intr-o intersectie blocata sau posibil a fi blocata?

Il citez pe irascibil:"prietenul meu baga gaz si ... buffff,se urca pe capota unui Clio care venea de pe prima banda din dreapta(pe verde),dar care n'a mai dat voie coloanei ramasa in intersectie sa treaca."Deci ,,prietenul" s-a urcat pe auto.Se demonstreaza cu martori ,cu proces verbal de constatare accident,intocmit de politzie,daca a fost la fata locului in general.(in cauza n-a fost). :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi tu, tocmai aici e problema, ca politia n-a fost la fata locului, drept dovada faptul ca inca n-a fost instiintata de incident. Iar despre martori, sunt curios daca vreunul din cei implicati are asa ceva.

 

Si hai sa-ti dau alt exemplu, sa vezi de ce treaba-i cu dus-intors: multi cu motorul pleaca primii si tare de la semafor. Unii mai sunt luati pe capota de viteji care forteaza galbenul/rosul. A cui e vina? A motoristului pentru ca a patruns in intersectie cand aceasta nu era inca eliberata sau a automobilistului care a fortat rosul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi tu, tocmai aici e problema, ca politia n-a fost la fata locului, drept dovada faptul ca inca n-a fost instiintata de incident. Iar despre martori, sunt curios daca vreunul din cei implicati are asa ceva.

 

Si hai sa-ti dau alt exemplu, sa vezi de ce treaba-i cu dus-intors: multi cu motorul pleaca primii si tare de la semafor. Unii mai sunt luati pe capota de viteji care forteaza galbenul/rosul. A cui e vina? A motoristului pentru ca a patruns in intersectie cand aceasta nu era inca eliberata sau a automobilistului care a fortat rosul?

stiu ca e cu dus intors, se pot face trei expertize in baza acelorasi date,cu trei conculzii diferite:vinovat moto,vinovat auto,culpa comuna.Daca moto a fost luat pe capota, inseamna ca intersectia era libera,cel putin partial,caci auto putea sa inainteze,caci altfel intra el in auto.io cred ca a moto daca a patruns in intersectie cand nu era eliberata ar fi vinovat ,in caz de accident,adik daca deja auto intrase ,fortand galben /rosu in intersectie,daca moto a sesizat acest fapt.dak vezi ca cineva intra ilegal in intersectie si intri totusi in el ,intentionat, esti vinovat si tu ,dupa parerea mea,cel putin de distrugere, daca nu cumva si de vat.corp.(peste 10 zile),chiar daca ai prioritate Asta nu mai e numai culpa sau vina lui.

Art. 82.(2)precizeaza : Se interzice intrarea într-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramâna imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfasurarea traficului.(deci nu si daca cineva forteaza trecerea,fara sa riste sa ramana imobilizat ,stanjenind.....) .Cred.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea trebuie avute in vedere disp.art.82 ali.1 si 2 coroborat cu art.84 alin.1 din

hg.85/2005.Art. 82. - (1) Semnalul verde permite trecerea.(deci ai patruns legal in intersectie) cu atat mai mult cu cat puteai sa patrunzi si pe galben in situatiile mentionate de art.84.)

(2) Se interzice intrarea într-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramâna imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfasurarea traficului(deci AUTOTURISMUL nu avea voie sa patrunda in intersectia aglomerata,intrucat ar fi putut determina blocarea acesteia). :P

Art. 84. - (1) Când semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei în care, la aparitia semnalului, se afla atât de aproape de acele locuri, încât nu ar mai putea opri vehiculul în conditii de siguranta.

totul depinde de declaratiile martorilor daca exista.Daca fiecare dintre voi sustineti ca ati intrat pe verde si nu se poate demonstra contrariul,este culpa comuna.Un preten agramat.

daca este sa ne luam doar dupa prioritate,este clar ,zic eu,avea prioritate cine circula ,,pe verde"adica auto, nu cine circulase ,,pe verde"si in momentul impactului circula,,pe rosu".De aia cred ca ,dupa cum am inteles eu incidentul, auto nu a respectat disp. referitoare la eventuala blocare(stanjenire,ingreunare-conf.legii) a intersectiei,intrucat inca mai era circulata,chiar daca moto efectuase aceasta manevra anterior(greu de probat) si cu atat mai mult ca a provocat si un accident)auto).

In ceea ce priveste art.84,m-am referit la faptul ca daca unui vehicul i se permite intrarea intr-o intersectie ,chiar ,,pe galben", nu este nici o incalcare a legii daca ramane blocat in intersectie ,daca a patruns ,,pe verde",neavand posibilitatea sa stie ca va fi,,prins de rosu"in intersectie.

Parerea mea.

 

Ce nu e asa de clar. Ala cu clio nu avea ce sa caute acolo indiferent de manevra motoristului. Daca vreti pana la urma treaba e ca aia cu condusul la limita evitarii oricarui pericol. Prin urmare moto si restul de auto ramasesere blocate in intersectie. Clio se pune in miscare desi nu are unde si moto incercand sa elibereze intersectia da direct il el. Ce cauta clio acolo indiferent ca era verde? L-a durut in bascheti si a zis ca ce (cuvant urat) lui trece si el.

Eu nu consider ca e de vina cu ceva motoristul in cazul de fata. Ala n-a condus la limita evitarii oricarui pericol. Unde era sa se duca moto impins de la spate ? Pe luna? Aia au fortat si au intrati toti in intersectie. Cum se comporta ala cu clio daca in mijlocul intersectiei era ditai TATRA sau un camion de 20 de tone? Cred ca nu mai avea tupeu sa miste in front chiar daca avea verde.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina cand o s'o comit data viitoare o sa ramana mister cine a fost de vina si de ce.Am vb cu clio azi,"n'are rost sa mai pierdem timpul la politie",urmele s'au sters cu benzina,asa ca ... ne vedem la urmatoarea,poate se ajunge la politie.Oricum patesc cam zilnic faze de genul asta.Discutam la Arc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina cand o s'o comit data viitoare o sa ramana mister cine a fost de vina si de ce.Am vb cu clio azi,"n'are rost sa mai pierdem timpul la politie",urmele s'au sters cu benzina,asa ca ... ne vedem la urmatoarea,poate se ajunge la politie.Oricum patesc cam zilnic faze de genul asta.Discutam la Arc :P

 

Obligatoriu discutam.

Si poate reusim in pastele masii sa facem si ceva prin romanica.

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu te mai dai ca zmeul ca poate nu o sa mai ai noroc data viitoare.

:P

Io zic sa te dai ca zmeul in continuare, ca poate ma inveti si pe mine cum se face.. :D

(Wear your helmet though)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amandoi sunt vinovati ca au intrat in intersectii deja blocate cu vehicule.

 

Dar vinovatia accidentului apartine autoturismului.

 

Sa zicem ca motociclistul nu avea casca. Era vinovat Da! Dar de nepurtarea castii, nu de accident. Sunt lucruri diferite.

 

Este foarte important sa inteleaga toti ca trebuie sa dam prioritate celor care au ramas in intersectie. Chiar daca noi avem verde, ei au avut inaintea noastra si din cauza asta au si acum prioritate.

 

Ce se mai poate discuta este nerespectarea de catre motociclist a vitezei sub limita evitarii oricarui pericol, pentru ca era in "schimbarea directiei de mers prin viraje". Dar nu cred ca intr-o intersectie aproape blocata, unde se circula in coloane, poate cineva sa fie acuzat ca n-a redus viteza pana la limita evitarii oricarui pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o varianta cu o prietena de a mea.

 

 

 

Poveste recenta> Am luat/o printre masini la semafor, la un moment dat opresc , si dupa cateva secunde intra cineva in mine, mai exact mi-a prins scarita spate. N-am cazut decat dupa ce m-am enervat si am tras de ea. :P Era vaca la volan, n-a coorat s ama ajute nici dupa ce am cazut...

 

Cine e de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o varianta cu o prietena de a mea.

Poveste recenta> Am luat/o printre masini la semafor, la un moment dat opresc , si dupa cateva secunde intra cineva in mine, mai exact mi-a prins scarita spate. N-am cazut decat dupa ce m-am enervat si am tras de ea. :P Era vaca la volan, n-a coorat s ama ajute nici dupa ce am cazut...

 

Cine e de vina?

o femeie......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o varianta cu o prietena de a mea.

Poveste recenta> Am luat/o printre masini la semafor, la un moment dat opresc , si dupa cateva secunde intra cineva in mine, mai exact mi-a prins scarita spate. N-am cazut decat dupa ce m-am enervat si am tras de ea. :P Era vaca la volan, n-a coorat s ama ajute nici dupa ce am cazut...

 

Cine e de vina?

 

tu, ca n-ai voie sa te bagi printre masini la semafor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai tin eu minte bine sau era si o regula de genul ca daca esti surprins de culoarea rosie in timp ce te afli in interesectie (adica primesc altii verde), trebuie sa le dai prioritate celor ce au acest drept (adica cei ce au verde) ?

 

 

Pai si ce sa faci, sa blochezi intersectia asteptand? Eu stiu ca regula e ca daca ai verde sa astepti sa se deblocheze intersectia - nu asta face si agentul de politie din intersectii?

 

Parerea mea, in cazul de fata e culpa comuna, dar pt. colegul nostru care intrase pe verde inaintea conservarului, cel cu Clio e de vina (daca urmarim succesiunea evenimentelor). Dar la politie sigur ar fi fost culpa comuna.

 

 

 

Am si eu o varianta cu o prietena de a mea.

Poveste recenta> Am luat/o printre masini la semafor, la un moment dat opresc , si dupa cateva secunde intra cineva in mine, mai exact mi-a prins scarita spate. N-am cazut decat dupa ce m-am enervat si am tras de ea. :P Era vaca la volan, n-a coorat s ama ajute nici dupa ce am cazut...

 

Cine e de vina?

 

Povestea asta seamana cu a mea, cu mosii, numai ca eu nu eram intre benzi. In cazul tau, fiind intre benzi... e vina ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...