Sari la conținut

Am Patit-o Si Eu Cand Eram In Turul Tarii


Mutulica
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum scrie si in titlu , am avut si eu primul eveniment neplacut in timp ce eram in turul tarii. Eram a doua in sir de 4 motoare , .... , si am avut ghinionul ca exact cand treceam eu, o domnisoara ce trecuse pana pe banda de mijloc sa se sperie de un camion ce venea de pe contrasens si sa sara in spate direct in mine. Norocul a fost ca nu aveam viteza(pana-n 30km/h) , si nu am scapat moto jos ,..., in schimb respectiva domnisoara a stat vre-o 2 zile in spital asha de siguranta , sub supraveghere ( cucui , cot julit si o vanataie pe sold ).

Partea neplacuta este ca am ramas fara permis pana la solutionarea cazului, adica circul cu dovada, iar moto are si el avarii(rezervor infundat , parbriz rupt,carene crapate).

Acum ma intreb cat poate dura pana rezolva ei cazul , caci tatal fetei am impresia ca trage de timp in speranta de a scoate ceva bani :P .

Abia astept sa se dea legea aia cu pietonii care traverseaza pe unde au ei chef , sa nu mai astepte sa stoarca bani de la tine si sa fie ei nevoiti sa plateasca daune la ceea ce strica.

Editat de Mutulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, n-am inteles nimic...

Cine-i mulga din mijlocul drumului? Cine s-a speriat si cum ti-a sarit in spate exact pe tine? Cine si de ce a stat in spital? De ce ti-a luat tie carnetu si de ce vrea tatal fetei bani?

 

zi si tu mai clar... Fata era pieton si a intrat in tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai citeste o data. mie imi pare clar (sau macar se intelege).

o vita pe doua picioare (Mulga) trece pina la jumatatea drumului dupa care se intoarce de unde a plecat trecind prin fatza Monei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate dura si doua luni pana ce solutioneaza astia cazul si dau verdictul (asa a patit un prieten). Trebuie sa te inarmezi cu rabdare, martori si atentie la declaratii si cercetari.

Bine ca nu ai patit nimic, si nu ii grav accidentat nici pietonu.

Bafta multa!!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai citeste o data. mie imi pare clar (sau macar se intelege).

o vita pe doua picioare (Mulga) trece pina la jumatatea drumului dupa care se intoarce de unde a plecat trecind prin fatza Monei.

Exact asha este, cu singura corectie : nu mi-a sarit in fata ci a sarit in mine, in motocicleta adica , in lateteral stanga :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum scrie si in titlu , am avut si eu primul eveniment neplacut in timp ce eram in turul tarii. Eram a doua in sir de 4 motoare , .... , si am avut ghinionul ca exact cand treceam eu, o domnisoara ce trecuse pana pe banda de mijloc sa se sperie de un camion ce venea de pe contrasens si sa sara in spate direct in mine. Norocul a fost ca nu aveam viteza(pana-n 30km/h) , si nu am scapat moto jos ,..., in schimb respectiva domnisoara a stat vre-o 2 zile in spital asha de siguranta , sub supraveghere ( cucui , cot julit si o vanataie pe sold ).

Partea neplacuta este ca am ramas fara permis pana la solutionarea cazului, adica circul cu dovada, iar moto are si el avarii(rezervor infundat , parbriz rupt,carene crapate).

Acum ma intreb cat poate dura pana rezolva ei cazul , caci tatal fetei am impresia ca trage de timp in speranta de a scoate ceva bani :D .

Abia astept sa se dea legea aia cu pietonii care traverseaza pe unde au ei chef , sa nu mai astepte sa stoarca bani de la tine si sa fie ei nevoiti sa plateasca daune la ceea ce strica.

fata era pe trecere pietoni sau apropiere?,statie auto?sau pe coclauri?dak n-are 10 zile,nu e fapta penala,dar sa nu te plimbe aia sa te saturi.Unde s-a intamplat?

 

fata era pe trecere pietoni sau apropiere?,statie auto?sau pe coclauri?dak n-are 10 zile,nu e fapta penala,dar sa nu te plimbe aia sa te saturi.Unde s-a intamplat?

pai ce fapta sa fie dak a sarit ea pe moto?viol? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La moto e mult mai dificil de stabilit viteza de deplasare, ca nu prea ramin urmele de frinare ca la masini si a zis si ea ca avea in jur de 30/h iar daca n-a cazut cu motoru' inseamna ca sigur nu avea viteza.

Pai a spus fata, ca idioata aia s-a oprit pe banda de demarcare a sensurilor de mers (axul drumului). Pe trecerea de pietoni io nu prea am observat sa existe asemenea marcaje. Chiar daca era in apropierea unei treceri parerea mea este ca vita aia e singura vinovata deoarece:

1. a traversat prin loc nepermis,

2. conducatorul moto nu putea preveni accidentul datorita reactiei neprevazute si total inoportuna a pietonului ( atrecut strada si apoi s-a intors brusc).

3. conducatorul moto avea viteza extrem de mica.

i-am vazut poza ,,mutulicai".E calr ca ,,vaca"-i vinovata.Spre deosebire de mutulica,eu n-am curja sa travesrez orasul,dapa-i tara. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ai mare grija la "cercetarile" si "expertizele" care se fac....

te poti trezi ca ai circulat cu viteza mai mare decat cea legala si atunci ....

tu ce crezi ca asteapta tatal aleia ?

Exact asa zic si eu,mare atentie sa nu o intoarca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Declaratiile si tot au fost luate in aceeasi zi , ca si intocmirea procesului verbal , si stabilirea vitezei si masuratorilor , deci macar din punctul asta de vedere stau linistita(politai au fost super de treaba) , deci eu cred ca nici vorba de penal , singura varianta ramanand procesul civil , insa tot sunt la mana ei (respectiv a tatului,ea fiind minora-16ani) deoarece poate sa intarzie cu ducerea certificatului medico-legal, si in felul asta sa tina pe loc inchiderea cazului .

Daca cumva are curajul sa deschida proces civil , atunci nu o sa-mi ramana alta solutie decat sa incep si eu si sa cer despagubiri pt. moto - este un lucru care nu ma prea incanta deoarece sa intamplat in Gura Humorului si ar implica plimbari din partea mea acolo si inapoi. :P

 

P.S. Nu era nici un fel de trecere de pietoni, intersectie sau statie de autobuz. Evenimentul s-a petrecut la 12 km de Gura Humorului pe drumul spre Falticeni. Drum din dale de beton, ploaie...

Editat de Mutulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine-ne la curent!

Shi sper ca permisul sa se intoarca acolo unde ii e locul!

La tine!

 

trebuia sa ii dat si o mama de bataie :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca pietonul este vinovat, in legea actuala o sa scape basma curata. Trist, dar asta e, am patit-o si eu.

Iar ca sa te apuci sa intentezi proces... e un labirint lung si costisitor, ce implica mult timp, bani (cat nu fac reparatiile), nervi, infatisari,etc-etc.

 

Mono, bine ca esti tu bine... Sanatate multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo! Abia acu am citit. Bine ca esti ok! Pfuai, ce ghinion cu toanta aia care a sarit pe tine.

 

Repet, bine ca esti ok. Tablele se intreapta ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap tablele se indreapta ele , pe cheltuiala mea , ......, asta-i alta problema.

Partea deranjata e alta : a sunat Sambata tatal minunii si a cerut 30 mil. :cheers: . La intrebarea pt. ce? - Pt. sperietura fetei. Luni a scazut la 18.

Nu ca m-ar bate gandul sa dau vre-un leu. Deci a ramas ca ne vom vedea in proces civil.

Partea cea mai suparatoare din problema insa e alta :NU AM PERMIS , ..., mi-a expirat dovada Miercuri , si pt. alta dovada ar trebui sa merg in Suceava.Am sunat azi politaiul si mi-a zis ca a fost dus certificatul medico-legal si e sub 10 zile deci nu ar trebui sa fiu ingrijorata , insa dosarul sta acum la Parchet :baldy: . Nu stiu cat timp va sta acolo si in cat timp voi avea permisul acasa, asta e problema care ma doare cel mai tare in momentul asta :cheers:

Editat de Mutulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva de tras, dar cel putin "din principiu" si nu i-as da (eu personal - acum) aluia o singura moneda de 1 ban (nou).

Mult noroc cu imbecilii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva de tras, dar cel putin "din principiu" si nu i-as da (eu personal - acum) aluia o singura moneda de 1 ban (nou).

Mult noroc cu imbecilii.

 

Din principii dinastea nu se inchide cazul , partea vatamata nedeclarand ca nu are pretentii de orice natura .

Iar peste 3 zile/3 luni/3 ani cand un taran mioritic o va da cu capul de vre-un copac de dragul amorului , prin cine stie ce padure , si ii va produce vre-o leziune permanenta , isi va aduce aminte de faptul ca cineva a "calcat-o cu motocicleta" si ca in mod sigur de acolo i se trage - si sa vezi distractie in procesul ala .

 

Sfat - rezolva problema acum , ca nu vorbesc despre ce am visat azi noapte (un coleg a patit-o acum 4 luni si am avut ocazia sa ma documentez despre implicatii - el nu i-a dat nimic pentru ca avem sediul la 5 minute de tribunal si a stat langa copil tot timpul cat a fost in spital si vre-o saptamana dupa aia , doar atunci cand l-a amenintat un unchi al pupilului indisciplinat , i-am facut si eu niste promisiuni la schimb fiind intamplator in zona )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat - rezolva problema acum , ca nu vorbesc despre ce am visat azi noapte (un coleg a patit-o acum 4 luni si am avut ocazia sa ma documentez despre implicatii - el nu i-a dat nimic pentru ca avem sediul la 5 minute de tribunal si a stat langa copil tot timpul cat a fost in spital si vre-o saptamana dupa aia , doar atunci cand l-a amenintat un unchi al pupilului indisciplinat , i-am facut si eu niste promisiuni la schimb fiind intamplator in zona )

 

Ai mare dreptate tu cu ceea ce spui si recunosc ca mi-a trecut prin cap varianta, dar daca acum nu are nici o baza pt. proces , peste ani nu cred ca se va mai pune problema, dat fiind ca va fi deja in vigoare(cu vechime) noua lege cu pietonii :baldy:

Sper asha sa fie .... dar ceva anume nu ma lasa sa-i dau bani degeaba :cheers: , nici macar nu concep ideea :cheers: , practic ea ma loveste, ea imi face daune la moto , ea ma lasa acum fara permis, si tot eu sa dau bani :crack: ??? !!!!????

Editat de Mutulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat - rezolva problema acum , ca nu vorbesc despre ce am visat azi noapte (un coleg a patit-o acum 4 luni si am avut ocazia sa ma documentez despre implicatii - el nu i-a dat nimic pentru ca avem sediul la 5 minute de tribunal si a stat langa copil tot timpul cat a fost in spital si vre-o saptamana dupa aia , doar atunci cand l-a amenintat un unchi al pupilului indisciplinat , i-am facut si eu niste promisiuni la schimb fiind intamplator in zona )

 

 

Ai mare dreptate tu cu ceea ce spui si recunosc ca mi-a trecut prin cap varianta, dar daca acum nu are nici o baza pt. proces , peste ani nu cred ca se va mai pune problema, dat fiind ca va fi deja in vigoare(cu vechime) noua lege cu pietonii :baldy:

Sper asha sa fie .... dar ceva anume nu ma lasa sa-i dau bani degeaba :cheers: , nici macar nu concep ideea :crack: , practic ea ma loveste, ea imi face daune la moto , ea ma lasa acum fara permis, si tot eu sa dau bani :crack: ??? !!!!????

 

Da-i multa :cheers: Sau trimite un baiat sa-i dea. 'tii masii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai dar sunt tupeisti pietonii astia! E ceva de speriat in ultima vreme: circula ca bezmeticii pe sosea - mai ales astia batranii (si nelinistiti), traverseaza neregulamentar chiar cand VAD ca vin autovehicule, trec pe trecerea de pietoni chiar si DUPA ce se pune rosu la semaforul lor.

Daca claxonezi te injura, dau dupa tine cu ce gasesc iar daca ii si atingi gata... au pretentii sa le dai bani, sa iti ia permisul!

Mama dar nu se da legea aia odata si imi iau KAMAZ fratilor sa secer la ei - Doamne iarta-ma - dar prea imi fac nervi mai mult decat orice! Sunt TAMPITI de-a dreptul! :cheers:

 

ONTOPIC: nu ii dai nici un ban si ii zici sus si tare ca nu esti tu de vina ca fie-sa e dusa cu pluta si sare pe autovehicule cand se sperie de camioane fiindca TRAVERSEAZA NEREGULAMENTAR, ba chiar ar trebui sa ii bati apropouri ca ai carene sparte din cauza vitei!! :cheers:

 

ALT OFFTOPIC: daca mi-ar fi facut mie asa nu stiu cum m-as fi abtinut sa nu il iau la injuraturi cand imi cerea bani si sa ii garantez ca vin peste el sa imi revendic carenele sparte!!!

 

Pfff... gata, m-am calmat!

Mult succes si victorie impotriva vitelor! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dupa cum am mai spus , bani nici vorba sa-i dau.

Vestea buna este ca permisul se va intoarce in curand la mine,..., adica nu se incepe urmarire penala.

Daca va fi cazul de proces civil , sunt f. linistita , cel putin o sa am permisul si o sa pot circula :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ureazai sanatate maxima :peace: :) si daca nu se potoleste ii uram noi sanatate maxima :D In rest de bani daca vrea ii dau io de luminari si coliva ca am auzit ca sa scumpit arpacasul si poate nu are destui bani.

Bafta mutulico

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...