Sari la conținut

Accident mortal - Targu-Jiu


Fix
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/un-...sale-medic.html

A fost o noapte cu ghinion pentru doi motociclisti, unul mort si unul grav ranit in doua accidente distincte. In Gorj, un politist aflat pe motocicleta a intrat in plin intr-o masina, la o depasire.

 

Tragedia este cu atat mai mare cu cat la spitalul unde a fost dus barbatul era de garda sotia sa, medic, in bratele careia a si decedat.

 

Accidentul s-a produs pe DN 67, in localitatea Poienari, pe o portiune de drum drept. Martorii spun ca politistul aflat pe motocicleta a intrat intr-o depasire si atunci s-a produs nenorocirea.

 

Politistul mort in accident a lasat orfan un copil de 4 ani, iar sotia lui, medic la urgenta, este insarcinata.

 

Alt accident cu motociclist, la Lugoj. Soferul unui autoturism sustine nici macar nu a observat motocicleta, pe care a lovit-o cu putere. Politistii spun ca vina ii apartine in exclusivitate barbatului care conducea autoutilitara.

 

Tanarul de 19 ani a fost transportat la spital, lovit grav la cap.Politistii i-au retinut soferului vinovat permisul si au intocmit pe numele sau un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa.

60359339.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astea chiar sunt 2 accidente tragice...R.i.P politistului...sa speram ca nevasta lui o sa se poata descurca cu cei 2 copii.

Editat de Supapa_Jr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost accidente de tipul asta si nu s-a explicat clar vinovatia; sunt 2 situatii:

1. linie continua - conservarul nu are voie sa faca stanga dar nici motociclistul sa depaseasca - a cui e vina?

2. linie intrerupta - conservarul tre sa dea prioritate motocicletei aflata in depasire (presupunand ca o observa) sau motociclistul tre sa vina inapoi pe banda lui si sa depaseasca eventual prin drepta, vazand ca se semnalizeaza stanga?

 

RIP si multa putere familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au mai fost accidente de tipul asta si nu s-a explicat clar vinovatia; sunt 2 situatii:

1. linie continua - conservarul nu are voie sa faca stanga dar nici motociclistul sa depaseasca - a cui e vina?

2. linie intrerupta - conservarul tre sa dea prioritate motocicletei aflata in depasire (presupunand ca o observa) sau motociclistul tre sa vina inapoi pe banda lui si sa depaseasca eventual prin drepta, vazand ca se semnalizeaza stanga?

 

RIP si multa putere familiei

1. Culpa comuna, mortul se acopera cu pamant si vii cu hartii.

2. In regulament (ala de circulatie) se specifica clar:

- nu ai voie sa depasesti COLOANA de masini, e interzis prin lege. Daca o faci, o faci pe riscul tau.

- Cei care au semnalizat intentia de a face stanga se depasesc prin dreapta, tot lege este, daca faci invers o faci pe riscul tau.

Parerea mea e ca motociclistul a gresit flagrant, depasind coloana de masini, cu viteza...

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Culpa comuna, mortul se acopera cu pamant si vii cu hartii.

2. In regulament (ala de circulatie) se specifica clar:

- nu ai voie sa depasesti COLOANA de masini, e interzis prin lege. Daca o faci, o faci pe riscul tau.

- Cei care au semnalizat intentia de a face stanga se depasesc prin dreapta, tot lege este, daca faci invers o faci pe riscul tau.

Parerea mea e ca motociclistul a gresit flagrant, depasind coloana de masini, cu viteza...

 

 

la pct 2, daca nu e coloana si eu sunt deja in depasire (pe contrasens, undeva in spatele conservei) si ala semnalizeaza brusc stanga, mai am eu timp sa revin pe bana mea? e cam aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea ceva de adaugat...

1. depasind coloana cu viteza ... e o afirmatie hazardata spun eu. De ce? Pentru ca depasirea se face in cel mai scurt timp, asadar nu trebuie s-o lalai cu 30 km/h. Cu viteza este un lucru foarte relativ. Cu CE viteza se pune imediat intrebare?!

 

2. depasirea coloanei este interzisa, aici ai dreptate:

Art. 120. – (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule în asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

(HG 1391/2006)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul caz e chiar tragic.uite nu numai in filme vezi din astea.Sa se odihneasca in pace si sper ca familia lui sa poata trece cu bine peste aceste momente grele.Pacat de copil,ca va creste fara tata din cauza unei neatentii.de fapt probabil mai multi copii vor creste fara tata pentru ca si soferul o fi avand pe acasa.Si pana la urma toate astea ,pt ce?De la o neatentie "nevinovata".Soferul poate isi va invata lectia,poate nu,poate regreta poate nu,dar noi putem invata sa EVITAM sa circulam noaptea cu motocicleta si mai ales sa evitam anumite chestii care ni se par o nimica toata ziua,cum ar fi de exemplul sa depasim coloanele in viteza,sa ne dam pe o roata etc.Ganditi-va de 2 ori inainte sa iesiti pe intuneric afara.

Si din cazul al doilea,ce pot sa spun,sper sa-si revina cat mai repede,un caz tipic de conservar vs motociclist.Dar pana acuma fratilor n-ati invatat sa fiti PARANOICI?eu de cate ori vad o straduta de pe dreapta,chiar si de pe stanga perpendiculara cu sensul meu de mers,unu care merge nehotarat pe marginea drumului,chiar si o masina care circula pe contrasens franez un pic preventiv si-s cu ochii in 4 la orice miscare.de as putea vedea si o musca in fata mea care se roteste pe sosea tot as frana ca POATE e un cacao pe drum si e alunecos!Ce-i drept probabil si baiatul va fi la fel de acum dupa ce isi revine.Dupa ce te arzi sufli si-n iaurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca semnalizeaza brusc e vina lui ca trebuie sa semnalizeze cu cel putin 50 m în localitati si 100 m în afara localitatilor, înainte începerea efectuarii manevrei.

Insa lucrul asta e cam greu de probat, cind a semnalizat ala si cu citi metri.

 

 

deci e o situatie in care practic nu poti dovedi cine e vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Culpa comuna, mortul se acopera cu pamant si vii cu hartii.

2. In regulament (ala de circulatie) se specifica clar:

- nu ai voie sa depasesti COLOANA de masini, e interzis prin lege. Daca o faci, o faci pe riscul tau.

- Cei care au semnalizat intentia de a face stanga se depasesc prin dreapta, tot lege este, daca faci invers o faci pe riscul tau.

Parerea mea e ca motociclistul a gresit flagrant, depasind coloana de masini, cu viteza...

Unde ai citit tu ca n-ai voie sa depasesti o coloana de masini? Arata-mi si mie. Confunzi cu coloana oprita la semafor.

 

Dar, intr-adevar, n-ai voie sa depasesti prin stanga pe unu care semnalizeaza intentia de a vira la stanga. Daca semnalizeaza inainte sa te apuci tu sa semnalizezi si sa-l depasesti. Cum oricum aste chestii nu se pot dovedi decat cu martori... Martorul ala zice "avea semnalu' pus. De cand? In concluzie ... nu se poate trage nicio concluzie. Am patit si eu asa: semnalizez, doua masini in fata mea, niciuna cu vreun semnal. Ma apuc sa depasesc si cand ajung in coltul din stanga spate al celei de-a doua masini (cea din capul "coloanei") ala da semnal si in acelasi moment (cunoscutul prost obicei al soferilor) face snaga pe o straduta. Am reusit sa evit, mai exact sa reduc impactul la o foarte usoara coliziune intre piciorul peu drept si masina, numai facand la stanga cat am putut impreuna cu el. Si asta pentru ca aveam viteza pe la vreo 30-40 si paranoia/experienta ma face sa ma astept la asa ceva permanent.

Nasoale accidentele astea ambigue.

Mesaj completat

Daca semnalizeaza brusc e vina lui ca trebuie sa semnalizeze cu cel putin 50 m în localitati si 100 m în afara localitatilor, înainte începerea efectuarii manevrei.

Insa lucrul asta e cam greu de probat, cind a semnalizat ala si cu citi metri.

Exact, asta e problema la genul asta de accidente.

Sunt chiar curios: a ajuns careva cu asa ceva la politie? Si daca da, care a fost verdictul?

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul caz e chiar tragic.uite nu numai in filme vezi din astea.Sa se odihneasca in pace si sper ca familia lui sa poata trece cu bine peste aceste momente grele.Pacat de copil,ca va creste fara tata din cauza unei neatentii.de fapt probabil mai multi copii vor creste fara tata pentru ca si soferul o fi avand pe acasa.Si pana la urma toate astea ,pt ce?De la o neatentie "nevinovata".Soferul poate isi va invata lectia,poate nu,poate regreta poate nu,dar noi putem invata sa EVITAM sa circulam noaptea cu motocicleta si mai ales sa evitam anumite chestii care ni se par o nimica toata ziua,cum ar fi de exemplul sa depasim coloanele in viteza,sa ne dam pe o roata etc.Ganditi-va de 2 ori inainte sa iesiti pe intuneric afara.

Si din cazul al doilea,ce pot sa spun,sper sa-si revina cat mai repede,un caz tipic de conservar vs motociclist.Dar pana acuma fratilor n-ati invatat sa fiti PARANOICI?eu de cate ori vad o straduta de pe dreapta,chiar si de pe stanga perpendiculara cu sensul meu de mers,unu care merge nehotarat pe marginea drumului,chiar si o masina care circula pe contrasens franez un pic preventiv si-s cu ochii in 4 la orice miscare.de as putea vedea si o musca in fata mea care se roteste pe sosea tot as frana ca POATE e un cacao pe drum si e alunecos!Ce-i drept probabil si baiatul va fi la fel de acum dupa ce isi revine.Dupa ce te arzi sufli si-n iaurt.

 

 

in viata

pe langa toate cele mai exista si

GHINION

 

DACA AS FI PARANOIC NU AS MAI IESI DIN CASA

 

tu la 20 de ani esti PARANOIC?

 

pacat de viata si familia lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pct 2, daca nu e coloana si eu sunt deja in depasire (pe contrasens, undeva in spatele conservei) si ala semnalizeaza brusc stanga, mai am eu timp sa revin pe bana mea? e cam aiurea

 

In cazul asta singurul lucru care te mai ajuta sunt marcajele de pe sosea. Daca omul face stanga peste margaj continuu, inseamna ca si tu ai facut deja acest lucru deci culpa e comuna. Daca e discontinuu, el este obligat sa se asigure la schimbarea directiei de mers deci daca da peste tine este vinovat. Parerea mea.

Variantele sunt multe, vorbim aiurea mai bine lasam topicul in pace si vornim la subiect. Condoleante familiei indurerate! RIP motociclistului.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in viata

pe langa toate cele mai exista si

GHINION

 

DACA AS FI PARANOIC NU AS MAI IESI DIN CASA

 

tu la 20 de ani esti PARANOIC?

 

pacat de viata si familia lui

Eu sunt, cum spuneam. Doar in trafic. Si ajuta, zic eu. Asta nu inseamna decat ca imi asum anumite riscuri CONSTIENT pe strada. Iar aici poate interveni oricand si ghinionul ala de care zici tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde ai citit tu ca n-ai voie sa depasesti o coloana de masini? Arata-mi si mie. Confunzi cu coloana oprita la semafor.

 

Exact, asta e problema la genul asta de accidente.

Sunt chiar curios: a ajuns careva cu asa ceva la politie? Si daca da, care a fost verdictul?

 

Aici:

Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

k) in locul unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

 

Nu confund nimic, nu ai citit tu bine, am zis COLOANA, nu am specificat daca e in mers sau nu. Iar in cazul de fata masinile erau in coloana, IN ASTEPTARE dupa conservaru care l-a omorat pe motociclist. Esti grabit, citeste cu atentie ce am zis, nu te mai aprinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici:

Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

k) in locul unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

 

Nu confund nimic, nu ai citit tu bine, am zis COLOANA, nu am specificat daca e in mers sau nu. Iar in cazul de fata masinile erau in coloana, IN ASTEPTARE dupa conservaru care l-a omorat pe motociclist. Esti grabit, citeste cu atentie ce am zis, nu te mai aprinde.

Deci depasirea coloanei nu este interzisa decat daca e oprita. Simplu, nu? Tu ai zis ca e interzisa depasirea unei coloane. Gresit. Plus ca iti mai spun ceva: cu mobra nici nu intri pe contrasens intotdeauna cand depsesti ceva stationat. Ideea e ca oricum asta e un aspect care iar tine de martori. Revenim la martori, deci nasol. La cati martori prosti sau rau intentionati am vazut...

 

Scuze de off, nu mai comentez mai departe, ca iar se transforma topicuri de accidente in diverse chestii neplacute.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci depasirea coloanei nu este interzisa decat daca e oprita. Simplu, nu? Tu ai zis ca e interzisa depasirea unei coloane. Gresit. Plus ca iti mai spun ceva: cu mobra nici nu intri pe contrasens intotdeauna cand depsesti ceva stationat. Ideea e ca oricum asta e un aspect care iar tine de martori. Revenim la martori, deci nasol. La cati martori prosti sau rau intentionati am vazut...

Omule, nu daca este oprita, daca este IN ASTEPTARE!!!!!!!!!!!!! Asa scrie in lege asa iti zic si tie.

Si da, este interzisa depasirea coloanei de autovehicule IN ASTEPTARE. La primul post nu am specificat asta, am zis doar de COLOANA care se subantelege in cazul de fata ca era in asteptare , dupa conservaru criminal. Ce nu intelegi, tu ai impresia ca vorbim la modul general? Vorbim la concret aici, in accidentul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...