Sari la conținut

Vi-l prezint pe Vadim.


Chivu
 Share

Postări Recomandate

El e Vadim. Are 21.000km, manevrați. Eu suspectez că are avea undeva la vreo 60.000km. Are cauciucuri noi, plăcuțe noi Âşi alea, lafel Âşi kitul de lanț. Vopseaua e impecabilă, a fost pocnit odată pe stânga. Motoreta a mai avut un sigur proprietar, un Italian din Roma (cred că era rom) la vreo 45 de ani. În iarnă o să îi fac jocul la supape, rulmenții de la jurui trebuiesc schimbați că agață puțin pe mijloc , alte bujii Âşi poate Âşi filtrul de aer, deÂşi e relativ ok.

Are un parbriz mic Âşi bleu, care nu Âştiu cum naiba se montează în aÂşa fel încât să vină bine pe far Âşi suport de număr rabatabil de la rizoma.

Zilele astea o să primească Âşi niÂşte crash pad-uri.

post-29418-1288511631_thumb.jpg

post-29418-1288511657_thumb.jpg

post-29418-1288511666_thumb.jpg

post-29418-1288511677_thumb.jpg

post-29418-1288511699_thumb.jpg

post-29418-1288511752_thumb.jpg

post-29418-1288511772_thumb.jpg

post-29418-1288511821_thumb.jpg

post-29418-1288511843_thumb.jpg

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 2003 pana acum avea tot impul sa faca cei 60.000 de care vorbesti tu, deci nu esti aproape de adevar.

21.000km in 7 ani inseamna 3.000km pe an, faci numarul asta de kilometri si daca folosesti motorul doar sa te duci la biserica cu el...

Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca are 60 000, no way...

la 60 000 ai uzura pe cauciucul de la scarite, pe discuri etc etc. si arata prea bine vopseaua de pe blocul motor...

Corect! Sa o vezi pe a mea si apoi iti dai seama dupa anumite uzuri ca are cei 73.000 de km.

Anumite Horneturi nu sunt folosite in Italia, iar al tau este unul dintre ele si e norocul tau. Ai luat un motor aproape nou, numai ca statut destul timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 2003 pana acum avea tot impul sa faca cei 60.000 de care vorbesti tu, deci nu esti aproape de adevar.

21.000km in 7 ani inseamna 3.000km pe an, faci numarul asta de kilometri si daca folosesti motorul doar sa te duci la biserica cu el...

Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente.

 

 

A mea este un Hornet din 2002 si cand am luat-o anul trecut in august avea 24.400 km :P Sunt al 3lea proprietar,eu am cumparat-o de la o fata,prin intermediul reprezentantei Honda din orasul meu.In septembrie am imatriculat-o,cumparat echipament,in octombrie am luat permisul,iarna trecuta am folosit motocicleta foarte putin...iar acum are 37.700 de km :) Depinde de cine a avut motocicleta mai intai,unii se plimba intensiv,altii doar in weekend...altii chiar mai putin.

Cand am fost eu sa-mi cumpar motocicleta,acolo la reprezentanta aveau spre exemplu un Hornet din 2006 la vanzare ce avea doar 1100 de km facuti in 3 ani :scratch: Nu mi-am cumparat-o pentru ca fiind incepator...nu se merita riscul sa distrug frumeste de motocicleta :D

 

 

@Chivule sa ai parte de ea,asfalt uscat si fara incidente :)

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mai multe poze am pus aici . Sunt acolo poze cu manÂşoanele Âşi scărițele care ar indica o uzură ceva mai mare de 20.000km. Discurile sunt undeva la 4,3mm pe față iar pe spate 3mm, limita minimă fiind de 4mm pe spate. Discul pe spate ori s-a învârtit cu ceva plăcuțe sinterizate (aÂşa se scrie? :) ), ori a avyt cu plăcuțe fără ferodo pe ele, fier pe fier. Lanțul e schimbat, ori pentru a avea lanț nou la vânzare ori pentru că a făcut 30.000km Âşi a necesitat schimbarea. La motor nu pare să se fi umblat.

 

Ceea ce mă face să cred că are mulți km este faptul că, o supapă de pe cilindrul 1 țăcăne când motorul e rece. Odată încălzit nu mai țăcăne nimic. O să îi fac un nou test de compresie, pe toți cilindrii ca să fiu sigur.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vadim a plimit azi crash paduri dân teflon Âşi cu puțin noroc mâine s-ar putea să primească Âşi o tablă cu ceva litere pe ea, de pus în spate, în capu` codiței. Pun mâine poze că am uitat să-i fac azi.

Mesaj completat

Sistemul de înmatriculări loveÂşte din nou. În rromânia nu poți înmatricula ceva fără să îți iasă peri albi în cap. Îmi lipseÂşte contractul de vânzare cumpărare între Italea Âşi cel care a luat motoreta de acolo, în original, eu am doar copie.

 

AÂşa că Vadim mai stă pe bară. Oricum, am ajuns la concluzia că mai bine o bagi pe 49, decât să o înmatriculezi. Următorul motor o să încerc să îl înmatriculez oriunde, numai în rromânia nu. E nebunie maximă cu rahaturile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Vadim a plimit azi crash paduri dân teflon Âşi cu puțin noroc mâine s-ar putea să primească Âşi o tablă cu ceva litere pe ea, de pus în spate, în capu` codiței. Pun mâine poze că am uitat să-i fac azi.

Mesaj completat

Sistemul de înmatriculări loveÂşte din nou. În rromânia nu poți înmatricula ceva fără să îți iasă peri albi în cap. Îmi lipseÂşte contractul de vânzare cumpărare între Italea Âşi cel care a luat motoreta de acolo, în original, eu am doar copie.

 

AÂşa că Vadim mai stă pe bară. Oricum, am ajuns la concluzia că mai bine o bagi pe 49, decât să o înmatriculezi. Următorul motor o să încerc să îl înmatriculez oriunde, numai în rromânia nu. E nebunie maximă cu rahaturile astea.

 

 

iti trebuie doar targa :) am patit-o si eu cand mi-am luat rf-ul in 2008. solutia? m-am dus la imocar, o firma care se ocupa cu inmatriculari si gata :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare minune s-a întâmplat astăzi. Am reuÂşit ca prin minune după mai bine de o lună de aÂşteptare să iau un (cuvant urat) de tablă care îmi permite circulația pe drumurile publice.

 

Sincere mulțumiri serviciului de înmatriculări Âşi firmei Alfamotors pentru promptitudinea de care au dat dovadă (not).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare minune s-a întâmplat astăzi. Am reuÂşit ca prin minune după mai bine de o lună de aÂşteptare să iau un (cuvant urat) de tablă care îmi permite circulația pe drumurile publice.

 

Sincere mulțumiri serviciului de înmatriculări Âşi firmei Alfamotors pentru promptitudinea de care au dat dovadă (not).

Ti-ai luat tzeapa cu Alfamotors. Du- pe Vadim la un service si asteapta-te la o factura grasa.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai luat tzeapa cu Alfamotors. Du- pe Vadim la un service si asteapta-te la o factura grasa.

Ce ar putea să fie în neregulă?

Trebuie să schimb discul pe spate că e cam uzat Âşi vreau să îi fac Âşi jocul la supape.

 

 

Cât despre Alfamotors, de cacao. N-aÂş mai lua altceva. Motorete cu kilometraje mânărite, aÂştepți cu săptămânile dacă îți mai trebuie vreo hârtie. Nu vroiau să îmi dea certificatul de garanție pe motor, deci Âştiu că e ceva în neregulă la motor :moto:

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci de ce ti-ai luat de la ei? Adica vad foarte multe motociclete la vanzare, relativ noi cu preturi incredibil de bune.

 

Una peste alta, sa ai parte de ea, cat mai multi km fara nicio problema si modelul asta de hornet (adica cel cu facelift) arata cel mai bine pe albastru :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci de ce ti-ai luat de la ei? Adica vad foarte multe motociclete la vanzare, relativ noi cu preturi incredibil de bune.

 

Una peste alta, sa ai parte de ea, cat mai multi km fara nicio problema si modelul asta de hornet (adica cel cu facelift) arata cel mai bine pe albastru :moto:

N-am Âştiut cine sunt. La magazin nu scrie nicăieri denumirea. Am aflat cine sunt cănd eram cu motoreta pe platformă, banii plătiți Âşi actele făcute Âşi chiar Âşi atunci nu Âştiam nimic de renumele lor. Când am ajuns acasă după câteva zile am dat un search pe net Âşi am citit diferite păreri.

Unii n-au avut nici o problemă, alții au avut. Părerile sunt împărțite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am Âştiut cine sunt. La magazin nu scrie nicăieri denumirea. Am aflat cine sunt cănd eram cu motoreta pe platformă, banii plătiți Âşi actele făcute Âşi chiar Âşi atunci nu Âştiam nimic de renumele lor. Când am ajuns acasă după câteva zile am dat un search pe net Âşi am citit diferite păreri.

Unii n-au avut nici o problemă, alții au avut. Părerile sunt împărțite.

 

90% cu probleme,5% abtineri si 5% multumiti.....acum vreo 3 ani cand am luat eu viespea(de afara evident) am cautat vreo 3 luni toate firmele ce aduc motoare si istoricele lor.cand am ajuns la alfamotors ma bufnea rasul ce pe fata erau hoti baietii.si cunosc si cateva cazuri de toata jena.sa speram ca nu e si cazul tau.noroc :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ce ar putea să fie în neregulă?

Trebuie să schimb discul pe spate că e cam uzat Âşi vreau să îi fac Âşi jocul la supape.

 

 

Cât despre Alfamotors, de cacao. N-aÂş mai lua altceva. Motorete cu kilometraje mânărite, aÂştepți cu săptămânile dacă îți mai trebuie vreo hârtie. Nu vroiau să îmi dea certificatul de garanție pe motor, deci Âştiu că e ceva în neregulă la motor :rolleyes:

Sunt foarte cacaciosi astia de la Alfa Motors.Cumpara motorete de la gunoi din italia si le vand aici pe o gramada de bani.Am un amic care era sa fie tepuit cu un transalp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...