Sari la conținut

Accidente cu motociclisti care isi pierd viata exclusiv pe mana lor.


iova007
 Share

Postări Recomandate

Azi am primit un link pe mess cu un film "in memoriam" cu cel care a murit anul acesta pe drumurile patriei vanand viraje.

 

Am vrut sa postez in sectiunea respectiva dar din respect pentru cel care si-a pierdut viata acolo am preferat sa deschid un topic nou.

 

Citind posturile de acolo dar si multe altele care ridica in slavi multi dintre motociclistii "talentati" care si-au pierdut viata pur si simplu pentru ca au confundat strada cu o pista de curse m-a revoltat modul in care in multe cazuri toti au cautat alti responsabili. (SMURDUL, gropile, drumurile necuratate, etc).

 

Ma revolta lamentarile inutile - Frate! Oamenii aia nu numai ca si-au pus viata in pericol dar in multe cazuri au pus in pericol si viata celor din jurul lor!

Sunt motociclist de putina vreme - e adevarat, insa imi place sa cred ca lumea moto e in general guvernata de bun simt si responsabilitate. Altfel ce diferenta mai e intre noi si manelistii care fac liniute in oras cu masinile lor tunate?

 

Ca motociclist imi pun viata in pericol alaturi de voi in fiecare zi in care ies cu motorul - asta mi-a fost alegerea. Dar incerc sa nu imi fortez norocul.

 

Ii deplang pe cei care si-au pierdut viata din cauza altora - sunt atat de multi. Pentru ceilalti doar un RIP - SI ATAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ai fi avut un prieten care ti-a murit in goana dupa viraje.......si ai vedea in fata ochiilor ce si cum sa intamplat iti zic eu.......ca nu ai fi atata de rece....nepastor.....Da asa este mor de mana lor....DAR.....toti cautam la un moment dat o curba 2 curbe succesive...sa ne dam pe ele....Nu stiu...Ultima oara cand m-am uitat parca eram in ROMANIA.....!!!!Avem si noi piste serioase de moto??In fara de cele asemantoare AMKART-ului? NU iti zic eu.....

 

Nu doresc nimanui sa fie martorul unui asemenea accident.....RESPECT!!

Editat de SpEeD_DaEmOn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am primit un link pe mess cu un film "in memoriam" cu cel care a murit anul acesta pe drumurile patriei vanand viraje.

 

Am vrut sa postez in sectiunea respectiva dar din respect pentru cel care si-a pierdut viata acolo am preferat sa deschid un topic nou.

 

Citind posturile de acolo dar si multe altele care ridica in slavi multi dintre motociclistii "talentati" care si-au pierdut viata pur si simplu pentru ca au confundat strada cu o pista de curse m-a revoltat modul in care in multe cazuri toti au cautat alti responsabili. (SMURDUL, gropile, drumurile necuratate, etc).

 

Ma revolta lamentarile inutile - Frate! Oamenii aia nu numai ca si-au pus viata in pericol dar in multe cazuri au pus in pericol si viata celor din jurul lor!

Sunt motociclist de putina vreme - e adevarat, insa imi place sa cred ca lumea moto e in general guvernata de bun simt si responsabilitate. Altfel ce diferenta mai e intre noi si manelistii care fac liniute in oras cu masinile lor tunate?

 

Ca motociclist imi pun viata in pericol alaturi de voi in fiecare zi in care ies cu motorul - asta mi-a fost alegerea. Dar incerc sa nu imi fortez norocul.

 

Ii deplang pe cei care si-au pierdut viata din cauza altora - sunt atat de multi. Pentru ceilalti doar un RIP - SI ATAT!

Te salut.Cum poti sa scrii asemenea lucruri.Risti sa fii privit ca un" ciudat".Tot respectul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iova,am sa pun asta pe seama lipsei de experienta,dupa ce vei mai aduna kilometri ai sa vezi ca-s nenumarate cauzele pentru care poti sfarsi nevinovat,asfalt cu ulei sau motorina,nisip,balega,soferi haotici care doar "se fac spre tine" in gluma si te determina sa derapezi intr-o manevra disperata de evitare sau mai simplu,dezumflarea unei roti sau blocarea rotii spate din cauza lantului sau motorului.

Dam de multe ori cu RIP fara sa stim cauzele care au determinat accidentului,este gasit doar motociclistul fara sa stie nimeni daca acolo a mai fost implicat cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iova,am sa pun asta pe seama lipsei de experienta,dupa ce vei mai aduna kilometri ai sa vezi ca-s nenumarate cauzele pentru care poti sfarsi nevinovat,asfalt cu ulei sau motorina,nisip,balega,soferi haotici care doar "se fac spre tine" in gluma si te determina sa derapezi intr-o manevra disperata de evitare sau mai simplu,dezumflarea unei roti sau blocarea rotii spate din cauza lantului sau motorului.

Dam de multe ori cu RIP fara sa stim cauzele care au determinat accidentului,este gasit doar motociclistul fara sa stie nimeni daca acolo a mai fost implicat cineva.

 

In primul rand le multumesc si le respect opiniile tuturor celor care au postat si vor posta aici. Practic de asta am si scris - ca sa vad parerile voastre.

Personal am facut in ultimile 3 luni de cand conduc aproape 6000 Km - stiu ca e putin insa am simtit pe pielea mea lucrurile de care vorbesti (nisip, denivelari, soferi haotici).

 

In cazul vitezei insa ar trebui sa incercam macar sa fim mai obiectivi. Din momentul in care depasim viteza limita cu peste 30-40 Km practic trebuie sa ne asumam o vina si sa acceptam faptul ca ii punem in pericol si pe ceilalti - Tocmai pentru ca traim in Romania si avem drumurile pe care le avem. E ca si cum am consuma alcool inainte sa ne urcam pe motor.

 

De multe ori din solidaritate acuzam mass-media pentru ca e scos vinovat motociclistul care conducea prea tare si uitam sa mai fim si obiectivi.

 

 

Te salut.Cum poti sa scrii asemenea lucruri.Risti sa fii privit ca un" ciudat".Tot respectul.

 

Ce anume din ceea ce am scris eu ti s-a parut "ciudat"? Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu partea cu manelele - nu a fost intentia mea.

Editat de iova007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SpEeD_DaEmOn, ce reprezintă domle "..." alea din postările tale?

 

 

Ia te rog o pauza si trage aer adanc in piept.....Nu de alta da sa nu faci "APOPLEXIE"........ :P

 

Scuze de offtopic!!! :)

Editat de SpEeD_DaEmOn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iova, nu pune bre la suflet, aiciÂşa se vede comunitatea, care este. să-l luăm ca exemplu pe SpEeD_DaEmOn, un motociclist foarte bun, care are club de motocicliÂşti, Âştie a vorbi frumos pe forum, ce să mai, e tata lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi avut un prieten care ti-a murit in goana dupa viraje.......si ai vedea in fata ochiilor ce si cum sa intamplat iti zic eu.......ca nu ai fi atata de rece....nepastor.....Da asa este mor de mana lor....DAR.....toti cautam la un moment dat o curba 2 curbe succesive...sa ne dam pe ele....Nu stiu...Ultima oara cand m-am uitat parca eram in ROMANIA.....!!!!Avem si noi piste serioase de moto??In fara de cele asemantoare AMKART-ului? NU iti zic eu.....

 

Nu doresc nimanui sa fie martorul unui asemenea accident.....RESPECT!!

Ce ti-e si cu criza asta ,pana si virajele au inceput sa fuga din tara ,fiind nevoiti sa gonim dupa ele.Este totusi de preferat sa avem accidente fara martori,nu de alta ,dar sa nu ramana cu amintiri neplacute.(martorii)

Mesaj completat

In primul rand le multumesc si le respect opiniile tuturor celor care au postat si vor posta aici. Practic de asta am si scris - ca sa vad parerile voastre.

Personal am facut in ultimile 3 luni de cand conduc aproape 6000 Km - stiu ca e putin insa am simtit pe pielea mea lucrurile de care vorbesti (nisip, denivelari, soferi haotici).

 

In cazul vitezei insa ar trebui sa incercam macar sa fim mai obiectivi. Din momentul in care depasim viteza limita cu peste 30-40 Km practic trebuie sa ne asumam o vina si sa acceptam faptul ca ii punem in pericol si pe ceilalti - Tocmai pentru ca traim in Romania si avem drumurile pe care le avem. E ca si cum am consuma alcool inainte sa ne urcam pe motor.

 

De multe ori din solidaritate acuzam mass-media pentru ca e scos vinovat motociclistul care conducea prea tare si uitam sa mai fim si obiectivi.

 

 

 

 

Ce anume din ceea ce am scris eu ti s-a parut "ciudat"? Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu partea cu manelele - nu a fost intentia mea.

Vezi ghilimelele.Am imbatranit si am probleme cu exprimarea.Sau altii cu priceperea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ghilimelele.Am imbatranit si am probleme cu exprimarea.Sau altii cu priceperea.

 

Am priceput mai greu :) . Totusi intrebarea (?) "cum pot sa scriu asa ceva" mi-a indicat ca poate nu esti intru totul de acord cu mine si de aia intrebam ce parte a parut deplasata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi avut un prieten care ti-a murit in goana dupa viraje....

Fara sa vrei il omori pe altul, "dându-te pe 2 viraje".

Nu iti zice nimeni sa nu te dai, dar dă-te pe caciula ta, FARA a exista macar cel mai mic risc sa-l ranesti pe altul.

 

Daca vrei senzatii tari, sari cu parasuta, stai in fata trenului etc.

Nu i-a luat tacsu' motociclistului strada ca sa "se dea pe 2 viraje" reising.

Vrei senzatii moto, mergi pe circuit si cazi/mori pe caciula ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa vrei il omori pe altul, "dându-te pe 2 viraje".

Nu iti zice nimeni sa nu te dai, dar dă-te pe caciula ta, FARA a exista macar cel mai mic risc sa-l ranesti pe altul.

 

Daca vrei senzatii tari, sari cu parasuta, stai in fata trenului etc.

Nu i-a luat tacsu' motociclistului strada ca sa "se dea pe 2 viraje" reising.

Vrei senzatii moto, mergi pe circuit si cazi/mori pe caciula ta.

stii tu asa ceva in romania? nu alea de Kart cum zice cineva mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii tu asa ceva in romania? nu alea de Kart cum zice cineva mai sus.

N-am zis nimic de Romania.

Daca ti-e asa de sete de adrenalina, crede-ma ca poti merge la un circuit ( se organizeaza si grupuri moto in vederea deplasarii catre circuite si potolire a hormonilor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii tu asa ceva in romania? nu alea de Kart cum zice cineva mai sus.

 

 

O stii el ceva...si nu vrea sa ne zica....sau o avea el un circuit moto in spatele casei,blocului pe care se da el..... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e urmatoarea: multi dintre motociclisti (chiar si unii de pe forum) recunosc ca merg agresiv, "racing" ca sa spun asa, scuzandu-se de faptul ca in Romania nu exista circuite. Insa cand e vorba de un accident in care un sofer a virat stanga (cu semnalul mai mult sau mai putin pus), iar un motociclist s-a infipt in el, majoritatea acuza soferul: "nu se uita in oglinda dupa motociclete", "nu suntem respectati", "nu ne vad in trafic" , etc. Pai fratilor (racerii), voi incalcati grav f. multe reguli de circulatie, iar cand un sofer incalca doar una singura, dati vina in totalitate pe sofer. Nu e corect. Vrei respect, arata respect. Daca nu vrei sa arati respect, atunci nu mai cere treaba asta, si asuma-ti riscurile la care te expui, fara sa te plangi ca x e de vina.

 

Si spun asta pentru ca de curand m-am simtit tare prost din cauza unei mici intamplari. Eram la o masa cu mai multe persoane, iar la televizor tocmai era un interviu la stiri cu un motociclist care spunea "trebuie sa ne respecte mai mult soferii in trafic, ca noi suntem mai fragili pe 2 roti, ..." , moment in care o persoana care era de fata, nestiind ca am eu vreo legatura cu motociclismul, zice "ce respect ma sa va dam, cand voi nu respectati mai nicio regula... faceti slalom printre masini, ma uit in oglinda nu-i nimic si intr-o secunda deja m-ai depasit... o-ti vrea sa ma dau la o parte de pe drum ca sa treceti voi? De nu v-as darama pe toti astia ca tine ... stati si voi in coloana ca toti ceilalti si mergeti legal, si atunci sa ceri respect" Asadar, cam asa sunt vazuti motociclistii in trafic, si in mare parte avea dreptate acea persoana cand a spus asta.

 

In concluzie, pentru toti cei care merg foarte des "racing" si care se lauda cu cauciucuri tocite pana-n muchie, trebuie sa fiti constienti de un singur lucru: in caz de accident esti vinovat 90 % ; nu vorbesc dpdv legal, ci mai degraba RATIONAL. You're an accident waiting to happen E doar o chestiune de timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e urmatoarea: multi dintre motociclisti (chiar si unii de pe forum) recunosc ca merg agresiv, "racing" ca sa spun asa, scuzandu-se de faptul ca in Romania nu exista circuite. Insa cand e vorba de un accident in care un sofer a virat stanga (cu semnalul mai mult sau mai putin pus), iar un motociclist s-a infipt in el, majoritatea acuza soferul: "nu se uita in oglinda dupa motociclete", "nu suntem respectati", "nu ne vad in trafic" , etc. Pai fratilor (racerii), voi incalcati grav f. multe reguli de circulatie, iar cand un sofer incalca doar una singura, dati vina in totalitate pe sofer. Nu e corect. Vrei respect, arata respect. Daca nu vrei sa arati respect, atunci nu mai cere treaba asta, si asuma-ti riscurile la care te expui, fara sa te plangi ca x e de vina.

 

Si spun asta pentru ca de curand m-am simtit tare prost din cauza unei mici intamplari. Eram la o masa cu mai multe persoane, iar la televizor tocmai era un interviu la stiri cu un motociclist care spunea "trebuie sa ne respecte mai mult soferii in trafic, ca noi suntem mai fragili pe 2 roti, ..." , moment in care o persoana care era de fata, nestiind ca am eu vreo legatura cu motociclismul, zice "ce respect ma sa va dam, cand voi nu respectati mai nicio regula... faceti slalom printre masini, ma uit in oglinda nu-i nimic si intr-o secunda deja m-ai depasit... o-ti vrea sa ma dau la o parte de pe drum ca sa treceti voi? De nu v-as darama pe toti astia ca tine ... stati si voi in coloana ca toti ceilalti si mergeti legal, si atunci sa ceri respect" Asadar, cam asa sunt vazuti motociclistii in trafic, si in mare parte avea dreptate acea persoana cand a spus asta.

 

In concluzie, pentru toti cei care merg foarte des "racing" si care se lauda cu cauciucuri tocite pana-n muchie, trebuie sa fiti constienti de un singur lucru: in caz de accident esti vinovat 90 % ; nu vorbesc dpdv legal, ci mai degraba RATIONAL. You're an accident waiting to happen E doar o chestiune de timp...

:) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-a revoltat modul in care in multe cazuri toti au cautat alti responsabili. (SMURDUL, gropile, drumurile necuratate, etc).

 

lipsa circuitelor. da, trist, nu am circuit, aÂşa că îmi permit să intru pe contrasens Âşi să bag în Âşanț alt confrate mobrist, că vorba aia, n-am circuit, Âşi dacă n-am circuit, tre să mă dau tare pe curbe ca să nu râdă pretenarii de mine că am venit la 1 minut după ei, nu contează că eu nu Âştiu ce curbă e aia, nu contează că am suta, ce plm, să se dea la o parte.

 

ps. asta e probabil ce a gândit un confrate motociclist, fără rca, care a tăvălit un prieten ducatist care mergea bine mersi pe banda lui Âşi se trezeÂşte cu dobi ăsta, care mai făcea Âşi gât că să nu chemăm poliția, că una, că alta. mi-e silă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si spun asta pentru ca de curand m-am simtit tare prost din cauza unei mici intamplari. Eram la o masa cu mai multe persoane, iar la televizor tocmai era un interviu la stiri cu un motociclist care spunea "trebuie sa ne respecte mai mult soferii in trafic, ca noi suntem mai fragili pe 2 roti, ..." , moment in care o persoana care era de fata, nestiind ca am eu vreo legatura cu motociclismul, zice "ce respect ma sa va dam, cand voi nu respectati mai nicio regula... faceti slalom printre masini, ma uit in oglinda DECAT IN AIA DIN STINGA SI DACA O FAC SE NUMESTE INTIMPLARE,VB CONTINUU LA TEL IN MAREA MAJORITATE A TIMPULUI CARE IL PETREC IN MASINA CA ORICUM NU SE INTIMPLA NIMIC SI MA PLICTISESC nu-i nimic si intr-o secunda deja m-ai depasit... o-ti vrea sa ma dau la o parte de pe drum ca sa treceti voi? De nu v-as darama pe toti astia ca tine ... stati si voi in coloana ca toti ceilalti CA ALTFEL MA SIMT FRUSTRAT si mergeti legal,ASA CUM PROCEDAM SI NOI MAREA MAJORITATE A POSESORILOR DE CAT B si atunci sa ceri respect" Asadar, cam asa sunt vazuti motociclistii in trafic, si in mare parte avea dreptate acea persoana cand a spus asta.

 

In concluzie, pentru toti cei care merg foarte des "racing" si care se lauda cu cauciucuri tocite pana-n muchie, trebuie sa fiti constienti de un singur lucru: in caz de accident esti vinovat 90 % ; nu vorbesc dpdv legal, ci mai degraba RATIONAL. You're an accident waiting to happen E doar o chestiune de timp...

asta este "tinere" am vazut "soferi" care citeau ziarul pe genunchi in timp ce sofau :)

si pina la urma fiecare pasare pe limba ei piere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pana la urma filmu cu accidentul unde'i?

aaa...da, nu sunt ipocrit recunosc ca merg tare pe curbe si nu cunosc nici macar unu cu sportiva care sa nu-i placa curbele.

Legat de soferii care ne acuza pe noi ca nu respectam nici o regula, am numai cuvinte de "lauda", am evitat pana acum cateva jdemii de portiere deschise si taiat fata, dar m-am obisnuit, cu totii ne-am obisnuit.

 

Pana o sa faca cineva un circuit in tara asta, keia ramane singuru "circuit" cat de cat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci care mai e rostul motocicletei daca nu senzatia pe care ti-o da aceasta?? Asa toata lumea si-ar lua masini si ar merge strict legal si ar fi aceeasi senzatie. Nu e logic ca in momentul in care iti iei o minune a tehnicii sa o si folosesti, sau sa mergi cu ea la fel cum mergea tataie cu mobra?! Iar ceea ce zic soferii cu rachete si alte prostii sunt aberatii de oameni retardati, personal nu mi s-a intamplat ca mergand cu masina sa nu observ vre-un motociclist, oricat de tare venea el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ramane pe dracu. toti cu vitezana vor sa fie rossi. si eu cand eram copchil ma uitam la filme cu van damme si la tara la bunica-miu dadeam cu picioru in capita de fan. dar am o varsta acum. ideea e sa nu ne prostim pe masura ce imbatranim. avem serresu si balatonringu a cote. cateva ore.si "keia" e un poponeata. o sa ti-o zica oricine a mers prin croatia. te dai acolo cu peretele de roca pe dreapta si cu parapetu pe stanga de zici ca nu mai ai zi de maine. fara gropi , fara trafic dement.

sa mergi ca nebunu nu are nici o scuza. sunt sigur ca daca maine s-ar face circuit moto in romania (eu nu consider amkartu circuit ) tot la fel ar merge oamenii.

 

sa ceri ca posesor de vitezana circuit e ca si cand un posesor de chopper ar cere un route 66 pana in maramures si un posesor de bmw1200gs un deal nesfarsit pana in transnistria. si sa-i traga si niste rauri peste primaria daca se poate.nu fiti ridicoli.

sa folosesti atelaju la capacitate maxima. plm. un nonsens.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presimt ca iar se imparte "tb"

 

parerea mea....

 

Cei care cumpara altceva in afara de vitezana sau sport-touring ( care e cea mai buna - :scratch: ) nu au curaj sa merga tare sau n'are talent...e ofticati si fac gargara pe forum ca astia care merg tare si le strica imaginea.

Va rog sa recunosteti ca nu aveti tupeu , va e frica de moarte, sau nu aveti talent.dar in sinea voastra vreti sa o aredeti pe o curba cu 200 si in linie drepta cu 300+ :)

 

Da e corect...daca topesti caucicurile pe curbe ai sanse mai mari sa faci poc decat daca te dai relax pe un marauder cu 120blana pe autostrada.

 

Mie mi-a dat rip unu inainte sa mor,cand postam ca caut pateneri de plimbare 150+

 

Sa stiti ca poti sa mergi tare si calculat...nu e un paradox. Ideea e sa stii cat poti si sa nu te iei la tranta cu INCONSTIENTII.

Si astia care merg tare sunt de mai multe categorii :P

 

Pt initaitor :- da-mi si mie linku' si-ti zic daca e iubitor de curbe sau manelist.

 

Da ma dau mare! :D

 

Pt cei care merg legal:- Eu stiu ce e in sufletul vostru ..OFTICATILOR!

 

Hai ca am fost simpatic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

free fly unde te dai tare man in constanta ca sunt 3 drumuri mari si late aici. unu spre corbu care e in reparatii capitale si pe vitezana nu mai faci copii la peste 130 , autostrada unde te plictisesti si consumi benzina cat tiru daca te duci la 250kmh si drumu spre vama unde ai doua curbe mari si late. aia din mangalia si ... . scuze. o curba mare si lata :) de dragul argumentului ca suntem concitadini sa o zic si pe aia din pasaj de la tuzla si aia de la iesire. niste frectii.

am vazut p'afara oameni care iau ace de par cand io opream si puneam picioru pe jos ca sa iau curba. d'alea de isle of man tt. haide sa pastram proportile. daca dracia baga 300 in linie dreapta si ne-am plimbat pe amkart sau pe cheia nu ne face in niciun fel brici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...