Sari la conținut

URAL


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

muicaaaa... inseamna ca natasa mea arata bine bine...

 

spor cu instalatia electrica. io am facut-o demontabila cu cuple electrice de aviatie si sarma ignifuga. Targ la Valea Cascadelor si targurile de radio(sc)amatori din Militari. Trage-o prin varnisuri si cositoreste toate capetele de cabluri - numai atunci instalatia electrica va fi fara moarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Eeee nici chiar asa , mie-mi trebuie doar de doua persoane asta este de patru . Ceva de genu ma bate gandu sa fac cand voi gasi o barca separata pe care sa o toporasc .

post-29942-0-12042400-1434966567_thumb.jpg

post-29942-0-68390300-1434966568_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

- '' alors, une Harley Davidson ''

- '' Da ! ''

 

..stiu rusoaicele astea franceza nu gluma!

 

Vreau, nu vreau, sunt de acum obligat sa imi exersez franceza, destul de slabuta dealfel.

 

Dragut filmuletul si foarte interesant!

Editat de Vrsv Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata din filmul de mai sus spune ca a fost multumita de Ural, a fost o experienta foarte interesanta desi era prima data cand mergea cu un Ural si prima data cand mergea cu atas. Ii da 4 puncte din 5 , nu ii da cinci deoareca ar fi vrut sa aibe o viteza maxima mai mare. Au fost mici probleme tehnice dar nu ceva serios. A consumat 10 l la suta in traficul din Moscova.

Rusii pe de alta parte au o foarte proasta parere despre Ural. Spun ei daca nu se strica nu este Ural. Ural este o aparitie neobisnuita pe strazile din Rusia si oamenii sunt foarte curiosi desi este produsa in Rusia. Rusii prefera Harley si japoneze. Sunt in general si slab informati, un rus s-a arata mirat de franele pe disc ale motocicletei credea ca este o comanada speciala pentru ea nu ca sunt standard pe noul ural.Nici vechiul ural nu se mai vede pe strazi nici macar la sate.Doar uralul de 650 albastru pe care il calarea pustiul ala intr-un sat de langa Irbit l-a vazut.Se ducea pustiul cu un prieten mai mare la pescuit si vanatoare cu el.

Presedintele federatiei de motociclism din Rusia a zis ca e nebuna cand a auzit ca vrea sa faca 2000 de km calare pe ural in prag de iarna. El calareste un scuter vespa !! si nevasta un ducatii ce se vede si in film. Cand a dat in masina politiei spaga a fost 8000 ruble-100 euro.Moto nu a avut nimic. Oamenii simpatici in orase la sate mai reticenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmul esta facut obiectiv zic eu.Am tradus doar ce s-a spus in el. Prezinta realitatea .Cometariile negative la adresa uralului sunt facute de rusi din nestiinta unii. Ei prefera harley si japoneze uralului. Inclusiv Putin are un trike harley.Anul acesta cel mai important club moto din Rusia a aniversat victoria in razboi printr-un mars in Europa.Toti aveau bmw si japoneze. Pe de alta parte pentru un rus sa dea 10000 de dolari pentru un Ural nou e mult, cu 4000, 5000 de dolari iti iei o japoneza buna.Si ei au ravnit la harley si vitezane zeci de ani, acum au posibilitatea sa isi cumpere. Nu in ultimul rand Rusia ca si Romania este o tara plina de cocalari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmul esta facut obiectiv zic eu.Am tradus doar ce s-a spus in el. Prezinta realitatea .Cometariile negative la adresa uralului sunt facute de rusi din nestiinta unii. Ei prefera harley si japoneze uralului. Inclusiv Putin are un trike harley.Anul acesta cel mai important club moto din Rusia a aniversat victoria in razboi printr-un mars in Europa.Toti aveau bmw si japoneze. Pe de alta parte pentru un rus sa dea 10000 de dolari pentru un Ural nou e mult, cu 4000, 5000 de dolari iti iei o japoneza buna.Si ei au ravnit la harley si vitezane zeci de ani, acum au posibilitatea sa isi cumpere. Nu in ultimul rand Rusia ca si Romania este o tara plina de cocalari.

Iti impartasesc parerea dar sa stii ca definitia 'cocalarului' nu este data de faptul ca esti sau nu posesor de Ural....eu apreciez orice motocicleta mai ales cele cu istorie in spate, dar pentru viata de zi cu zi folosesc japoneze (gsxf si klx) pentru ca traim in secolul vitezei si de obicei alerg 70-80 de km pe zi, iar la final vreau doar sa ajung cat mai repede in punctul X si cat mai lejer... Repet, imi plac motocicletele vechi si am plecat de la comuniste dar momentan am nevoie/imi permit 2 japoneze. Mai tarziu sigur o sa am si un Ural in posesie... Asta ca o paranteza pentru faptul ca ai zis posesorii de japoneze sunt cocalari....daca tu iti permiti un Ural nu ma face decat sa ma bucur ca sunt persoane care le tin in 'viata'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, cred ca este prost interpretata expresia asta de cocalar!

DEX-ul zice asa: https://dexonline.ro/definitie/cocalar

Io pot spune ca is cocalar, fiindca sint bautor de Cola (CocaCola)...dar ca posesorii unei anumite marci de moto/auto sint cocalari doar fiindca au in posesie asa ceva, asta deja depaseste limita interpretarii acestui cuvint.

Deeeci, sa nu deviem!

Ural este un motor cu istorie, care, cu toate ca nu-mi plac deloc rusestile, m-a impresionat placut atit la condus, cit si ca pasager in atasul unui astfel de model. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Departe de mine gandul sa consider posesorii de japoneze cocalari.Am vorbit de mentaliatetea rusilor in general nu numai fata de subiectul moto. Cert este ca la ei se prefera mersul solo nu cu atas desi industria moto din Rusia este asociata cu moto cu atas, nu este nimic rau in asta.Desi ei care se dau mari patrioti,cei mai buni in toate ar trebui sa isi pretuiasca istoria moto mai bine.Daca al mai mare rus Putin calareste o moto imperialista americana ce sa mai zicem. In mod normal el ar fi trebuit sa fie primul promotor al uralului care acum este o motocicleta foarte buna.

La fel cei care au facut masul victoriei pana la Viena anul acesta ar fi trebuit sa faca marsul calare pe moto cu atas ural.Ar fi facut reclama unui produs bun al tarii lor si ar fi fost ceva mai deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... discutii aiurea si fara rost. Ai mei m au instruit de cand eram la gradinita, in anii ''70: Televiziune = Vrajeala. Si atunci si acum. De la Televiziunea Romana din vina caruia au murit sute de oameni in''89 si pana la '' Asii Amanetului'' sau cum s o fi numind ( ca nu ma uit ). Important este sa fi om de omenie chiar daca mergi pe jos.

 

In rest Sa Fim Sanatosi!

Editat de Vrsv Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Ural este un motor cu istorie, care, cu toate ca nu-mi plac deloc rusestile, m-a impresionat placut atit la condus, cit si ca pasager in atasul unui astfel de model. :peace:

 

Confirm prima parte! post-7334-0-88572100-1443103318_thumb.jpg

 

P-aia cu atașul n-o știu... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm. A avut loc ursul de Ivan in atas, cred ca a stat chiar confortabil.

La Sighisoara Uralul a plimbat 2 veterani :).


» Post actualizat in 24 Sep 2015 18:25

Cea mai ambasadoare familie pentru Ural :) https://www.facebook.com/mihai.a.barbu/posts/977982435581509

26.000 de km, 41 de tari, patru luni. Al dreacu cadru, n-a vrut să se rupă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Confirm. A avut loc ursul de Ivan in atas, cred ca a stat chiar confortabil.

La Sighisoara...

Confirm...la Sighisoara am fost pasager in atas si in ciuda celor aproape 2 metri si 100 kg in viu, m-am simtit confortabil in atasul cu pricina! Singurul inconvenient a fost cind Mihai nu a reusit sa ridice atasul de la sol cu mine pe post de pasager in el...cred ca a vrut sa ma sperie nitel! N-a reusit! Mi-a placut! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...