Sari la conținut

Anul asta pe doua roti


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Salutare oameni buni, anul acesta a fost cam sarac pentru mine in materie de calatorii moto, cu toate astea am incercat sa merg pe doua roti ori de cate ori am avut ocazia si sa particip la cat mai multe evenimente moto posibil.

 

Astfel am descoperit ca in Cehia se desfasoara (alaturi de competitiile de pe circuitele de viteza) un campionat important de motocross care colac peste pupaza mai e si international.

Toate etapele se desfasoara in Cehia, dar pilotii sunt din toata Europa. Exista multi cehi, e adevarat, dar alaturi de ei evolueaza polonezi, slovaci, unguri, italieni, francezi.. si care-or mai fi. Din pacate nu romani, poate pe viitor, cine stie...

Chiar castigatorul clasei MX2 de anul acesta a fost francezul Richier Florent care a rupt tot, nici macar nu a mai participat la ultima etapa, avand un avans de peste 100 puncte fata de urmatorul clasat.

 

Imi pare rau ca am descoperit tarziu acest campionat, adica cand mai erau doar 3 etape din cele 8 cate sunt toate. Fiecare etapa cuprinde oricum 2 manse pentru fiecare clasa.. e ca la SBK intr-un fel.

 

Acuma poze:

 

Prima etapa pe care am prins-o a fost la Vranov u Brna, un satuc aflat la 12km nord de Brno, circuitul este frumusel si destul de mare:

IMG_3345.JPG

 

IMG_3340.JPG

 

IMG_3365.JPG

 

toate pozele aici.

 

Urmatoarea etapa a fost la Holice, o localitate aflata la 120km nord de Brno, acolo am mers si am stat tot weekendul, am profitat de faptul ca am gasit un camping extraordinar de ieftin, cum o sa vedeti in poze, pentru 2 persoane + taxa de motocicleta pentru intrat in camping am platit 300kc.. ceea ce inseamna vreo 12 euro :)

 

Butoiasul in care am locuit:

IMG_3616.JPG

 

Richier Florent:

IMG_3675.JPG

 

Preferatul meu la clasa MX3, Martin Michek (super nebun omul, merge incredibil de spectaculos) - cel cu numarul 131 - a terminat campionatul pe locul 3.

IMG_3665.JPG

 

Toate pozele aici

 

Si ultima etapa de campionat, la Prerov, iar la 100km de Brno, dar de data asta nu nord ci nord-est..

Pozele aici

 

Am uitat sa spun, campionatul se numeste Profi Auto Iveco CUP - stiu ca nu are nimic in nume referitor la motocross.. dar sponsorii denumesc tot.

La fiecare etapa intrarea costa 100kc.. - ~4 euro.

 

Fotogaleria oficiala a campionatului aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu, doar ca spectator deocamdata.

Dar va urma in cativa ani, sau cand imi va permite bugetul si situatia in familie. Cu cat mai repede cu atat mai bine, m-am imbolnavit definitiv. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Woaaa Belbody mai face si altceva decat sa modereze pe motociglismpungtro. Merge chiar cu motocicleta. Sic sic invidiosilor :laugh: . Tre' sa incerc si eu odata un motocross, prea vorbeste lumea de bine ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator litlle wayne

Ehe,acum am o motocicleta de strada,un ss mai exact dar m-a lovit si pe mine cheful de a ma da pe coclauri cu un cross

Dupa ce am citit pe forum,presa despre accidente si cum am scapat si eu de cateva ori sa fiu acrosat de soferi dobitoci.Cred ca prostia soferilor devine mai mare pe zi ce trece si nu prea mai e nici o placere sa ies cu motorul pe strada gandindu-ma ca oricand ma poate lovi un sofer neatent.Vreau sa imi cumpar si eu un cross si nu exclud ideea sa renunt la motoreta de strada pentru cross,daca ma inteleg bine cu mobra pe.... dealuri.Pasiunea pentru moto e prea mare si o motoreta tot o sa am...vreau sa aleg ce e mai safe pentru mine,iar pe strada nu ma mai simt in largul meu pe motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehe,acum am o motocicleta de strada,un ss mai exact dar m-a lovit si pe mine cheful de a ma da pe coclauri cu un cross

Dupa ce am citit pe forum,presa despre accidente si cum am scapat si eu de cateva ori sa fiu acrosat de soferi dobitoci.Cred ca prostia soferilor devine mai mare pe zi ce trece si nu prea mai e nici o placere sa ies cu motorul pe strada gandindu-ma ca oricand ma poate lovi un sofer neatent.Vreau sa imi cumpar si eu un cross si nu exclud ideea sa renunt la motoreta de strada pentru cross,daca ma inteleg bine cu mobra pe.... dealuri.Pasiunea pentru moto e prea mare si o motoreta tot o sa am...vreau sa aleg ce e mai safe pentru mine,iar pe strada nu ma mai simt in largul meu pe motor

 

do it, and do it quick! eu am făcut-o !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc dpdv al practicii. Cum crezi ca e mai periculos sa te dai? Pe pista de la Brno sau pe cea de motocros? Statistica arata ca la motocros e infinit mai dureros.

 

dar gandeste-te cat tre sa mergi ca sa te dai pe pista si cat tre sa mergi ca sa te dai pe un circuit de motocros.... plus ca enduro poti sa faci oriunde la noi.

 

sa te dai pe pista tre sa mergi in alta tara, la greci sau la unguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar gandeste-te cat tre sa mergi ca sa te dai pe pista si cat tre sa mergi ca sa te dai pe un circuit de motocros.... plus ca enduro poti sa faci oriunde la noi.

 

sa te dai pe pista tre sa mergi in alta tara, la greci sau la unguri.

La Belbody treaba asta nu se aplica: are circuit de motocross la 12 km si circuit de viteza si mai aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, de-aia imi place orasul asta, recunosc.

Multumesc pentru pareri.

 

Pe viitor o sa incerc sa ma apuc de motocross, nu vreau sa renunt la strada, mai exact la calatorii cu moto.

 

Sincer, mi-e sila sa merg cu motocicleta prin oras, cand ies nu stiu cum sa caut o iesire cat mai repede si sa ma duc sa merg cat vad cu ochii..

Dupa ce am citit des anul asta rubrica de accidente deja merg cu 50 la ora in oras tot mai des .. pot sa vizualizez efectiv cu ochii mintii cazuri posibile cand eu trecand cu 80-90 la ora pe o strada ma lovesc cu o tanti care iese cu spatele de pe trotuar, sau cu zanateci care ignora indicatorul STOP si efectiv nu se uita mergand pe premiza ca lumea merge incet. Cand merg in oras deja fac tot felul de scenarii..

Anul trecut am avut performanta sa iau in plin un scuter pe o strada ULTRAlinistita la 500m de casa, loc pe unde treceam zilnic: strada pustie, scuter mergand incet pe dreapta, accelerez la 70-80 la ora si depasesc, exact cand depaseam imi intoarce in fata, i-am facut muci! :laugh: S-a lasat fara nino nino, dar bietii copii facuti pe ei.. scuterul muci, transalpu tanc - farul mutat 5cm in sus..

Ce sa mai zic.

Dar nu, asta nu e un motiv.. nimic nu ma poate speria incat sa renunt la moto si mers pe strada, doar ca merg mai prudent..

Motivul e ca-mi place rau cross-ul..

O sa am o moto de calatorii lungi - gen mongolia, africa, magadan, etc :):laugh: si una de cross cu care sa fac - sport - dar sport extrem, ;)

 

Si cine stie, poate la batranete ma bag si pe circuit.. si acolo e fain.. oooofff motoarele dracului!

 

 

 

 

Mesaj completat

Si nu, nu mi-e frica de oase rupte la cross, macar mi le rup cu mana mea nu cu mana altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...