Sari la conținut

Mi-am Luat Botezu


Survolaj
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am picat, mi-am luat botezul...din prostia mea...m-am bagat sa tai fatza unui autobuz. :cheers: :cheers: :crack: la Baba Novac. Sunt de vina total, asta stiu...mi-a fugit spatele si n-am apucat sa o redresez, mentionez ca eram destul de aplecat si am dat gaz, altfel picam, cred ca am alunecat pe ceva... TOTALMENTE DE TOT RAHATUL! ce prost sunt, acum realizez. Jesus imi vine sa tip. :baldy:

 

Pagube :

 

Toba rashchetata

Carena zgariata si crapata putin - am avut niste bulbi...care au mai salvat ceva.

Maneta frana - indoita.

Rashchetata oglinda dreapta.

 

Poze o sa puna adip ca a facut pozne la motor...FUCK!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt intreg, in afara de pantaloni am avut full protectii...n-am nimic, m-a salvat geaca si protectiile. Casca nu am dat cu ea de pamant. Am vazut ca pic si am dat drumul la motor ca nu voiam sa-mi prinda piciorul sub el. La colt cu mine! Mai e de invatat...pacat ca am facut ce-am facut. Chiar imi pare rau, bine ca s-a intamplat doar atat si nu au fost probleme mai mari. Sper sa nu mai existe o data viitoare... :baldy:

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am picat, mi-am luat botezul...din prostia mea...m-am bagat sa tai fatza unui autobuz. :cheers: :cheers: :crack: la Baba Novac. Sunt de vina total, asta stiu...mi-a fugit spatele si n-am apucat sa o redresez, mentionez ca eram destul de aplecat si am dat gaz, altfel picam, cred ca am alunecat pe ceva... TOTALMENTE DE TOT RAHATUL! ce prost sunt, acum realizez. Jesus imi vine sa tip. :baldy:

 

Pagube :

 

Toba rashchetata

Carena zgariata si crapata putin - am avut niste bulbi...care au mai salvat ceva.

Maneta frana - indoita.

Rashchetata oglinda dreapta.

 

Poze o sa puna adip ca a facut pozne la motor...FUCK!

 

 

nu stiu cum ai cazut, ca eram in fata, dar banuiesc...daca zici ca ai vrut sa tai fata autobuzului cred ca ai tras de gaz mai tare in curba.Ai grija ca multe curbe sunt inselatoare, unele mai au si nisip, ulei, etc...mentine acceleratia constant in curba si nu incerca sa rupi aderenta.Trage de acceleratie cand ai motorul drept.

In rest...bine ca nu ai nimic....stii tu , ce nu ne omoara ne intareste :crack:

....o sa iti trimit pozele cand le iau de la loredana( ea ti-a facut poze)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun. imi pare bine.

 

apropos, zicea cineva ca accidentele astea de tot rahatu' sunt postate cam degeaba la rubrica asta. mai bine va duceti pe sectiunea incepatori.

 

Vrei numai accidente cu mortaciuni aici?

Poate cineva o sa invete ceva din asta...sa nu mai traga de acceleratie in curba, sa nu rupa aderenta...etc. Postul asta poate salva pe cineva, la asta te-ai gindit? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum ai cazut, ca eram in fata, dar banuiesc...daca zici ca ai vrut sa tai fata autobuzului cred ca ai tras de gaz mai tare in curba.Ai grija ca multe curbe sunt inselatoare, unele mai au si nisip, ulei, etc...mentine acceleratia constant in curba si nu incerca sa rupi aderenta.Trage de acceleratie cand ai motorul drept.

In rest...bine ca nu ai nimic....stii tu , ce nu ne omoara ne intareste :baldy:

....o sa iti trimit pozele cand le iau de la loredana( ea ti-a facut poze)

 

Pai m-am uitat la ala cu autobuzul si m-a vazut ca aveam semnal si mi-a zis sa ma bag. Am intrat si am lasat gazul, am simtit cum pic pe stanga si atunci am tras un pic de gaz, atunci mi-a fugit spatele, cred ca am alunecat pe ceva, altfel nu-mi explic. Asta e...bine ca s-a intamplat numai atat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fi inventat astia alt maclavais cu care sa ude strazile. Azi dimineata am prins un pic ud, am plecat normal de la semafor si mi-a fugit spatele fara motiv, am dansat stanga-dreapta ca la circ, de era si militianul sa-si inghita fluierul . Si nu prea mi se intampla sa imi fuga spatele fara sa-l las eu intentionat :baldy:

 

Aveti grija cu vitezanele, mai ales daca aveti pingeaua mai stearsa, asa ... rup aderenta foarte usor in situatii mai "neclare".

 

 

Refacere usoara si tie la bibilica si fierului :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai m-am uitat la ala cu autobuzul si m-a vazut ca aveam semnal si mi-a zis sa ma bag. Am intrat si am lasat gazul, am simtit cum pic pe stanga si atunci am tras un pic de gaz, atunci mi-a fugit spatele, cred ca am alunecat pe ceva, altfel nu-mi explic. Asta e...bine ca s-a intamplat numai atat...

 

Pardon, dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu ar fi să-ți cunoÂşti întotdeauna limitele Âşi să nu le depăÂşeÂşti (nu-mi aparține sfatul :baldy: )

 

am observat din postul tău când ai luat motocicleta că nu ți le cunoÂşti Âşi le depăÂşeÂşti, când ai zis că ai mers cu 60-70 pe ud :cheers:

 

Âşi dacă mergi în grup Âşi nu te poți ține după ăia din față, poate ei Âştiu ce fac, dacă tu rămâi în urmă Âşi te forțezi să-i prinzi, înseamnă că nu Âştii ce faci; lasă-i ori să te aÂştepte, ori să se ducă pentru că Âştii unde trebuie să ajungi :cheers:

Editat de UltraDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu un autobuz am comis-o in urma cu vreo doua luni. Cred ca e o chestie psihologica cu autobuzu.. il vezi masiv, greoi, zici ca sta pe loc si incerci sa treci ca pe langa "tinta fixa".

 

Ieri am avut si eu ceva emotii - veneam pe banda 3, 1 si 2 se oprisera sa-l lase pe unu sa intoarca. M-am prins tarziu, am inceput sa franez tarziu, dar tot nu as fi reusit sa opresc pana in ala care iesea. Noroc ca ala a avut minte in cap sa nu se bage tare si peste banda 3, la indemnele aluia oprit pe 2.

 

Asadar a doua concluzie de retinut aici - Atentie la "semnele" binevoitoare ale celorlalti, de genul "baga-te". Omul are intentii bune, dar nu el trebuie sa ia decizia daca sa te bagi sau nu in manevra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun. imi pare bine.

 

apropos, zicea cineva ca accidentele astea de tot rahatu' sunt postate cam degeaba la rubrica asta. mai bine va duceti pe sectiunea incepatori.

 

:crack: :baldy: :cheers: iar ca sa completez :cheers:

 

Toti s-au nascut invatati, nimeni nu a fost incepator.

 

Omu a gresit prosteste, a avut curajul sa recunoasca iar tu sari de poponeata in sus ca e de sectiunea incepatori. Daca exista vreo sectiune de accidente ptr incepatori, mai inteleg, dar asa chiar isi are rostul, ca nu e singurul. Nu iti place sa citesti despre astfel de accidente, nu citi. Poate ai o atractie morbida catre alea cu RIP, dar de obicei alea au in titlu mentionat ca e cu deces. Si eu am luat in aceeasi zi cu el permisul si sunt si eu incepator si uite ca s-au dat cate sfaturi care sunt demne de retinut. Am prieteni motociclisti pe care am inceput sa-i stresez in fiecare zi cu intrebari, referitor la ce mi s-a intamplat in trafic, dar uite, nu as fi dorit sa mi se reaminteasca ca in curba acceleratia se tine constanta DUPA ce as fi cazut (oricum eu o tin constanta si doar putin o accelerez, fara sa o bruschez) si nu numai.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun. imi pare bine.

 

apropos, zicea cineva ca accidentele astea de tot rahatu' sunt postate cam degeaba la rubrica asta. mai bine va duceti pe sectiunea incepatori.

 

 

frate...datorita celor ca tine imi vine sa sparg monitorul! Apropo....ziceam acum cateva zile ca este un forum de p...e n...e! ESTI CEA MAI MARE DINTRE ELE! Ia-ti in pana mea carnet mobra si atunci sa incepi sa mananci (cuvant urat)! F...k off!!!

 

Chiar nu m-am putut abtine! VREAU BAN PT. ASTA!

 

@Survolaj!

La inceput...mergi in grup...doar cu o singura motocicleta! Nu incerca sa-i mai ajungi! Atunci o sa fii concentrat doar la ii ajunge din urma pe ceilalti! Si vezi cu gazul in curbe! Mai ales la motoreta ta, la care doar daca tragi putin...se duce mult! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate...datorita celor ca tine imi vine sa sparg monitorul! Apropo....ziceam acum cateva zile ca este un forum de p...e n...e! ESTI CEA MAI MARE DINTRE ELE! Ia-ti in pana mea carnet mobra si atunci sa incepi sa mananci (cuvant urat)! F...k off!!!

 

Chiar nu m-am putut abtine! VREAU BAN PT. ASTA!

 

@Survolaj!

La inceput...mergi in grup...doar cu o singura motocicleta! Nu incerca sa-i mai ajungi! Atunci o sa fii concentrat doar la ii ajunge din urma pe ceilalti! Si vezi cu gazul in curbe! Mai ales la motoreta ta, la care doar daca tragi putin...se duce mult! :baldy:

 

Eh, eu eram pus pe asteptat, dar mi-a dat semn ala cu autobuzul ca ma lasa sa ma duc...nu stiu, cred ca mi-a fost si putin tarsha...cum zicea si moshulik. OF!

 

Motoreta merge, am mai mers cu ea ceva si apoi m-am dus acasa, chiar mi se dusese orice chef plimbare. Pacat, dar din greselile noastre invatam. Data viitoare ma fac in el de autobuz, troleu sau ce pana mea era...sa se duca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare grija in Balta Alba cand uda. Au vopsit marcajele de curand, iar vopseaua (mai ales dungile late de la trecere) aluneca ingrozitor. Zilele trecute rulam cu 30/ora si acceleram foarte, foarte usor. Cand am ajuns pe marcaj nu am simtit nimic, insa turatia a urcat instant si destul de tare. Imediat dupa aderenta a revenit la normal.

 

Bafta.

 

A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au pus jegosii astia ceva in apa cu care spala strada .... de aseara, cand e ud pe strada deabia plec de la semafor .... danseaza in draci spatele .....

 

E aceeasi apa de cacao, luata din Dambovita, nu e ceva nou. Cand opresti la stop, si esti pe motor, da cu piciorul de jos sa vezi ce aluneca , te sperii si nu o mai inclini mult si nici frane mai bruste.

In cazul tau Survolaj, probabil ti-a fugit pe nisip, e normal, cred ca 50% din intersectii din Buc sunt pline de nisip...

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca esti ok, sincer ma asteptam sa te vad cu avarii grave.

 

Si eu consider ca daca iti iei un zx6 ca prima motoreta, accidentul poti sa il pui la incepatori, sa invete si ei ceva.

M-am abtinut ca stiu ca nu e frumos cand toata lumea te felicita pentru motoreta noua sa comnetez.

 

Atat iti zic: pacat de carene si de oasele tale, dar daca tie nu ti-e mila nici mie nu mai imi e.

Te vad mare expert pe forum de ceva vreme, credeam ca ai invatat ceva de aici.

Ai grija de tine si de motor, pentru ca mai are multe surprize sa iti rezerve.

 

 

Vad ca nimeni nu zice lucrurilor pe nume... esti depasit de situatie... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fannyflint

 

 

Pasionat

 

 

Group: Membra

Posts: 266

Joined: 19-May 06

Member No.: 10.451

 

Motocicleta: n-am :baldy:

Nr. moto: fara :cheers:

Club: underworld :cheers:

 

Off-topic:

@fannyflint:

Fah, voiam sa te intreb si n-am prins okazia . Underworld se refera la clubu' ala de punkeri jegosi si distrusi?

 

 

On-Topic:

 

@Survolaj, ai grija cu ZX6-le ca e un motor puternic, nu-l subestima, si mai multa bafta pe viitor :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca esti ok, sincer ma asteptam sa te vad cu avarii grave.

 

Si eu consider ca daca iti iei un zx6 ca prima motoreta, accidentul poti sa il pui la incepatori, sa invete si ei ceva.

M-am abtinut ca stiu ca nu e frumos cand toata lumea te felicita pentru motoreta noua sa comnetez.

 

Atat iti zic: pacat de carene si de oasele tale, dar daca tie nu ti-e mila nici mie nu mai imi e.

Te vad mare expert pe forum de ceva vreme, credeam ca ai invatat ceva de aici.

Ai grija de tine si de motor, pentru ca mai are multe surprize sa iti rezerve.

Vad ca nimeni nu zice lucrurilor pe nume... esti depasit de situatie... :baldy:

:cheers:

Desi un pic cam acida skija, nu vorbeste tocmai aiurea :cheers:

 

...Dar avand in vedere "moda" noului val , ziceti ca suntem bulangii si invidiosi daca tragem pe cineva de maneca. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca esti ok, sincer ma asteptam sa te vad cu avarii grave.

 

Si eu consider ca daca iti iei un zx6 ca prima motoreta, accidentul poti sa il pui la incepatori, sa invete si ei ceva.

M-am abtinut ca stiu ca nu e frumos cand toata lumea te felicita pentru motoreta noua sa comnetez.

 

Atat iti zic: pacat de carene si de oasele tale, dar daca tie nu ti-e mila nici mie nu mai imi e.

Te vad mare expert pe forum de ceva vreme, credeam ca ai invatat ceva de aici.

Ai grija de tine si de motor, pentru ca mai are multe surprize sa iti rezerve.

Vad ca nimeni nu zice lucrurilor pe nume... esti depasit de situatie... :baldy:

 

Daca nu invatam nimic de pe forumul asta, era mai grav si poate chiar mai devreme. M-am invatat...deh, pana nu faci buf odata nu inveti. Nu mai am ce sa mai adaug, stiu ca sunt vinovat, am invatat o lectie, sper ca celelalte sa le invat de la cineva spus nu pe pielea mea. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...