Sari la conținut

I se spunea Micky Rockerul


cicloburu
 Share

Postări Recomandate

 

Acesta este un cîntec dedicat lui Mihai Gâtlan care a fost împuÂşcat pe 21.12.1989 în fața Sălii Dalles unde are Âşi o cruce. Următoarele cuvinte îi aparțin lui ÂŞtefan Mardale, cel care a compus piesa: "Pe Micky l-am cunoscut în '88 când dădusem probă la formația Conex. Era exuberant, prietenos, aÂşa de relaxat că atunci când mergeam pe stradă, mai ales persoanele în vârstă, de mai multe ori remarcasem asta, îl priveau cu o ură de neînțeles pentru mine atunci. La o partidă de bere am văzut un chelner aproape tânăr cum îl înjura printre dinți Âşi-l privea de parcă i-ar fi omorât familia. Micky avea plete era îmbrăcat ca un rocker, se purta ca un om liber. Rar vedeai aÂşa ceva în vremurile acelea. Am avut odată o discuție mai lungă lângă clubul Ecran undeva în spatele Grădinii Botanice. Mă plângeam de ce se întâmplă pe la noi în muzică Âşi nu numai. La sfârÂşitul lamentărilor mele a spus zâmbind: "Lasă, măi, ÂŞtefane, c-o să se termine tâmpenia asta Âşi-o să vină vremea meseriaÂşilor"."

 

 

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dumnezeu sa-l odihneasca pe el si pe ceilalti eroi.Saracii,daca ar stii ca au murit aiurea,s-ar ridica din morminte.Mi-e scarba cand aud inca,dupa 21 de ani,de revolutie, cand se stie foarte clar si sunt argumente destule ca a fost o lovitura de stat.

 

Sarbatori Fericite!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact din acest motiv am scris în titlul topicului "revoluție" Âşi nu Revoluție!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un fragment din articolul "Viata incepe iar", scris de Ovidiu Vitan, aparut in revista Rock-Mania, in aprilie 1990, prima revista de cultura rock aparuta dupa Revolutie

 

---21 decembrie 1989. Este ora 17.30 si ceausismul a fost lovit deja de primul tsunami din Bucuresti. La sala Dalles mii de oameni scandeaza sloganuri anti-comuniste si soldati cu scuturi, bastoane, grenade lacrimogene, pistoale si PM-uri cu cartus pe teava stau fata-n fata privindu-se in ochi si atenti fiecare la miscarile celorlalti. Majoritatea demonstrantilor anti-comunisti sunt tineri pana-n 30 de ani. Printre cei din primele randuri, Micky. E cu un grup de prieteni - Bruno, Catalin, Teona. Micky striga ca si ceilalti, iar vocea sa se desprinde, parca, din multime. E cantecul de lebada al prietenului nostru. Spre multime vine un camion militar; e o sinistra masa de metal, grea de cateva tone. Se napusteste in multime! La volan nu se afla un om, pentru ca un om nu ar putea strivi cu sange rece trupurile unor copii. La volan este ura, este frica fata de tot ce este tanar, puternic, frumos, curat si bun...

Tiranul schizofrenic incearca sa striveasca sub rotile mecanismului represiv libertatea, tineretea, rockul, muzica tinerilor rebeli ai vremii. Bolidul intra in plin in oamenii care nu se mai pot feri. Lovit de camion, Bruno cade intr-o parte cu bratul fracturat. Teona scapa ca printr-o minune, salvata de Micky, care este izbit si cade si el in partea cealalta. Camionul a trecut, mortii au ramas. Micky inca traieste. Se ridica si vrea sa strige din nou, dar nu mai apuca. Un glonte in abdomen il indoaie de la mijloc, iar alte doua gloante il ucid pe loc. Se produce haos, lumea fuge, camionul trece inapoi peste cadavre, peste raniti. Cand prietenii se regrupeaza odata cu multimea, Micky nu mai este acolo. Il cauta indurerati. Il vor gasi cinci zile mai tarziu, la morga...

 

----27 decembrie 1989. Pieptanari, Cimitirul Eroilor Tineri ai Revolutiei. Gropile proaspat sapate sunt nesatule si asteapta flamande mortii. Sunt hranite fara incetare. Micky inca nu a fost adus. "Iris" spune ca daca o sa ne vada plangand... Noi suntem rockeri, duri, nu? Noi nu plangem! Rockerii nu plang niciodata... Vine un camion, in el un cosciug, iar alaturi o cruce pe care scrie: GATLAN MIHAI LUCRETIU 1970 - 1989 CAZUT IN REVOLUTIE. Ne albim la fata. Sicriul este coborat si cu mare greutate il urmam spre groapa, impiedicati de multimea care plange si blesteama. Noroiul incearca zadarnic sa ne suga si pe noi in mormant. Ma uit la "Iris", plange in hohote. Nu este singura, nu mai putem scoate un cuvant..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AÂş vrea să țin sus acest topic, pentru readucere aminte! Mulți dintre cei care se dau acum mari "roacheri" habar n-au cum a fost pe vremea aia! Cum ne ascundeam pletele sub gulerul paltonului Âşi cum nu puteam nici măcar vorbi despre ce ne plăcea pentru că "pereții au urechi"! Micky era unul dintre cei liberi, mult mai liberi decît credem mulți dintre noi că sîntem...

Mesaj completat

El a fost Micky...post-7334-1293006681_thumb.jpg

Iar asta e scris pe crucea lui: post-7334-1293006695_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma gandeam aseara ca e 21 Decembrie. Chiar ma gandeam sa deschid un topic despre seara aia, una dintre putinele de adevarata Revolutie, mai tarziu niste baieti destepti transformand totul intr-o manevra de mare angajament. Dar am renuntat gandindu-ma cu scarba la ce reactii vor aparea, la cum o sa sara lumea sa se imparta in doua cete: aia care inca crde ca a fost o revolutie adevarata si aia care au impresia ca a fost DOAR o lovitura de stat. Asa ca m-am potolit, mi se pare de-a dreptul indecent sa ne apucam iar sa despicam firul in patru fara niciun rezultat in zilele de 21-22. Mai stam cateva nopti linistiti si pe urma putem sa ne dam drumu' la discutii.

Oricum, noaptea de 21 a fost urata. Urata rau. Dar nu cred ca acelor copii ucisi in noaptea aia le-ar parea rau ca s-au pus in calea gloantelor, chiar vazand unde am ajuns azi. Ei au strigat atunci in primul rand pentru libertate. Le-ar parea rau din alte motive, dar libertatea a castigat atunci, cu toate ulterioarele mizerii ale lu' Ilici & Co.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... 21 Decembrie... una dintre putinele de adevarata Revolutie...

Oricum, noaptea de 21 a fost urata. Urata rau. Dar nu cred ca acelor copii ucisi in noaptea aia le-ar parea rau ca s-au pus in calea gloantelor, chiar vazand unde am ajuns azi. Ei au strigat atunci in primul rand pentru libertate. Le-ar parea rau din alte motive, dar libertatea a castigat atunci, cu toate ulterioarele mizerii ale lu' Ilici & Co.

Sînt perfect de acord! Pentru mine, Revoluție a fost între 16-17 decembrie la TimiÂşoara Âşi pînă în noaptea de 21, mă refer la cei care au fost pe străzi, nu la ce se făcea la "nivel înalt"... pentru că, de fapt, cam totul a fost orchestrat "de sus"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e prea pe shleau ... dar din pacate, toti acesti tineri au murit degeaba ...

Poate urmatoare revolutie o facem cum trebuie si fara sangele nostru pe jos ...

Nu traiesc decat cu speranta ca cei care au avut curajul sa-si revendice libertatea cu pretul vietii, sunt cu adevarat liberi ... oriunde ar fi acum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mai... oamenii ăia nu au murit degeaba... au murit ca unii ca ilici Âşi Âşleahta să poată să facă ce Âşi cum vor ei.

 

au murit degeaba din cauza celor care au aruncat cu flori în mineri.

au murit degeaba din cauza celor care "nu au vrut să vândă țara"... ca să se poată da la fier vechi....

au murit degeaba din cauza celor care se uită ciudat la mine când spun că ar trebui omorâți 60 % din oamenii de pe plaiurile mioritice. că fac umbra degeaba....

au murit degeaba din cauza egalitarismului exagerat...

 

R.I.P deÂşi nu cred că e posibil... să Âşti că ai murit ca unu Âşi altu să facă avere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e prea pe shleau ... dar din pacate, toti acesti tineri au murit degeaba ...

Poate urmatoare revolutie o facem cum trebuie si fara sangele nostru pe jos ...

Nu traiesc decat cu speranta ca cei care au avut curajul sa-si revendice libertatea cu pretul vietii, sunt cu adevarat liberi ... oriunde ar fi acum ...

asa au sperat si aia cand confectionat tablita cu urarera de "drum bun" ... poza din semnatura ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioi, azi îi douăjdoi! Nah că mă bucur Âşi că am uitat de războiul dintre ministere, mă refer la cel de apărare cu cel de interne... desigur, avîndu-ne pe noi ka kombatanți. fraeeeeeeriii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P deÂşi nu cred că e posibil... să Âşti că ai murit ca unu Âşi altu să facă avere....

hai ca nu toate sunt facute cu furaciuni, adica majoritatea nu inseamna 100%, iar idealurile tocmai aia inseamna - nu pot fi total realizabile

 

 

Mesaj completat

Ioi, azi îi douăjdoi! Nah că mă bucur Âşi că am uitat de războiul dintre ministere, mă refer la cel de apărare cu cel de interne... desigur, avîndu-ne pe noi ka kombatanți. fraeeeeeeriii!

iar besinosii aia care v-au pus sa va "scoateti ochii" au luat sau iau decoratii si drepturi banesti pentru carerele lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile de pe topicul asta, imi amintesc de niste versuri scrise cu multi ani in urma...

 

Livezi cu pomi de marmura

"Dedicata eroilor revolutiei din decembrie 1989"

 

Livezi cu pomi de marmura si flori de tricolori,

Cu atat va-ti ales voi,ai patriei eroi

Cu vis de libertate si satui de robie,

Ati murit in strada,cerand democratie.

Si liberatea noastra,cu viata voastra-i cumparata,

Dar daca-ti sti de ce-ati murit,de ciuda ati mai muri o data

Voi viata v-ati pierdut si altii au profitat

Dar din Timisoara-n Bucuresti,pamantul de sangele vostru e patat

Acum parintii si urmasii vostri,abia au bani de paine

Si plang stiind ca ati murit degeaba,cantand DESTEAPTA-TE ROMANE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mai... oamenii ăia nu au murit degeaba... au murit ca unii ca ilici Âşi Âşleahta să poată să facă ce Âşi cum vor ei.

 

au murit degeaba din cauza celor care au aruncat cu flori în mineri.

au murit degeaba din cauza celor care "nu au vrut să vândă țara"... ca să se poată da la fier vechi....

au murit degeaba din cauza celor care se uită ciudat la mine când spun că ar trebui omorâți 60 % din oamenii de pe plaiurile mioritice. că fac umbra degeaba....

au murit degeaba din cauza egalitarismului exagerat...

 

R.I.P deÂşi nu cred că e posibil... să Âşti că ai murit ca unu Âşi altu să facă avere....

 

 

 

ACOLO la UNIVERSITATE NIMENI NU A MURIT DEGEABA !

 

Fiecare a murit pentru crezul sau ... pentru ideea de a fi liber !

 

Secunda aceea de LIBERTATE a contat pentru fiecare din noi..., acea secunda in care vedeai cum vine camionul catre tine SECUNDA AIA ERA LIBERTATE !

 

Nu le furati acea secunda de libertate traita de fiecare in felul sau nu le furati, prin afirmatia "au murit degeaba" credinta in acea secunda, ora, zi, noapte, zile de LIBERTATE ! Acele zile au fost de o incarcatura a LIBERTATII MAXIME ! Dupa a fost si este o cacealma ce jigneste crezul fiecarui tanar, batran cazut in strada sau omorat de securitate !

 

 

I-am vazut pe multi cazand in fata si langa mine, oameni pe care nu i-am cunoscut si nici nu-i voi cunoaste decat din descrierile celor apropiati lor dar la fel ca si mine credeam in acele momente de libertate... NIMIC MAI MULT ! Din respect, consideratie, fraternitate pentru cei cazuti langa mine nu mi-am cerut drepturile de revolutionar si nici nu-mi pare rau... acele momente de libertate patate de sangele celui de langa tine sunt SACRE si cuvintele ... noastre, ale mele nu pot descrie sentimentul de inalta traire din acele momente cand conta doar SECUNDA DE LIBERTATE CAND SPUNEAM SI STRIGAM CEEA CE PANA ATUNCI spuneam in soapta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sry dacă s-a înțeles invers. oamenii ăia da au crezut în ce au făcut. dar alți neoameni au profitat.... au profitat înainte de a se muri IAR pentru țara asta....

"Dupa a fost si este o cacealma ce jigneste crezul fiecarui tanar, batran cazut in strada sau omorat de securitate !" exact asta ziceam....

păcat că nu s-a schimbat nimic.... păcat că aceeaÂşi tovarăÂşi au pus mâna pe putere... aia ziceam. păcat ca marea masă a oamenilor e proastă. aia ziceam....

păcat că oameni pentru care s-a murit au făcut jocul ălora care au dat ordinele...

aÂşa zisa revoluție se făcea Âşi fără sânge. pentru ca aÂşa trebuia să fie. dar ilici Âşi ai lui au vrut morți. să-i ia draqu....

Mesaj completat

tot respectul pentru cei care au murit.

tot respectul pentru cei care au luptat Âşi au trăit.

nici un dram de respect Âşi milă pentru cei care Âşi-au bătut joc de cei de mai sus....

cei care au dat ordinele Âşi cei care din imbecilitate crasă i-au susținut după.

 

în piața universității l-am flegmat pe ilici când depunea coroane la troiță prin 1995.... ce tupeu.... eram puÂşti, dar aveam săptămâni de gardă cu ai mei în piață. eram "golan la 12 ani".... vai ce repede am ajuns în ciÂşmigiu... 3 recorduri mondiale.... nu m-au prins... eram prea mic la rivoluție... de-ar mai veni una... da pe bune, să curgă sânge Âşi din ăia care merită....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

în piața universității l-am flegmat pe ilici când depunea coroane la troiță prin 1995.... ce tupeu.... eram puÂşti, dar aveam săptămâni de gardă cu ai mei în piață. eram "golan la 12 ani".... vai ce repede am ajuns în ciÂşmigiu... 3 recorduri mondiale.... nu m-au prins... eram prea mic la rivoluție... de-ar mai veni una... da pe bune, să curgă sânge Âşi din ăia care merită....

Da, baga&%!!!@#&%@!!?*&%*$#% !!!! A fost prima si ultima oara cand taica-miu m-a indemnat la violenta de orice fel. A doua sau a treia zi tot prima si ultima oara cand m-a batut si dupa aia mi-a zis "Bravo!" la ureche cand nu ne auzea maica-mea (ma intorsesem de la o zi cu colegii de liceu la mineriada, dupa ce fusesem chiar cu el cateva zile mai devreme si-mi spusese sa nu ma mai duc ca o sa iasa urat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACOLO la UNIVERSITATE NIMENI NU A MURIT DEGEABA !

 

Fiecare a murit pentru crezul sau ... pentru ideea de a fi liber !

 

Secunda aceea de LIBERTATE a contat pentru fiecare din noi..., acea secunda in care vedeai cum vine camionul catre tine SECUNDA AIA ERA LIBERTATE !

 

Nu le furati acea secunda de libertate traita de fiecare in felul sau nu le furati, prin afirmatia "au murit degeaba" credinta in acea secunda, ora, zi, noapte, zile de LIBERTATE ! Acele zile au fost de o incarcatura a LIBERTATII MAXIME ! Dupa a fost si este o cacealma ce jigneste crezul fiecarui tanar, batran cazut in strada sau omorat de securitate !

 

 

I-am vazut pe multi cazand in fata si langa mine, oameni pe care nu i-am cunoscut si nici nu-i voi cunoaste decat din descrierile celor apropiati lor dar la fel ca si mine credeam in acele momente de libertate... NIMIC MAI MULT ! Din respect, consideratie, fraternitate pentru cei cazuti langa mine nu mi-am cerut drepturile de revolutionar si nici nu-mi pare rau... acele momente de libertate patate de sangele celui de langa tine sunt SACRE si cuvintele ... noastre, ale mele nu pot descrie sentimentul de inalta traire din acele momente cand conta doar SECUNDA DE LIBERTATE CAND SPUNEAM SI STRIGAM CEEA CE PANA ATUNCI spuneam in soapta !

 

numai respect! si pentru consolare majoritatea tacuta nu uita, respecta si multumeste (aveam 7ani in 89)

 

cei ce nu inteleg sau nu vor sa inteleaga sunt putini dar galagiosi, nu ii confunda cu majoritatea doar pentru ca aceasta din urma tace resemnata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost o lovitura de stat , puteam sa imi iau ceritificat de revolutionar sa ma duc cu jacketa plina de vopsea alba in 90 la organizatiile de revolutionarii ,sunt unul din kinderii ce pe 21 au fost in piata universitatii , rasmerita ma prins pe lipscani unde era un magazinas care vindea insigne cu trupe rock parca trebuia sa ajung la un concert tectonic , am ajuns in piata aproape de biserica italieneasca , am asitat la discursurile lui dinca, dan iosif care erau cocotati pe chestia de la parkingul subteran ,l-am vazut pe gen milea la intercontinental cum dadea ordine de suprimare a razmeritei , am scris cu vopsea alba lozinci pe geamurile de la restaurantul dunarea ,cind a inceput showul ( sa tras cu trasoare in sus mai mult de 10-15 minute ) am plecat catinel catinel intr-un grup spre cismigiu si de acolo spre casa jur ca era liniste doar in cartier se apucasera floricel cu costel sa sparga geamurile de la librarie sa dea afara cartile lui ceasca , sincer AM FOST UN PROST trebuia sa plec eu direct acasa nu sa ma inhaitez cu 'enoriasii" aia la universitate .dupa februarie 90 m-am lovit de "beneficiile" loviturii de stat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACOLO la UNIVERSITATE NIMENI NU A MURIT DEGEABA !

 

Fiecare a murit pentru crezul sau ... pentru ideea de a fi liber !

 

Secunda aceea de LIBERTATE a contat pentru fiecare din noi..., acea secunda in care vedeai cum vine camionul catre tine SECUNDA AIA ERA LIBERTATE !

 

Nu le furati acea secunda de libertate traita de fiecare in felul sau nu le furati, prin afirmatia "au murit degeaba" credinta in acea secunda, ora, zi, noapte, zile de LIBERTATE ! Acele zile au fost de o incarcatura a LIBERTATII MAXIME ! Dupa a fost si este o cacealma ce jigneste crezul fiecarui tanar, batran cazut in strada sau omorat de securitate !

 

 

I-am vazut pe multi cazand in fata si langa mine, oameni pe care nu i-am cunoscut si nici nu-i voi cunoaste decat din descrierile celor apropiati lor dar la fel ca si mine credeam in acele momente de libertate... NIMIC MAI MULT ! Din respect, consideratie, fraternitate pentru cei cazuti langa mine nu mi-am cerut drepturile de revolutionar si nici nu-mi pare rau... acele momente de libertate patate de sangele celui de langa tine sunt SACRE si cuvintele ... noastre, ale mele nu pot descrie sentimentul de inalta traire din acele momente cand conta doar SECUNDA DE LIBERTATE CAND SPUNEAM SI STRIGAM CEEA CE PANA ATUNCI spuneam in soapta !

 

Nu trebuia sa citesti ad-litteram ... priveste dincolo de cuvinte

Bineinteles ca nu au murit degeaba, au murit pentru noi ... dar totusi ... sensul era ca au murit degeaba, ca noi, cei care traim acum, nu am stiut ce trebuia sa facem cu jertfa lor ...

Am fost mintiti, si inca suntem ...

Daca citeai totul obiectiv, intelegeai ... de-aia am zis ca URMATOAREA revolutie ar trebui facuta fara varsarea sangelui nostru ... ci al alora care merita sa dispara cu adevarat ...

De-aia am zis ca defapt doar "ei" sunt cu adevarat liberi, acum, acolo unde sunt ...

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

înnainte nu eram liberi Âşi ne era "foame". acum suntem liberi Âşi tot ne e foame... calitatea vieții este un ingredient important al libertații ăsteia, nu? degeaba eÂşti liber să urlii la lustră Âşi sa mori de foame Âşi nevoi....

libertatea singură e prea puțin. sunt de acord că ar fi mai rău fără... dar e discutabil... ce înseamnă să fi liber? să nu fi băgat în seamă se pune?

In fond nici înnainte de rivoluție nu erai băgat în seamă... obligații în plus, nu puteai urla la maxim, dar tot se urla. nu iau apărarea comuniÂştilor, doamnefereÂşte...

din păcate suntem liberi să îi lăsăm pe cei de la putere să facă ce vor ei, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti liber sa te duci in alta tara daca aici nu-ti convine. sau daca ramai aici sa faci ceva. sa muncesti, sa inveti. sa protestezi. sa te arunci in gol cu numele lui Boc pe buze. sau sa-i tragi un glont in cap lui Boc. Lumea te va baga in seama.

Si esti liber sa suporti consecintele faptelor tale (asta e partea "ascunsa" a libertatii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost pe 22 la sala dales.am depus o coroana de flori impreuna cu alti prieteni.mai erau cateva coroane,dar totusi,putine.am lasat si steagul acolo.intradevar s'a murit cam degeaba.nu prea imi vine sa cred ca oamenii astia au murit pentru libertatea de a pleca din tara asta.cum foarte multa lume a facut.inclusiv eu.sunt multi,sunt unsi cu toate alifiile si nu ai loc de ei.parerea mea e ca nu e nevoie decat de o mana de oameni motivati,pentru a schimba lucrurile in bine in tara asta.insa lipseste si acea mana de oameni.si varul meu a fost ucis la revolutie.impuscat in ceafa.iar apoi la spital,securistii isi stingeau tigarile pe picioarele lui.au fost acolo sa se asigure ca moare.si a murit degeaba.am dat jos un comunist ca sa punem in frute alti 10.pacat.eu inca am incredere in tara si oamenii astia.si sunt convins ca o sa vina si vremea noastra,a romanilor.Traiasca Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...