Sari la conținut

The Blonda!


simpluu
 Share

Postări Recomandate

Salutari , dupa un sezon alaturi de hornetul pe care am inceput si am facut aproape 8000km impreuna , l`am vandut pentru a ma transfera pe partea de enduro..unde am achizitionat un KTM sx 125 (cross mai exact..) . Nu prea mi`a placut si am hotarat sa revin unde`mi place cel mai mult..pe drumurile patriei asa cum sunt ele..praf ;) , si a urmat achizionarea Hondei (Honda e Honda :banana: ) CBR F4 din 2000..

Nu are mai nimic schimbat pe ea , toba este stock..coloritul original , parbrizul este schimbat , niste rims-strip`uri si cam atat..dar mie imi place mult si ma bucur de alegerea facuta , sper sa va placa. Multi km fara incidente va doresc, sa vina caldura mai repede, sa ieftineasca astia benzina si sa auzim numai de bine :banana: :banana:

 

post-52064-1294496717_thumb.jpgpost-52064-1294496769_thumb.jpgpost-52064-1294496838_thumb.jpgpost-52064-1294496846_thumb.jpgpost-52064-1294496888_thumb.jpgpost-52064-1294497020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari , dupa un sezon alaturi de hornetul pe care am inceput si am facut aproape 8000km impreuna , l`am vandut pentru a ma transfera pe partea de enduro..unde am achizitionat un KTM sx 125 (cross mai exact..) . Nu prea mi`a placut si am hotarat sa revin unde`mi place cel mai mult..pe drumurile patriei asa cum sunt ele..praf ;) , si a urmat achizionarea Hondei (Honda e Honda :banana: ) CBR F4 din 2000..

Nu are mai nimic schimbat pe ea , toba este stock..coloritul original , parbrizul este schimbat , niste rims-strip`uri si cam atat..dar mie imi place mult si ma bucur de alegerea facuta , sper sa va placa. Multi km fara incidente va doresc, sa vina caldura mai repede, sa ieftineasca astia benzina si sa auzim numai de bine :banana: :banana:

 

Indoaie coatele si pune niste cauciucuri de motoreta sport, scapa de lemnele alea :P

Bafta in trafic!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blonda ta tre sa o cunoasca pe Stelutza mea :banana: vor deveni B.F. :banana:

Le facem cunostinta la primavara , poate devin amundoua lesbi :banana:))

 

Indoaie coatele si pune niste cauciucuri de motoreta sport, scapa de lemnele alea :P

Bafta in trafic!

Stiu ca trebuie schimbate cauciucele..ala de pe fata e praf(am uitat ce este)..ala de pe spate e Metzeler..mai are ceva dar e din 2006..se incalzeste greu..e tare plus ca are 2 dopuri in el..

Mersi , la fel si tie!

e clar simpluu, iti face avansuri

Mie sau blondei ? ;)

 

@Ducati_RIder

Mersi frumos , si tie la fel iti doresc!

 

@bogdan_gba

Facem si deaia , n`am apucat anu trecut..ca am luat`o tarziu prin noiembrie..am iesit de cateva ori si am bagat`o la iernat ..

 

@GoodKat

Mersi , normal ca iesim..sa vina caldura..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e clar simpluu, iti face avansuri

;)

 

Poate fi prietena si cu bestia mea ????? Poate ? Poooatee ?

De ce nu... un 3-some ... :banana:

 

Le facem cunostinta la primavara , poate devin amundoua lesbi

 

 

Mie sau blondei ? :banana:

Le facem, tre sa iesim la pozat, ai uitat? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n`am inmatriculat`o..am bagat`o doar la impozit si la primavara sa`i fac autentificarea si sa`i schimb numaru si talonu..e de alergat..vorbim pe mess mai multe ;)

Editat de simpluu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare motoreta si bine intretinuta.... Am si eu una la fel si sunt foarte multumit de ea, din toate punctele de vedere mai ales ciclistica!!!

De partea mecanica sa nu iti faci griji cu conditia sa ii pui consumabile de calitate !!!

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Foarte tare motoreta si bine intretinuta.... Am si eu una la fel si sunt foarte multumit de ea, din toate punctele de vedere mai ales ciclistica!!!

De partea mecanica sa nu iti faci griji cu conditia sa ii pui consumabile de calitate !!!

Bafta.

buna! sunt pe cale sa imi tradez confratii de la suzuki si sa trec la o honda CBR600F4 din 2000 ;) am cateva intrebari nelamurite inca: spre exemplu, cam ce consum are in oras si cam cat in afara, presupunand ca are amestecul facut ok, carburatoare sincronizate, etc. ce tip de ulei folositi [trebuie sa il schimb dupa ce o cumpar]?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna! sunt pe cale sa imi tradez confratii de la suzuki si sa trec la o honda CBR600F4 din 2000 :huh: am cateva intrebari nelamurite inca: spre exemplu, cam ce consum are in oras si cam cat in afara, presupunand ca are amestecul facut ok, carburatoare sincronizate, etc. ce tip de ulei folositi [trebuie sa il schimb dupa ce o cumpar]?

 

Buna , cred ca suzi a ta daca nu ma insel o sa ajunga pe mana unei prietene de`a mea..dar sa nu fim offtopic , ma bucur ca ai ales cbr`u si nu pentru ca e Honda.. ;) , dar chiar este ok..ca fiabilitate si manevrabilitate si ce mai vreti voi , consumul in oras eu am scos cam 7%..schimb cam la 5000..cateodata 8%,depinde cum mergi , in afara a fost cam 5,5-6% (carburatoarele de cand am luat`o nu le`am facut..). Ca ulei eu intentionez sa`i bag Motul 7100 10w40..dar acuma..depinde de fiecare..eu motul am bagat la hornetul de dinainte si mi`a placut cum a mers..

Bafta in gasirea motorului si sa auzim numai de bine :D

 

@GoodKat..bre ai mers pe cbr de stii cat consuma? un schimb de ulei te tine 5000km? wtf? :D

Editat de simpluu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna , cred ca suzi a ta daca nu ma insel o sa ajunga pe mana unei prietene de`a mea..dar sa nu fim offtopic , ma bucur ca ai ales cbr`u si nu pentru ca e Honda.. dar chiar este ok..ca fiabilitate si manevrabilitate si ce mai vreti voi , consumul in oras eu am scos cam 7%..schimb cam la 5000..cateodata 8%,depinde cum mergi , in afara a fost cam 5,5-6% (carburatoarele de cand am luat`o nu le`am facut..). Ca ulei eu intentionez sa`i bag Motul 7100 10w40..dar acuma..depinde de fiecare..eu motul am bagat la hornetul de dinainte si mi`a placut cum a mers..

Bafta in gasirea motorului si sa auzim numai de bine :D

 

@GoodKat..bre ai mers pe cbr de stii cat consuma? un schimb de ulei te tine 5000km? wtf?

Da, e vorba de aceeasi persoana. multumesc pentru informatii, si eu obisnuiam sa pun motul 7100 10w40 in GS, ma gandeam ca poate honda are alte preferinte :lol: CBRul este gasit, nu trebuie sa il caut, doar sa nu mai ninga afara...

@vladutzgoodkat, nu-ti bate tu capul cu consumul la CBR,ca la a ta e alta mancare de peste :) CBul consuma asemanator cu GSul, 5-6 in oras si 4 in afara. desigur, depinde cum mergi. poti scoate si 3,5 in afara. teoria si practica nu coincid tot timpul, exemplu concludent: teoretic nici n-ai fi sperat ca o sa ai permisiunea sa te dai cu savageul, practic aveai zambetul pana la urechi cand te-ai dat jos...poate era de la frig, poate de la rateurile pe decelerare :))

ontopic, ma speriasem de consumul unui CBR600F4i cu care am mers, si sarea de 10 in oras...dar desigur,dupa cum s-a mai spus, depinde cum mergi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ai avut Hornet, ar terbui sa te astepti cam la acelasi consum si de la F4, fiind tot carburatie, aceeasi cilindree, greutate si putere apropiate.

Eu stiu ca oricat de mult nu as fi chinuit Hornetul in oras nu am scos mai mult de 9.2, iar minimul in oras a fost de 7.4, deci diferenta nu e mare. In afara a fost consum intre 4.8 (100km/h viteza medie) si 9 (180km/h viteza medie). La CBRica in afara teoretic ar trebui sa fie consumul un pic mai pic din 2 motive

1. aerodinamica

2. cutia este mai lunga, astfel la o anumita viteza in terapta a 6-a ai turatie la motor mai mica decat la hornet

 

Ai avut timp sa mergi cu ea, poti sa spui impresii si principalele diferente fata de Hornet (stiu ca e vorba despre ghidon, scarite, pozitie, etc), as vrea sa aud anume primele impresii. Si alta interbare, la viteza protectia la vant la picioare se simte tare? (ma refer daca ai zis "wow, nu te sufla deloc vantul")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Raisa : Toti asteptam sa nu mai ninga.. :D , iti urez de pe`acuma sa`l stapanesti sanatoasa si multi km fara incidente..in legatura cu consumu` nu cred ca sare de 10 nici daca ai merge reising vorba aia..

@mettal86 : Diferente fata de hornet sunt cele pe care le`ai zis si tu : ghidonul..mai spre sport (eu la hornet aveam ghidon mai drept si mai lung) pozitia undeva la touring sport..nu este incomoda , eu sunt obisnuit sa stau ca pe hornet..cu spatele drept , scaritele cred ca sunt putin diferite la pozitie , este la fel de manevrabila ca hornetul ba chiar mi se pare mai usoara , in legatura cu cu vantul..chiar se simte considerabil fata de hornet..am facut 2 drumuri in afara..Buc-Giurgiu si Buc-Alexandria..si chiar am fost wow..nu ma bate vantul , la 100km/h stateam drept si nu simteam cum simteam la hornet ca ma bate direct in piept vantul . Cu hornetul am mers cel mai tare cu 180 , cam greu..si se simtea rau vantul , cu cbr`u am mers cu 200..s`a simtit diferenta , n`ai treaba.. :D , dar prima iubire nu se uita.. :)

Hai cu primavara! :lol: bafta :)

Editat de simpluu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La honda mea cbr 600 f4 am un consum de vreo 8, mixt. Mixt inseamna alergata in oras plus iesire pe dn1 unde n-am mers la consum ca sa zic asa. Cat despre vant nu stiu despre vantu care-ti bate din fata dar am iesit pe A2 su sufla ceva vantu din lateral. peste 90-100 la ora n-o prea tineam pe o banda. N-am citit kiar tot ce s-a scris, sper sa nu ma fi bagat aiurea in seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu :lol: Am facut rost si de certificatul de radiere de la ala cu motoreta. Acum am toate actele, cum facem ca sa le trecem pe numele nostru/imatriculam? Eu momentan cred ca trebuie sa ma duc sa o declar la impozit. BTW stii cumva cat e amenda daca nu o declari in termenul de 30 de zile?

Trebuie s`o declari in 30 zile de cand ai facut contractul din cate stiu..e foarte simplu..esti chiar atat de ocupat incat nu poti s`o bagi la impozit? Cand am fost eu a durat maxim 10 minute , eu am bagat`o doar la impozit si urmeaza s`o trec pe numele meu anu` asta..cred ca prin februarie..sa fie vremea ok sa pot sa ma duc la rar cu ea , baga id`ul meu si vorbim mai multe : simpluu89

 

La honda mea cbr 600 f4 am un consum de vreo 8, mixt. Mixt inseamna alergata in oras plus iesire pe dn1 unde n-am mers la consum ca sa zic asa. Cat despre vant nu stiu despre vantu care-ti bate din fata dar am iesit pe A2 su sufla ceva vantu din lateral. peste 90-100 la ora n-o prea tineam pe o banda. N-am citit kiar tot ce s-a scris, sper sa nu ma fi bagat aiurea in seama

Nu stiu cum mergi tu , eu sunt mai linistit de felul meu si nu prea o alerg..deci in oras scot cam 7..7 si ceva , eu n`am prins o zi cu vant..cand am iesit eu spre giurgiu nu prea batea vantu..si la 100-130 nu ma batea deloc , nici din fata , nici din lateral. Comparam cbr`ul cu hornetul..si ziceam ca e diferenta si e mai ok cbr`u la vant..pentru ca nu prea te deranjeaza.. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu :) Am facut rost si de certificatul de radiere de la ala cu motoreta. Acum am toate actele, cum facem ca sa le trecem pe numele nostru/imatriculam? Eu momentan cred ca trebuie sa ma duc sa o declar la impozit. BTW stii cumva cat e amenda daca nu o declari in termenul de 30 de zile?

 

 

Intre 25 si 50 de lei.

Nu mai este atat, acum pleaca de la 150 de roni. Asta am patit eu anul tecut, am cumparat moto in februarie, si ma duc in aprilie sa inmatriculez, stiind ca in 2009 un coleg a dat amenda 30 de ron pentru depasirea a 30 de zile.

Tanti imi zice "Nu ati declarat la timp, terbuie sa va dau amenda"

La care, eu smecher fiind, ca e vorba de 30 de lei zic "Pai daca trebuie, trebuie, cat e 30 de lei?"

La care ea zice "Nu, s-au schimbat cotele de amenda, acum este intre 150-300 de roni"

eu am ramas cam :lol: , dar in acelasi timp :) , si tanti m-a "iertat", dar am scris nu stiu ce explicatie pe o foaie.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmarind logica amenzii mentionate mai sus, eu m-am grabit in decembrie sa declar la financiar tranzactia facuta tot in decembrie anul trecut.

Daca tot am rezolvat in timpul legal,am cerut sa-mi calculeze si sa platesc si impozitul corespunzator, ca cetatean constiincios sa nu termin anul cu datorii. Raspunsul functionarei: bunul se impoziteaza incepand cu prima zi a urmatoarei luni calendaristice, in cazul meu cu urmatorul an fiscal. :lol: E bine sa afli ca nu trebuie sa platesti si chiar e surprinzator in tara asta. Dar trebuie sa recunosc ca m-am simtit mai mult dezamagit decat incantat de graba de a face declaratia in timpul legal :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmarind logica amenzii mentionate mai sus, eu m-am grabit in decembrie sa declar la financiar tranzactia facuta tot in decembrie anul trecut.

Daca tot am rezolvat in timpul legal,am cerut sa-mi calculeze si sa platesc si impozitul corespunzator, ca cetatean constiincios sa nu termin anul cu datorii. Raspunsul functionarei: bunul se impoziteaza incepand cu prima zi a urmatoarei luni calendaristice, in cazul meu cu urmatorul an fiscal. :lol: E bine sa afli ca nu trebuie sa platesti si chiar e surprinzator in tara asta. Dar trebuie sa recunosc ca m-am simtit mai mult dezamagit decat incantat de graba de a face declaratia in timpul legal :)

Oricum, anul trecut, cel putin, era 24 de lei (8 lei pe fiecare 200cmc). Mi se pare in regula, e mai ieftin decat un plin moto (care in curand cred ca o sa ajunga la 100 de lei)

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na ca mi s-a pus nodu'ngat, stie careva unde este directia de impozite pt sos buc-magurele? sector 5? M-am mutat de curand pe aici deci nu stiu unde si ce se afla...De ce acte am nevoie ca sa o declar? Si inca o chestie...ca sa te duci la RAR (legal vorbind) ar trebui sa inchiriezi o duba sau ce? Fostul proprietar a radiat motoreta=>numerele nu mai sunt valabile...ai norocu' sa te opreasca unu' in trafic...ai pus-o...

Vivat google!

Centre ale Direcției Impozite si Taxe Locale Sector 5

Direcția Impozite Âşi Taxe Locale Sector 5 îÂşi desfăÂşoară activitatea cu publicul în 3 centre, după cum urmează:

 

P-ța Kogălniceanu nr. 8:

- Serviciul Constatare, Impunere Âşi Control Persoane Fizice I

- Serviciul Urmărire, Încasare Âşi Executare Persoane Fizice

(având arondați contribuabilii din jumătatea de Nord a Sectorului 5)

 

P-ța Națiunilor Unite nr. 3-5:

- Serviciul Constatare, Impunere Âşi Control Persoane Fizice II

(având arondați contribuabilii din jumătatea de Sud a Sectorului 5)

- Serviciul Evidență Venituri

 

Str. Mihail Sebastian nr. 23:

- Serviciul Constatare Impunere Âşi Control Persoane Juridice

- Serviciul Urmărire, Încasare Âşi Executare Persoane Juridice

- Serviciul Urmarire, Incasare si Executare Amenzi si Alte Venituri

Vezi si tu unde te incadrezi.

 

Cu moto la RAR ai doua solutii,

1. Duba

2. Numere rosii

 

Fiecare din variante e cam 100-130 de lei, ar fi bine sa mergi cu numere rosii, in caz ca iti lipseste un bec sau ceva, e mai simplu sa tragi o fuga pana in oras, decat daca esti cu duba.

 

Fara numere nu iti recomand sa mergi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...