Sari la conținut

cu ABS sau fara?


claman
 Share

Postări Recomandate

ABS-ul e bun daca il ai in dotarile mobrei, daca nu il ai ... atunci CLAR nu este nevoie de el !

 

CLAR ;)

 

In alta ordine de idei... cu apa aia de Dambovita chiar nu e de gluma. :blink:

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 490
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In alta ordine de idei... cu apa aia de Dambovita chiar nu e de gluma. :blink:

Unde locuiesc eu ploua 2 zile din 3. Si sunt mai multi motociclisti decat in tot Bucurestiul la un loc. Si nu se mai plange nimeni, cand ploua ploua, asta e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde locuiesc eu ploua 2 zile din 3. Si sunt mai multi motociclisti decat in tot Bucurestiul la un loc. Si nu se mai plange nimeni, cand ploua ploua, asta e..

Nu stii tu care-i treaba cu apa din Dambovita sau din IOR, imprastiata de cisternele firmelor de salubrizare pe strazi. ;)

Pot sa-ti spun totusi ca n-are nicio legatura cu apa de ploaie, fie si pentru simplul fapt ca provine din alta sursa. Deci iar esti pe dinafara. :blink:

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io stau si ma intreb de ce nu bagati apa de Dambovita in motor daca are calitatile alea de lubrifiere pe care le laudati. Sau ma rog, apa de IOR (whatever IOR means).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stii tu care-i treaba cu apa din Dambovita sau din IOR, imprastiata de cisternele firmelor de salubrizare pe strazi. :)

Pot sa-ti spun totusi ca n-are nicio legatura cu apa de ploaie, fie si pentru simplul fapt ca provine din alta sursa. Deci iar esti pe dinafara. :blink:

Apa de Dambovita e cleioasa?

 

Io cred ca au contract cu aia de vand mobre cu abees. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu toate topicurile plangaretilor... nimic nou.

Vaiii, iar au udat nesimtititi.. vai , ce ne facem! Petitii, mitinguri .. etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi s-a intamplat sa alunec zdravan pe smoala aia de umple crapaturile din asfalt; sunt unele portiuni cu suprafata mare dar sunt greu de vazut, mai ales cand era ud pe jos...

 

Olio ce frica mi-e de serpii aia! Am dat odata gaz voios si roata a prins un sarpe d-ala de smoala. M-am usurat instantaneu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Olio ce frica mi-e de serpii aia! Am dat odata gaz voios si roata a prins un sarpe d-ala de smoala. M-am usurat instantaneu.

so ce are asta a face ci ABSu? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so ce are asta a face ci ABSu? :blink:

pai daca franezi pe smoala/serpi...nu crezi ca o sa conteze ABS-ul ? Un presupus caz urat este ala in care roata fata se blocheaza pe smoala si cand se termina dracia si dai de asfalt uscat, daca n-ai suficienta viteza s-ar putea sa te pui in cap. Cred ca ABS-ul te-ar putea scoate dintr-o situatie d-asta. Nu stiu voi ce parere aveti de umpluturile astea de asfalt, dar dupa ce mi-a fugit fundul o data foarte tare am inceput sa fiu mult mai atent la ele. Plus de toate, coincidenta stupida face ca ele sa fie, de cele mai multe ori, intre benzi...acolo unde suntem noi.

 

btw, love the bumblebee and the r1100 RT ;)

Editat de caporcea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu toate topicurile plangaretilor... nimic nou.

Vaiii, iar au udat nesimtititi.. vai , ce ne facem! Petitii, mitinguri .. etc.

 

Sa nu generalizam. Un pic de offtopic - pe cacatu' ala de apa din Dambovita, din Mississippi sau de unde o fi fost m-am varsat original fara sa aiba nici cea mai mica legatura cu frana. Pur si simplu m-am inclinat nesemnificativ de putin si am miscat extrem de putin ghidonul cat sa nu trec chiar de-a dreptul peste un canal si in secunda doi eram pe jos :blink: Viteza - vro 40 km/h (abia ce plecasem de la stop), manevra facuta natural, din reflex, ca si alte dati. Nici n-am stiut ce m-a "lovit". Motoreta - DR-u cu care merg si dormind, caucioace allroad bunicele (nu mi-au mai pus niciodata probleme nici pana atunci si nici dupa), ce sa inteleg din asta? Nu stiu altii cum sunt dar io dau vina pe smegma aia ce o numesc aia apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Olio ce frica mi-e de serpii aia! Am dat odata gaz voios si roata a prins un sarpe d-ala de smoala. M-am usurat instantaneu.

 

 

pai daca franezi pe smoala/serpi...nu crezi ca o sa conteze ABS-ul ? Un presupus caz urat este ala in care roata fata se blocheaza pe smoala si cand se termina dracia si dai de asfalt uscat, daca n-ai suficienta viteza s-ar putea sa te pui in cap. Cred ca ABS-ul te-ar putea scoate dintr-o situatie d-asta. Nu stiu voi ce parere aveti de umpluturile astea de asfalt, dar dupa ce mi-a fugit fundul o data foarte tare am inceput sa fiu mult mai atent la ele. Plus de toate, coincidenta stupida face ca ele sa fie, de cele mai multe ori, intre benzi...acolo unde suntem noi.

 

btw, love the bumblebee and the r1100 RT r1100RT and the bumblebee:)

 

Fixed ;) Nu de alta, dar e pacat ca sa nu fie in ordine cronologica :blink:

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink:)...pana la urma, are sens abs-ul sau n-are? Sv650-ul meu vin si in varianta cu si in varianta fara. Eu sunt fara, dar pe viitor ma gandeam ca ABS-ul sa fie un criteriu de selectie a mobrei, cu toate ca nu i-am simtit atat de mult lipsa...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sunt dar io dau vina pe smegma aia ce o numesc aia apa.

Cred ca pot sa ude si cu apa din Marea Bering ca nu conteaza, cred ca problema e jegul de pe sosele care odata udat devine un clei mâlos... Faceti miting sa mai curete si praful sau cernoziomul de pe strazi...

Mesaj completat

:blink:)...pana la urma, are sens abs-ul sau n-are?

Nu are sens deloc. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca problema e jegul de pe sosele care odata udat devine un clei mâlos...

 

Asta e intr-adevar plauzibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut tu un studiu asa.. si-ai calculat coeficientul de alunecare cu apa din DB si apa de ploaie, nu?

Nu, maestre, cel mai probabil a facut experimentul pe propria piele, pentru ca merge cu mobra prin Bucuresti, spre deosebire de matale care te dai prin Brno.

Apropo, ce-i ala coeficient de alunecare? Inginere! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e totuna cu coeficientul de franare inginere... e un alt fel de-a spune..

 

http://www.referatele.com/referate/fizica/...eratele-com.php

 

Apropo, mai faceti un miting sa va spele strazile in Bucuresti, sa mature praful si malul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e totuna cu coeficientul de franare inginere... e un alt fel de-a spune..

 

http://www.referatele.com/referate/fizica/...eratele-com.php

 

Apropo, mai faceti un miting sa va spele strazile in Bucuresti, sa mature praful si malul...

Si coeficientul de franare ce e, ca vad ca-n referatul lu' matale scrie "coeficient de frecare la alunecare"? :blink:

Ultimul offtopic si dupa aia poti sa continui sa scrii doar ca sa il depasesti pe userul Bikeshop la numarul de posturi (macar alea mai au un rost, spre deosebire de ale tale):

Mi se pare de bun simt sa nu-ti mai dai cu parerea atata timp cat n-ai vazut ce spume face apa aia de Dambovita aruncata peste jegul de pe strazile Bucurestiului si atata timp cat n-ai pus cracul jos la un semafor din Bucuresti sa vezi cum iti aluneca cizma. Ca sa nu mai zic de roti.

In al doilea rand, cred ca ma confunzi atunci cand ma indemni la facut mitinguri pe tema asta.

In al treilea rand, mai tine si tu in piept aerul asta de superioritate si nu ii mai da drumul pe forum ca nu da bine.

 

Hai pa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E totuna bre... poti sa-i zici cum vrei, de frecare sau de alunecare. Am zis eu alunecare ca sa sune mai .. plastic.

Restul nu comentez, vad ca te doare ca nu ai asa multe posturi ca mine, ca nu resusesti sa-mi fi superior, etc etc.. dileme ale userului de internet..

 

Pe mine personal ma enerveaza cand cei din BUCURESTI generalizeaza la toata TARA! Intelegi? Atat.

 

l.e.

De unde pl ca__lui stii tu ca nu am pus cracul pe jos la semafor la bucuresti mai orbete? De ce iti dai cu presupusul aiurea?

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E totuna bre... poti sa-i zici cum vrei, de frecare sau de alunecare. Am zis eu alunecare ca sa sune mai .. plastic.

Restul nu comentez, vad ca te doare ca nu ai asa multe posturi ca mine, ca nu resusesti sa-mi fi superior, etc etc.. dileme ale userului de internet..

 

Pe mine personal ma enerveaza cand cei din BUCURESTI generalizeaza la toata TARA! Intelegi? Atat.

 

l.e.

De unde pl ca__lui stii tu ca nu am pus cracul pe jos la semafor la bucuresti mai orbete? De ce iti dai cu presupusul aiurea?

 

 

Moooama ce cuvinte grele...Plezneste-te cu un warn pe obraz.Bei Belboade,incep sa cred ca ai ceva cu kle-istii...sau kle-istii cu tine,mai vedem noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...