Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

cineva a spus odata: "daca

- cred in Dumnezeu(orice alta divinitate) shi el nu exista nu am pierdut nimic

-cred shi el exista am cashtigat totul

-nu cred shi nu exista nu am pierdut nimic

-nu cred shi exista am pierdut totul"

de aici s-ar putea trage o concluzie despre a crede sau a nu crede

eu personal cred

shi daca stai sa analizezi orice religie hinduism,busim, islamism, creshtinism, cum le-o mai zice shi in ce cred evreii... toti au un dumnezeu care le spune ceva de o viatza de dupa chiar daca aia e rai iar sau reincarnare shi la toti exista credintza in suflet separat de trup shi tot asha, ideea mea era daca toate aceste religii au atat de multe in comun inseamna ca ceva trebuie sa fie adevarat shi nu am nimic de pierdut daca aleg sa cred ca ceva acolo sus exista ceva mai puternic decat orice de pe pamant care ne poate farama intr-o secunda.

(busim =budism ?) buddha nu e zeu ... e doar un om iluminat :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

super topicul....filosofie pe paine :angry: asadar sa incepem...e o discutie foarte placuta pt mine...ar merge mai bine la un pahar de ceva, la o tigara, etc...dar, o sa ma rezum la cateva idei, la care am ajuns eu...

 

exista o divinitate acolo sus, o entitate creatoare,aceeasi tind sa cred.... cel putin islamul e f inrudit cu crestinismul, pt cei care nu cunosc, de la cei 2 copii ai lu avraam parca...pov mai lunga...exista f multe asemanari la mai multe religii si popoare in lumea vietii de apoi...eu nu cred in reincarnare...deoarece...platim pentru pacate, si traim doar o viata, altfel, care am mai fi scopul?destinul, nu stiu ce sa zic...nu cred ca exista...daca m-as arunca acum de la etaj si as muri, oare mi-a fost scris sa ajung acolo, mort?daca cel mai mare pacat este sa te sinucizi, cum poti spune ca ti-a fost scris sa faci asta?cum asa, cand eu pot alege oricand momentul in care mor?parerea mea e, ca dumnezeu nu se baga...daca cititi cei cu credinta biblia, o sa vedeti asta...s-a bagat de cateva ori, acu mult timp, cand cik pamantul nu era atat plin de rautate si de ura...el doar priveste, si sincer, sufera...pt ca suferim multi dintre noi cand vedem ce se intampla, damai cel ce ne-a creeat?nu el ne da painea, nu el ne da ploaia, ci noi...el ne-a dat viata...noi, avem liberul arbitru, dorinta de a a alege...am ales sa distrugem ozonu cu poluarea, acum suportam incalzirea globala si efectul de sera...raiul si iadul, binele si raul e in noi...nu dumnezeu ne impinge sa calcam acceleratia la max inconstienti, sau pe ala cu dacia sa nu se asigure cand iese dupa strada, nu el...noi...suportam consecintele...cauza-efect...el e acolo sus, ne vede, dar palnge cand gresim, sau e fericit cand ne vede buni...pana la urma, hai sa nu imi pun atei in cap, dar, si daca nu ai crede, si ai respecta biblia aia, ai vedea ca ai duce o viata mult mai placuta dpdv spiritual si fizic!asadar, el, exista, dar, noi ne facem singuri cu mana noastra ce ne facem...sa ma contraziceti daca nu am dreptate :)tocmai asta e farmecul...dezbaterea...felul fiecaruia de a gandi

 

scuzati greselile daca sunt, dar ora e tarzie si sunt cu ochii intredeschisi :)sa aveti os apt buna, asfalt uscat si grija de vietile voastre :ok:

 

Credeam o data in Dumnezeu...., pana cand a luat de langa mine o persoana draga...De atunci ma incapatanez sa-i demonstrez ca a gresit in alegerea pe care a facut-o cu fratele meu.

Si acum mai cred, numai ca nu ma astept la nimic din partea Lui....

 

frate....e greu pt tine, si te inteleg...stiu ce simti, dar, gandeste-te...nu cel de sus l-a luat pe fratele tau...vorbeam decauza-efect...fie ca e boala(felul inc are a evoulat planeta asta,boala este cel mai mare dusman al nostru),crima(consecinta unei nebunii) sau alta cauza..nu este din vina lui...acum, fratele tau te veheaza...stii asta...sta acolo sus, si se roaga pt tine si pt cei dragi, si tind sa cred ca nu numai pt ei...tu esti aici, ai grija de tine...ai o viata...gandeste-te...nu dumnezeu este responsabil pt plecarea prematura a unora dintre noi...tu, zambeste...viata ti-a fost daruita sa o traiesti, menirea noastra este viata...sa te procreezi alaturi de perosana iubita, sa iubesti frumosul si pe EA, sa fii fericit si sa te distrezi asa incat sa nu afectezi pe altcineva ca tine, sa lasi ceva bun urmasilor tai si sa facic eva bun pt aceasta lume, care, in ultimul timp, este plina de rau...eu, la doar cei 22 de ani pe care ii fac peste cateva zile, am trecut prin viata...stiu ca exista ceva sus acolo deoarece am luat candva demult contactu cu acea putere...mi-a fost dat sa vad ce nu multi au vazut...oameni care au murit in mainile mele, sub ochii mei, oameni pe care i-am salvat de la moarte, in accidente rutiere, incendii, etc..si cand ma gandesc ca nu sunt medic sau mai stiu eu ce, si un simplu biet de operator calculator la o firma de telecomunicatii..am ajuns sa vad adevaratul rost al vietii...oare gresesc? eu cred ca nu...dar, fiecare zi trebuie traita, zambind, ajutand pe cel ce are nevoie de ajutor, avand grija de viata noastra si iubind...daca ar fi toata lumea asa, nu ar fi atata frumusete pe pamant?eu cred ca da...

 

cand m-am suit si ma sui pe motor, imi sum responsabilitatea sis tiu ca nici o clipa nu poate fi sigura...dar, am grija...pt ca, e viata mea in joc...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, CRED in Dzeu.Problema e ca termenul de Dzeu e unul relativ, e un termen particular fiecarei persoane. Ca multe alte persoane care au mai postat aici pe forum, si eu sustin faptul ca Dzeul in care cred e o entitate superioara, dar care nu se indentifica nici cu Dzeul crestin, nici cu Allah..etc. Toate religiile astea prind dour o mica parte din Dzeu. Nu pot sa vada mai mult datorita mediocritatii in gandire. Religia, credinta, dupa parerea mea trebuie sa fie o experienta personala, intima, nu colectiva. Cand apare factorul colectivitate, automat apar multe din fetele urate ale oamenilor(invidia, dorina de a controla, manipula etc).

Un fapt care ma dispera la culme e ca in religia ortodoxa....nu se pune de loc accentul pe intelegerea divinitatii. 99% dintre credinciosi cred ca e de ajuns sa "crezi " doar. Nu sunt de acord. Nu trebuie sa "crezi" in Dzeu! Pe Dzeu trebuie sa-l intelegi...trebuie iti dai seama de necesitatea unei forte superioare, care aduce ordine in univers (da, si nu vreau sa fiu luat peste picior cu expresii de genul "e foarte simplu...universul e guvernat de legile fizicii"). Cat despre viata de dupa moarte....personal, eu cred ca ar fi mult prea simplu ca existenta noastra sa se termine subit. Suntem niste fiinte mult mai complexe decat credem. Stim mai multe despre cosmos si oceane decat stim despre noi. Fizica (cel putin pana acum) nu ne ofera toate raspunsurile. Parerea mea e ca dupa moarte, continuam sa existam, in alt plan, nu stiu exact cum, dar simt ca nu pot sa dispar ca entitate din univers. Golul ar fi prea mare :angry:. Si asta e valabil pentru orice fiinta umana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred si nu prea.am avut perioade in care il injuram(eram mai necopt).nu sunt genul sa ma rog, sa-mi fac cruce in fata bisericii, dar in schimb respect orice creatie a LUI.au fost cazuri in care intr-o secunda puteam sa fiu mort, si cred ca am fost salvat...

cum poti sa iti imaginezi ca mergi cu 100 pe zapada, scapi masina, si nimeresti in camp in singurul loc unde lipsea un copac din randul respectiv. ca sa nu mai zic ca cel ce m-a ajutat, a venit cu o masina pana acolo si a plecat innapoi dupa(nu-l chemasem eu, ci pur si simplu...)

 

c ineva acolo sus ne iubeste :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista Dumnezeu probabil iubeste foarte mult prostii pentru ca am observat ca a creat o gramada.

 

cata dreptate ai... :angry:

zilnic dau de cateva creatii d-astea...ce ai dreacu suntem mah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista Dumnezeu probabil iubeste foarte mult prostii pentru ca am observat ca a creat o gramada.

 

aici e vb de altceva...prostii...nu cred ca exista prosti si destepti...pana la urma, avem un cap, cu totii...unora le place sa si-l foloseasca(mie unu asa imi place :ok: ), altora, mai putin...pana la urma, la toti le merge mintea daca vor...deci, tind sa cred ca e vb de inculti, nu prosti...doamne fereste de bolnavi...dar, cum am zis..cred ca dumnezeu ne-a dat o viata, prin creearea acestui "ceas", deci, noi alegem...culti, inculti, sa gandim sau nu...eu unu incerc sa gandesc in tot ce fac si zic...cum se spune "masoara de 5 ori inainte si apoi taie"...lucrez la niste eseuri filosofice de cva timp, sunt postate intr-un blog, iar cand le termin, sper sa reusesc sa scot o carte(care sa nu fie cenzurata, logic :)) -am ajuns sa impac religia cu fizica si stiinta creeri omului si derivarii lui de la microorganisme, cu religia :)

 

si totusi, om fi noi egoisti, da sunt prea multi freate :angry: ...eu am inceput sa ii ignor cu desssavarsire :)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry: :ok: :) :) :)

ete unu

P.S.: DOMNU` FILOZOF, SE ZICE TUTUROR NU LA TOTI

 

ee...si tu acuma ..e luni frate.... :moto: nu creste nici iarba...si, pana la urma, toti mai facem greseli :moto:

uite...tu arati ca iti basa...bv...corecteaza-ma si nu numai pe mine, cand gresesc...e bine sa atragi atentia asupra greselilor :hug: multa bafta...si totusi, incerc sa gandesc...daca imi mai scapa greseli de gramatica, e de vina faptu ca nu am mai facut asa ceva de ani de zile :P...normal ca nu o poti uita, dar, greseli, cu totii facem :eek:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frateeee, intr-adevar e luni si am capu` cat China, da nu stiam ca lunea e pauza de inteligenta...oricum esti haios rau... :angry:

 

nu pot spune pauza de inteligenta...doar ca, facem o mare digresiune pe un subiect care nu isi are rostu :) ...iar pt o gresala, daca sunt considerat prost, nu ma deranjeaza...eu unu incerc sa ma perfectionez pe zi ce trece :)uite..promit ca o sa remediez aceasta greseala :ok:

 

si acum sa revenim la subiectul nostru...imi place ca vad multa lume interesata de acest subiect..e pacat sa dam motive sa il inchida..asadar, exprimati-va :)

 

@strut...ia ceva din partea cuiva lipsit de inteligenta :moto: o mica intrebare...daca dumnezeu e atotputernic, poate creea o piatra pe care apoi sa nu o miste din loc? :)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..promit ca o sa remediez aceasta greseala :angry:

o mica intrebare...daca dumnezeu e atotputernic, poate creea o piatra pe care apoi sa nu o miste din loc? :moto:

1.multa bafta

2.ce bine le zici tu...nu te opri :ok: :) :) :)

L.E.:cand ziceai ca termini eseurile alea?

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.multa bafta

2.ce bine le zici tu...nu te opri :angry: :ok: :) :)

L.E.:cand ziceai ca termini eseurile alea?

 

nu am planuit sa le termin....ci sa le fac bine :moto: cat mai elaborate...dar, mai am cale lunga de meditatii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@strut...ia ceva din partea cuiva lipsit de inteligenta :ok: o mica intrebare...daca dumnezeu e atotputernic, poate creea o piatra pe care apoi sa nu o miste din loc? :angry:

Eu o stiam altfel pe asta: daca D-zeu este atotputernic, poate sa creeze o piatra atat de mare incat sa nu poata sa o ridice??? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da a-ti raspun la ea?

practic, la prima vedere, nu are rezolvare...rezultatul ar fi ca dumnezeu nu e atotputernic..dar, totusi, are...si arata ca e atotputernic :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da a-ti raspun la ea?

practic, la prima vedere, nu are rezolvare...rezultatul ar fi ca dumnezeu nu e atotputernic..dar, totusi, are...si arata ca e atotputernic -_-

:angry: :ok: :) :) :) :moto: :moto: :hug: :P :eek:

cum spuneam: sa nu te opresti tocmai acu`

P.S.: cred ca e chiar misto sa crezi in ceva mare si tare care are grija de tine si tu chiar meriti lucru` asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strut, se pare ca tie nu prea iti prieste lunea. :ok:

In general nu prea imi prieste munca. :)

Te rog frumos sa nu te iei de ORL.E un tip de treaba care ma face sa rad la munca. :angry:

L.E.: ORL mai baga ceva, eventual un eseu

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...