Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

foarte frumos vorbit :hug:

cred ca Albert Einstein a zis asta

nu, era un filosof german din cate imi amintesc eu, ash cauta cartea in care am gasit numai ca am pecat la vre-o 3000 de km de ea din diverse motive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu, era un filosof german din cate imi amintesc eu, ash cauta cartea in care am gasit numai ca am pecat la vre-o 3000 de km de ea din diverse motive.

uite o fata care citeste...si inca filosofie...bv...

 

vad online pe topicu asta mereu multe fete....bv...se apre ca sunteti mai interesate decat baietii de religie, univers, dumnezeu, ocultism...tot respectul :hug:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite o fata care citeste...si inca filosofie...bv...

 

vad online pe topicu asta mereu multe fete....bv...se apre ca sunteti mai interesate decat baietii de religie, univers, dumnezeu, ocultism...tot respectul :hug:

ms frumos. citeam filosofie cat eram acasa shi psihologie pt ca mi-a placut mereu sa invat ceva nou. mama a vrut mereu sa citesc dar nu gaseam nimic interesant intr-o carte cu o povestire care oricum era fictiva, am considerat ca un studiu mereu iti da mai multe informatii.

off topic: nu trebuia sa raspund la asta dar sincer eram la o munca shi in loc sa fac curat cum ar trebui in biroul astora m-am aruncat pe internet sa vad ce au stabilit astia de romania cu anglia :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă m-aÂş baza pe existența unei divinități aÂş lua mâinile de pe ghidon la 200 km/h, că ar avea divinitatea grijă să nu mor în accident moto Âşi să ajung întreg acasă. Dar deocamdată nu am chef să încerc aÂşa ceva. Concluzia: nu mă bazez pe faptul că există.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă m-aş baza pe existenţa unei divinităţi aş lua mâinile de pe ghidon la 200 km/h, că ar avea divinitatea grijă să nu mor în accident moto şi să ajung întreg acasă. Dar deocamdată nu am chef să încerc aşa ceva. Concluzia: nu mă bazez pe faptul că există.

acum depinde ce intelegi tu prin conceptul de divinitate. daca ai citit ce a mai spus lumea mai sus unii cred ca intradevar ne controleaza destinele shi altii cred in liberul arbitru shi in soar o simpla supraveghere. unii ar crede ca e doar un test fara influentza divina, poate ca dumnezeu ne-ar pune piedici in cale sa vada cum ne descurcam, dar ma indoiesc ca ar face totul pentru noi cum intelegi tu pentru ca atunci noi nu am mai avea nici un rost, ori am crea un haos mult mai mare decat cel pe care deja il creem in lume. oricum eu sunt de parere ca daca dumnezeu ar controla tot ce facem shi am fi doar nishte papushi de teatru nu ar mai avea nici un sens existentza noastra shi tot chinul, ideea e ca papushile de teatru nu au gandire proprie, deci acolo nu intervine cauza-efect, shi nu pot sa cred ca dumnezeu ne controleaza modul de a gandi pentru ca ar fi irelevant. nu ash putea sa cred ca suntem doar o piesa de teatru pt amuzamentul divinitatii.

Editat de AlexaAndra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am aruncat si io o geana pe aici si nu pot sa tac...Eu vad problema asta destul de simplu: omul are doua entitati, una intelectuala si una spirituala care sunt diametral opuse dar in acelasi timp inseparabile. Daca despre latura intelectuala se cunosc atatea, despre latura spirituala se cunoaste f putin si as putea spune ca suntem undeva la inceputurile acestei epopei a cunoasterii spirituale umane. Totdeauna intelectul isi acumuleaza substanta si se hraneste cu aspecte tangibile, vizibile, palpabile, demostrate, verificate, etc.(nu cred pana nu vad) tinzand totodata sa anihileze sau sa puna in umbra aspectele spirituale la orice nivel pe cand spiritul, existand in fiinta umana undeva in stare latenta, isi trage seva din lucruri mai presus de imaginatie care practic nu pot fi definite si care totodata ,,irita'' intelectul. Asta a fost cat se poate de pe scurt, iar in ceea ce priveste biblia dupa parerea mea este o capodopera, dar a literaturii si nu a celor sfinte, pentru ca este pura fictiune cu unele radacini si trimiteri la evenimente istorice reale si personaje, tocmai in ideea de a fi cat mai credibila dar inca o data subliniez faptul ca nu gasesc nimic sfant in aceasta carte. Personajul Isus este intradevar arhetipul crestinului perfect dar ramane totusi un simplu personaj, iar religia cu slujitorii ei instrumente de manipulare a maselor. Accept divinitatea dar nu ca sens de D-zeu, Duhul Sfant, etc, ci ca inexplicabil, mai presus de ratiune si gandire, ca taram neexplorat. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum depinde ce intelegi tu prin conceptul de divinitate. daca ai citit ce a mai spus lumea mai sus unii cred ca intradevar ne controleaza destinele shi altii cred in liberul arbitru shi in soar o simpla supraveghere. unii ar crede ca e doar un test fara influentza divina, poate ca dumnezeu ne-ar pune piedici in cale sa vada cum ne descurcam, dar ma indoiesc ca ar face totul pentru noi cum intelegi tu pentru ca atunci noi nu am mai avea nici un rost, ori am crea un haos mult mai mare decat cel pe care deja il creem in lume. oricum eu sunt de parere ca daca dumnezeu ar controla tot ce facem shi am fi doar nishte papushi de teatru nu ar mai avea nici un sens existentza noastra shi tot chinul, ideea e ca papushile de teatru nu au gandire proprie, deci acolo nu intervine cauza-efect, shi nu pot sa cred ca dumnezeu ne controleaza modul de a gandi pentru ca ar fi irelevant. nu ash putea sa cred ca suntem doar o piesa de teatru pt amuzamentul divinitatii.

 

frumos mod de a gandi mai fata...bv...imi place ca ai facut referire la cauza-efect...si eu am facut....si ai dreptate....nu suntem niste papusi, iar dumnezeu, daca ne cunoaste viitorul, il cunoaste referitor la noi, ca populatie, ca fiinte, nu personal, pe al fiecaruia...trebuie sa luptam in viata...sa invatam cat mai mult, sa iubim, sa ne ajutamreciproc si sa avem puterea de a zambi...cred eu :hug:

 

Motoristu Virog

frumos gandit...dar, biblia e mai mult decat o capodopera literara....daca o citeai acum sute de ani ai fi zis asta...dar, daca citesti apocalipsa spre exemplu, vei vedea ca multe din ce sta scris acolo se regasesc in vremea noastra...va sa zica, acei oameni care au scris-o, profetii vechiului test, apoi apostolii, au vazut in viitor?...defapt, biblia, fie ea cenzurata sau necenzurata, ne spune totul....exista un dumnezeu...sa il numim, entitate creatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu includ Credinta in autosugestie!

Cand "ma rog" pentru cineva,practic ii tranzmit un gand bun.Cand aprind o lumanare,incerc sa ma conving ca cei pentru care aprind acea lumanare constata ca nu i-am uitat.Cand trec pe langa Biserica nu-mi place sa fac Cruce deoarece nu ma pot rasuci cu fata la Biserica,sau fumez,sau nu o vad,sau gasesc motive!

Se spune..."Faci un bine si se intoarce multiplicat!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu includ Credinta in autosugestie!

Cand "ma rog" pentru cineva,practic ii tranzmit un gand bun.Cand aprind o lumanare,incerc sa ma conving ca cei pentru care aprind acea lumanare constata ca nu i-am uitat.Cand trec pe langa Biserica nu-mi place sa fac Cruce deoarece nu ma pot rasuci cu fata la Biserica,sau fumez,sau nu o vad,sau gasesc motive!

Se spune..."Faci un bine si se intoarce multiplicat!"

e un punct de vedere, ceva asemanator am mai auzit la hindushi care pun totul pe suflet shi transmis de vibratii pozitive vazute ca shi rugaciuni. dupa cum vezi shi am mai spus mai sus toate religiile (aproape, cel putin din cate am cunoscut eu detaliat pe viu de la oameni nu din carti) au puncte comune shi anume partea asta de suflet ceva de neconceput, nepalpabil, ash putea spune chiar paranormal. acum diferentza ar fi ca unele adauga sau scot lucruri pt a eclipsa sau a pune in valoare. fiecare intelege ce vrea pana la urma shi eu sunt un nmeni sa impun cuiva sa creada in ce cred eu.

 

frumos mod de a gandi mai fata...bv...imi place ca ai facut referire la cauza-efect...si eu am facut....si ai dreptate....nu suntem niste papusi, iar dumnezeu, daca ne cunoaste viitorul, il cunoaste referitor la noi, ca populatie, ca fiinte, nu personal, pe al fiecaruia...trebuie sa luptam in viata...sa invatam cat mai mult, sa iubim, sa ne ajutamreciproc si sa avem puterea de a zambi...cred eu :hug:

 

Motoristu Virog

frumos gandit...dar, biblia e mai mult decat o capodopera literara....daca o citeai acum sute de ani ai fi zis asta...dar, daca citesti apocalipsa spre exemplu, vei vedea ca multe din ce sta scris acolo se regasesc in vremea noastra...va sa zica, acei oameni care au scris-o, profetii vechiului test, apoi apostolii, au vazut in viitor?...defapt, biblia, fie ea cenzurata sau necenzurata, ne spune totul....exista un dumnezeu...sa il numim, entitate creatoare

multumesc pt aprecieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu' cred in Dumnezeu, pt ca asa vreau. Gandul ca e cineva acolo sus ma linisteste si imi da incredere intr-o oarecare masura. Si vreau sa mai cred ca dupa viata El ne va judeca si va avea grija de sufletele noastre!

 

eheee...si sa vezi atunci prapad :( dar...asta e viata..."fiecare alegem ce facem cu timpul care ne-a fost dat" zicea gandalf in lotr :P buna replica

 

AlexaAndra

pana la urma in omenirea asta mare, toti suntem niste nimeni...si nu avem dreptul sa impunem ceva...dar, avem dreptul de a gandi, deschide ochii si a ajuta si pe altii sa o faca...vad multa lume prin zona care o face cu broi...bv frati motoristi :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eheee...si sa vezi atunci prapad :( dar...asta e viata..."fiecare alegem ce facem cu timpul care ne-a fost dat" zicea gandalf in lotr :P buna replica

 

AlexaAndra

pana la urma in omenirea asta mare, toti suntem niste nimeni...si nu avem dreptul sa impunem ceva...dar, avem dreptul de a gandi, deschide ochii si a ajuta si pe altii sa o faca...vad multa lume prin zona care o face cu broi...bv frati motoristi :hug:

am citit o carte de curand shi pe care am imprumutat-o de la cineva shi abia apoi am aflat ca a fost banata pe piatza mondiala. cartea se numeshte hodden goverment shi e scrisa de j. creagh scott editie 1968. daca aveti bafta sa o prindeti pe undeva o sa va dati seama ca a fost banata pt ca spune adevarul. ash crede ca e inspirata din biblie apocalipsa dar vede treaba mai clar, totul se intampla shi se va intampla. am ramas uimita. sunt convinsa ca te-ar interesa shi pe tine de-aia am zis :crack:

Editat de AlexaAndra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit o carte de curand shi pe care am imprumutat-o de la cineva shi abia apoi am aflat ca a fost banata pe piatza mondiala. cartea se numeshte hodden goverment shi e scrisa de j. creagh scott editie 1968.

 

Ce inseamna "banata pe piata mondiala"? Exista chestia asta? Eu am dat o cautare pe gugal dupa numele tipului si primul link era cu un site de unde o puteai cumpara. Oricum, pare o chestie scrisa in bunul stil conspirationist. Ciudat cat de tare prind cartile de genul asta. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna "banata pe piata mondiala"? Exista chestia asta? Eu am dat o cautare pe gugal dupa numele tipului si primul link era cu un site de unde o puteai cumpara. Oricum, pare o chestie scrisa in bunul stil conspirationist. Ciudat cat de tare prind cartile de genul asta. :hug:

 

cand ti se refuza cartea in toate magazinele si este interzisa, singurul lucru care te salveaza este internetu :( eu am ajuns sa imi dau seama ca ce scrie in apocalipsa e aproape fara sa citesc multe questii...dar am analizat-o mult...e de substrat, foarte interesanta...te fage sa gandesti...daca pun mana pe aceasta carte o sa o citesc..oricum eu nu suport best seller-urile, cartile pe care le citesc toti, de la coafeze pana la supaerstaruri pop...suna interesant, si ce e interesant merita studiat...merci Alexa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ti se refuza cartea in toate magazinele si este interzisa, singurul lucru care te salveaza este internetu :hug: eu am ajuns sa imi dau seama ca ce scrie in apocalipsa e aproape fara sa citesc multe questii...dar am analizat-o mult...e de substrat, foarte interesanta...te fage sa gandesti...daca pun mana pe aceasta carte o sa o citesc..oricum eu nu suport best seller-urile, cartile pe care le citesc toti, de la coafeze pana la supaerstaruri pop...suna interesant, si ce e interesant merita studiat...merci Alexa :(

 

 

Nu cred ca librariile/edituriile refuza o carte pentru ca este "periculoasa" si in niciun caz la nu stiu ce comanda obscura. Cat despre apocalipsa, e magulitor sa crezi ca traiesti chiar vremurile descrise acolo. Isteria asta tot continua dinainte de anul 1000. Vezi cartea lui G.Duby, "Anul 1000". Parca scrie undeva in Biblie ca nimeni nu poate sa stie cand va fi sfarsitul lumii. Si chiar daca ai stii ca traiesti ultimele zile ale lumii, so what? Cu ce te-ar afecta asta in calitate de om credincios, de exemplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca librariile/edituriile refuza o carte pentru ca este "periculoasa" si in niciun caz la nu stiu ce comanda obscura. Cat despre apocalipsa, e magulitor sa crezi ca traiesti chiar vremurile descrise acolo. Isteria asta tot continua dinainte de anul 1000. Vezi cartea lui G.Duby, "Anul 1000". Parca scrie undeva in Biblie ca nimeni nu poate sa stie cand va fi sfarsitul lumii. Si chiar daca ai stii ca traiesti ultimele zile ale lumii, so what? Cu ce te-ar afecta asta in calitate de om credincios, de exemplu?

 

pai nu librariile refuza...stii...asa cum se intampla cu albume de muzica, filme, etc...guvernele lucreaza la asta...asa cum comunismul a interzis si cenzurat carti, scriitori, etc...cat despre apocalipsa...aici ai dreptate...ce daca vine sf lumii?asta este...dar, chiar ne indruma si acolo sa reflectam asupra semnelor...in anul 1000 nu erau chiar toate semnele de acum...ai dreptate..nu avem de unde sti...dar, putem sa ne folosim imaginatia si mintea, sa incercam sa itnerpretam semnele...mie unu imi place biblia..e f misterioasa...si nu numai :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu librariile refuza...stii...asa cum se intampla cu albume de muzica, filme, etc...guvernele lucreaza la asta...asa cum comunismul a interzis si cenzurat carti, scriitori, etc...cat despre apocalipsa...aici ai dreptate...ce daca vine sf lumii?asta este...dar, chiar ne indruma si acolo sa reflectam asupra semnelor...in anul 1000 nu erau chiar toate semnele de acum...ai dreptate..nu avem de unde sti...dar, putem sa ne folosim imaginatia si mintea, sa incercam sa itnerpretam semnele...mie unu imi place biblia..e f misterioasa...si nu numai :hug:

 

 

Tu crezi ca guvernele lumii asteia n-au altceva de facut decat sa oblige librariile sa refuze cartea unui pensionar cu inclinatii conspirationiste? Fii serios... Du-te la o librarie oarecare sa vezi cate carti de genul aleia sunt. Plus ca daca lansezi zvonul ca o carte e "interzisa" toata lumea (ma rog, oamenii interesati de genul asta de literatura) o sa se buluceasca sa o cumpere.

 

Iar asta cu "semnele", tricky business. In general "semnele" astea sunt fabricate ca sa iti validezi niste chestii pe care deja le stii sau le crezi. Nu stii ca se zice ca un om credincios nu isi valideaza credinta prin semne sau miracole? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna "banata pe piata mondiala"? Exista chestia asta? Eu am dat o cautare pe gugal dupa numele tipului si primul link era cu un site de unde o puteai cumpara. Oricum, pare o chestie scrisa in bunul stil conspirationist. Ciudat cat de tare prind cartile de genul asta. :hug:

sincera sa fiu eu nu am gasit-o in nici o librarie din londra shi pe internet nu am cautat pt ca nu am stiut de ea pana sa mi-o dea cineva. oricum cartea de shi e scrisa acum cateva zeci de ani e relevanta. citeshte shi apoi mai discutam. daca incep sa spun aici ce cuprinte am sa fiu considerata printre antisemitishti, dar citeshte shi deschide ochii shi ai sa realizezi daca nu ai realizat deja ca toiti facem parte dintr-o piesa de teatru a autoritatilor, sau a unui singr om care vrea sa controleze lumea. stii cum se zice fa un pas inapoi shi priveste toata scena.cartea e micutza(are numa vre-o 70 de pagini, daca vrei o termini in cateva ore) dar contine multe chestii nu balarii, la subiect.

 

Tu crezi ca guvernele lumii asteia n-au altceva de facut decat sa oblige librariile sa refuze cartea unui pensionar cu inclinatii conspirationiste? Fii serios... Du-te la o librarie oarecare sa vezi cate carti de genul aleia sunt. Plus ca daca lansezi zvonul ca o carte e "interzisa" toata lumea (ma rog, oamenii interesati de genul asta de literatura) o sa se buluceasca sa o cumpere.

 

Iar asta cu "semnele", tricky business. In general "semnele" astea sunt fabricate ca sa iti validezi niste chestii pe care deja le stii sau le crezi. Nu stii ca se zice ca un om credincios nu isi valideaza credinta prin semne sau miracole? :(

tu nu ti-ai dat seama pana acum ca noi traim intr-un comunism cu masca de democratie? ei doar vor sa ne faca sa credem ca suntem liberi pt a ne manipula mai ushor. dupa cum ti-am zis try and see the bigger picture!

Editat de AlexaAndra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincera sa fiu eu nu am gasit-o in nici o librarie din londra shi pe internet nu am cautat pt ca nu am stiut de ea pana sa mi-o dea cineva. oricum cartea de shi e scrisa acum cateva zeci de ani e relevanta. citeshte shi apoi mai discutam. daca incep sa spun aici ce cuprinte am sa fiu considerata printre antisemitishti, dar citeshte shi deschide ochii shi ai sa realizezi daca nu ai realizat deja ca toiti facem parte dintr-o piesa de teatru a autoritatilor, sau a unui singr om care vrea sa controleze lumea. stii cum se zice fa un pas inapoi shi priveste toata scena.cartea e micutza(are numa vre-o 70 de pagini, daca vrei o termini in cateva ore) dar contine multe chestii nu balarii, la subiect.

 

Eu nu ma simt "controlat" de nimeni. Si nici nu am o dovada, macar vag rationala, care sa ma duca cu gandul la asta. Spune-mi o chestie care te-ar face pe tine sa crezi ca esti "condusa" de grupari de-astea oculte. :hug:

 

A, si daca cartea aia a fost scrisa acum cateva zeci de ani e posibil sa fie asta motivul pentru care nu se mai gaseste in librariile din Londra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma simt "controlat" de nimeni. Si nici nu am o dovada, macar vag rationala, care sa ma duca cu gandul la asta. Spune-mi o chestie care te-ar face pe tine sa crezi ca esti "condusa" de grupari de-astea oculte. :hug:

 

A, si daca cartea aia a fost scrisa acum cateva zeci de ani e posibil sa fie asta motivul pentru care nu se mai gaseste in librariile din Londra?

recunosc ca nu am destule argumente sa te fac pe TINE sa intelegi shi nici nu am de gand sa ma chinui, am sa iti zic doar o treaba gandeshte-te la religii shi media ca mijloc de manipulare a maselor daca tu crezi ca nu vezi nimic suspect nu mai zi nimic pt ca eu nu am sa-ti mai raspund. consider ca nu are rost.

shi din cate stiam eu in librarii sunt cartile noi dra in bilblioteci tre sa fie daca nu e interzisa.

Editat de AlexaAndra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc ca nu am destule argumente sa te fac pe TINE sa intelegi shi nici nu am de gand sa ma chinui, am sa iti zic doar o treaba gandeshte-te la religii shi media ca mijloc de manipulare a maselor daca tu crezi ca nu vezi nimic suspect nu mai zi nimic pt ca eu nu am sa-ti mai raspund. consider ca nu are rost.

 

 

Nu te enerva. Doar nu te astepti sa te cred pe cuvant. :hug: Pur si simplu incerc sa inteleg care sunt argumentele tale. Pe cuvant daca vad in media sau in religii dovezi ale unei conspiratii mondiale. Da-mi un exemplu concret, nu stiu, o stire, o campanie la tv sau vreo chestie din religii care te face pe tine sa crezi ca in spatele lor sta fratia sionului sau mai stiu ce planuri obscure. Si ar mai fi o intrebare, care e scopul astora de "conduc" lumea? Nu fac misto. Doar ca incerc sa inteleg. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te enerva. Doar nu te astepti sa te cred pe cuvant. :hug: Pur si simplu incerc sa inteleg care sunt argumentele tale. Pe cuvant daca vad in media sau in religii dovezi ale unei conspiratii mondiale. Da-mi un exemplu concret, nu stiu, o stire, o campanie la tv sau vreo chestie din religii care te face pe tine sa crezi ca in spatele lor sta fratia sionului sau mai stiu ce planuri obscure. Si ar mai fi o intrebare, care e scopul astora de "conduc" lumea? Nu fac misto. Doar ca incerc sa inteleg. :(

pot sa te rog ceva? daca tot zici ca ai gasit cartea pe net citeshte-o ca nu iti ia mult timp shi apoi mai discutam. imi va fi mai ushor sa explic asha shi tie iti va fi mai ushor sa intelegi. :P

Editat de AlexaAndra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shi din cate stiam eu in librarii sunt cartile noi dra in bilblioteci tre sa fie daca nu e interzisa.

 

Uitata-te intr-o biblioteca, daca gasesti "Enciclopedia spiritului" de ex., de Hegel. Nu o s-o gasesti in toate. Si iti garantez ca nu e o carte interzisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...