Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Serbane, e normal sa gandesc ca un crestin, ca in spiritul acesta am fost educat, crescut, invatat, timp de cateva decenii.

Ca mi-am dat seama, la un moment dat, ca e bullshit, e doar problema mea. Ca mi-am schimbat mentalitatea, sistemul de valori, punctele de referinta, la fel, problema mea.

 

Ca-mi doresc sa fiu un om bun, e iar problema mea, desi mi-am luat-o de tz'shpe ori, pana acum, si o sa mi-o mai iau.

Dar ca oarescine, indiferent de religie, probleme psihice, dorinte de suprematie etc, vine sa-mi spuna "Asa este bine, asa trebuie sa faci",

o sa avem o problema.

De obicei, imi rezolv problemele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

serban, exista carti intregi, scrise acum sute de ani in care se regasesc mii de hadith-uri (vorbe, fapte de-ale lui mohammed) si tu spui ca invataturile se transmit din gura-n gura? nimic transmis din gura-n gura nu e lege.

 

oricum, cel mai bun musulman e cel care se poarta cel mai bine cu sotiile sale. asa ca aberati voi, aberati...

The believer who has the most perfect faith is the one whose behaviour is best, and the best of you are the ones who are best to their women.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Satana : Da' e normal si civilizat sa nu bati o femeie decat in cazuri extreme ( daca nu te asculta, daca vorbeste prea mult etc )nu ?

Iar asta cu mutilarea pt ca era "banuita" iar e de inteles....e ceva preventiv, pe urma e tardiv de tarziu... :D

Editat de xander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fanny si acum ca ne-am imprietenit putin o rugaminte am totusi la tine,sa schimbi avatarul,poti folosi bine mersi semiluna,asta in semn de respect pt cei cu care conversezi aici ,sper ca rugamintea mea sa nu o ignori

 

* respect, ai zis?!

hm, te rog, orice altceva, dar nu invoca respect pe un forum. cu atat mai putin pe topicul asta.

pana la urma, pe cine crezi ca ofenseaza avatarul lui fanny? pe mine - nu. pe Ice-Qeen - a lamurit-o ea singura, iar dupa cum vad si ea ignora ...cursul discutiei. a mai ramas cineva? mai e vreun crestin p-aici? se simte nerespectat? ...repede la psihiatru cu el! :lol:

 

intre noi fie vorba, chiar crezi ca ai impresionat-o cu ceva pe fata asta? :D eu vad intre ea si restul participantilor aici un zid destul de gros. pe ea nu pare s-o deranjeze, dimpotriva, sta acolo pitita dupa zid si cand se mai roaga, cand se mai uita la apus, cand mai da cate o binecuvantare. isi vede de treaba, cum ar veni. in schimb pe ceilalti, de partea celalata a zidului, ii mananca teribil in partea dorsala. cred ca ori nu se spala, ori mananca prea condimentat.

 

personal, ce ma nedumireste in continuare (am spilcuit din ultimele 3 pag.), este ca majoritatea "combatantilor" confunda flagrant islamismul cu fundamentalismul. dar nu e ceva surprinzator, totusi. lipsa educatiei si prea multe ore la televizor (cand erau mici) le fac intr-un fel viata mai usoara. au rezolvat disputele intre religii - iata! - pe un forum moto. mai trebuie doar sa se duca la OSIM sa inregistreze "produsul". btw., cred ca le ia destul de mult timp sa caute prin net filmuletele si pozele alea horror. la fel, daca s-ar apuca sa caute imagini si filme cu violente domestice, agresiuni sexuale (pedofilie, viol) in randul populatiei "civilizate" din occident (de diverse religii sau fara religie) ar putea gasi cel putin tot atatea. dar mna, daca nu ai cu ce sa contribui la un subiect, dai copy/paste si inserturi si te faci frate cu Dracul, ca e trendy saptamana asta :D

 

hai, gata cu predicile! ca ma asteapta baietii la o narghilea ;)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa fim cinstiti pina la capat si traditia crestina recomanda mingiieri cu nuielusa pt partile care alcatuiesc o femeie,sa fim seriosi acum este cu titlu de recomandare , musulmani nu au construit moscheii pt ca populatia maj la timpul ala era 80% nomada, unde sau stabilit au cucerit au tranformat sau construit cazul spania,constantinopol,damasc.S.A.M.D

 

si inca un amanunt stiti ca defapt tot aici in DACIA se marcau mormintele cu un stilp?? de lemn scluptat,de aici si vb cea la un an se schimba stilpul,musulmani au acelasi lucru la capatii,religiil;e au fost adaptate timpului ,locuclui si oamenilor deci nici una nu va fi dominanta pt ca amindoua slavesc acelas DUMNEZEU,in mod diferit dar asta este asa ca polemica asta va continua la fel ca toate celalalte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca toata istoria noastra am incercat sa scapam de invazia islamului; ne vor cuceri acum in numele democratiei si multiculturalismului? What the fuck, unde mi-e securea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca toata istoria noastra am incercat sa scapam de invazia islamului; ne vor cuceri acum in numele democratiei si multiculturalismului? What the fuck, unde mi-e securea?

n-au nicio sansa, au ramas tot cu tehnologia de acum cateva sute de ani. iar cu vorba buna nu merge, nu au argumente solide.

nu or sa gaseseasca decat cativa ratacici... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-au nicio sansa, au ramas tot cu tehnologia de acum cateva sute de ani. iar cu vorba buna nu merge, nu au argumente solide.

nu or sa gaseseasca decat cativa ratacici... :D

 

Era un articol misto scris de un jurnalst roman dupa 9.11 : Pietroiul vs. Computer. Ia gandeste-te cine castiga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va intereseaza cu adevarta sanatatea va recomand sa urmati preceptele crestine care va vor asigura o sanatate atat fiica cat si psihica. Va pot spune o carte, Tinerii, Familia si copii nascuti in lanturi care explica perceptele crestine din punct de vedere medical. Tinerii nascuti in lanturi sunt tinerii nascuti din familii fara Dumnezeu. Lanturile sunt pacatele parintilor care sunt transmise fie genetic fie au urmari asupra lor. Asa cum spune cartea , daca un tanar e nascut din familie necredincioasa dar primeste o educatie religioasa sau si-o face singur si se hotaraste sa respecte perceptele crestine, atunci el este iertat si lanturile sunt rupte.

 

Cateva percepte crestine explicate medical:

 

- sa nu ai patimi

- sa nu bei : 6 grame de alcool in sange pot suda doi spermatozoizi cap in cap. Rezultatul fiind in corpul femeii si avand doua cozi poate merge pana in trompa si acolo poate rezulta o sarcina extruterina iar in cazul acesta trompa femeii trebuie extirpata.

Alcoolul pe unde trece arde si atrofiaza. Daca se incepe cu bautura din tinerete glandele endocrine se pot atrofia si acesti baieti pot deveni neroditori.

Alcoolul distruge celulele nervoase ce nu se refac in conditii obisnuite. Iata ca betivul isi pierde mintea , vorba lumii - Si-a baut mintile - si poate ajunge in sant sau la acsa de nebuni.

Efectele alcoolului trec in codul genetic iar urmasii nascuti pot fi epileptici.

- sa nu fumezi Tutunul diminueaza potenta sexuala

Tutunul reduce vitalitatea corpului.

- sotul sa dea pace sarcinii - daca sotul nu da pace sarcinii copilul va creste in mediul uterin fiind hraniti cu sange ce contine progesteron hormon sexual masculin. Copilul rezultat va fi indaratnic, greu educabil si cu predispozitii precoce spre sexualitate.

- nu e bun nici abuzul nici refuzul - barnbatul are o glanda in plus fata de femeie si anume prostata care produce saruri ale acidului glutamic , substante absolut necesare regenerarii sistemului nervos al barbatului si al femeii dar aceste substante le prepara doar barbatul. Din acest motiv femeia e atarnatoare de barbat. Fara substantele lui endocrine ea nu se regenereaza nervos, mintal. Abuzul nu e bun pentru barbat caci il pagubeste de necesarul de substante glutamice, necesar al sistemului nervos si incep fenomenele de carenta nervoasa, ce pot ajunge pana la slabirea totala a functiei mintale, putandu-se ajunge la tampenie si la pierdere totala a memoriei desi trupul e sanatos altfel. Respectivul era suprasolicitat si s-a predat cu urmari sociale de inteles. Refuzul nu e bun pentru femeie caci nu primeste substantele necesarii regenerarii nervoase.Iata de ce abuzul propagat de yoga nu e bun pentru barbat, yoga aducand nebunia barbatilor asa cum am zis mai inainte.

-femeia sa aiva peste 3-4 copii - Femeia are un hormon feminin toxic si cancerigen numit foliculina Acest hormon ataca sanii si uterul iar daca cineva a avut fibroame uterine, ar fi putut fi eviate cu peste 3-4 sarcini. Operarea de acest fibrom uterin sau taierea sanilor sunt operatii foarte grele. De clestele acestui hormon nu este scapare decat daca femeia are peste 3-4 sarcini care sa fie in mod natural . Iata ca in insasi constiinta endocrina a femeii e pusa obligativitatea nasterii de copii mai multi de 3-4. E chiar conditia de mantuire a femeii dupa cum i-a descoperit Dumnezeu Sfantului apostol Pavel. Femeile sa nu-si ia sot ce vrea mai putin de 3-4 copii sau sa se inhame ca sclavele la servicii ce nu le permit nasterea si cresterea a cel putin 3-4 copii. Daca nu sunt cel putin 3-4 copii, femeilepatimesc si de crizele de menopauza de la 50-52 de ani. Daca viata lor a fost corecta si conforma cu natura, aceste crize trec neobservate.

- postul alunga boala - Mancarea de carne, si mai ales mancata cu impingere necurata a poftei, ca sa se faca sange are nevoie de fiere care este o otrava- veninul nostru . Fierea aceasta topeste carnea si grasimea, facand-ule asimilabile. Fierea e o otrava tare. Daca sporeste mancarea de carne sporeste si otrava cu care trebuie topita carnea. Si atat sporeste otrava incat nu mai incape in besica ficatului , si atunci simti dureri in capul pieptului , caci sta basica sa crape plina. Fierea cata nu incape umbla in sange de sus in jos si fara rost si, otrava cum e, ataca nervii, ii slabste si de aici vine nerabdarea , de aici vine nervozitatea, de aici vine mania.

- Dieta noastra s-a schimbat incat consumam tot mai multa mancare procesata. Mancarea lasata de Dumnezeu, sanatoasa plina de vitamine si de enzime incepe sa se diminueze si impreuna cu ea se duiminueaza si vitaminele si enzimele. In corpul nostru exista celule ce pot lua locul oricarei celule din organism. Daca o parte a unui organ e vatamat atunci incepe procesul de reparare. Hormonul estrogen aduce celulele generice care incep sa ia locul celulelor tesutului reparat. Procesul continua pana ce e stopat fie de o enzima produsa de pancreas fie de o vitamina ce se gaseste in verdeturi negatite. In momentul in care dieta noastra contine multa carne, toate enzimele generate de pancreas merg in digestie si procesul de reparare nu e oprit de enzime. Procesul de stopare a acestei reparatii mai poate fi realizat de vitamina B17 ce se gaseste in cereala mei , nuci si alte verdeturi si fructe neprocesate si negatite. Deci iata cum postul, prin abtinerea de la carne si prin mancarea de fructe si legume - caci in unele zile nici mancare cu ulei nu e permisa, impiedica scaparea de sub control al acestui proces de reparatie , deci impiedica instalarea cancerului in organism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P :) :(

 

mai era un blog al unui calugar/preot pus la sectiunea funny parca, tot asa plin de .....sfaturi despre...scuipati....

 

 

:) "Abuzul nu e bun pentru barbat caci il pagubeste de necesarul de substante glutamice, necesar al sistemului nervos si incep fenomenele de carenta nervoasa, ce pot ajunge pana la slabirea totala a functiei mintale, putandu-se ajunge la tampenie si la pierdere totala a memoriei "

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam multa osteneala,cin omul nu poate explica ceva speculeaza sau abereaza,nenumarate sunt caile domnului,sfatul meu, lasatiile asa :) unii chiar nu pricep ca fac mai mult rau ratacind si interpretind dupa capul lor ,infine nu mai comentez ca nu are rost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vaaaaaaaaaai, dar cum?! Nu sunt toti asa!!!!! Nu sunt niste maimute inapoiate, nespalate si gretoase! BA DAAAAA :)

Care ai cont pe youtube, ia d'aci si priveste cum propovaduiesc pacea cretinoizii sugaci de musulmani http://www.youtube.com/watch?v=nGG1VdA3-QQ...;has_verified=1

 

Fanny,fataaaa......ce mai faci? Vreo crima de onare lately? lapidare, incendiere, violare apoi impuscare? Nimic nou?

Mesaj completat

Doresc pe aceasta cale sa-mi cer scuze pentru injuriile aduse musulmanilor, cum ar fi "pace" si "propovaduire".

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))... din putzu ratziunii....este?

Mesaj completat

 

http://credinciosii-intreaba.blogspot.com/

 

bravo "buey", de cand cautam situ!!! :P) vai e criminal...mai bine nu mancam inainte...

Mesaj completat

TOTAL BULLSHIT primit pe email:

 

Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de filozofie…

-Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie… Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare.

- Esti crestin, nu-i asa, fiule?

- Da, dle, spune studentul

- Deci crezi in Dumnezeu?

- Cu siguranta

- Dumnezeu e bun?

- Desigur, Dumnezeu e bun.

- E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?

- Da

- Tu esti bun sau rau?

- Biblia spune ca sunt rau.

Profesorul zambeste cunoscator. Aha! Biblia! Se gandeste putin.

 

- Uite o problema pt tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa o ajuti? Ai incerca?

- Da, dle. As incerca.

- Deci esti bun.

- N-as spune asta.

- Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. Dar Dumnezeu, nu…

Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua.

- El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer, chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?

Studentul tace.

- Nu poti raspunde, nu-i asa?

 

El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.

- Hai sa o luam de la capat, tinere. Dumnezeu e bun?

- Pai…, da, spune studentul

- Satana e bun?

- Studentul nu ezita la aceasta intrebare “Nu”

- De unde vine Satana?

Studentul ezita.

 

- De la Dumnezeu.

- Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?

- Da, dle.

- Raul e peste tot, nu-i asa?Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?

- Da

- Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat.

 

- Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.

Din nou, studentul nu raspunde.

- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?

Studentul se foieste jenat.

- Da

- Deci cine le-a creat?

Studentul iarasi nu raspunde, asa ca profesorul repeta intrebarea.

- Cine le-a creat? Nici un raspuns. Deodata, profesorul incepe sa se plimbe in fata clasei. Studentii sunt uimiti. Spune-mi, continua el adresandu-se altui student. Crezi in Isus Cristos, fiule?

Vocea studentului il tradeaza si cedeaza nervos.

- Da, dle profesor, cred.

Batranul se opreste din marsaluit. Stiinta spune ca ai 5 simturi pe care le folosesti pt a identifica si observa lumea din jurul tau. L-ai vazut vreodata pe Isus?

- Nu, dle. Nu L-am vazut.

- Atunci spune-ne daca l-ai auzit vreodata pe Isus al tau?

- Nu, dle, nu l-am auzit.

- L-ai simtit vreodata pe Isus al tau, l-ai gustat sau l-ai mirosit? Ai avut vreodata o experienta senzoriala a lui Isus sau a lui Dumnezeu?

- Nu, dle, ma tem ca nu.

- Si totusi crezi in el?

- Da.

- Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, stiinta spune ca Dumnezeul tau nu exista. Ce spui de asta, fiule?

- Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinta mea.

- Da, credinta, repeta profesorul. Asta e problema pe care stiinta o are cu Dumnezeu. Nu exista nici o dovada, ci doar credinta.

Studentul ramane tacut pt o clipa, inainte de a pune si el o intrebare.

- Dle profesor, exista caldura?

- Da

- Si exista frig?

- Da, fiule, exista si frig.

- Nu, dle, nu exista.

Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacuta.

Studentul incepe sa explice.

- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit “frig”. Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperaturi mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut (-458 F) inseamna absenta totala a caldurii. Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura poate fi

masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, dle, ci doar absenta ei.

Clasa e invaluita in tacere. Undeva cade un stilou si suna ca o lovitura de ciocan.

- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?

- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?

- Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui

cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?

Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa. Acesta va fi un semestru bun.

- Ce vrei sa demonstrezi, tinere?

- Dle profesor. Vreau sa spun ca premisele dvs filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.

De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza.

 

- Gresite? Poti explica in ce fel?

- Lucrati cu premisa dualitatii, explica studentul… Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem

masura. Dle, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar NIMENI nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca

moartea e opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu e opusul vietii, ci doar absenta ei. Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?

- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.

- Ati observat vreodata evolutia cu propriii ochi, dle?

Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul. Un semestru foarte bun, intr-adevar.

- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. predati studentilor ceea ce credeti, nu? Acum ce sunteti, om de stiinta sau predicator?

Clasa murmura. Studentul tace pana cand emotia se mai stinge.

- Ca sa continuam demonstratia pe care o faceati adineori celuilalt student, permiteti-mi sa va dau un exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer. Studentul se uita in jurul sau, in clasa. E vreunul dintre voi care a vazut vreodata creierul profesorului? Clasa izbucneste in ras. E cineva care a auzit creierul profesorului, l-a simtit, l-a atins sau l-a mirosit? Nimeni nu pare sa fi facut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile si conform protocolului demonstrabil, stiinta spune – cu tot respectul, dle – ca nu aveti creier. Daca stiinta spune ca nu aveti creier, cum sa avem incredere in cursurile dvs, dle?

Acum clasa e cufundata in tacere. Profesorul se holbeaza la student, cu o fata impenetrabila. In fine, dupa un interval ce pare o vesnicie,batranul raspunde.

 

- Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….

- Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, dle, exista raul?

Acum nesigur, profesorul raspunde:

 

- Sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.

La asta, studentul a replicat:

 

- Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si

intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul

care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina.

Profesorul s-a asezat.

 

 

Daca ai citit pana aici si zambesti cand ai terminat, trimite asta prietenilor si familiei

 

 

P.S.: Studentul era Albert Einstein.

 

Albert Einstein a scris o carte intitulata Dumnezeu vs. stiinta in 1921…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...