Sari la conținut

Experienta Nu Face 2 Bani


apasu77
 Share

Postări Recomandate

Simbata dupa cununia civila a lui Placebo am plecat la soramea ca aveam ceva treaba la ia (Ciocanesti/Calarasi 120km Bucuresti-Oltenita-Calarasi)Duminica noapte in jur de ora 9 am plecat spre casa.am vrut sa merg noaptea ca sa vad cum reactioneaza motoreta nevestimii (lumini ,chestii,drum)Dupa Oltenita la vreo 20 km spre bucuresti vad pe stinga o caruta si incetinesc cam pe la un 70/75 si ma uit la reactia calului de la caruta respectiva sa nu faca vreo boacana si sa imi iasa in fata Intorc privirea in fata ,ca aproape trecusem de el si ma trezesc in fata cam la vreo maxim 10 metri cu o caruta al carui cal alerga disperat spre farul meu.Manevra de evitare in ultim moment din instinct si reusesc sa i-au doar marginea drumului ,intorc nervos pun avarile si faza lunga si ma duc dupa caruta cu ghindul sa il bat pa idiotul ala cu caruta.Nu mare mea fost mirarea cind am ajuns aproape si am vazut ca nu exista nici un carutas si calul alearga cu caruta disperat si speriat catre orice lumina.Am pus motorul pe sensul opus am bagat avaria si am inceput sa schimb faza lunga cu faza scurta sa pot avertiza si ceilati conducatori auto de pericolul care ii pastea ,destul de tirziu ...un autoturism luase deja spatele carutei la milimetru dar nu a patit nimic.Cum spune si titlu...EXPERIENTA NU FACE 2 BANI in astfel de situatii.Am scapat si ma ghindesc ce puteam sa patesc.

 

Asfalt uscat si vint din spate fratilor si ma bucur ca mai pot scrie (am tras o sperietura de zile mari)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copy-paste cu un post de-al meu de pe vwforum (eram cu duba):

 

Acum 2 ore m-am intors de la nishte amici care au o casutza la Cheia. Pe "ocolishul" Ploieshtiului, vad de departe o mashina pe dreapta (era noapte, ala tzinea piciorul pe frana). Aveam cam 80. Ma bag pe contrasens (din fatza nu se vedea ni'ca) depashesc in tromba, si imediat ce il depashesc pe ala apare in fatza, din bezna, o carutza (eu eram pe faza mica). Fara felinar, fara lanterna, fara nimic. Trag de covrig brusc, ma strecor printre carutza si ala oprit, fac 200 m slalom pe shosea din smucitura aia de covrig, opresc, dez-amestec copii de bagaje, de roata de rez de bicicleta de pepeni de sticle de canistra varsata de traiste cu mancare de papuci de pantofi de scule etc, mai injur odata pe ala cu carutza si patria muma si ma car spre casa

:crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cel nou al nevestemii XGJOA 200CM 180KG...Daca eram cu Kawa nu mai putea face nimic ,asta e mica si se inclina bine ...Kawa nu

Editat de apasu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdea si noi ieri pe Sacele - Cheia, mergeam linistiti si au "zburat" niste cai de pe pajiste "across the road".

Frana, oprit si asteptat calul care venea din dreapta (prioritate de dreapta)

 

M-au speriat si pe mine niste cai tot pe traseul asta, mi-au iesit in fata la iesirea dintr-un viraj [prin padure, pe serpentine], noroc ca nu aveam viteza. Ala de i-a lasat liberi ar trebui :crack: in caz de accident. :crack:

Editat de alexxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa comportat bine (luminile fatei lungi bat in pomi)faza scurta bate bine,la 90 vibreaza toata din toate incheieturile dar la 70/80 mere parfum.Consumul fiind in rodaj nu il poti lua etalon dar este in jur de 3,5 la suta si imi place in curbe ca are centru de greutate jos si cauciucuri rotunde si te apleci belea pe ia Picioarele le tin pe barele de protectie si stai sa adormi (ca pozitie)In concluzie e buna dar pentru NEVASTAMEA nu pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de o fractiune de secunda in care numai reflexul a actionat automat (experienta ma facut doar sa incetinesc la vederea carutei de pe partea stinga ...intradevar)Dar manevra de evitare a fost un gest pe care nu l-am controlat ci pur si simplu asta sa intimplat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte in Austria au murit doi oameni intr-un van care a lovit doi cai - morti si ei pe loc. Acest lucru se intampla pe autostrada si nimeni nu stie cum au ajuns caii pe acolo, un al treilea cal a fost prins si legat de un camion pana la venirea politiei. Din nefericire van-ul avea numere de Romania si erau 6 persoane inauntru, ceilalti patru sunt si ei raniti in stare grava intrucat masina s-a rostogolit de cateva ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de o fractiune de secunda in care numai reflexul a actionat automat (experienta ma facut doar sa incetinesc la vederea carutei de pe partea stinga ...intradevar)Dar manevra de evitare a fost un gest pe care nu l-am controlat ci pur si simplu asta sa intimplat .

 

Reflexul de virare e capatat tot din experienta. Incepatorii se arunca pe frane sau pe jos, considerand ca 'impactul era inevitabil'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte in Austria au murit doi oameni intr-un van care a lovit doi cai - morti si ei pe loc. Acest lucru se intampla pe autostrada si nimeni nu stie cum au ajuns caii pe acolo, un al treilea cal a fost prins si legat de un camion pana la venirea politiei. Din nefericire van-ul avea numere de Romania si erau 6 persoane inauntru, ceilalti patru sunt si ei raniti in stare grava intrucat masina s-a rostogolit de cateva ori.

 

criminal .. ce inseamna sa ai ghinion. Sau o fi aia cu de ce ti-a fost scris nu scapi (nici macar in austria).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai scapat .eu stau in oltenita sunt multe carute pe ruta curcani budesti aveti grija

 

si daca nu ma insel cred ca te-am vazut in in lukoil cu un chopper visiniu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil proprietarul carutei statea rupt de beat in ceva carciuma. Eu aseara cand veneam cu masina spre orash, aveam vreo 130, dintr-o data mi-o aparut o caruta in fata, nesemnalizata si plina de cioroi. Noroc ca drumul era liber si am reusit sa-l evit :crack: . Bine ca ai scapat doar cu o sperietura. Totusi experienta isi zice cuvantul, daca nu aveai experienta nu aveai probabil acel reflex. Bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RSS ...da intradevar eram cu motoreta nevesti in rodaj si am oprit sa alimentez de frica ca ramin fara gaz (antecedente avem)Nu mai stiu cum sa ii zic (reflex.noroc cu caru,experienta,bulan),bine ca am scapat dar asta tre sa ne dea de ghindit si sa incercam sa evitam mersul noaptea ca e mult mai riscant ca ziua.Daca te prinde pe drum asta e dar e de preferat sa mergi ziua ca cel putin vezi mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...