Sari la conținut

Making of a StreetFighter


Robyb
 Share

Postări Recomandate

@rzv28 , mersi

 

....revenind

nervi nervi nervi

 

De 2 saptamani astept niste piese de la un ' individ ' . culmea e ca eu le cumpar ,deci eu dau banu' si tot eu stau ca fraierul . in fine , daca nu reusesc saptamana asta sa rezolv cu el voi cauta altundeva .

Piesele in cauza sunt telescoapele USD care costa (zic eu) destul sa-si miste poponeata mai repede

 

Am dat jos bascula pentru a monta rulementii , distantierele si bucsele necesare pentru fixare . Am uitat sa le fac poze , dar voi revenii .

 

Am nevoie de un pinion spate de VFR 750 monobrat , daca stie cineva ceva rog PM

 

Am montat galeriile si toba finala provizoriu sa vad cum se potrivesc si cum se aseaza la moto , trebuia sa le montez cu bascula monobrat pe moto , in fine , eu zic ca arata super bine . dar sunt deschis si la ceva critici construcitve :) sunt curios cum va suna cu evacuarea asta .

 

 

************************************** UPDATE ***************************************

 

 

dupa o lunga perioada de asteptari dupa un " individ dubios " :biggrin: am cautat altundeva piesele pentru partea de fata a motocicletei si iata-le :)

 

urmeaza sa fac o scamatorie intre jugul de cbr si jugul de la USD sa se potriveasca .

 

cred ca am terminat de cumparat piese la el,( cu ocazia asta mi-am terminat si bugetu :) ) mai urmeaza cofectionarea catorva piese , apoi montarea , montarea finala , apoi finisarea .

 

pozeeee

post-12605-0-58795400-1306005950_thumb.jpg

post-12605-0-34019000-1306439996_thumb.jpg

post-12605-0-81900400-1306440001_thumb.jpg

Editat de Robyb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu sunt adeptul evacuarilor care se imbina in linia motocicletei si la cat de bine arata bascula mnobrat...ar fi pacat sa o umbresti cu evacuarea, motiv pentru care zic sa ridici finala mai aproape de sezut

altfel spor la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de interes . nu ma las pana nu-l termin :)

 

momentan am fost ocupat cu asta ( care e la vanzare apropo ) . si mai am un gsx-r in garaj care trebe sa-l fac fighter

 

post-12605-0-96574900-1307118241_thumb.jpg post-12605-0-09655000-1307118251_thumb.jpg

 

 

 

 

Dar de acuma toata atentia mea se indreapta catre cbr .

 

voi revenii cu poze si detalii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pentru cafe-racer. putina critica constructiva: stopul spate nu se potriveste acolo. ai putea sa folosesti un stop spate rectangular mutat mai sus si locul ramas acolo poate fi folosit pentru numar, ca sa acoperi putin din goliciunea undertray-ului si cred ca ar merge si un ghidon Z.

Spor la munca!

post-10138-0-76241200-1307185091_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de interes . nu ma las pana nu-l termin :)

 

momentan am fost ocupat cu asta ( care e la vanzare apropo ) . si mai am un gsx-r in garaj care trebe sa-l fac fighter

 

post-12605-0-96574900-1307118241_thumb.jpg post-12605-0-09655000-1307118251_thumb.jpg

 

 

 

 

Dar de acuma toata atentia mea se indreapta catre cbr .

 

voi revenii cu poze si detalii .

 

Tipule, e absolut geniala! Insa, de ce nu i-ai pus filtre de aer?

 

La ce pret se vinde? Ce model a fost la baza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipule, e absolut geniala! Insa, de ce nu i-ai pus filtre de aer?

 

La ce pret se vinde? Ce model a fost la baza?

 

@all mersi de interesul acordat

 

@skvj are filtre doar ca am uitat sa le pun , 2 la numar :) se da pe la 700 euro

 

revenim la monstrulet ..........

 

Am montat provizoriu mare parte din motocicleta . Suspensia spate functioneaza perfect .Bascula sta excelent , mici finisari , niste bucse si pot sa o incerc la un test drive .

 

Am pus codita pe care o voi folosii . am ridicat spatele din cadru ( cadru de la codita, sa nu aud tipete ca " vai a taiat cadrul " :) ) Montat totul provizoriu , urmeaza sa ma hotaresc ce stop voi monta , urmaresc un stop de la SV 650 modelul din 2003.

Apoi urmeaza prinderea efectiva a coditei de motocicleta .

 

Intrebare , care din cele 2 masti se potriveste mai bine ? eu zic ca cea neagra deoarece merge in linia motocicletei mai mult decat cea patratoasa alba. Asa-i ?

 

Mai vreau sa scurtez putin si din galerie cam 5 cm , ca toba finala sa vina putin mai spre motor .

 

 

pozeeeeeeeeee

post-12605-0-61716800-1307789467_thumb.jpg

post-12605-0-99903700-1307789472_thumb.jpg

post-12605-0-40068900-1307789478_thumb.jpg

post-12605-0-85519800-1307789483_thumb.jpg

post-12605-0-77703100-1307789488_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Intrebare , care din cele 2 masti se potriveste mai bine ? eu zic ca cea neagra deoarece merge in linia motocicletei mai mult decat cea patratoasa alba. Asa-i ?

 

 

 

ASA E :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De mult tot am vrut sa deschid un topic cum am vazut pe forumurile de dincolo cu " making of ... " adica povestea modificarii unei motociclete stock . Pana acuma la recentele proiecte am tinut pentru mine ca mare parte din voi stiu , ca nu este apreciata munca in romania . Orice faci / incerci sa faci ' e naspa ' si cu asta te-a catalogat .

 

Nu fac topicul pentru laude sau aprecieri , il fac ca mi se pare foarte interesant sa vezi evolutia unei modificari in timp , sa vezi de la ce ai plecat si unde ai ajuns . Imi pierdeam noptile urmarind forumurile de dincolo cu povesti si poze ale altor oameni pasionati de moto.

 

Sper sa nu ajuga o tiganie topicul cu certuri intre forumisti , aici rog si un moderator sa ma ajute daca poate.

 

Topicul o sa fie actualizat in timp ,cu poze si detalii despre evolutia motocicletei . o sa dureze ceva , rog rabdare :)

 

Gata , sa incep , vorba lunga saracie , sau cum era ? :D

 

-----------------------------------------------------------------

 

Cadru + motor : Honda CBR F2 . am ales asta pentru ca este un motor fiabil ,ieftin ,aprox 100cp ,

 

Am inceput cu sfarsitul , adica m'am apucat sa curat/sincronizez carburatoarele

Decamdata asa arata motorul

 

....va urma

 

Vor urma poze si de la mine,banda e ok,inca nu m-am dat cu motorul de ieri ca a plouat dar am sa postez niste poze cat de repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dupa un lung concediu ..... urmeaza inca unul dar mai scurt :rolleyes:

 

intre timp am reusit sa prepar niste piese pentru vopsit , nimic interesant deocamdata .

 

Urmeaza sa trimit rotile la sablat apoi vopsit . Dupa aceea montarea . Dar toate astea incepand de saptamana viitoare .

 

....

post-12605-0-29695000-1313249818_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie-mi pare mai ok masca neagra; dar, parca e prea lunga, adica se ducea prea mult in fata...eu as scurta-o, cum spui tu de toba, asa spun si eu de masca :)

 

interesant ca ceri pareri; eu n-as cere parerea nimanui, as face-o cum imi place mie. (adica fara sa-i ridic codita atat de mult :D )

 

astept cu nerabdare continuarea, pacat ca nu-s in TM , ca veneam s-o vad cu ochii mei, mai alesc cafeul ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Postul asta o sa fie un update mai intresant deoarece o sa contina multe poze colorate .

 

Am primit roata spate de la sablat , roata fata inca nu a ajuns deci nu am putut sa ma apuc de ea .

 

Am fost indecis asupra culorii , dar acuma dupa ce am aplicat-o pe piese, sunt foarte multumit de culoarea aleasa. Asa-i ? :)

 

schimbat uleiul si semeringurile in furca fata , arata OK , dupa ce o montez pe motor o sa-i fac si reglajele .

 

Mai am nevoie de urmatoarele piese : aripa fata , pinion spate , lant , sa , asta la prima vedere , sunt sigur ca mai am nevoie de o graza de lucruri :)

 

Mi-a venit o idee interesanta pentru ghidon , dar nu vreau inca sa zic nimic pana nu vad daca reusesc sa pun in practica ideea.

 

Sunt nehotarat si cu masca fata , am facut un suport pentru masca , care se prinde de cadru dar a trebuit sa las spatiu pentru telescoape sa pot vira , si nu-mi cum arata place distanta intre masca si motocicleta cu telescoapele virate . Asa ca am sa incerc sa prind masca fata de telescoape astfel incat aceasta sa vireze odata cu ele .

 

vorba lunga, saracia romanului , sau cum .... va las cu pozele

post-12605-0-09094700-1314369484_thumb.jpg

post-12605-0-76615000-1314369492_thumb.jpg

post-12605-0-86925100-1314369515_thumb.jpg

post-12605-0-29062500-1314369545_thumb.jpg

post-12605-0-22479400-1314369556_thumb.jpg

post-12605-0-56581100-1314369590_thumb.jpg

post-12605-0-92572500-1314369601_thumb.jpg

post-12605-0-71989700-1314369619_thumb.jpg

post-12605-0-85512100-1314369629_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AparTe

Bravo omule .,.. indiferent de ce critica lumea, ,mandreste-te de creatia ta si nu te lasa dejamagit de vorbele rautacioase pe care lumea le arunca cu atata usurinta nepasandu-le de truda unora,

Felicitari ptr ceea ce faci :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , mersi tuturor pentru interes . surprinzator nu am avut parte de critici pe topicul asta ( cred ca nu fac ceva bine :scratch: ) , toata lumea a fost super de treaba pana acuma . :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place mult cum a iesit janta de pe spate.

Elementele in sine, luate separat, arata frumos. Astept sa vad cum o sa fie cand sunt puse laolalta. Oricum, pana acum imi place mult ce iese si cum iti iese.

 

Cu partea de jos ce faci? Pui carena sau incerci un pinten cu o forma agresiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , mersi tuturor pentru interes . surprinzator nu am avut parte de critici pe topicul asta ( cred ca nu fac ceva bine :scratch: ) , toata lumea a fost super de treaba pana acuma . :cheers:

 

Pai stii de ce nu ai primit critici? Pt ca ai facut totul ca la carte. Altii ar fi stricat motocicleta originala, facand o aratare ciudata numita streetfighter, "plangand" pe forumuri ca au bagat o gramada de bani in ea (desi nu se vedea). Tu insa ai facut ceva super. De la bascula monobrat, la furca USD, evacuare, etc. totul inseamna imbunatatire. Si culoarea aleasa e foarte misto. Abia astept sa o vad gata, sunt sigur ca va arata extraordinar de bine.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super rosul ala! Ceva detalii despre vopsea? Doar ce cautam zilele trecute pe net o moto vopsita rosu mat si nu gaseam decat masini si nu puteam sa imi fac o idee. Chestia e ca noi ne gandeam sa punem asa ceva pe ceva mai vechi si sa ii pastram si linia 'old', eu sugerasem culoarea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...