Sari la conținut

Yrf 600 Thudercat Vs Cbr 600 F3 Vs Zx6r


Sniky
 Share

pe care o preferati  

125 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salutare lume eu mi-s incapator si vreau sa imi cum par un motor maxim (4000 de euro) si nu stiu ce sa aleg

Astea-s variantele

kawasaki zx6 95 30000km

Honda CBR 600 F3 PC31 95 35000km

YZF 600 R THUNDERCAT 97 35692Km

YZF 600 R THUNDERCAT 96 27000Km

Honda CBR 600 F3 98 28000km

 

Alte modele nu prea mai sunt .. in fine stiu ca sunt umpica cam :peace: ca imi iau primu motor de 600 si super sport dar consider ca sunt cu capu pe umeri si in afara de asta nu vreau sa-l schimb prea curad .

Ma gandeam sa imi iau naked dar parca tot super sportu ma atrage mai mult :D oricum a doua motocicleta o sa fie un enduro ;) sa umblu si eu pe munti cu ea :P

 

Multumesc anticipat pt sfaturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alege intre CBR si YZF, as merge pe mana CBR, insa nu conteaza f mult diferenta de km intre ele, ci starea ei, si cum a fost intretinuta.

Vezi aici o comparatie intre ele:

http://www.motorbikes.be/en/compare/1349/992/

Oricum vezi ce faci ca fiecare are 100 CP si deja ai depasit de mult limita pt un incepator.

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand.....se scrie choose nu chose :) ....in al doilea.....uita de zx6, este antic comparat cu celelalte....mai greu, fara frana si.....kawasaki :peace:

 

calitativ nu am auzit sa fie bube majore nici la thundercat nici la f3......acum depinde care iti place tie mai mult, un look ceva mai agresiv la yama sau unul ceva mai cuminte la hondita.....vezi si tu care arata mai bine la per-total sau cum draq s-o scrie :D din astea doua

YZF 600 R THUNDERCAT 96 27000Km

Honda CBR 600 F3 98 28000km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa in nici un caz, pozitie prea sport, motor greu.

Intre F3 si Thunder se pare ca Thunder e mai touring, mai linistita, honda iti arata mereu cu cat mergi, vibreaza mai mult in turatii.

Honda e mai usoara, Thunder are spre 220kile. Nu prea le simti in mers, mai degraba la manevrele pe loc. La Honda s-au schimbat 3 generatii intre '96-'01, Thunder din '96 pana in '01 nu a modificat nimic.

Tovarasul strumfuadi ar trebui sa-si spuna parerea mai avizata: le-a avut pe amandoua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, roger that rmg..

da, le'am avut pe amandoua, dar nu in acelasi timp :D .. iar una inca o mai am si o s'o mai am si la anul! :)

 

trecand peste, parerea deja mi'am exprimat'o aici, cu ceva timp in urma.

de la acel post am facut cu honda 10500km fara cea mai mica problema. chiar ca merge ca un ceas elvetian. totusi, nu ma indoiesc ca si thundercatul isi face datoria excelent, a fost un model foarte fiabil!

 

bafta! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu F3-ul e cel mai vandut motor SH de la noi din tara (cel putin asa mio zis cei de la medias :D)

io am incercat unu si mi-o placut f mult :) (probabil pt ca o fost primul speed cu care m-am dat)

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Multumesc frumos pentru sfaturi.

Din nefericire nu am cum sa probez ambele motoare, dar o sa imi iau un motor la care o sa mi se ofere si o garantie (cel mai probabil de la baietzii de la medias sau din bucuresti de pe Nitu Vasile) intrucat habar nu am cum se intretinere o motocicleta.

Inca odata multumesc si o sa va anunt ce bibelou mi-am luat (inclin spre thundercat dar nu stiu de ce am un feeling ca o sa ma aleg cu o honditza).

 

Imi cer scuze pt eventualele erori de tastare dar e 4 jumate :baldy:

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Multumesc frumos pentru sfaturi.

Din nefericire nu am cum sa probez ambele motoare, dar o sa imi iau un motor la care o sa mi se ofere si o garantie (cel mai probabil de la baietzii de la medias sau din bucuresti de pe Nitu Vasile) intrucat habar nu am cum se intretinere o motocicleta.

Inca odata multumesc si o sa va anunt ce bibelou mi-am luat (inclin spre thundercat dar nu stiu de ce am un feeling ca o sa ma aleg cu o honditza).

 

Imi cer scuze pt eventualele erori de tastare dar e 4 jumate :baldy:

;)

 

cei din medias au doua cbr 600 f3-uri (unu alb + rosu, celalalt rosu + negru), ambele din 95 la 3500 E, arata super, si din cate am simtit io meg la fel de bine :D, nu mai amintesc cati km au dar in jur de 30.000

unu dintre ele daca i-mi maintesc bine avea si suport pt bagaje sau cutii laterale

poate de cand am fost io la ei, o mai adus ceva

 

bafta la achizitie :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar nu stiu de ce am un feeling ca o sa ma aleg cu o honditza)

vezi ca prietenul castravete are de vanzare o frumusete, toba mivv titanium, merge ceas. e luata tot de la edgji, care e impreuna cu cel de pe nitu vasile, iar pretul e f bun, 4000e (numai toba e cca 370-400e).

bafta! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc am vazut-o si era pe lista .. dar nu am 4000 pt motor .. am 4000 pt moto si protectii (macar sa-mi iau si eu o jaca cu protectii hard sau o armura de erduro ca sa nu mai vb de combinezon).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un srad se ridica pe o roata frumusel, uneori fara sa te chinui prea mult, ceea ce nu e tocmai indicat ptr cineva care a facut doar 8'uri.

sradu' e o moto de "pilotat", nu de "condus".

zici ca esti incepator. eu zic sa te limitezi la primele doua modele, ca si alea sunt prea potente pentru reactiile tale. asta daca tii la fundul tau si la cei dragi. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oke deci SRAD scrie pe mine :D .. acum sa vedem ce si cum .. Am si eu o mare dilema : mi-am luat neste casti de pe net de la louis.de mai precis si ma cam strange in dreptul tamplelor (am vb cu 3 preteni si mi-au zis ca as trebuie sa te stranga la inceput ca se lasa ele) .. e de bine asa trebuie sa se ia o casca ?? :D

 

as mai vrea neste pareri despre SRAD ... hai oameni buni ca maine iau cashu si nu vreau sa o dau in bara cu moto-u (ca platesc 6 ani pt el :P )

va multumesc pt sfaturile de pana acum si dupa cum ziceam o sa ma vedeti si pe mine printre voi .. mai potolit la inceput

hai ca sunt cam ;)

 

:baldy: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thundercat-ul nene e super Ok. Iti spune cineva care il are si care o sa-l mai aiba inca ceva vreme de-acum incolo.Arata agresiv si e mai okay pt turing decat celelalte....parerea mea. ;) . Nu se ridica usor pe o roata(tre sa te stii bine ca sa-l ridici). Fata de CBR pare mult mai masiv dar nu e decat carenajul si rezervorul mai bombat. Oricum daca ar fi sa aleg eu pt tine mi-as lua o Honda VFR de 800 din 99'-00'. :baldy: Orice ti-ai alege sper sa nu te dezamageasca si sa te tina cati mai multi km fara probleme. :P Salutari si bafta la alegere :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt revoltat .. si nu aveam unde in alta parte sa-mi vars oful (bine .. cred ca aveam da si ce daca) in fine se bare ca baietzeii de la abn amro aia la care am apelat eu sa imi faca un mare credit pt nevoi personale le ia o tona de timp sa imi analizeze si sa imi aprobe dosaru (am cateva "deviatii" adica nu am inca 21 de ani -ii fac in noiambrie- ; in ultima luna nu am avut salariu de 250 de euro l-am avut de 239 -trebe sa ai salariu de minim 250 de euro .. la mine cu tot cu sporuri si bonusuri ies pe la 250-300 de euro dar ultima luna am avut un mare concediu- ) .. dupa cum ziceam teoredic ar dura 2 zile sa il evalueze si sa il aprobe .. eu l-am depus luni si a intrat in evaluare marti si se pare ca m-au amanat pt luni :-< damn se pare ca o sa imi iau motor cand o incepe sa ninga (si de al draq o sa ma plimb cu el pe zapada)

Sper ca saptamana viitoare sa am si eu un moto decent (CBR SRAD sau Thundercat - hai ca pana la utma ajung la thuderrace r1 cbr rr si alte animale inca prea salbatice pt mine) ca mi se rupea imima acum 2 zile cand am trecut printre voi (pe la arc) fara moto :baldy:(

s-auzim de bine si duma cum am mai zis de zece ori sa ma motorizez si eu mai repede .. ca incep sa ma prea imprietenesc cu dacia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda means Honda.

Strumf are F4 nu F3 si e MAAAAAAAAAAAARE diferentza..de fapt e alta motocicleta..

kawa si suzi is mai incomode un pic pt un incepator, dar se paote invata cu rabdare pe orice..

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor, am un Thundercat de 3 luni si e prima mea motocicleta. Stiu ca nu sunt cel mai in masura sa-mi dau cu parerea dar pt mine e ceva fantastic, nu ma pot da jos de pe ea! La inceput am oscilat intre un CBR din 95 si Thundercat-ul meu din 96, pana la urma am ales Yamaha si pt ca arata mai bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) multumesc .. acum ma tenteaza mult SRAD-ul :D am gasit ceva frumos din 97 .. cica ar avea doar 20.000 de km si langa .. casa .. acum o intrebare nu exista ceva o chestie de probe cum e aia pt masini la autovit ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consider ca sunt cu capu pe umeri si in afara de asta nu vreau sa-l schimb prea curad .

 

 

 

Din pacate capete de schimb nu prea se gasesc, cand s-a rupt, s-a rupt si gata, nu mai poti chema mecanicul, numai popa :D

 

 

In rest, sa ai parte numai de bafta!

 

 

 

p.S. Am votat "altele" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate capete de schimb nu prea se gasesc, cand s-a rupt, s-a rupt si gata, nu mai poti chema mecanicul, numai popa :P

In rest, sa ai parte numai de bafta!

p.S. Am votat "altele" :D

:)) tare ... bine-nteles ca nu la asta m-am referit .. :) ma refeream ca nu vreau sa schimb nmotoru prea curand .. adica il iau si la mine moare (motoru nu eu) :lol:

 

 

 

multumesc tuturor ... chiar se pare ca ca am mai mult deat bete in roate .. nenea ala de la banca , ala care mi-a promis ca ma suna luni si imi va spune ce s-a intamplat cu dosaru meu .. mi l-a aprobat sau nu .. iar s-a facut ca uita .. in fine .. am rabdat eu 3 saptamani .. inca 3 zile mai rezist eu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...