Sari la conținut

14NP24


Andrei_D
 Share

Postări Recomandate

Din cate stiu sunt "de Olcit", si au ca echivalent Briskul L14YC. E posibil sa fie si de Supernova/Solenza/Logan, dar la ele am vazut ca se poarta Championuri.

La unele Nipre cu chiulase noi, bosajul e mai sus, filetul mai lung, trebuie bujii lungi.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai foarte mare dreptate, cifra termica este de 280 la bujiile NP27, dar deh...graba, serviciul (fiindca fur cite-un minut ca sa citesc fuguta si eventual sa scriu un rind-doua), m-au facut s-o dau de gard! Dar comanda ramine valabila, iar cind este necesar sa trimit banii, da-mi un PM, te rog! Multumesc cu anticipatie! :)

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am facut comanda, au spus ca cel mai probabil bujiile vor ajunge intr-o saptamana. Cand le am, va anunt.

 

Dnepr&Sidecar ai PM, imi mai trebuie numele strazii;

Ivan_Pedala ai PM. Dupa cum am spus la inceputul topicului, it voi trimite prin posta, cu ramburs, daca esti de acord. Imi trebuie adresa.

Ciro, nu am primit nici o confirmare. Daca mai vrei 14NP24 spune-mi si vedem cum facem.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am facut comanda, au spus ca cel mai probabil bujiile vor ajunge intr-o saptamana. Cand le am, va anunt.

 

Dnepr&Sidecar ai PM, imi mai trebuie numele strazii;

Ivan_Pedala ai PM. Dupa cum am spus la inceputul topicului, it voi trimite prin posta, cu ramburs, daca esti de acord. Imi trebuie adresa.

Ciro, nu am primit nici o confirmare. Daca mai vrei 14NP24 spune-mi si vedem cum facem.

 

Toate cele bune!

Nu trebe numele strazi,ca nu am si nici nu stau pe strada :) ,multam fain deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astazi am luat bujiile. In loc de zece seturi mi-au adus noua, din cauza unei greseli pe la depozit dar vedem cum facem sa fie bine pentru toti. Pe spatele cutiilor sunt trecute bujiile echivalente si instructiunile de montaj. Mai scrie ca se pot folosi 20.000 km. O sa pun coletele la posta luni dimineata fiindca pana la sfarsitul saptamanii nu prea am timp liber.

 

Luni va trimit PM fiecaruia ca sa stiti sigur ca le-am trimis.

Mesaj completat

red_bandit, lasa-mi un PM cu numarul tau de telefon. Daca poti si tu, poate ne intalnim sambata sau duminica sa iti dau bujiile.

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Din cate stiu sunt "de Olcit", si au ca echivalent Briskul L14YC. E posibil sa fie si de Supernova/Solenza/Logan, dar la ele am vazut ca se poarta Championuri.

La unele Nipre cu chiulase noi, bosajul e mai sus, filetul mai lung, trebuie bujii lungi.

 

da, "de oltcit" sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am trimis coletele, toata lumea are PM.

 

 

Sunt doua persoane carora nu le-am trimis bujii fiindca nu mi-au mai ajuns. Le-am anuntat prin PM. O sa mai fac o comanda dar trebuie cer minim 4 seturi. Doua seturi sunt promise, as mai avea un prieten care ar vrea un set dar inca nu s-a hotarat si ar fi 3 seturi pana acum. Astept sa mai apara cineva care sa mai vrea un set (sau cate doreste), ca sa ajung la minimul de 4.

 

Va las aici un tabel de echivalenta trecut pe spatele cutiilor de 14 NP 24:

 

Firma Model

AC 42 FS

Beru 14-6BU

Bosch W 6 BC

Champion L 82 Y

Eyequem 705 S

KLG F 85 P

NGK BP 7 HS

PAL(Brisk) 14-5 Y

 

Cine mai vrea bujii sa scrie aici si facem iar comanda.

Transportul prin posta vine cam 6 lei si nu difera daca sunt 2, 4 sau 8 bujii in colet.

 

Mesaj completat

3 seturi sigur pana acum. Astept sa mai vrea cineva unul si am si facut comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ajuns bujiile, is asa cum le stiam din tinerete, sper sa si functioneze la fel pe CZ-ul meu! :D

Multumesc pentru amabilitatea si efortul facut de Andrei pentru a mi le procura si trimite, motive pentru care ramin profund indatorat! Mii de multumiri! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am primit bujiile de la Andrei D. si-i urez sanatate si sarbatori fericite :( , aceeasi urare fiind si pentru voi totzi!:D

post-56732-1303402811_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sa le folositi cu placere si sa va mearga bine motoarele! Salutari si toate cele bune!

 

Un mesaj pentru cei 3 care asteapta bujiile:

 

Le am acasa dar luna asta nu am deloc timp, sunt la un curs pentru un loc de munca si ajung tarziu acasa. V-i le trimit sigur la sfarsitul lunii, dupa ce termin.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Arunc si eu o intrebare. Am luat de la magazin Sinterom 14NP21-8W pentru nipru. E chiar asa mare diferenta intre ele si 14NP24? Am pistoane bombate si Aleko spunea mai sus ca "neaparat" trebuie 14NP24 dar sunt in rodaj si ma gandesc ca o bujie mai rece m-ar ajuta... n-as avea surprize de genul autoaprindere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai 21 suunt mai calde decat 24. despre calat de laa bujii mai greu dar nu complet imposibil, mai degraba gauri in piston. impotriva calarii recomand aditiv liqui-moly cu mos 2... de ce nu chiar si uleiul liqui-moly... e din alta clasa decat motulurile si motorexurile de toate zilele. evident ca nici nu mai vorbesc despre porcariile romanesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pentru cine mai are nevoie de 14NP24, mai am un set (5 lei X 4 buc - 20 lei). Problema este ca nu mai am timp sa le pun la posta dar ne putem intalni in Bucuresti sau Ploiesti daca locuiti sau aveti prieteni intr-unul din orasele astea. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Dezgrop morţii, sper cu folos.

 

Andrei, mai ai mail-ul de contact al companiei? Am şi eu nevoie de măcar vreo două seturi. Că deocamdată n-am găsit prin Bucureşti 14NP24.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si mor in 50km. NGK sunt cele mai falsificate bujii.

M-as baga si eu la un set de 4 buc de 14NP24. 2000km ma tin in conditii normale. la 5 lei bucata, sunt bune. Ele ar tine si mai mult, dar nu rezista ceramica la mai multe explozii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu rezista ceramica la mai multe explozii.

 

Feri, nu ai dreptate, la tine e ceva in neregula cu carburatia. Eu am o bujie de atunci si niciodata nu a trebuit schimbata. Are 10-12.000 de km si merge perfect. Durata de viata mentionata pe ambalaj era de peste 20.000 de km.

Am luat bujiile atunci de la un distribuitor din Buzau dar nu mai gasesc mailul lor. Cum am procedat: am dat mail la sinterom@sinterom.ro, le-am zis ca ma intereseaza niste 14NP24 si ei mi-au recomandat un distributor mai aproape de mine. Am sunat la distribuitor, am facut comanda, distribuitorul a comandat la fabrica si in cateva zile bujiile au venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţumesc, Andrei! Până la urmă 20 lei a fost preţul real plătit pe set?

 

Am avut NGK BP6HS luate "de unde trebuie" şi într-adevăr au murit repejor. În catalogul NGK scrie că ele ar fi cele recomandate pentru "Dnepr 650", iar micul ghid de comparaţie între NGK-urile originale şi cele falsificate mi-a dat de înţeles la momentul respectiv că am cumpărat "ce trebuie". Sau nu. În momentul de faţă amândouă dau scânteia aiurea şi le-am demontat de pe motocicletă. Dacă şi la mine o fi (fost) sau nu chestie de carburaţie - nu ştiu. Fan K-63 nu-s, dar defilez şi eu cu ce am / găsesc.

Arkadi al meu merge acum mai bine decât a mers vreodată. Culmea, pe post de bujii are în el acum cele mai ruginite Sinteromuri pe care le-am găsit în toată curtea aia de la Comana. Erau într-un lighean de "piese uzate" aferente Jupiterului lui Mihă.escu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si mor in 50km. NGK sunt cele mai falsificate bujii...........dar nu rezista ceramica la mai multe explozii.

...depinde din ce magazin cumperi! Magazinele mari se aprovizioneaza din surse verificate. Niciodata nu am avut probleme cu NGK(utilizand indicativul corect). Daca ai carburator nu trebuie sa includa in indicativ litera "R" - care insemna o rezistenta de cca 5-6K inclusa.

 

Ceramica crapa din cauza detonatiilor ce apar la un amestec prea sarac(vezi carburatie)! Daca te uiti atent pe electrozii bujiei ai se vezi usoare urme de perlare.

NGK BP7HS.

Da, asa este, sunt bune. Au o cifra termica elastica ce acopera gama la 220 si 240

 

m-am abonat eu :bigstar: , merg vara la Nepru

Sunt usor cam reci pentru nipru. Daca faci drumuri scurte gen circulatie de oras (chiar si vara), ajung mai greu la temperatura de autocuratire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...