Sari la conținut

am comis-o


bhairava
 Share

Postări Recomandate

azi, cum dadeam blana pe mihai bravu, sofer de salvare cu sindromu micului nastase intra si taie fata la toata strada.

 

simptome: roata fata blocata, culcat mororeta pe dreapta.

 

pagube: oglinda soferului de dacie din dreapta mea care apucase sa opreasca, manetzica de frina (bine ca aveam stoc :D ) carena usor zgiriiata (incredibil ce rezistente sint jafurile alea de plastice, nu ma asteptam), nasu soferului de salvare (acum inteleg rostul kevlarului plasat strategic pe manusi).

 

p.s. cu 5 minute inainte ma inalnisem cu nkz la benzinarie, si-mi urase "sa fiu atent". incep sa fiu superstitios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba esti nebun....si ieri tocmai ma uitam la ea ca ti-ai pus banner cu golannet

bine ca n-a fost mai rau...

cum dadeam blana pe mihai bravu,
am comis-o, se intimpla pina si celor mai buni :D

Ai dreaq grija!!!Vrei sa completezi statistici?!?Mergi preventiv !

SI DACA I-AI DAT-O IN GURA BINE AI FACUT!!!!!!!!

ESTE OBLIGATORIU! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lamere cu cioc, barbiereste-te, iti impiedica vizibilitatea :D

lasa ma ca fieru se repara, suruburile de titan in schimb sunt scumpe ca dracu.

 

e momentul sa aflati tot adevarul: eu nu intru cu motorul in oras decat daca e neaparata nevoie. orasul nu e facut sa te plimbi cu motorul in el. in oras se plimba si altii. soferi de salvari, etc.

 

ai grija la manetzica blestemata, io zic s-o stropesti cu putzintica aghiazma. parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incep sa constientizez si eu cat e de periculos e sa ai un motor care duce.. :D

In ultima vreme n-am facut decat sa-i dau blana la sarmana mea galina! am prins chiar viteza record de 120 km/h! In oras bineinteles!

De cele mai multe ori ma abtin si stau frumos la locul meu insa din cand in cand parca da strechea in mine!!! Ma oftic cand vad cum incearca cate o conserva sa mi se bage in fata sau de-a dreptul in mine, eu mergand regulamentar!

Ieri m-a placat unul pe stanga desi mergeam frumos cu 50 pe banda mea.. si m-a dat spre trotuar iar in fata era o masina parcata careia ii iesea fundul.. de franat ioc, ma opream direct in k-rul aleia asa ca am dat blana si am trecut printr-o spartura, prin fata dobitocului care incerca sa ma puna la zid.. nu i-am mai aratat semnul magic desi ar fi trebuit..

sa mor io, sunt unii soferi care sunt tare okay, te lasa sa te bagi si sunt tare draguti, altii care nu te vad (e scuzabil.. si eu-s sofer de conserva cateodata si desi m-am uitat cu o sec inainte in oglinda a trecut motor razant pe langa mine de nu stiam ce m-a "lovit".. aici e vina noastra! sincer acu!) dar mai exista si dobitocii care tipa la tine si te claxoneaza fara motiv sau incearca pur si simplu sa dea peste tine.. ori dobitocii de pietoni care se prefac ca-ti sar in fata... Cat de imbecil poti fi Doamne?!!!

bhairava, prin urmare bine ca esti okay.. imi pare rau de bestia aia a ta noua... dar cu ocazia asta si-a facut si botezul focului si poate de acu' incolo n-o sa se mai intample ca doar e patita, nu?! ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si la politie n-ati mai fost? salvarea era in misiune (cu girofar)? daca l-ai pocnit p-ala, si ati fost si la politie, nu a declarat box-ul?

N-am inteles cum ai lovit oglinda soferului. Dupa ce te-ai ridicat (slava domnului ca nu te-ai lovit de altceva cind erai la pamint) i-ai tras-o personal si peste oglinda? sau de fapt te-ai lovit de oglinda lui si ai cazut?

 

Oricum imi pare rau sa aud de inca un accident. Bine ca esti tu ok!

 

R.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Bhairava, io din cate stiu la regulament scrie ca daca vine salvarea cu luminite albestre/rosii si "nino-nino" trebuie sa o lasi frumusel sa treaca... :D

Bine i-ai facut soferului ala,trebuia sa ii rupi gura si bolnavului din spate, sa se invete minte, data viitoare sa crape acasa, nu sa se plimbe cu salvarea prin fata torpilelor urbane in actiune :P (care este :D )

 

P.S. Zi mersi ca tu ai scapat fara avarii , data viitoare vei stii de ce nu e bine sa-i dai in gura prin aglomeratie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axa, dupa cum ii stiu eu pe soferii de salvare din Buc., n-avea ala alta urgenta decat k se grabea la draq'n praznic, cu treburi personale probabil. Si au astia un simptom: knd dau de o intersesctie, de preferinta plina, cupleaza instalatia din dotare, ai de care ziceai tu, cu nino nino si luminite rosu/albastru, doar kt sa treaca, dupa care decupleaza. Ori asta se cheama abuz in serviciu, si cred k cel putin teoretic scrie la lege k se pedepseste(pe hartie, evident, k practic n-am vazut nici unu dintr-astia pus la zid).

Amu sa ne zica Bhairava care a fost cu adevarat situatia.

@Bhairava : Bine k ai scapat tu intreg.

PS: Care ma ajuta cu un proiect de montare a unei mitraliere pe motor? Sau eventual un aruncator de flacari... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axa, dupa cum ii stiu eu pe soferii de salvare din Buc., n-avea ala alta urgenta decat k se grabea la draq'n praznic, cu treburi personale probabil. Si au astia un simptom: knd dau de o intersesctie, de preferinta plina, cupleaza instalatia din dotare, ai de care ziceai tu, cu nino nino si luminite rosu/albastru, doar kt sa treaca, dupa care decupleaza. Ori asta se cheama abuz in serviciu, si cred k cel putin teoretic scrie la lege k se pedepseste(pe hartie, evident, k practic n-am vazut nici unu dintr-astia pus la zid).

Amu sa ne zica Bhairava care a fost cu adevarat situatia.

@Bhairava : Bine k ai scapat tu intreg.

PS: Care ma ajuta cu un proiect de montare a unei mitraliere pe motor? Sau eventual un aruncator de flacari... :D

Salut!

 

Nu e chiar asa. Am cat de cat conexiuni cu domeniul si nu ti-as dori sa te afli intr-o ambulanta si niste cretini sa se joace in fata cu masinile sau moto si sa nu te lase sa treci. atunci iti vine tie sa te dai jos si sa le rupi capul (evential cu tot cu casca). Acu' nu zic de Bhairava, il cunosc, si in limitele lui e bajat bun.

Privitor la semnnalele acustico-luminoase sunt niste reguli fff stricte. Si de obicei ambulanta nu se fatzie prin oras ci vine sau se duce la o alerta.

As fi curios de unde ii stii tu pe soferii de ambulanta din Bucuresti?

Sa va fereasca Dumnezeu sa treaca un urgentist cu o urgenta majora in spate si sa-l incomodati. Ala trece peste voi si nici draq nu ii va face nimic. Singurul lucru pe care puteti sa-l sperati e sa se intoarca dupa 30 de minute si sa va ridice de pe asfalt....

 

 

kooksee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axa, dupa cum ii stiu eu pe soferii de salvare din Buc., n-avea ala alta urgenta decat k se grabea la draq'n praznic, cu treburi personale probabil. Si au astia un simptom: knd dau de o intersesctie, de preferinta plina, cupleaza instalatia din dotare, ai de care ziceai tu, cu nino nino si luminite rosu/albastru, doar kt sa treaca, dupa care decupleaza. Ori asta se cheama abuz in serviciu, si cred k cel putin teoretic scrie la lege k se pedepseste(pe hartie, evident, k practic n-am vazut nici unu dintr-astia pus la zid).

Amu sa ne zica Bhairava care a fost cu adevarat situatia.

@Bhairava : Bine k ai scapat tu intreg.

PS: Care ma ajuta cu un proiect de montare a unei mitraliere pe motor? Sau eventual un aruncator de flacari... :P

Salut!

 

Nu e chiar asa. Am cat de cat conexiuni cu domeniul si nu ti-as dori sa te afli intr-o ambulanta si niste cretini sa se joace in fata cu masinile sau moto si sa nu te lase sa treci. atunci iti vine tie sa te dai jos si sa le rupi capul (evential cu tot cu casca). Acu' nu zic de Bhairava, il cunosc, si in limitele lui e bajat bun.

Privitor la semnnalele acustico-luminoase sunt niste reguli fff stricte. Si de obicei ambulanta nu se fatzie prin oras ci vine sau se duce la o alerta.

As fi curios de unde ii stii tu pe soferii de ambulanta din Bucuresti?

Sa va fereasca Dumnezeu sa treaca un urgentist cu o urgenta majora in spate si sa-l incomodati. Ala trece peste voi si nici draq nu ii va face nimic. Singurul lucru pe care puteti sa-l sperati e sa se intoarca dupa 30 de minute si sa va ridice de pe asfalt....

 

 

kooksee

Adica pentru unii e salvare si pt altii e morga ????

Este cea mai mare stupizenie auzita pe ziua de azi !

Frate esti cu capul!

Salvarea si orice alta masina de interventie are prioritate in limita sigurantei , nu oricum si oricand.

 

:D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kooksie : Eu nu zic k n-ai dreptate, dar knd am vazut cu ochii mei, si nu odata, cum se misca salvarea in pas de melc, si cand ajunge in intersectie cupleaza girofarul(k doar n-o fi prost sa-si astepte randul la semafor), dupa care o lasa iarasi moale, nu cred k soferul ala se afla la o interventie. De acord cu mine?

PS: Stau in Buc. de 4 ani si am vazut faza asta de prea multe ori. Si daca nu ma insel au fost cateva accidente mediatizate cauzate de soferi de ambulanta care au facut abuz de drepturile pe care le au. Asa k dak asta e si cazul lui Bhairava, soferul ala si-a meritat-o din plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi, cum dadeam blana pe mihai bravu ....

 

... roata fata blocata ...

 

... oglinda soferului de dacie din dreapta mea ...

 

Te-ai speriat dute dreakului si ai sarit pe masina din dreapta. Tu trebuia sa opresti mai repede decat masina ... mai ales ca era o dacie. Te-ai gandit ca iei curba cu mana pe frana banuesc. Lasa, bine ca nu ai patit nimic grav. Aia cu capacit soferul de ambulanta nu o cred. Vreau sa vad poze!

 

PS: inca nu vorbi de reparat carene, mai stai vre-o 2 zile ca s-ar putea sa ai o surpriza placuta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raven, te asigur eu ca Kooksee nu e dus cu capul. Stie ce zice. Stie cum merg treburile cu ambulantele mai bine ca toti.

Sunt sigur ca stie el ceva....Dar la fel de sigur sunt ca am un prieten cu un genunchi reconstruit din cauza unui idiot de pe salvare care la lido a intrat pe rosu in intersectie si l-a facut praf, ca acum 2 ani pe trecerea de pietoni de pe turda , o salvare a spulberat un copil in timp ce restul masinilor stateau la stop.

Sunt niste tarani inconstienti marea lor majoritate.

Salvarea e SALVARE pt toti si nu MORGA pt unii ca se grabeste un rahat cu 4 clase sa treaca pe rosu.

De ce nu le pun sisteme video sa inregistreze traseul si atunci sunt de acord cu sanctionarea tuturor idiotilor care pot si nu vor sa faca loc unei masini de interventie . Dar ca pui un girofar , ca ai o urgenta si ca ai prioritate nu inseamna ca ai si dreptul sa pui in pericol viata altora. Majoritatea soferilor incearca pe cat posibil sa faca loc ambulantelor si o stiti foarte bine.

Dar de la asta pana la ineptiile pe care le scoate Kooksee e cale lunga.

:D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu veau sa contrazic pe nimeni ... gandeste-te numai ca in salvarea aia puteai fi tu sau o persoana apropiata tie [Doamne fereste], si ai avea cateva secunde utile ... eu asa gandesc ... si de-aia ii las pe ambulantisti in pace, am vazut cu okii mei faza horror de genul: ambulanta blocata in intersectie de un sofer tupeist, timp in care ranitul din masina a crapat ... la nici 100 de metri de Urgenta Floreasca.

 

 

Si daca doar "mimeaza" cu girofare si tot tacamul ... poti fi 100% sigur ca n-a primit prin statie vreo chemare la vreo mama sau bunica care a tras vreun infarct ?

 

 

 

Aia care au chemat vreodata ambulanta acasa si a intarziat crezi ca nu-si doreau sa ajunga mai repede ?

 

 

 

Da' asa sunt oamenii si nu sunt atat de naiv incat sa cred ca se vor schimba vreodata ... grija mare sa nu dezvoltati atat de mult propriul eu incat sa va plezneasca pielea ... ca de' devine atunci vreo urgenta ... si poate o chema careva vreo ambulanta cu vreun sofer stirb!

 

 

Gata! Am aberat destul !

 

De fapt voiam sa spun doar ca m-ati dezamagit !

 

Oricum nu conteaza .....

 

 

 

 

 

 

P.S. si pe mine m-a atins usor o ambulanta in trafic ... si am urmarit-o ca eram curios unde puii mei se grabeste ... si m-am convins ca avea motiv ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu veau sa contrazic pe nimeni ... gandeste-te numai ca in salvarea aia puteai fi tu sau o persoana apropiata tie [Doamne fereste], si ai avea cateva secunde utile ... eu asa gandesc ... si de-aia ii las pe ambulantisti in pace, am vazut cu okii mei faza horror de genul: ambulanta blocata in intersectie de un sofer tupeist, timp in care ranitul din masina a crapat ...  la nici 100 de metri de Urgenta Floreasca.

 

 

Si daca doar "mimeaza" cu girofare si tot tacamul ... poti fi 100% sigur ca n-a primit prin statie vreo chemare la vreo mama sau bunica care a tras vreun infarct ?

 

 

 

Aia care au chemat vreodata ambulanta acasa si a intarziat crezi ca nu-si doreau sa ajunga mai repede ?

 

 

 

Da' asa sunt oamenii si nu sunt atat de naiv incat sa cred ca se vor schimba vreodata ...  grija mare sa nu dezvoltati atat de mult propriul eu incat sa va plezneasca pielea ... ca de' devine atunci vreo urgenta ... si poate o chema careva vreo ambulanta cu vreun sofer stirb!

 

 

Gata! Am aberat destul !

 

De fapt voiam sa spun doar ca m-ati dezamagit !

 

Oricum nu conteaza .....

 

 

 

 

 

 

P.S. si pe mine m-a atins usor o ambulanta in trafic ... si am urmarit-o ca eram curios unde puii mei se grabeste ...  si m-am convins ca avea motiv ...

daca citesti cu atentie tot ce e mai sus o sa intelegi exact ce spun eu acolo.

sunt primul care se da din calea unei salvari sau masini de interventie.MEREU !

Dar repet pt ultima oara , salvarea nu trebuie sa fie ambulanta pt unii si masina de ucis/accidentat altii.

Chiar e greu de inteles???

Au prioritate totala , dar nu in orice conditii !!!!

Cred ca mi-am expus punctul de vedere suficient de simplu, ca sa-l poata pricepe si un copil de gradinita.

Dezamagirea ta vine din faptul ca nu ai citit tot sau nu pricepi ce spun.

 

:D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivan Dnepr si Axa au dreptate

 

 

 

Imi pare rau cand aud de accidente da' acum nu cred ca soferul salvarii era vinovat cu ceva.

 

Asa cum a spus si Bhairava restul au oprit ... el de ce nu a oprit?

 

Sunt anumite momente cand nu esti mai rapid decat toti...

 

Bine ca ai scapat teafar si sper ca acest lucru sa nu se mai intample pt ca asa cum spuneau si baietii scrie fff clar in Codul Rutier ce trebuie sa faci cand intalnesti o ambulanta cu girofarele aprinse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant este ca intotdeauna e altcineva vinovat

 

soferul de la salvare poate ca SALVA o viata

 

iar daca tu aveai peste 120 /h ....

 

limitele de viteza isi au si ele rostul

daca le incalci cel putin nu da vina pe altii

 

iar daca al din fata a franat si tu nu l-ai vazut ... iar e vina ta

 

nu chiar toata lumea e anti motociclisti

eu am intalnit chiar si taximetristi care imi faceau loc sa trec

 

daca suntem vulnerabili pe motocicleta e de datoria noastra in primul rand sa ne pazim pielea

 

nu ti-a pus nimeni motoru' sub kur, ci tu insuti ai ales sa fii motociclist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca citesti cu atentie tot ce e mai sus o sa intelegi exact ce spun eu acolo.

sunt primul care se da din calea unei salvari sau masini de interventie.MEREU !

Dar repet pt ultima oara , salvarea nu trebuie sa fie ambulanta pt unii si masina de ucis/accidentat altii.

Chiar e greu de inteles???

Au prioritate totala , dar nu in orice conditii !!!!

Cred ca mi-am expus punctul de vedere suficient de simplu, ca sa-l poata pricepe si un copil de gradinita.

Dezamagirea ta vine din faptul ca nu ai citit tot sau nu pricepi ce spun.

 

:D  :D

Raven, am citit tot, crede-ma ... dar chiar si un copil de gradinitza intelege ca ceea ce am scris eu mai sus nu se refera la generalitatile scrise de tine ... ci la un caz concret ....

 

 

 

ai spus:

Adica pentru unii e salvare si pt altii e morga ????

Este cea mai mare stupizenie auzita pe ziua de azi !

Frate esti cu capul!

Salvarea si orice alta masina de interventie are prioritate in limita sigurantei , nu oricum si oricand.

 

 

 

Si orice copil de gradinitza este la un moment dat invatat de viata ca orice padure are uscaturi, ca orice nas isi are nasul ... , etc.

 

chiar nu intelegi ?!?!?!

 

 

hmmm, ciudat ...

 

 

 

Dar hai sa nu transformam acest topic intr-un concurs de genul "care dintre noi a absolvit gradinitza cu nota mai mare ... " ... daca asta doresti te invit pe "private".

 

... sau hai sa ne vedem la o bere si sa discutam despre amintiri din graditza ... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic sa-l luam pe bhairava la bataie sa-i distrugem motocicleta cu batele si pe urma sa-l gasim si pe soferul salvarii sa-i aplicam acelasi tratament sa se-nvete minte amandoi...MOAHAHA...

Lasand gluma la o parte....exista un singur capitol care ar trebui urmarit cu cea mai mare atentie...soferi din toate colturile,indiferent ce ati conduce, CONDUITA PREVENTIVA va spune ceva????

Vorbim degeaba altfel, pt ca fiecare are dreptate in felul lui oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...