Sari la conținut

Ultima Creatie


Bogdan D.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator moto_comuniste

dupa 4 luni de munca a iesit ce a iesit....sper sa placa...

o sa pun poze in starea initiala si apoi in cea finala...

astept pareri...

FELICITARI !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te invidiez frate ca ai asa un motor :) :D :D . Daca nici asta nu-i un motor beton atunci nu-i nici unul . Ai detronat suprematia plasticului japonez. Te felicit si ma apuc sa-mi reconditionez IJ-ul din 49', ca m-ai enervat. :P :) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa 4 luni de munca a iesit ce a iesit....sper sa placa...

o sa pun poze in starea initiala si apoi in cea finala...

astept pareri...

Măi, la faza asta îmi iau Simsonu' Âşi îl arunc în MureÂş

Cum naiba reuÂşeÂşti? :) :D :D

Ai din partea mea tot respectul Âşi invidia

Cu bijuteria asta te poți prezenta la absolut orice întâlnire sau show

:P :) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari!

e cea mai meticuloasa restaurare pe care am vazut-o.calitatea si cantitatea muncii depuse sunt inspaimantatoare,dar rezultatul e pe masura!

la multi kilometri!

 

intrebare:cum ai reconditionat arcurile de la sei?banuiesc ca erau pline de rugina,cum le-ai adus din nou in parametrii nominali de curatenie si functionare,nu de alta dar am si eu aceeasi problema(am luat eu seile de care am vorbit atunci cand cautai pentru m....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari!

e cea mai meticuloasa restaurare pe care am vazut-o.calitatea si cantitatea muncii depuse sunt inspaimantatoare,dar rezultatul e pe masura!

la multi kilometri!

 

intrebare:cum ai reconditionat arcurile de la sei?banuiesc ca erau pline de rugina,cum le-ai adus din nou in parametrii nominali de curatenie si functionare,nu de alta dar am si eu aceeasi problema(am luat eu seile de care am vorbit atunci cand cautai pentru m....)

toate piesele au fost sablate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apoi?ai cromat/nichelat sau ai vopsit arcurile?eu am varianta unei zincari la rece,dar nu stiu daca va rezista...

toate piesele care nu au fost vopsite in camp electrostatic au fost prima oara grunduite si apoi vopsite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pentru munca, bravo pentru ce ai reusit sa faci cu motocicleta. Totusi, pentru ca gusturile nu sunt unitare, pot spune ca vopseaua aplicata (desi intr-un post anterior spuneai ca e destul de scumpa, undeva la 300 roni/kg) mie nu imi place. Mult mai mult imi placea un verde inchis (de genul celor aplicate pe IMS).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pentru munca, bravo pentru ce ai reusit sa faci cu motocicleta. Totusi, pentru ca gusturile nu sunt unitare, pot spune ca vopseaua aplicata (desi intr-un post anterior spuneai ca e destul de scumpa, undeva la 300 roni/kg) mie nu imi place. Mult mai mult imi placea un verde inchis (de genul celor aplicate pe IMS).

:angry:

zici ca-i masina de tocat, dar cum am mai spus respectele mele.e cea mai bine

restaurata motocicleta, cu exceptia culorii...

Editat de madcox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pentru munca, bravo pentru ce ai reusit sa faci cu motocicleta. Totusi, pentru ca gusturile nu sunt unitare, pot spune ca vopseaua aplicata (desi intr-un post anterior spuneai ca e destul de scumpa, undeva la 300 roni/kg) mie nu imi place. Mult mai mult imi placea un verde inchis (de genul celor aplicate pe IMS).

vopseaua de pe motor...

 

Super treaba! Mai tare ar fi fost daca ai fi cromat spitele si telescoapele si blocul l-ai fi curatat doar (in caz ca e de aluminiu). Stiu ca ar fi fost extrem de multa munca si nu merita. Semnul de BMW e chici, zic eu. Daca tot vrei sa pui unul, pune unul original, nu din piata.

chiar vrei sa vezi ca sigla de bmw este originala???vrei sa vezi ca e turnata in alama...

prima oara gandeste,cerceteaza si apoi scrie....

ti se pare ca e noua pt ca bibilit sigla aproximativ o zi.....slefuit cu smirghel,pasla,lac......multa munca...iti zic eu...

dar tu de ce la simsonul tau nu ai curatat motoru si l-ai vopsit???

 

:angry:

zici ca-i masina de tocat, dar cum am mai spus respectele mele.e cea mai bine

restaurata motocicleta, cu exceptia culorii...

vopseaua aia "de masina de tocat"e mai scumpa decat niprul tau...iti zic eu asta....

si de acum incolo cand ai de gand sa faci un comentariu sa il faci atunci cand ai vazut obiectul propriu zis in realitate, nu faci comentarii pe baza unor poze....

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am vopsit motorul la Simsonul meu. Eu am curatat doar vopseaua neagra cu care am cumparat-o :angry: . La fel am facut si cu butucurile vopsite de la roti. In cazul tau astea chiar trebuie vopsite. Imi cer scuze, dar sigla de BMW din poze parea unul de jucarie. Stiu ca e enervanta critica, din moment ce tu ti-ai pus sufletul in motocicleta asta, da degeaba analizez si cercetez ca din poze asa parea. Motocicleta e chiar foarte bine lucrata, si la originalitatea lui ar contribui si lipsa acelui semn.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lebadake, exact ce fel de vopsea e, daca poti sa ne spui. Mie imi seamana a vopsea "hammerschlag" (lovitura de ciocan) rezistenta la lovituri. Am fost si eu tentat sa vopsesc cu asa ceva M-ul meu. Chiar daca si mie mi-ar fi placut sa o vad in negru cu dungi albe, sau un verde militar rusesc, gri Wehrmacht mai important e ca va rezista timpului.

 

Poti sa faci si tu un film cu motorul mergand? Scurt! :angry:

 

A, sa nu uit, ca sa fie restaurarea completa, pune si un...atas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopseaua de pe motor...

chiar vrei sa vezi ca sigla de bmw este originala???vrei sa vezi ca e turnata in alama...

prima oara gandeste,cerceteaza si apoi scrie....

ti se pare ca e noua pt ca bibilit sigla aproximativ o zi.....slefuit cu smirghel,pasla,lac......multa munca...iti zic eu...

dar tu de ce la simsonul tau nu ai curatat motoru si l-ai vopsit???

vopseaua aia "de masina de tocat"e mai scumpa decat niprul tau...iti zic eu asta....

si de acum incolo cand ai de gand sa faci un comentariu sa il faci atunci cand ai vazut obiectul propriu zis in realitate, nu faci comentarii pe baza unor poze....

 

ba, da rau mai esti :angry:

nu am zis ca ai motorul naspa, ci vopseaua(in camp electrostatic?).

am mai vazut un simson la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lebadake, exact ce fel de vopsea e, daca poti sa ne spui. Mie imi seamana a vopsea "hammerschlag" (lovitura de ciocan) rezistenta la lovituri. Am fost si eu tentat sa vopsesc cu asa ceva M-ul meu. Chiar daca si mie mi-ar fi placut sa o vad in negru cu dungi albe, sau un verde militar rusesc, gri Wehrmacht mai important e ca va rezista timpului.

 

Poti sa faci si tu un film cu motorul mergand? Scurt! :angry:

 

A, sa nu uit, ca sa fie restaurarea completa, pune si un...atas

intradevar vopseaua este lovitura de ciocan dar una mai speciala....partea aurie a vopselei este de fapt o pulbere aurie......in poze nu se vede aceste lucru(de exemplu cum ai amesteca niste lac cu pilitura de aur)..

in catalagu din care am comandat vopseaua era trecuta ceva de genu.......golden.........

deci pe scurt.....este o lovitura de ciocan cu varfurile aurii si adanciturile negre.....

va garantez ca vopsea din astea nu a-ti mai vazut....

la noi la tulcea e singura aparatura din tara care vopseste in asa fel(asa mi s-a zis)(eu,unu am ramas uimit cand am vazut aceasta linie de vopsire, toata linia este automata, obiectul este luat cu niste magneti,este scaldat in niste saruri pt degresare si alte chestii, si apoi este asezat pe linia de vopsire, iar obiectu cand a iesit din linie este gata uscat(uscat 100%) ) :ok:

adevarata splendoare a vopselei se vede in realitate la soare.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lebadake, exact ce fel de vopsea e, daca poti sa ne spui. Mie imi seamana a vopsea "hammerschlag" (lovitura de ciocan) rezistenta la lovituri. Am fost si eu tentat sa vopsesc cu asa ceva M-ul meu. Chiar daca si mie mi-ar fi placut sa o vad in negru cu dungi albe, sau un verde militar rusesc, gri Wehrmacht mai important e ca va rezista timpului.

 

da, e lovitura de ciocan.... si sunt si alte culori, ca zici ca vroiai negru u dungi albe, exista vopsea hammerschlag negru cu "punctulete" de gri inchis... si dungile albe le poti da pese cu vopsea normala....rezista bine, dar trebuie aplicata cu un divais special ca altfel nu capata modelul...

 

btw, sooooper motorul, felicitari, mie imi place si vopseaua, se potriveste pe motorul asta...

 

+LE: na, tocmai a postat si lebadake despre vopsea.. :angry:

Editat de horry_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e cu vopseaua asta speciala( lovitura de ciocan), mai pe romaneste Hammerschlag ? E foarte rezistenta la lovituri ? Se poate aplica si cu pistolul, ce culori se gasesc si unde ? Si cel mai important, cit costa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e cu vopseaua asta speciala( lovitura de ciocan), mai pe romaneste Hammerschlag ? E foarte rezistenta la lovituri ? Se poate aplica si cu pistolul, ce culori se gasesc si unde ? Si cel mai important, cit costa ?

 

e mai rezistenta, se gasesc mai multe culori, dar numai asa cu picatele cum se vad pe cadrul lui lebadake.

se gasesc cam peste tot unde se vand vopsele, eu mi-am luat din praktiker... nu e exagerat de scumpa, si se poate cu pistolul..numai cu pensula nu merge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...