Sari la conținut

Atentie La Genunchi !


Postări Recomandate

Foarte adevarat, mai ales ca este o operatie care nu este suportata de asigurarea medicala in Romania.

Anul trecut am trecut si eu prin aceeasi poveste. Cazatura, picat pe genunchi, protectia hard din pantalon mi-a tinut piciorul prea fix si s-a rasucit de la mijloc. Urmarea: meniscul facut praf, LIA retezat complet.

 

Cu RMN-ul in brate m-am dus la Sf. Pantelimon, in urma unei recomandari, la dr. Vlad Predescu. A urmat prima (si singura momentan, caci de a doua inca nu am buget) operatie, cea de refacere a meniscului, cu scoaterea bucatii zobite, drenaj si cusut. Desi teoretic operatia era gratuita, fiind suportata de stat (salariata), m-a dus la vreo 200 si ceva de euro toata tarasenia, cu spaga aferenta asistentelor. Dupa 3 luni am fost chemata pentru refacere LIA, precizandu-mi ca desi operatia in sine este gratuita, ma va costa vreo 1000 de euro. Daca nu o fac, exista riscul sa-mi sara articulatia la urmatorul soc, iar saritura imi poate reteza si ligamentul anterior.

 

Stiu ca sanatatea trebuie sa fie pe primul loc, insa la scoruri de peste 1000 de euro...parca te mai gandesti.

 

Asa ca...INVESTITI IN PROTECTII, pana nu e prea tarziu.

 

nu cred ca ai citit atent ce am scris...operatia este suportata de asigurarea medicala in Romania, asigurarile obligatorii NU acopera protezarea insa am indrumat spre o asigurare privata care acopera si protezarea (aia n-au de unde sa stie ca aveai probleme dinainte).

m-am uitat la profilul tau s-am vazut ca ai avut ceva motoare pana acum deci 1000 de E n-ar fi un capat de tara dar totusi tu ''te mai gandesti'' asupra sanatatii tale mai ales cand risti atat de mult fara operatie.

cred ca oricine valoreaza mai mult de 1000 de E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ma scuzati daca sunt offtopic.

pentru cei din bucuresti, cunoasteti cumva un doctor bun, o clinica buna unde as putea sa imi fac si eu un control la genunchi (ligamente)? Am avut acum ceva timp o intindere de ligament, apoi a trecut si mai nou am iar dureri mari...

Multumesc anticipat!

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s din bucuresti, dar eu m-am ghidat dupa forumu asta :

 

http://forum.computergames.ro/7-generalita...ee-surgery.html

 

In resumat, asii genuchiului in romania ar fi urmatorii:

 

Dr. Marian Anghelescu - clinica MedSport

Dr. Doru Filipescu - Spitalul Clinic de Urgenta Sf. Ioan

Dr. Ion Bogdan Codorean - Spitalul Militar si cabinet privat la clinica Medsana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ai citit atent ce am scris...operatia este suportata de asigurarea medicala in Romania, asigurarile obligatorii NU acopera protezarea insa am indrumat spre o asigurare privata care acopera si protezarea (aia n-au de unde sa stie ca aveai probleme dinainte).

m-am uitat la profilul tau s-am vazut ca ai avut ceva motoare pana acum deci 1000 de E n-ar fi un capat de tara dar totusi tu ''te mai gandesti'' asupra sanatatii tale mai ales cand risti atat de mult fara operatie.

cred ca oricine valoreaza mai mult de 1000 de E.

Nu este vorba de necitit atent, este vorba de cum m-am exprimat, atunci cand am spus ca nu este suportata operatia din asigurarile medicale. Am vrut sa spun ca nu este acoperita in totalitate, adica cost suruburi resorbabile, carje, genunchiera medicinala apoi. Ti se acopera doar operatia in sine si nu aia ar costa cei 1000 euro precizati de mine.

 

Si nu inteleg unde am pomenit eu de proteza :lol: Doamne fereste sa aiba nevoie cineva de proteza!

Eu acum nu mai am nevoie decat de refacerea ligamentului incrucisat anterior, care e complet retezat.

 

Iar atunci cand am spus ca "te mai gandesti" daca sa faci sau nu operatia de refacere LIA nu era numai din considerente financiare, ci si din faptul ca, in cazul unei noi cazaturi, riscul de rupere din nou (in cazul in care ti-ai refacut LIA) sau rupere a celuilalt ligament (in cazul in care nu ti-ai refacut LIA) este acelasi. Un picior betegit, chiar si "refacut" cu operatie este mult mai putin rezistent pe viitor.

 

Spui ca te-ai operat la Floreasca de refacere LIA? Si ca te-a costat doar 500 Euro toata tarasenia? Destul de ciudat, sau poate s-au dublat preturile de cand te-ai operat tu si pana in septembrie, cand m-am operat eu de refacere a meniscului, pentru ca Floreasca a fost prima mea optiune, insa cand am intrebat de preturi, asta :lol: cred ca a fost reactia mea. Daca chiar te-a costat doar atat, poti fi dragut sa-mi spui si mie numele medicului care te-a operat? Poate apelez si eu la el pentru refacerea ligamentului. :burnout:

 

Ah, si inca ceva :crack:

Din cate stiu eu asigurarea de viata despagubeste rudele directe in caz de deces (din accident sau alte cauze, depinde de felul asigurarii) al asiguratului. In nici un caz nu-ti deconteaza tie operatia!!.Si, apropos, cum te mai duci sa te operezi daca esti mort?? :crack:

 

Probabil ai vrut sa zici asigurare in caz de accident. Da, aceea exista, insa, din pacate, in cazul accidentelor auto/moto, nu o poti incheia decat daca posezi o motocicleta de maxim 125 cmc si echivalentul in kw, din cauza riscului prea mare al unui accident la alta cilindree si implicit a lipsei de profit a companiei de asigurari. De asta iti spun sigur, ca m-am interesat la vreo 4 banci in privinta asta.

 

Numai bine si lasa-ma sa cred in continuare ca tonul tau cam acid a fost doar pentru a ma "scutura" prieteneste si nu dintr-un exces de zel si sentiment de atotcunoastere :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s din bucuresti, dar eu m-am ghidat dupa forumu asta :

 

http://forum.computergames.ro/7-generalita...ee-surgery.html

 

In resumat, asii genuchiului in romania ar fi urmatorii:

 

Dr. Marian Anghelescu - clinica MedSport

Dr. Doru Filipescu - Spitalul Clinic de Urgenta Sf. Ioan

Dr. Ion Bogdan Codorean - Spitalul Militar si cabinet privat la clinica Medsana

 

 

te-ai ghidat foarte bine.

de pe forumul asta poti trage concluziile corecte. :wave:

mai trebuie adaugat si spitalul floreasca cum spunea adiy-dr dinu(cred)

 

.................. trebuie un doctor care se pricepe f bine.

 

 

sa fii sigura de asta. cunosc persoane cu genunchiul distrus in urma interventiilor nereusite.

asa ca plateste mai mult si mergi la sigur!

refacerea LIA nu este ca si extractia unei masele, presupune pe langa interventia chirurgicala(care este traumatizanta) si foarte mult efort de recuperare, pe care daca nu o faci corect, genunchiul nu-si mai recapata complet functia.

 

succes! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de sfaturi!

Azi am fost la Spitalul Colentina, la doctorul Andrei Nica din recomandarea unui bun prieten, doctor care este vice-presedintele agentiei nationale de transplant.

Am facut radiografie, m-a apasat doctorul pe genunchi, m-a luat o durere de faceam pe mine, mi-au luat vreo 4 eprubete mici de sange (mai sunt si anemica..) si luni fac RMN...Dupa cate mi-a zis doctorul: probleme la menisc...acum sa vedem luni ce o mai iesi...

PS: cauza nu stiu care ar fi...eu am dureri de mica la genunchi, din lipsa de calciu in oase, apoi am avut o intindere de ligament acum 2 ani...si acum 4 luni am cazut cu motorul si am picat fix in genunchi...cel drept a fost umflat dar a trecut insa au aparut dureri destul de mari atunci cand intind piciorul dupa ce l-am tinut strans

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si nu inteleg unde am pomenit eu de proteza :crack: Doamne fereste sa aiba nevoie cineva de proteza!

Eu acum nu mai am nevoie decat de refacerea ligamentului incrucisat anterior, care e complet retezat.

 

Iar atunci cand am spus ca "te mai gandesti" daca sa faci sau nu operatia de refacere LIA nu era numai din considerente financiare, ci si din faptul ca, in cazul unei noi cazaturi, riscul de rupere din nou (in cazul in care ti-ai refacut LIA) sau rupere a celuilalt ligament (in cazul in care nu ti-ai refacut LIA) este acelasi. Un picior betegit, chiar si "refacut" cu operatie este mult mai putin rezistent pe viitor.

 

. :burnout:

 

Probabil ai vrut sa zici asigurare in caz de accident. Da, aceea exista, insa, din pacate, in cazul accidentelor auto/moto, nu o poti incheia decat daca posezi o motocicleta de maxim 125 cmc si echivalentul in kw, din cauza riscului prea mare al unui accident la alta cilindree si implicit a lipsei de profit a companiei de asigurari. De asta iti spun sigur, ca m-am interesat la vreo 4 banci in privinta asta.

 

Numai bine si lasa-ma sa cred in continuare ca tonul tau cam acid a fost doar pentru a ma "scutura" prieteneste si nu dintr-un exces de zel si sentiment de atotcunoastere :wave:

 

eu prin protezare inteleg inclusiv suruburile reabsorbabile. cel putin asa s-au exprimat medicii.

eu m-am operat in octombrie 2007. si m-a costat (repet) 500e suruburile dar te poti liopsi de 1 surub (orthomed) iar in varianta asta costa 300. am mai pomenit si de cafea ca beau f multa care a costat vreo 500 ca asa am vrut eu sa dau dar la fel de bine cred ca merg si 300

 

nu stiu ce alte povestiri ati auzit voi...eu la 2 ore dup[a operatie deja calcam partial pe picior doar cu carja fara alte chestii aditionale pe picior.

 

acum pot sa si alerg nu ma doare de la vreme cum zic unii si zilele astea am iesit prin paduri cu motoru...am luat si trante si-i OK. (bine...am genunchere EVS webstar care-si merita tori banii)

 

tonul meu acid era din cauza ca eu am zis ce am facut, cat a costat si cum ma simt dar am simtit p-acolo un toma necredinciosu'. am vorbit din experienta si nu vreau sa conving pe nimeni. daca cineva vrea sa faca operatia la acelasi doctor....o sa-i dau numele lui prin PM.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @ll,

Incep si eu enduro si vreau sa-mi iau cea mai buna protectie de genunchi, am posibilitatea sa iau EVS Web din .ro si Asterisk din state. Asterisk'ul este mai ieftin fiind in USD + transportul. Ce imi recomandati dintre astea 2, care-i mai buna? Exista alte variante mai bune?

Multumesc.

PS. EnduroMan iti doresc insanatosire cat mai grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @ll,

Incep si eu enduro si vreau sa-mi iau cea mai buna protectie de genunchi, am posibilitatea sa iau EVS Web din .ro si Asterisk din state. Asterisk'ul este mai ieftin fiind in USD + transportul. Ce imi recomandati dintre astea 2, care-i mai buna? Exista alte variante mai bune?

Multumesc.

PS. EnduroMan iti doresc insanatosire cat mai grabnica!

 

Ia cu incredere Asterisk. Sunt mai bine lucrate si se aseaza mai bine pe picior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo luna si jumatate imi caut motocicleta pentru enduro. Intr-un final am gasit ceva si saptamana asta ar trebui sa o cumpar (o Honda XL125R din 86). Totul era bine si frumos pana am inceput sa citesc topicul "Atentie la genunchi". Pe masura ce citeam topicul, parca mi se facea tot mai rau vazand problemele pe care le-ati prezentat. La un momen dat, in timp ce citeam, am inceput sa imi pipai genunchii si chiar am observat ca ma cam doare genunchiul stang (intradevar m-am lovit la fotbal acum o saptamana).

Sincer, in acest moment sunt extrem de bulversat ba chiar speriat si nu mai stiu ce sa fac. Pur si simplu imi vine sa renunt. Am 40 de ani si vreau sa fac un eduro soft, dar acum imi dau seama ca nu conteaza daca e soft sau hard. Sansele de accidentare apar din momentul in care te-ai urcat pe motocicleta.

Vad ca echipamentul este foarte important, dar la un calcul sumar, trag concluzia ca ma va costa vreo 1500euro, adica de doua ori mai mult decat ma va costa motocicleta. Pentru mine nu-i putin, mai ales daca trebuie sa-i dau pe toti odata.

Acum stau si ma gandesc daca enduro iti da o satisfactie chiar atat de mare incat sa merite toate aceste cheltuieli si asumarea acestor riscuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave:

daaaaa merita :cheers:

:cheers:

 

Dupa cate am citit aici, nu pot spune ca merita. Din contra, poate merita banii dar sanatatea???? Daca ai 30 de ani, poti linistit sa practici diverse sporturi inca 30 daca esti sanatos (fotbal, baschet, tenis, inot, scuba-diving, sala, drumetii montane, mountain bike, ski, etc.). Daca nu, nu te vei putea bucura de ele inca 30 de ani, si apoi pana la 80 (nu e o varsta de neatins) poate te vei chinui sa circuli cu carjele.

Poate mi-ati facut voi o imagine dezastruasa (ligamente franjuri, operatii, spitale, etc.) care nu este chiar asa in realitate. Poate sansa de a te accidenta daca nu faci hard enduro, daca nu risti prea mult, este mult mai mica.

Tot nedumerit sunt.

 

--- Mesaj completat în 04 Mar 2008 18:36 -------------
Apropo, considerati enduro mai periculos (din punct de vedere al posibilitatilor de accidentare) ca si ski-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate am citit aici, nu pot spune ca merita. Din contra, poate merita banii dar sanatatea???? Daca ai 30 de ani, poti linistit sa practici diverse sporturi inca 30 daca esti sanatos (fotbal, baschet, tenis, inot, scuba-diving, sala, drumetii montane, mountain bike, ski, etc.). Daca nu, nu te vei putea bucura de ele inca 30 de ani, si apoi pana la 80 (nu e o varsta de neatins) poate te vei chinui sa circuli cu carjele.

Poate mi-ati facut voi o imagine dezastruasa (ligamente franjuri, operatii, spitale, etc.) care nu este chiar asa in realitate. Poate sansa de a te accidenta daca nu faci hard enduro, daca nu risti prea mult, este mult mai mica.

Tot nedumerit sunt.

 

<small>--- Mesaj completat în 04 Mar 2008 18:36 -------------</small><br/>Apropo, considerati enduro mai periculos (din punct de vedere al posibilitatilor de accidentare) ca si ski-ul?

 

Eu am articulatia coxo-femurala si ceva pe la genunchi bulite, doar de la ski. Ambele pe partea stanga.

De la moto am cazaturi in cap, in maini, in coaste, etc. Toate usoare. Sa dea Cel de sus sa ramana in stadiul asta. :cheers:

La prima cazatura cand aveam capul spart si mana luxata mi-a venit sa jur ca nu mai mai urc pe motocicleta. De atunci au trecut 3 ani si sunt la a doua motocicleta de teren. :cheers:

 

Daca te atrage chiar si putin enduro...asculta aici: "in viata, mai bine regreti ce ai facut decat ce nu ai facut"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"in viata, mai bine regreti ce ai facut decat ce nu ai facut"

 

:cheers: :cheers:

 

@ notka

 

ce ti-e dat este primit si daca stai in pat!!!

 

sau cel mai bun sfat: mergi o saptamana in vizita la ortopedie si n-o sa mai faci nimic.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Notka, fara suparare, dar esti putin prea stresat.

Si eu sunt incepator, m-am dat deocamdata o singura data pe circuitul de la Sag (Timisoara), am citit topicul acesta, am prieteni care se dau (si care dealtfel m-au corupt inspre acest sport) si care ma ajuta cu sfaturi/pareri, am noroc ca o sa ies cu ei si am de la cine invata.

Si eu sunt stresat, e inevitabil ... dar am decis ca merita, mai ales dupa prima tura, am dat comanda de echipament si acum deabia astept sa vina sa ies din nou.

Nu stiu, cred ca sunt incantat de faptul ca o sa ies saptamanal din rahatul asta de oras, in natura, cu prieteni, having fun.

Chiar azi am dat comanda in state pentru Asterisk Cell Knee Brace, 640 USD cu tot cu transport, ar trebui sa ajunga peste vreo saptamana.

Cred ca merita sa investesti in echipament calitativ de protectie, chiar daca e scump. Dam banii pe toate prostiile dar cand e vorba de protectia noastra ne gandim de 2 ori ... not good.

Iti doresc succes si cine stie poate ne vedem pe coclauri :cheers:

PS. mie schiul mi se pare super safe, din cauza ca stiu sa-l "practic", in schimb cu enduro sunt la inceput ...

PPS. Fotbalul si baschetul sunt in schimb destul de periculoase la ~35 ani, mai ales daca dai totul pe teren si-l practici ca la 20 ani ... se lasa cu ligamente si tendoane rupte, am prieteni care au patit-o, ligamente la genunchi facute praf, meniscuri praf, tendonul lui ahile praf si el ... eu ma las de fotbal si incep enduro :cheers:

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seseseko

Ai dreptate, sunt oarecum stresat. Si cu tot stresul asta tot la cum sa fac sa-mi iau mai repede motocicleta ma gandesc. Si azi am dat o tura pe la dealer-ul ala de Yamaha de pe Resitei, am fost la Maxi Scooter din Sag, Nomad si la Taifun Motors. M-am uitat la casti, geci, cizme, genunchiere, etc..

Fotbalul poate fi periculos, dar depinde cat de dur joci si cu cine joci. Probabil aceleasi reguli se pot aplica si la enduro.

 

Adiy, nu stiu ce sa zic referitor la "ce ti-e dat, este primit si daca stai in pat". Personal, nu prea accept teoria asta a destinului in totalitate. Nu intotdeauna e suficient sa spui "Doamne ajuta, ce-o fi o fi" si sa te bazezi intotdeauna pe noroc (desi norocul pare a fi cel mai esential lucru in viata).

 

ketemeu "in viata, mai bine regreti ce ai facut decat ce nu ai facut" afirmatia asta-i chiar buna (privita din unghiul care trebuie). Probabil asta mi se intampla mie de la o vreme. Unele lucruri am vrut sa le fac in adolescenta sau poate mai tarziu, dar nu am putut, nu am stiut cum, nu am avut bani, nu am avut timp, sau din alte motive. Si uite asa, ca sa nu regret mai tarziu, de la o vreme am inceput sa imi indeplinesc unele dorinte mai vechi. M-am apucat de ski acum 2 ani, joc fotbal, baschet, imi pun bicicleta pe masina si merg cu ea la munte, mai fac cate un traseu montan, fac scuba diving, snorkeling, calaresc, mi-am luat orga, chitara, ustensile pentru pictura, scule pentru sulptura , m-am apucat de un hobby mai vechi muzica si sculele audio s.a.m.d. iar acum o luna jumate am ajuns sa studiez si motocicletele.

 

Sunt sigur ca imi voi lua motocicleta pana la urma, dar ce sa-i faci, asa sunt eu, am ajuns sa suflu si-n iaurt de la o vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seseseko

 

 

Adiy, nu stiu ce sa zic referitor la "ce ti-e dat, este primit si daca stai in pat". Personal, nu prea accept teoria asta a destinului in totalitate. Nu intotdeauna e suficient sa spui "Doamne ajuta, ce-o fi o fi" si sa te bazezi intotdeauna pe noroc (desi norocul pare a fi cel mai esential lucru in viata).

 

 

 

Sunt sigur ca imi voi lua motocicleta pana la urma, dar ce sa-i faci, asa sunt eu, am ajuns sa suflu si-n iaurt de la o vreme.

 

nu cred ca ma poate contrazice cineva ca accidente periculoase se pot intampla oricand oriunde (stai in birou si intra un avion in tine...world trade center- sau reversul medaliei...tipul care a cazut de la etajul 47 si-i ok).

:cheers: si eu cred in liberul arbitru daca e sa discutam putin mai filosofic insa....daca eviti sa fii liber arbitru (neriscand nimic) atunci vorbim despre....''cine nu munceste nu greseste si daca nu greseste merita promovarea!''

si vei promova batran si POATE sanatos insa cu-n gol in suflet pe care nu-l vei putea umple niciodata cum l-ai fi putut umple la varsta asta!

:cheers:

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mi-am luat motocicleta. Yamaha XT350. Azi am incercat-o, dar usurel, pentru ca am fost prima data pe un motor si nici nu am inca echipament. O sa ma apuc de luni sa caut. Pare ok. Motocicleta e destul de blanda. Nu are prea multi CP pentru 350cmc (poate are cuplu mai mare) dar pentru inceput cred ca e ok. Am mers pe strada, pe camp, am urcat si coborat ceva damburi, am mers si pe o roata (neintentionat).

Am pus si ceva poze aici: /index.php?...p;#entry1092888

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de sfaturi!

Azi am fost la Spitalul Colentina, la doctorul Andrei Nica din recomandarea unui bun prieten, doctor care este vice-presedintele agentiei nationale de transplant.

Am facut radiografie, m-a apasat doctorul pe genunchi, m-a luat o durere de faceam pe mine, mi-au luat vreo 4 eprubete mici de sange (mai sunt si anemica..) si luni fac RMN...Dupa cate mi-a zis doctorul: probleme la menisc...acum sa vedem luni ce o mai iesi...

PS: cauza nu stiu care ar fi...eu am dureri de mica la genunchi, din lipsa de calciu in oase, apoi am avut o intindere de ligament acum 2 ani...si acum 4 luni am cazut cu motorul si am picat fix in genunchi...cel drept a fost umflat dar a trecut insa au aparut dureri destul de mari atunci cand intind piciorul dupa ce l-am tinut strans

M-am intors de la Spitalul Colentina, mi-am ridicat RMN-ul iar pe diagnostic scrie Fisura corn posterior menisc extern. Doctorul meu m-a sfatuit sa fac totusi o Endoscopie (introducerea unei mici camere de filmat) pentru a vedea cat de grav e fisurat meniscul pentru a fi siguri ca nu va duce la ruptura de menisc. In functie de gravitatea acestuia, ma opereaza pe loc sau nu. Asa ca maine merg sa imi fac programare pentru internare in spital si operatie. Iar saptamana viitoare fac aceasta mica operatie si voi fi internata dupa caz...1-2-3 zile maxim.

A fost alegerea mea daca vreau sa fac endoscopia sau nu, insa doctorul meu mi-a explicat in prealabil ca daca este totusi o fisura mare, cu timpul poate avea urmari mai grave. Drept pentru care am hotarat ca fac asta acum din timp, cat sunt inca tanara si organismul se reface mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors de la Spitalul Colentina, mi-am ridicat RMN-ul iar pe diagnostic scrie Fisura corn posterior menisc extern. Doctorul meu m-a sfatuit sa fac totusi o Endoscopie (introducerea unei mici camere de filmat) pentru a vedea cat de grav e fisurat meniscul pentru a fi siguri ca nu va duce la ruptura de menisc. In functie de gravitatea acestuia, ma opereaza pe loc sau nu. Asa ca maine merg sa imi fac programare pentru internare in spital si operatie. Iar saptamana viitoare fac aceasta mica operatie si voi fi internata dupa caz...1-2-3 zile maxim.

A fost alegerea mea daca vreau sa fac endoscopia sau nu, insa doctorul meu mi-a explicat in prealabil ca daca este totusi o fisura mare, cu timpul poate avea urmari mai grave. Drept pentru care am hotarat ca fac asta acum din timp, cat sunt inca tanara si organismul se reface mai repede.

 

 

* Ahhh! ce rau e cand neglijezi problemele care ti se par minore, ...astea se agraveaza in timp si-ti dau bataie de cap :rusinica:

Si eu tot la Colentina am fost duminica trecuta, la ortopedul nostru "de casa", este unul din cei mai buni, daca aveti nevoie de consultatii si ingrijiri, vi-l recomand, sper sa nu fie nevoie, insa... dati-mi de veste daca se intampla.

 

Cum ai cazut?... ca am vazut ca mergi foarte linistit pe sosea (am mers la Ruse impreuna in februarie).

Sper sa te refaci grabnic si iti doresc multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de abia am scapat neoperat la stangul..ca am facut si dreptul praf (la 10 zile dupa tratament si fizioterapie)

momentan merg in baston dar maine(luni)ma duc la medic sa vad ce draq am facut iar...si am cazut pe drept si la 2 km la ora..stupid...la 80 la ora nu patesc nimic sau pe cele mai ale draq rape..poate atunci sunt mai concentrat sau mai atent..oricum imi iau asteriscuri..

 

PS..este un dealer la valcea care aduce in max 2 sapt..asa ca cine are nevoie PM..omul are mereu toate modelele pe stoc ptr proba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...