Sari la conținut

Atentie La Genunchi !


Postări Recomandate

650 de la cotroceni, dupa parerea mea e buna, mi a placut ca acopera integral coloana vertebrala, protectile pt clavicula sunt detasabile, vezi ca eu nu stiu prae multe despre morociclete/protectii :finger:

Editat de moz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Salutare tuturor !

Nu sunt un motociclist ( din pacate )..dar am acasa un scuter pe 3 roti ..o fii valabil... :bigstar: :bigstar: .

O sa fiu cit se poate de scurt.

Am gasit acest topic despre femur, protejarea sau chiar vindecarea in cazul in care e nevoie.

Am avut recent o fractura de femur si as vrea sa aud parerile celor care poate au avut de a face cu asa ceva...fiind un forum al motociclistilor , tind sa cred ca aveti destule cunostinte despre acest subiect.

In momentul in care am ajuns la spital Doctorii au zis ca trebuie neaparat sa ma opereze....am refuzat, mi-au pus piciorul in ghips si mi-au zis sa astept macar citeva sapt sa vad cum se prezinta.

A doua zii dupa ce au pus ghipsul m-am si externat, m-am suit in masina si am plecat in Italia .

Odata ajuns , m-am prezentat la cel mai apropiat spital in ideea ca poate sunt mai dovediti si imi ofera o alternativa .

La fel ....mi-au zis ca e destul de grav si ca tre sa ma opereze a doua zii.

Au reusit cu greu sa ma convinga, le-am expus si punctul meu de vedere ...si culmea, in ziua de revelion cind trebuia sa ma opereze, a venit o asistenta, mi-a zis ca nu e nimic sigur si ca pot minca.

Dupa 5 min apare Doctorul si intreaba de ce mi-au dat sa maninc.

Toate bune si frumoase...in alte 5 min s-au decis sa-mi puna un alt ghips si sa ma externeze urmind sa vin iar dupa o luna.

Doar ca mi-a pus piciorul in gips putin indoit si era mai deplasat decit atunci cind m-am externat in Romania.

Intre timp am decis sa merg la un institut ortopedic bazindu-ma pe faptul ca sunt specializati si stiu ce au de facut.

La fel...operatie...insa nu eram pregatit pentru asa ceva si eram destul de preocupat pentru interventie , riscurile fiind destul de mari dupa cum au spus.

Au discutat mai multi medici si au ajuns la concluzia ca in situatia mea nu are rost sa risc inutil si ca ar fii ok sa imi puna in loc de ghips un fel de genunchiera sportiva in 4 puncte de prindere.

Am uitat sa specific ca inainte de acest incident eram deja paralizat ( in scaunul cu rotile ) in urma unei fracturi de coloana in urma cu 7 ani.

Mi-au pus genunchiera...numai eu stiu cit m-au chinuit si tot degeaba.....partea proasta e ca nu erau specializati pe pers handicap si habar nu aveau cum se comporta corpul meu si cum sa ,se ocupe de mine.

Au scuturat, sucit si rasutit piciorul cu pricina de am zis ca vor sa-l opreasca acolo pt recuperare.

Ajuns acasa....piciorul a inceput sa-mi sara in sus ( nu reusesc sa le controlez ) ..cind ma uit mai atent ...am observat ca mi-au pus fierul de la genungiera chiar in glezna . intrase prin piele.

Am trecut si peste asta...sunt deja de o saptamina cu genunchiera....si acum ajung la subiect...

Sunt destul de ingrijorat...ma gindesc ca piciorul ar trebuii sa stea nemiscat pt a se prinde si a nu intervenii alte complicatii...insa eu am anumite contractii ( miscari involuntare ) atit de dure si e o presiune asa mare in picior incit in mom in care sare in sus abia reusesc sa-l tin cu mina sa nu sara din pat si forteaza atit de tare incit am impresia ca se rupe.

Plu sdureri ingrozotoare...si eu inainte de fractura nu simteam piciorul.

Acum....intreb eu ...in cazul in care cineva are cunostinta de cauza....cit de mult ar trebuii sa ma preocupe aceasta situatie ?

POt sa apara complicatii mai urite avind in vedere si faptul ca piciorul se forteaza destul de mult ?

Ce indicatii imi puteti da?

Ce anume ar fii de stiut....ce au facut altii in astfel de situatii, cit de repede s-au recuperat ?

POate sunt eu prea obsedat ....

Imi cer scuze ca m-am bagat in seama avind in vedere ca nu sunt motociclist ( desii mi-am dorit si mi-a placut mereu ) si sper ca nu am deranjat cu acest mesaj.

Sper sa gasesc intelegere si sfaturi utile printre voi.

Bafta si respect !

Bike rules :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa te operezi unde crezi tu ca este mai bine(ro/it).faptul ca in romania ti-a recomandat sa te operezi,nu cred ca au gresit.este bine ca ai ales o tara civilizata ptr a te opera,paote incerci si in austria.parerea mea este ca trebuie sa te operezi.vindecarea cu genuncherele este frectie la un picior de lemn.sotia mea a cazut la schi si a tinut pe picior o asemenea chestie degaba,pana la urma tot la cutit a ajuns.trebuie sa te gandesti ca de picioare ai nevoie inca mult timp de acum incolo.in chestia asta nu exista shortcut-uri.nu esti pe front sa te legi si sa iti treaca o vreme.................tu decizi acum

protectiile care fac obiectul acestui topic sunt bune ptr a preveni nu ptr a trata,tratamentul in cazurile astea se face numai prin operatie.o sa treci si peste astea cu bine.........eu am avut cam 3 si acum sunt ok(vezi profilul meu)...........tu decizi

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand sa te operezi unde crezi tu ca este mai bine(ro/it).faptul ca in romania ti-a recomandat sa te operezi,nu cred ca au gresit.este bine ca ai ales o tara civilizata ptr a te opera,paote incerci si in austria.parerea mea este ca trebuie sa te operezi.vindecarea cu genuncherele este frectie la un picior de lemn.sotia mea a cazut la schi si a tinut pe picior o asemenea chestie degaba,pana la urma tot la cutit a ajuns.trebuie sa te gandesti ca de picioare ai nevoie inca mult timp de acum incolo.in chestia asta nu exista shortcut-uri.nu esti pe front sa te legi si sa iti treaca o vreme.................tu decizi acum

protectiile care fac obiectul acestui topic sunt bune ptr a preveni nu ptr a trata,tratamentul in cazurile astea se face numai prin operatie.o sa treci si peste astea cu bine.........eu am avut cam 3 si acum sunt ok(vezi profilul meu)...........tu decizi

Nu m-am operat pentru ca sunt paralizat de la jumate in jos si in starea in care sunt acum e destul de riscanta interventia, pina si anestezia.

Mai ales ca nu simt bine si nu controlez picioarele.

Stiu ca daca nu ma operez , piciorul ramane strimb si nu il voi putea folosii.

Insa deocamdata nu ar fii o problema prea mare ...mai ales ca nu pot merge deocamdata decit intr-un scaun cu rotile.

In timp daca progresez si ajung sa misc picioarele , merita riscul si pot face interventia in alte imprejurari.

Acum imi este teama ca nu cumva sa am parte de alte complicatii dupa cum am auzit.....vase de singe si alte chestii care nu se observa pe moment dar care pot fii fatale in timp afectind plaminii.

Am vazut radiografia ta...destul de urit.

Asa ceva mi-au pus si mie la coloana C6/C7..amfost complet paralizat..nici capul nu il miscam.

Din fericire am recuperat mult si inainte de acest ultim incident reauseam sa ma descurc singur.

Doar ca nu m-am invatat minte si presupun ...ca multi dintre cei de pe acest forum , dupa accident am revenit la vechile obiceiuri.....

Am inceput sa merg iar ca nebunu cu masina, sa fac curse noaptea...si uite ca tot acolo am ajuns.

Desii nu s-a intimplat cu masina.

Sunt de risul lumii ...nu am avut accidente si mi-am rupt piciorul cazind din carut .

Partea proasta e ca nu-mi mai amintesc nimic, facusem prea multe vizite in acea seara :bigstar: :bigstar:

Sper ca totul sa fie ok si ca intr-o buna zii o sa fac si eu parte din clubul motociclistilor :bigstar:

Am vazut niste trike dragute care pot fii conduse si de pers cu handicap, insa la preturi destul de piperate 13000 €.

Nu stiu cit de mult intereseaza opinia mea...dar vreau sa va zic ca respect foarte mult motociclistii in trafic, mai ales ca aici intilnesc zilnic motoare periculoase.

Cind vad ca omu are cu ce...( masina sau motocicleta ) ma dsau respectuos la o parte si ai fac loc sa treaca....si am o oarecare satisfactie cind vad ca gestul imi este apreciat , mai ales ca in ziua de azi traficul e un cosmar iar motociclistilor nu l-i se prea da atentie.

Cred ca ar trebuii ca toti participantii la trafic sa fie mai constienti si responsabili...eventual si mai mult bun simt si respect pt ceilalti...prea multi mor nevinovati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vroiam sa cumpar knee braces (cred ca totusi e mult spus si vroiam, pentru ca mi s-au parut ENORM de scumpe) multumindu-ma cu genunchiere de 40-50 euro de la louis sau polo.... dar ... am patit-o.. cu tot cu genunchierele.. care, saracele si-au facut (oarecum) datoria de a nu ma juli/strivi/rupe, dar actiunea asupra genunchiului a fost dinspre interior spre ext., respectiv mi-a cazut motorul peste picior ... si acum.. sunt programat pentru artroscopie chiar maine, diagnosticul fiind ruptura de ligamente incrucisate si meniscul afectat si el, dar mai putin. Asa-dar, va voi tine la curent cu ce se intampla si cum evolueaza situatia, ptr. ca probabil o sa stau destul de mult pe net :bigstar:

sunt convins ca produsele astea sunt "destepte", dar...600$..pff.. nu e chiar la indemana oricui, primul meu motor a costat mai putin.. Este absolut inutil sa imi para rau acum ca nu am avut asa ceva..

 

sa ne vedem cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vroiam sa cumpar knee braces (cred ca totusi e mult spus si vroiam, pentru ca mi s-au parut ENORM de scumpe) multumindu-ma cu genunchiere de 40-50 euro de la louis sau polo.... dar ... am patit-o.. cu tot cu genunchierele.. care, saracele si-au facut (oarecum) datoria de a nu ma juli/strivi/rupe, dar actiunea asupra genunchiului a fost dinspre interior spre ext., respectiv mi-a cazut motorul peste picior ... si acum.. sunt programat pentru artroscopie chiar maine, diagnosticul fiind ruptura de ligamente incrucisate si meniscul afectat si el, dar mai putin. Asa-dar, va voi tine la curent cu ce se intampla si cum evolueaza situatia, ptr. ca probabil o sa stau destul de mult pe net :bigstar:

sunt convins ca produsele astea sunt "destepte", dar...600$..pff.. nu e chiar la indemana oricui, primul meu motor a costat mai putin.. Este absolut inutil sa imi para rau acum ca nu am avut asa ceva..

 

sa ne vedem cu bine!

Nasol.

Nu stiu ce costa mai mult, ortezele de 600 Euro sau operatia de 3000 Euro + 4-5 luni pe bara + recuperare.

:bigstar:

 

<small>--- Mesaj completat în 30 Jan 2008 16:41 -------------</small><br/>

in general dupa ce ne rupem oasele ne cumparam echipament de calitate!

Cu siguranta.

 

Da-ne Doamne mintea de a invata de la altii inainte de a ni-se intampla !

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vroiam sa cumpar knee braces (cred ca totusi e mult spus si vroiam, pentru ca mi s-au parut ENORM de scumpe) multumindu-ma cu genunchiere de 40-50 euro de la louis sau polo.... dar ... am patit-o.. cu tot cu genunchierele.. care, saracele si-au facut (oarecum) datoria de a nu ma juli/strivi/rupe, dar actiunea asupra genunchiului a fost dinspre interior spre ext., respectiv mi-a cazut motorul peste picior ... si acum.. sunt programat pentru artroscopie chiar maine, diagnosticul fiind ruptura de ligamente incrucisate si meniscul afectat si el, dar mai putin. Asa-dar, va voi tine la curent cu ce se intampla si cum evolueaza situatia, ptr. ca probabil o sa stau destul de mult pe net :bigstar:

sunt convins ca produsele astea sunt "destepte", dar...600$..pff.. nu e chiar la indemana oricui, primul meu motor a costat mai putin.. Este absolut inutil sa imi para rau acum ca nu am avut asa ceva..

 

sa ne vedem cu bine!

 

Nasoala treaba cu genunchiul tau. Eu am avut prin 2000 leziune de menisc intern si am fost operat (tot artroscopie). Daca stiam ce ma asteapta nu acceptam operatia ca imi spusese mai multa lume ca ma pot reface si fara. La tine totusi cred ca e mai complicat. Eu am devenit "meteorologul" familiei din cauza ca am mancarimi si dureri de fiecare data cand se schimba vremea plus ca imi sare genunchiul de la loc si in timp ce merg. Nashpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si acum.. sunt programat pentru artroscopie chiar maine, diagnosticul fiind ruptura de ligamente incrucisate si meniscul afectat si el, dar mai putin. Asa-dar, va voi tine la curent cu ce se intampla si cum evolueaza situatia, ptr. ca probabil o sa stau destul de mult pe net :bigstar:

 

 

mult succes, si sa apari cu vesti bune!

nu neglija recuperarea de dupa operatie, este foarte importanta

si daca ai nevoie de vre-un sfat intreaba-ma, te pot ajuta.

 

sanatate si succes :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 sapt. am futut o tranta si mi-am belit ligamentele incrucisate de la genunkiu drept. NICI ACUM NU POT UMBLA. Nu a fost o cazatura mai deosebita decat cele UZUALE doar ca NU ma asteptam sa fie CAPCANE(bolovan) in iarba...eram relaxat...si ATERIZAREA a fost cu GHINION.

 

Mai demult, cand am vazut pe cineva cu 'knee braces' si am auzit cat costa m-am speriat si mi-am zis ca e NEBUN ca a dat atatia bani...ACUM INTELEG. Daca l-as fi tras de limba si i-as fi ascultat 'povestea' mi-as fi cumparat si eu iar acum eram pe motor nu la tastatura !!!

Acum o sa dau banii, dar e prea tarziu...nu o sa mai am putere in genunkiu' drept. Am inteles ca NU se mai reface 100% :bigstar:

 

Decat o toba racing sau suspensii SX mai bine dai banii pe asa ceva inainte de a face "BUBA" :bigstar:

 

Alte experientze asemanatoare ??? 'Povesti' care sa convinga sa dai 600$ doar pe genunkiere ???

 

 

acelasi lucru am patit si eu acuma 3 luni (entorsa cu intindere de ligamente incrucisate) nu am facut recuperare si nu ma simp prea bine..Am o mare slabiciune in el...ma doare cateodata..am impresia ca-mi fuge genunchiu ...M-am mai dat pe motor dar nu am avut curaj sa ma sprijin in el...Sper la tine sa nu fie grav ...Sper ca nici la mine nu e :bigstar:)) Am auzit ca astfel de accidente lasa urmari toata viata :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acelasi lucru am patit si eu acuma 3 luni (entorsa cu intindere de ligamente incrucisate) nu am facut recuperare si nu ma simp prea bine..Am o mare slabiciune in el...ma doare cateodata..am impresia ca-mi fuge genunchiu ...M-am mai dat pe motor dar nu am avut curaj sa ma sprijin in el...Sper la tine sa nu fie grav ...Sper ca nici la mine nu e :bigstar:)) Am auzit ca astfel de accidente lasa urmari toata viata :bigstar:

 

 

intindere de ligament incrucisat inseamna deja leziune, mai exact desirarea ligamentului si ca urmare pierderea partiala a functiei acestuia. ligamentul incrucisat anterior este singurul ligament care nu se mai reface de la mama natura datorita faptului ca are o irigare cu sange deficitara si ca urmare odata cu inaintarea in varsta si cu o leziune deja dobandita se va atrofia si isi va pierde total functia. se poate trai fara probleme cu ligamentul anterior desirat sau chiar rupt, muschii din jurul genunchiului preiau intr-o oarecare masura functia acestuia, dar cu varsta si acestia slabesc si cu siguranta vei ajunge la baston.

ruperea sau desirarea ligamentului anterior incrucisat este o leziune serioasa care nu trebuie neglijata.

 

inca odata: atentie mare la genunchi!

 

si inca ceva: imediat dupa accidentare singura recuperare este imobilizarea pentru o perioada, altfel lucrurile se pot complica inutil.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice protectie isi face toti banii.u cat costa mai mult cu atat mai bine!eu am dat intr-un dobitoc care n-a cedat prioritate si mi-am zobit motoru si masina boului.am avut mare noroc ca a fost motoru inalt si din pavilion am aterizat pe un trotuar. singua rpotecti a fost casca care m-a si salvat pt ca am aterizt in cap. am mai avut lovituri pe maini,umeri si genunchi dar am scapat. acum mi-am luat echipament de 700 e. te faci praf intr-o secunda. sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am operat de ruptura de ligamente incrucisate la bucuresti la floreasca.

m-a costat 500E suruburile alea de se absorb si......cafeaua :bigstar: depinde de fiecare cat bea.

doctorii de acolo au facut specializare in franta si au operat sportivi de performanta, deci folosesc aceleasi metode si aparate.la 3-4 ore ai voie sa calci partial pe picior si in 2-3 zile pleci acasa. ma simt excelent. recuperarea am inteles ca e totala.

cat am fost in spital a venit un baiat cu entorsa la genunchi(tranta de pe atv). el facuse operatia de ruptura cu un an inainte la aceeasi doctori si i-a rezistat.

faceti-va asigurare de viata ca aia va deconteaza cei 500e si mergeti si va operati.

 

ieri mi-am luat genunchere EVS web knee brace(600E), merita toti banii.

acum cu mintea romanului de apoi recomand aceste genunchere chiar daca trebuie sa faceti imprumut in banca, pt ca cele mai grave accidente sunt cele stupide. eu mi-am rupt ligamentele stand pe loc -a intrat altcineva in mine. asa ca nu va culcati pe o ureche ''ca eu nu merg tare, eu nu ma bag in locuri periculoase etc''.

in loc sa dati 400E p-o toba numa' sa tacane frumos motoru' mai bine investiti intai in protectii bune!

 

multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am operat de ruptura de ligamente incrucisate la bucuresti la floreasca.

m-a costat 500E suruburile alea de se absorb si......cafeaua :D depinde de fiecare cat bea.

 

 

esti unul din cazurile fericite. in general operatia de LIA este mult mai costisitoare.

mai exista la floreasca echipa de medici care te-a operat? si daca da si poti, spune si tu la lume.

cu siguranta sunt multi care au nevoie de artroscopie si ezita sa o faca din cauza costurilor mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti unul din cazurile fericite. in general operatia de LIA este mult mai costisitoare.

mai exista la floreasca echipa de medici care te-a operat? si daca da si poti, spune si tu la lume.

cu siguranta sunt multi care au nevoie de artroscopie si ezita sa o faca din cauza costurilor mari.

 

n-are de ce sa fie mai costisitoare!!! un ligament rupt se reface cu ajutorul a 2 ''suruburi'' care de fapt se numesc pin-uri (300E pe factura) iar al III-lea surub (200E tot pe factura) e optional, un fel ''reasigurare'' a operatiei in caz de accident in perioada de recuperare.

orice leziune, intindere, ''rupere partiala'' etc la ligamente necesita operatie.

 

 

exista echipa, bineinteles si nu e numai o echipa iar artroscopia a devenit ceva destul de uzual in romania. sumele de mii de euro despre care vorbiti sunt de acum cativa ani buni. acum cu toate complicatiile si alte cheltuieli nu au voie sa depaseasca 1000E.

 

e suficient sa mergeti la floreasca la sectia ortopedie (et 2 daca nu ma insel) si sa cereti sa fiti consultati de un medic. daca vrea sa va faca artroscopie de constatare indicat ar fi sa aveti si banii de suruburi.

 

cei care vor sa afle mai multe astept mesaj prin PM.

 

noroc!

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are de ce sa fie mai costisitoare!!! un ligament rupt se reface cu ajutorul a 2 ''suruburi'' care de fapt se numesc pin-uri (300E pe factura) iar al III-lea surub (200E tot pe factura) e optional, un fel ''reasigurare'' a operatiei in caz de accident in perioada de recuperare.

orice leziune, intindere, ''rupere partiala'' etc la ligamente necesita operatie.

exista echipa, bineinteles si nu e numai o echipa iar artroscopia a devenit ceva destul de uzual in romania. sumele de mii de euro despre care vorbiti sunt de acum cativa ani buni. acum cu toate complicatiile si alte cheltuieli nu au voie sa depaseasca 1000E.

 

e suficient sa mergeti la floreasca la sectia ortopedie (et 2 daca nu ma insel) si sa cereti sa fiti consultati de un medic. daca vrea sa va faca artroscopie de constatare indicat ar fi sa aveti si banii de suruburi.

 

cei care vor sa afle mai multe astept mesaj prin PM.

 

noroc!

 

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

esti unul din cazurile fericite. in general operatia de LIA este mult mai costisitoare.

 

Foarte adevarat, mai ales ca este o operatie care nu este suportata de asigurarea medicala in Romania.

Anul trecut am trecut si eu prin aceeasi poveste. Cazatura, picat pe genunchi, protectia hard din pantalon mi-a tinut piciorul prea fix si s-a rasucit de la mijloc. Urmarea: meniscul facut praf, LIA retezat complet.

 

Cu RMN-ul in brate m-am dus la Sf. Pantelimon, in urma unei recomandari, la dr. Vlad Predescu. A urmat prima (si singura momentan, caci de a doua inca nu am buget) operatie, cea de refacere a meniscului, cu scoaterea bucatii zobite, drenaj si cusut. Desi teoretic operatia era gratuita, fiind suportata de stat (salariata), m-a dus la vreo 200 si ceva de euro toata tarasenia, cu spaga aferenta asistentelor. Dupa 3 luni am fost chemata pentru refacere LIA, precizandu-mi ca desi operatia in sine este gratuita, ma va costa vreo 1000 de euro. Daca nu o fac, exista riscul sa-mi sara articulatia la urmatorul soc, iar saritura imi poate reteza si ligamentul anterior.

 

Stiu ca sanatatea trebuie sa fie pe primul loc, insa la scoruri de peste 1000 de euro...parca te mai gandesti.

 

Asa ca...INVESTITI IN PROTECTII, pana nu e prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Vreau si eu ceva lamuriri de la cunoscatori:

Eu merg doar pe strada;

Cum arata pe sub pantalonul de la costumul moto,adica merg puse pe dedesubt fara sa incomodeze la miscari?

Eventual as putea renunta la protectiile soft ale pantalonului pentru a nu incomoda.

Ce spuneti?

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, nimeni nimic? voi ce tip de protectie de corp folositi?

daca faci hard,platosa policarb..e mult mai sanatoasa chiar daca un pic mai dificila la purtat..

 

--- Mesaj completat în 18 Feb 2008 15:16 -------------

Vreau si eu ceva lamuriri de la cunoscatori:

Eu merg doar pe strada;

Cum arata pe sub pantalonul de la costumul moto,adica merg puse pe dedesubt fara sa incomodeze la miscari?

Eventual as putea renunta la protectiile soft ale pantalonului pentru a nu incomoda.

Ce spuneti?

Luigi Vicol

presupun ca te referi la genunchiere..depinde ce pantaloni ai..oricum orice fel de genunchiere ai folosi sa nu te gandesti ca te simti la fel ca fara ele..iar daca te dai pe strada( nu faci multa miscare pe motor nici nu prea conteaza)...iar la soft-shell-uri tre sa renunti automat ca nu au loc si unele si altele sub nici o forma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...