Sari la conținut

Atentie La Genunchi !


Postări Recomandate

Acum 3 sapt. am futut o tranta si mi-am belit ligamentele incrucisate de la genunkiu drept. NICI ACUM NU POT UMBLA. Nu a fost o cazatura mai deosebita decat cele UZUALE doar ca NU ma asteptam sa fie CAPCANE(bolovan) in iarba...eram relaxat...si ATERIZAREA a fost cu GHINION.

 

Mai demult, cand am vazut pe cineva cu 'knee braces' si am auzit cat costa m-am speriat si mi-am zis ca e NEBUN ca a dat atatia bani...ACUM INTELEG. Daca l-as fi tras de limba si i-as fi ascultat 'povestea' mi-as fi cumparat si eu iar acum eram pe motor nu la tastatura !!!

Acum o sa dau banii, dar e prea tarziu...nu o sa mai am putere in genunkiu' drept. Am inteles ca NU se mai reface 100% :angry:

 

Decat o toba racing sau suspensii SX mai bine dai banii pe asa ceva inainte de a face "BUBA" :ok:

 

Alte experientze asemanatoare ??? 'Povesti' care sa convinga sa dai 600$ doar pe genunkiere ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am dat 50e pe ale mele... [sunt de strada totusi]. De unde pana unde 600$? Ce fac alea?

 

De fapt sunt Madhead ale mele...

Editat de ravenshield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine :moto: Iti doresc insanatosire grabnica si totala :)

Referitor la protectii, eu port niste aparatori pentru tibie si genunchi desi am motor sport. Le-am luat de la un magazin cu echipamente off-road si m-au costat cca 50-60 $ canadieni, parca :) . Nu stiu cat de eficiente sunt la enduro dar cred ca sunt destul de OK. Dar 600 $ :angry: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este adevarat ca este mai bine sa previi decit sa combati, dar cand este sa ai ghinion ai ghinion si atat.

Poti sa ai protectii de tot felul: la genunchi, la tibii, la spate, la piept, la cap, la clavicula, la maini etc, pentru ca tot o sa ai un "calcaiul lui Achile".

Asta inseamna aventura, neprevazut, accident, ghinion.

 

Insanotosire grabnica si noroc maxim pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai patit-o.

Eu am niste prostii de UFO de 50 Eruo insa studiez puternic problema - pana acum am avut 2 entorse de genunchi nasoale (pe langa dubla fractura de anul trecut). Ultima a fost facuta la sfarsitul lui iunie si nici acum nu mi-a trecut. EVS-urile pe care le-a pus BD sunt cea mai scumpa dar si cea mai buna solutie. Solutii alternative ar mai fi:

- unele de la Auner (cam 130E bucata - arata ca niste genunchiere de handbal peste care se prinde cu arici protectia propriuzisa pentru lovituri)

- genunchiere speciale pentru protectia incheieturii genunchiului si in mod special a ligamentelor incrucisate. de la Rehband (un magazin pe Batistei cu tot felul de proteze). Astea au insertii metalice si costa cam 100 Euro bucata. La ele mai trebuie atasat cumva artizanal o protectie in fata pentru lovituri.

 

Eu sunt de parerea lui Mircea - o genunchiera ca lumea merita toti banii. Nu intamplator, toti cei care se dau bine si tare acorda atentie deosebita acestei parti din echipament - Dunca, Many si cu Roby (campioni nat de enduro), Somodean (campion nat de rally)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt. accidentare dar sper sa te refaci complet. Ai dreptate echipamentul de protectie e foarte important, si eu merg cu niste protectii ieftine si ma gandesc sa cumpar unele profi. Cred ca merita efortu sa dai banii decat sa o patesti si dupa aceea sa ai tot timpul probleme. Oricum sper sa te faci bine pana in primavara ca sa ne vedem la Poiana Marului sau poate dau si eu o tura pana la Deva :angry: Sanatate multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce prezinta theBD sunt genunchiere pentru cei care au deja ligamentele afectate,

de ce ai nevoie sa previi accidentele sunt genunchiere de cross precum am avut la magazin de la Sinisalo, costa doar 140 ron.

 

Daca ajungi sa dai 600 euro pe o protectie e nasol, alea deja sunt un fel de proteze pentru ligamente grav afectate. Se justifica daca faci sport de perfomanta si trebuie sa fii bun de action cu ligamentul inca in vindecare.

 

Nu strica sa treci pe la un ortoped bun, accentuez BUN. SA nu ramai cu ligamentele intanse and stuff... e nasol ca iti sare genunchiul tot timpul. De refacut daca esti la primul incident de refac OK, dupa o serie de vreo trei patru nu mai poti sa intinzi piciorul 100%, ramane foarte usor arcuit, Poti sa iti iei gandul de la balet, patinaj artistic. Cu motorul e OK dupa o pauza de minim 1 luna, chiar daca nu te mai doare si poti sa fugi, inca poate sa sara genunchiul din loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta inseamna aventura, neprevazut, accident, ghinion.

 

 

Nu chiar... un os rupt se repara intr-o luna, dar un genunchi busit poate dura ani pana se reface.

Genunchii, sira spinarii, coatele, gleznele si capul cred ca ar trebui protejate mai bine, cu echipament bun, pt. ca 'daunele' pot fi mult mai rele decat in alte cazuri.

Editat de Wanderer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De refacut daca esti la primul incident de refac OK, dupa o serie de vreo trei patru nu mai poti sa intinzi piciorul 100%, ramane foarte usor arcuit, Poti sa iti iei gandul de la balet, patinaj artistic. Cu motorul e OK dupa o pauza de minim 1 luna, chiar daca nu te mai doare si poti sa fugi, inca poate sa sara genunchiul din loc.

 

Nu e chiar atat de simplu. Si eu am ligamentele incrucisate afectate in urma unei cazaturi la schi (plus ruptura de menisc). M-am operat acum 8 luni si inca nu sunt refacuta 100% si nici nu cred ca se va intampla asta vreodata. Pot sa merg pe motocicleta fara probleme.....dar de alergat nici nu poate fi vorba.

Ai mare grija si du-te la un ortoped bun.

Sanatate........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre asa ceva se vorbeste aici.. 250E/buc

Am catalogul AUNER in fata si sunt 320E/buc...oricum ieftine in comparatie cu CTi-urile care sunt pe la 1500$ si iti trebuie si "RETZETA " de la doctor: www.CTi.fr , http://www.isports.com/products/cti.htm

http://www.transworldmotocross.com/mx/prod...,343802,00.html

http://www.off-road.com/dirtbike/reviews/2005/asterisk/

http://www.dirtrider.com/adventures/protip...204_kneebraces/

 

M-am hotarat la 'ASTERISK Cell' Are cineva drum prin STATE in toamna asta ???

.... se pot folosi si la SNOWboard: http://snowboarding.about.com/od/snowboard...terisk_cell.htm

 

MULTUMESC pt. URARI la toata lumea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

M-am hotarat la 'ASTERISK Cell' Are cineva drum prin STATE in toamna asta ???

 

Buna treaba!

Sper sa reusesc sa-mi iau si eu unele la fel. deocamdata sunt la calcule.

 

s-ar putea ca pana la sfarsitul anului sa plece un endurist de-al nostru in state si ne ajuta sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Umbla vorba ca Asterisk ar fi intr-adevar cele mai bune. Pe langa protectie, se pare ca "knee-braces" ajuta si la sustinere in cazul mersului mult in picioare (off-road).

Exista totusi medici care sunt impotriva knee-braces-urilor, deoarece (zic ei) introduc tot atatea probleme pe cate rezolva si in final tot acolo esti. De exemplu multi zic ca un knee brace "incurajeaza" foarte mult ruptura de femur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu multi zic ca un knee brace "incurajeaza" foarte mult ruptura de femur.

 

observatia asta a avut-o si tipul care facea review-ul in linkul dat de Enduroman. El zicea ca, cu toate ca "se zice", nu a auzit de nici un caz concret. La enduro mie mi se pare ca cele mai multe riscuri de accident le are genunchiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar atat de simplu. Si eu am ligamentele incrucisate afectate in urma unei cazaturi la schi (plus ruptura de menisc). M-am operat acum 8 luni si inca nu sunt refacuta 100% si nici nu cred ca se va intampla asta vreodata. Pot sa merg pe motocicleta fara probleme.....dar de alergat nici nu poate fi vorba.

Ai mare grija si du-te la un ortoped bun.

Sanatate........

Nu dispera, daca ai muschii puternici o sa-ti suplineasca ligamentele. Am avut un accident tot la schi, menisc franjuri, ligamente in proportie de 20%, acum s-ar putea sa nu mai fie deloc. Nu simt nici o diferenta in stabilitate, pot sa alerg, sa ridic greutati, etc. Pe la 50-60, cand slabesc muschii se poate sa ai probleme, daca ajungem acolo :angry:. Orteza aia de la rehband e buna la recuperare si apoi trebuie folosita la eforturi mari, dar eu n-am mai folosit-o apoi. Daca are cineva nevoie pot s-o imprumut, sper sa nu fie nevoie totusi, e modelul 8157, mar. XL http://www.rehband.com/.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dispera, daca ai muschii puternici o sa-ti suplineasca ligamentele. Am avut un accident tot la schi, menisc franjuri, ligamente in proportie de 20%, acum s-ar putea sa nu mai fie deloc. Nu simt nici o diferenta in stabilitate, pot sa alerg, sa ridic greutati, etc. Pe la 50-60, cand slabesc muschii se poate sa ai probleme, daca ajungem acolo :angry:. Orteza aia de la rehband e buna la recuperare si apoi trebuie folosita la eforturi mari, dar eu n-am mai folosit-o apoi. Daca are cineva nevoie pot s-o imprumut, sper sa nu fie nevoie totusi, e modelul 8157, mar. XL http://www.rehband.com/.

 

 

 

Multumesc mult pentru raspuns. Si eu am folosit orteza inainte de operatie......oricum nu puteam sa merg fara carje. Dupa operatie mi-au recomandat sa nu o folosesc decat la schi.

Acum ma duc la sala ......dar nu prea mai am sperante sa ma refac 100%. Dar daca la tine spui ca a mers....poate in timp voi avea si eu rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, vorbesti de genunchiere, da' tu ai fost la doctor ?? Ai "semn de sertar" ? Ai facut RMN ? Ligamentele iti sunt rupte, sau doar intinse ??

 

Daca sunt rupte, pana la genunchiere iti trebuie operatie.

 

Eu (inca) am scapat, dar toti prietenii mei au avut ligamente rupte (de la schi) si le-au operat. Care pe unde a putut. La unii a iesit mai bine, la altii mai rau. In ultima vreme, cine-si permite, isi baga picioarele in doctorii nostri minunati si merge sa se opereze in strainatate. In principiu cu vreo 3000 euroi te rezolvi super bine. La Filipescu probabil ca te costa mai mult, nu ai garantia ca iese bine, si mai trebuie sa suporti si fitzele tuturor.

 

Cei la care le-a reusit operatia (in Germania procentul e de 100%), dupa un an de zile schiaza bine mersi la fel ca inainte. Fiziologic sigur ca nu se reface niciodata complet, insa functional bajetzii stau bine mersi.

 

Dar cam poarta genunchiere. Din alea scumpe (500-600 euroi). Cu pretul... ca de obicei, cat dai - atata face. Cele scumpe se muleaza perfect, nu te freaca, nu se inmoaie in timp. Protectia pe care ti-o ofera este indiscutabila, chestiile cu rupt femur si altele sunt niste prostii. Si oricum, daca ar fi sa aleg (doamne fereste) intre ligamente si femur rupt, as alege femurul - se reface mai bine si mai usor.

 

Du-te la doctor si vezi ce-i acolo! Bafta!

 

modelul 8157, mar. XL http://www.rehband.com/.

 

Asta e buna doar pt stabilizat genunchiul post-operator. Pt. facut sport nu e suficient de solida, trebuie din aia cum se vede mai sus in topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 sapt. am futut o tranta si mi-am belit ligamentele incrucisate de la genunkiu drept. NICI ACUM NU POT UMBLA. Nu a fost o cazatura mai deosebita decat cele UZUALE doar ca NU ma asteptam sa fie CAPCANE(bolovan) in iarba...eram relaxat...si ATERIZAREA a fost cu GHINION.

 

Mai demult, cand am vazut pe cineva cu 'knee braces' si am auzit cat costa m-am speriat si mi-am zis ca e NEBUN ca a dat atatia bani...ACUM INTELEG. Daca l-as fi tras de limba si i-as fi ascultat 'povestea' mi-as fi cumparat si eu iar acum eram pe motor nu la tastatura !!!

Acum o sa dau banii, dar e prea tarziu...nu o sa mai am putere in genunkiu' drept. Am inteles ca NU se mai reface 100% :angry:

 

Decat o toba racing sau suspensii SX mai bine dai banii pe asa ceva inainte de a face "BUBA" :ok:

 

Alte experientze asemanatoare ??? 'Povesti' care sa convinga sa dai 600$ doar pe genunkiere ???

Am avut si eu o chestie asemanatoare.Nici nu am cazut,pe un pasaj rapid,urma de roata;in timpul manevrelor de redresare mi s-a agatat varful cizmei de un musuroi,torsionandu-mi laba piciorului inspre ext.Mi-a pocnit genunchiul si m-a durut 1min violent.apoi pauza,seara a-nceput calvarul.Am stat 1 luna in gips[imobilizarea este f importanta] Diagnosticul afost -rupt lig.incrucisate anterioare ,menisc.Dupa 1luna am facut un RMN--rezultat---menisc tasat,lig. incr. ant. doar inflamate puternic.Ma dau foarte bine ,dar stabilitate 100% in gen respectiv nu am inca.Folosesc protectii articulate IXS in continuare si menajez pe cat posibil gen respecti.Nu-l mai folosesc la sprijinire in derapaje decat f. f.rar.

Daca ai lig rupte trebuie neaparat operate deoarece instabilitatea iti uzeaza intrun ritm f rapid gen.Chiar si operat 100% nu se mai reface deoarece exista 2 lig posibile din care se poate face grefa necesara.Nici unul din ele nu are exact elasticitatea celui original.

Nu-ti neglija tratamentul si recuperarea si te vei recupera destul de bine,fara sa ai mai tarziu probleme maimari.

Oricum vezi si partea buna ,acum ai un barometru brici.

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cazut acuma 3 ani pe teren mi`am dat piciorul drept peste cap. De atunci am o umflatura jos la osul ala rotund dar imi sare genunchiul de obicei cand cobor scarile repede sau pur si simplu stand pe loc si cand ma invart din genunchi. pusca, ma doare 5-10 minute shi imi trece.

P.S. atunci nu m-am dus la doctor,adica m-au dus la urgente cu salvarea dar aia aveau treaba cu umflatura de jos desi le-am zis ca ma doare genunchiul. M-am enervat si am plecat din spital, dupa doua zile eram iar la teren ....

Acuma mi`am luat genunchiere din Louis cu ceva culisant sper sa nu am probleme cu alea, ca imi mai sarea si la teren genunchiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, vorbesti de genunchiere, da' tu ai fost la doctor ?? Ai "semn de sertar" ? Ai facut RMN ? Ligamentele iti sunt rupte, sau doar intinse ??

NU AM FOST LA DOCTOR. NU a fost o cazatura VIOLENTA. Am venit pe motor de la locul cu pricina asa ca am considerat ca NU este asa grav. Precis au fost doar INTINSE pt. ca azi kiar am calcat pe picior fara dureri. Inca nu-l pot indrepta de tot dar este spre BINE :)

Am h'OROARE' de doctori :ok:. Data trecuta cand am avut probleme de genul asta, dar cu glezna, mi-au pus un gips pana sub genunki si sa vezi alea DURERI dupa 1sapt. Cica era s-o pun de-o tromboflebita !?!

Cu o sapt. inainte soacra unui prieten endurist A MURIT din cauza unui gips. M-am speriat rau de tot. Multumesc MULT pt. SFATURI :angry: sapt. viitoare o sa fac un RMN la Petrosani sau Cluj(la Deva NU este) sa vad ce-i acolo...

SPER ca intamplarile povestite aici sa convinga cat mai multi enduristi sa poarte KNEE BRACES inainte de a pati la fel.

EU NU O SA MAI IES in TEREN fara asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care s-a dus (de la Bucuresti) la Cluj sa-si faca RMN acolo. Il stie pe doctor si se pare ca e foarte bun si serios. (Si fara figurile de cacao ale bucurestenilor). Daca vrei ma interesez si-ti dau coordonatele lui.

 

Daca reusesti sa calci pe picior asta nu inseamna neaparat ca ai scapat. Unii umbla bine mersi cu ligamentele rupte ani de zile. Dar risca imens.

 

Acu' vreo 3 ani un prieten si-a rupt ligamentele la schi chiar in fatza mea. S-a schimonosit vreo 5 minute apoi a plecat mai departe tot pe schiuri. A facut pauza o zi apoi a continuat sa schieze pana la sfarsitul sejurului. Dar cand s-a intors acasa (la Munchen) s-a dus la doctor, diagnosticul a fost clar, si peste vreo doua-trei luni s-a operat.

 

Neaparat fa-ti RMN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e rău cu genunchiul, după câtiva ani de stat cu ligamentul incrucisat anterior cam intins(de la schi), in octombrie trecut la Ciolpani cand am aterizat dupa o săritură, am simtit că imi fuge genunchiul. Apoi a recidivat de câteva ori până când anul âsta am reusit să rup meniscul de tot, m-am operat acum 2 luni si mă gândesc cu groază că la un moment dat va trebui să fac si operatie de ligament (ligamentul se mai tine cumva, dar e aproape dus). Pentru mers normal , mers super soft-enduro si putina miscare nu e problema, dar daca vreau iar schi tare si hard-enduro e mai rau. S-ar putea sa fie instabil când mi-e lumea mai dragă si să se rupă iar ceva pe acolo. Pe moment nu-l simt instabil, sigur asta mă încurajează, dar pînă la proba contrarie. Am o orteză gen Rehband, am avut-o si la săritură, dar tot degeaba. Asa că o orteză de-asta de la Asterisk ar fi perfectă pe moment, ca să pot si eu să mă dau cât de cât, să nu merg tot timpul cu frică. Mai au la Ortema, in Germania, le trimiti mulajul si ei ti-o fac special pentru tine. Dar costă vreo 2000 Euro !!! într-adevăr, cred că asta n-ar avea moarte Âşi decât să te chinui câteva luni după operatie, e de preferat să faci un sacrificiu. Si până la urmă tot pe acolo ajungi-financiar vorbind, unde mai pui la socoteală chinul. Dar oricum e enorm, cred că pentru profesionisti e mai degrabă potrivită. Asta de la Asterisk pare compromisul ideal. Dacă poate cineva să facă rost, aÂş fi interesat foarte mult, dați vă rog un semn. Multumesc ! si keep on riding (carefully!)! :angry: - ne-a cam bosorogit, asta e, mai usor cu nebuniile ! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa iti iei protectile de genunchi treci pe la doctor. Eu am mers la doc dupa al patrulea accident, prima data, pe placa, am urlat pe jos de durere 10 minute dupa care a inceput sa ma lase, m-am vindecat complet dupa 2 saptamani. Ultima data a venit salvarea, s-a intins ligamentul cand coboram scarile. a facut genunchiul 90 de grade dar din pacate in sensul gresit, inspre exterior. Acum am ligamentele nitel mai scurte, cica nu o sa pot face sfoara, ca nu se intinde perfect genunchiul drept. :) E haios cand stau drepti, genunchiul drept sta usor flexat. Si face ca o risnita de cafea.

 

Un tovaras de placa a mers la doctor dupa 3 luni, ligamentele erau necrozate, adica usor putred pe dinauntru. Ale lui sunt mai scurte acum. :)

 

Si mai e ceva cu genunchierele, daca le porti prea mult, unele ligamente se atrofiaza si cedeaza mai usor cand nu te astepti.

 

MERGI PE LA UN DOC, :ok: Chit ca sunt ai mei au fost asa :angry:

Si prin Szeged te rezolva super ok, si e mai aproape si mai ieftin decat Germania.

Urmatorul post te rog sa il faci cu fisa medicala atasata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...