Sari la conținut

Atentie La Genunchi !


Postări Recomandate

cata, ma bucur ca ai gasit solutia salvatoare.

eu tot anul am mers cu genunchiul bulit si am sperat sa nu ma accidentez mai grav. la mine a tinut! am iesit intreg!

 

acum ii musai sa intru la revizie! ;)

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...
Vizitator _Raul_

Astazi am primit vestea cea mare:

Ruptura completa ligament incrucisat anterior. Ligament posterior incurbat prin tractionare. Ruptura menisc intern. Acumulara lichidiana.

 

Sunt bucuros de imi vine sa beau apa plata.

Partea buna e ca pot sa merg, sa alerg, nu am avut mari dureri decat atunci cand am incercat sa fac pe Bruce Lee desi stiam ca nu mai tine genunchiul stang. Ramane sa vad zilele astea daca trebuie sa ma operez sau nu si atunci sa optez intre Timisoara, Arad sau Szeged (cred ca cel mai probabil).

Mesaj completat

Si presupun ca stiti care este concluzia zilei (sau saptamanilor trecute de atunci), nu?

Au mai scris-o si altii:

Orteze.

Daca ma mai intorc la enduro, nu cred ca o mai fac fara ele.

Si nu, nu este nimic patetic in replica de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU am fost mai norocos mi am intis ligamentele la piciorul drept ma m recuperat dar fara asterik nu am pus piciorul pe motor.sint f bune au si sistem antirasucire.

Editat de teodaniel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am primit vestea cea mare:

Ruptura completa ligament incrucisat anterior. Ligament posterior incurbat prin tractionare. Ruptura menisc intern. Acumulara lichidiana.

 

Sunt bucuros de imi vine sa beau apa plata.

Partea buna e ca pot sa merg, sa alerg, nu am avut mari dureri decat atunci cand am incercat sa fac pe Bruce Lee desi stiam ca nu mai tine genunchiul stang. Ramane sa vad zilele astea daca trebuie sa ma operez sau nu si atunci sa optez intre Timisoara, Arad sau Szeged (cred ca cel mai probabil).

Mesaj completat

Si presupun ca stiti care este concluzia zilei (sau saptamanilor trecute de atunci), nu?

Au mai scris-o si altii:

Orteze.

Daca ma mai intorc la enduro, nu cred ca o mai fac fara ele.

Si nu, nu este nimic patetic in replica de mai sus.

 

Foarte nasol ! Imi pare rau de tine, ........... dar si de mine !

Duminica am reusit sa-mi torsionez genuchiul stang. Nu din cazatura ci intr-o situatie ridicola. Ma apucasem sa urc o panta, dar din cauza noroiului, m-am oprit la jumatea ei din lipsa de viteza si aderenta. Era noroi mult de tot. Eu am descalecat pe partea dreapta a mobrei, lasand-o pe stanga peste piciorul stang. Nu a fost nici o problema pana ce am incercat sa o trag de coada in sus ca sa vina cu borul in jos si sa incalec spre vale. Insa de cum m-am proptit in picior sa ridic mobra, laba piciorului era orientata spre interior, iar genuchiul a facut si el o flexare putin ciudata ,,spre interior".

Am simtit un fel de ,,poc" si am inlemnit de durere. Timp de 1 minut nu mi-am simtit piciorul de la genuchi in jos, insa dupa 4-5 minute mi-am revenit. Am reusit sa ajung acasa calare pe motor. Toate astea s-au intamplat cu o mobra destul de usoara, sub 100kg (SX125), altfel cred ca evitam situatia, lasand mobra sa alunece la vale. M-am incapatanat sa cobor pe ea !

Am fost echipat corespunzator, insa protectiile de genuchi pe care le am (50euro perechea), s-au dovedit a fi 0(zero) la a contracara miscarile de torsionare a genuchiului.

Am fost la doctor si dupa control, acesta mi-a spus ca as avea meniscul interior putin ciupit, insa nu a fost foarte sigur. Mai merg peste o saptamana la control dupa ce se absoarbe tumefierea si mai vedem. Trebuie sa fac si un RMN, care am aflat cu stupoare ca nu costa ,,decat" 600 lei :laugh: !

Faza nasoala este ca peste acest genuchi (stang) au mai trecut 2 accidente cu mobre de viteza !

 

Concluzia este ca nu m-as mai urca pe motor fara orteze ! Ochiu' mi se duce spre Asterisk, insa trebuie sa astept ceva pana strang 6-7 sute de euro ! Nici cele de la EVS nu-mi displac. Oricum nu sunt cu mult mai ieftine decat Asteriskul.

 

Puneti si voi aici un link cu un magazin din Romania ce comercializeaza asa ceva ! EVS sau Asterisk. Am observat ca astea sunt pe marimi. Cum pot afla ce marime imi trebuie ?

 

Mult'am frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte nasol ! Imi pare rau de tine, ........... dar si de mine !

Duminica am reusit sa-mi torsionez genuchiul stang. Nu din cazatura ci intr-o situatie ridicola. Ma apucasem sa urc o panta, dar din cauza noroiului, m-am oprit la jumatea ei din lipsa de viteza si aderenta. Era noroi mult de tot. Eu am descalecat pe partea dreapta a mobrei, lasand-o pe stanga peste piciorul stang. Nu a fost nici o problema pana ce am incercat sa o trag de coada in sus ca sa vina cu borul in jos si sa incalec spre vale. Insa de cum m-am proptit in picior sa ridic mobra, laba piciorului era orientata spre interior, iar genuchiul a facut si el o flexare putin ciudata ,,spre interior".

Am simtit un fel de ,,poc" si am inlemnit de durere. Timp de 1 minut nu mi-am simtit piciorul de la genuchi in jos, insa dupa 4-5 minute mi-am revenit. Am reusit sa ajung acasa calare pe motor. Toate astea s-au intamplat cu o mobra destul de usoara, sub 100kg (SX125), altfel cred ca evitam situatia, lasand mobra sa alunece la vale. M-am incapatanat sa cobor pe ea !

Am fost echipat corespunzator, insa protectiile de genuchi pe care le am (50euro perechea), s-au dovedit a fi 0(zero) la a contracara miscarile de torsionare a genuchiului.

Am fost la doctor si dupa control, acesta mi-a spus ca as avea meniscul interior putin ciupit, insa nu a fost foarte sigur. Mai merg peste o saptamana la control dupa ce se absoarbe tumefierea si mai vedem. Trebuie sa fac si un RMN, care am aflat cu stupoare ca nu costa ,,decat" 600 lei :laugh: !

Faza nasoala este ca peste acest genuchi (stang) au mai trecut 2 accidente cu mobre de viteza !

 

Concluzia este ca nu m-as mai urca pe motor fara orteze ! Ochiu' mi se duce spre Asterisk, insa trebuie sa astept ceva pana strang 6-7 sute de euro ! Nici cele de la EVS nu-mi displac. Oricum nu sunt cu mult mai ieftine decat Asteriskul.

 

Puneti si voi aici un link cu un magazin din Romania ce comercializeaza asa ceva ! EVS sau Asterisk. Am observat ca astea sunt pe marimi. Cum pot afla ce marime imi trebuie ?

 

Mult'am frumos !

http://www.moto24.ro/produse/cross-enduro/...risk--cell.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru inforrmatie !

 

Cred ca ... ASTA ... mi-as putea permite in viitorul apropiat !

Astea sunt pentru copii. Sunt mai mici si de aici este si pretul mai mic.

Cell este pentru adulti si Germ pentru copii. Vezi la marimi in tabel :laugh:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca vin din US, ai de platit vama+TVA. ajungi la pretul moto24 chiar si cu transport gratuit. Transportul ar fi ~ 40-50 USD si se plateste si pt ala vama +TVA. Merita, in schimb, daca are cine sa ti le aduca din US.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Eu am avut anu trecut un accident si de atunci m-am urcat de trei ori pe mobra fara Asterisk-uri. Pana acum si-au scos banii pentru ca mi-au salvat genunchiul de la o torsionare grava (picior blocat sub mobra si eu tinzand sa fac tumbe prin aer). Oricum a facut un poc de m-a durut 2 zile, dar jumate a fost apasarea ortezei in lungul piciorului. Tare mi-e ca ramaneam fara ceva ligamente daca nu le aveam.

 

Eu mi le-am luat. Am iesit cu 40 de lei (din vreo 24 milioane cat sunt ele) sub pretul la care le aduce Cristi din Zarnesti. Nu merita osteneala sa te chinui cu combinatii. Apelati cu incredere la distribuitorul nostru ca e baiat de nota 20.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si mai ieftin,dar nu stiu cat costa transportul...

http://www.motosport.com/dirtbike/product/...atalogId=100460

 

Hmm ... stii cum e cu ortezele astea ? Nu prea imi vine sa dau atatia bani inainte de a le proba. De aceea as prefera un magazin de la noi. Chiar daca le iau mai scump, insa am posibilitatea sa merg acolo si ,,sa le pipai".

Asa ca mai bine ma potolesc putin din zvacneala asta si ma apuc de strans ceva banuti si cand voi fi pregatit dau o fuga la Brasov sa vad protezele.

 

P.S. Aaa ... inca ceva ! Vreau sa va spun ca in urma torsionarii genuchiului, ma resimt si la sold. Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat cu o orteza anti-torsiune la genuchi !?!?!? :laugh: ...... scapa genuchiul ............... dar soldul ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Aaa ... inca ceva ! Vreau sa va spun ca in urma torsionarii genuchiului, ma resimt si la sold. Nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat cu o orteza anti-torsiune la genuchi !?!?!? :laugh: ...... scapa genuchiul ............... dar soldul ???

Te durea mai rau, evident :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Am fost la doctor si dupa control, acesta mi-a spus ca as avea meniscul interior putin ciupit, insa nu a fost foarte sigur. Mai merg peste o saptamana la control dupa ce se absoarbe tumefierea si mai vedem. Trebuie sa fac si un RMN, care am aflat cu stupoare ca nu costa ,,decat" 600 lei :laugh: !

Faza nasoala este ca peste acest genuchi (stang) au mai trecut 2 accidente cu mobre de viteza !

 

Asigurarea medicala acopera costurile RMN-ului numai daca ai trimitere de la un medic ortoped ce are contract cu OPSNAJ-ul.

Am plecat vesel la Spitalul Militar cu trimiterea de la policlinica de care apartin. Ortopedul de la Militar nu avea contract cu OPSNAJ-ul asa ca trebuia sa platesc 550 sau 600 ron in functie de locatie (doar 3 in Timisoara).

A fost nene de treaba (ca sa nu platesc suma asta), nu mi-a luat trimiterea si m-a indrumat cu ea spre Judetean.

Am luat de la un ortoped OPSNAJ-ist de acolo trimitere la RMN si am platit doar 150 ron (pretul pentru niste evidentiatori de imagine, chimicale,bla-bla, pe care ii platesti peste tot, vrei sau nu).

Acum ca iti scriu tie, pare simplu, dar pe la cozi si dirijat de la o usa la alta laolalta cu restul sclavilor, era o adevarata distractie.

 

Long story short - trimitere de la medicul tau de familie, cautat ortoped ce are contract cu OPSNAJ, platit 150 ron, facut RMN, ridicat in 2 zile.

End of story.

Spor si bafta !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Imi cer scuze, dar cred ca am mai uitat ceva important. Cred ca si cabinetul/clinica unde va faceti RMN-ul trebuie sa aiba contract cu OPSNAJ. Parca sa zic ca am fost la una din cele 3 si mi-au zis ca nu au contract cu OPSNAJ-ul si nu imi pot face la suma aceea de 150 ron. Nu mai stiu sigur, fiindca eram la inceputul perindarilor si informatia era un haos in capul meu.

 

 

De valoare informatia. Multumim.

Cu placere.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, dar cred ca am mai uitat ceva important. Cred ca si cabinetul/clinica unde va faceti RMN-ul trebuie sa aiba contract cu OPSNAJ. Parca sa zic ca am fost la una din cele 3 si mi-au zis ca nu au contract cu OPSNAJ-ul si nu imi pot face la suma aceea de 150 ron. Nu mai stiu sigur, fiindca eram la inceputul perindarilor si informatia era un haos in capul meu.

 

Pai asata e ! Nu pot face nimic cu vre'o casa de asigurari de sanatate, pentru ca instalatia (RMN) de la spitalul judetean din orasul meu este proprietatea ,,cuiva" si nu are nici o traba cu ,,circul" asta al asigurarilr de sanatate. Asa ca daca vreau RMN in Alexandria, trebuie sa scot 600lei, altfel trebuie sa caut prin Bucuresti o clinica/spital cu o intalatie RMN si sa aiba si contract cu OPSNAJ.

 

Oricum, astazi dupa 5 zile de la incident ma simt foarte bine cu piciorul. Mi-am recapatat mobilitatea in proportie de 95%, calc si alerg cu incredere !

Sper totusi sa fi fost doar o intindere de ligament. Asta voi vedea la controlul de luni, in care doctorul va hotara daca este, sau nu necesar un RMN.

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, astazi dupa 5 zile de la incident ma simt foarte bine cu piciorul. Mi-am recapatat mobilitatea in proportie de 95%, calc si alerg cu incredere !

Sper totusi sa fi fost doar o intindere de ligament. Asta voi vedea la controlul de luni, in care doctorul va hotara daca este, sau nu necesar un RMN.

Daca a facut PRRR la cazatura este un ligament bulit.

Eu mi-am desirat ligamentul grav de tot la schi ( am auzit pe partie in galagia aia, PRRR) si in 36 ore schiam iar, dar asta nu inseamna ca m-am vindecat.

Acum la 3 ani de atunci simt genunchiul instabil. Daca fac exercitii pentru picioare este foarte ok. Muschii compenseaza instabilitatea ligamentelor intr-o masura destul de buna.

Doctorul nu se poate pronunta asupra diagnosticului decat daca faci un RMN. Ligamentul este un tesut moale ce nu se vede decat la RMN.

Si eu trag mata de coada sa nu ma operez iar pentru treaba asta nici macar RMN nu am facut. Am sa vad pe pielea mea peste niste ani buni daca am luat hotararea buna.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a facut PRRR la cazatura este un ligament bulit.

Eu mi-am desirat ligamentul grav de tot la schi ( am auzit pe partie in galagia aia, PRRR) si in 36 ore schiam iar, dar asta nu inseamna ca m-am vindecat.

Acum la 3 ani de atunci simt genunchiul instabil. Daca fac exercitii pentru picioare este foarte ok. Muschii compenseaza instabilitatea ligamentelor intr-o masura destul de buna.

Doctorul nu se poate pronunta asupra diagnosticului decat daca faci un RMN. Ligamentul este un tesut moale ce nu se vede decat la RMN.

Si eu trag mata de coada sa nu ma operez iar pentru treaba asta nici macar RMN nu am facut. Am sa vad pe pielea mea peste niste ani buni daca am luat hotararea buna.

 

Bafta.

 

...... nu sa auzit chiar ,,PRRR", ci mai de graba a fost un fel de ,,POC", am simtit genuchiul stang ca si cum s-ar fi ,,flexat" spre genuchiul drept (spre interior).

Dureroasa rau, senzatia !!! Nu a trebuit sa repun genuchiul ,,pe pozitie" a revenit el intant dupa incident.

Oricum, un RMN trebuie musai sa-l fac pentru a sti cu certitudine ce se intampla acolo !

 

O sa vad cum pot face sa nu dau totusi 600lei pe un RMN, altfel pentu ce mai cotizez la fondul de asigurari de sanatate ? Ca sa fac altii burta mare ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... nu sa auzit chiar ,,PRRR", ci mai de graba a fost un fel de ,,POC", am simtit genuchiul stang ca si cum s-ar fi ,,flexat" spre genuchiul drept (spre interior).

Dureroasa rau, senzatia !!! Nu a trebuit sa repun genuchiul ,,pe pozitie" a revenit el intant dupa incident.

Oricum, un RMN trebuie musai sa-l fac pentru a sti cu certitudine ce se intampla acolo !

 

O sa vad cum pot face sa nu dau totusi 600lei pe un RMN, altfel pentu ce mai cotizez la fondul de asigurari de sanatate ? Ca sa fac altii burta mare ! :laugh:

Si acel POC spune ceva, mai ales daca ai avut senzatia ca ïti "fuge"genunchiul. Daca si in viitor se va intampla sa-ti "fuga"sau sa ti-l "scrantesti" (entorsa cu umflarea genunchiului) destul de usor, atunci in mod sigur ai o belea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca te apuci deo operatie fao in primavara cel tirziu sau toamna.exercitii faci degeaba singura cale e laparoscopia.dar 3 luni nu teatingi de mobre.iti spun din experienta.si nui adev.oamenii activi se refac in prop de 98%.mai simti tensiune cind e frig afar .dupa operatie.sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...