Sari la conținut

Atentie La Genunchi !


Postări Recomandate

Este adevarat ca este mai bine sa previi decit sa combati, dar cand este sa ai ghinion ai ghinion si atat.

Poti sa ai protectii de tot felul: la genunchi, la tibii, la spate, la piept, la cap, la clavicula, la maini etc, pentru ca tot o sa ai un "calcaiul lui Achile".

Asta inseamna aventura, neprevazut, accident, ghinion.

 

Insanotosire grabnica si noroc maxim pe viitor.

 

 

Mancatz-as...te iei de calcaiul meu???

AM patzit-o si eu cu genunchiul...mi-a sarit meniscul de la o lovitura mai zdravana....si aveam genunchierele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda. shi eu o trag cu genunchiul tot de la o entorsa veche, de prin '90.

La Curtea de Arges am mai facut-o o data: colaterul intins, sare genunchiul, mai si doare. Ortopedul mi-a recomandat orteza de la Rehband, dar eu am folosit/folosesc o genunchera elastica pentru sustinere, iar pe motor mai folosesc peste - protectiile articulate, care imbraca genunchiul si-l sustine, astfel ca ma mai dau dar mai cu grija/frica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum vreo 2 ani am avut si eu o problema cu glezna ... numai ca eram pe bicicleta, am cazut si mi-am fracturat piciorul, m-am dus l-a doctor, mi l-a bagat in gips si l-am scos cu 1 saptamana mai devreme pentru ca aveam un chef nebun sa ma dau cu bicicleta. dupa cateva luni de la chestia asta am inceput sa am probleme cu piciorul, chiar si acum uneori pur si simplu nu-mi mai simt piciorul de la glezna...si ma impiedic...aproape ca pic, chestia asta dureaza 1-2 secunde...dupa care imi revin. nu ma doare nimic...dar totusi piciorul imi trozneste uneori cand merg. sper sa nu am ceva grav ;) a mai patit cineva asa ceva ? daca da...va rog sa-mi spuneti :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU AM FOST LA DOCTOR. NU

mergi pe strada cu motorul printre conservari...si nu ti frica....si cand auzi de doctori te sperii: :lol:

mergi la urgente la cluj pe clinicilor...sunt niste medici foarte buni si foarte grijulii ...am fost sa mi fac un antitetanos si...ei m au pus sa fac si radiografie...si m au curatat cu apa oxigenata...dupa car m au trimis la doctorul sef....sa ma testeze sa vada daca nu am fost supus unor traumatisme,daca nu am nimica cu capu

Asta a fost doar pentru doar o simpla tranta pe strada cu motorul(am ramas fara lichid de frana ) aveam doar o julitura la mana dreapta numa bine :banana: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

EnduroMan ce mai faci, cum te mai simti?

Aproape bine. Mersi de intrebare ! Ma dau, dar cu grija(frica)...CU MORCOVU'. Duminica m-am lovit la genunkiu' sanatos....aceeasi durere ASCUTITA, dar a trecut dupa aprox.2min. Sapt. viitoare sunt programat la RMN :burnout:

 

INCA ODATA(pt. cei cu genunkii SLABI): - Cumparati-va KNEE BRACES. La EVS sunt modele mai ieftine(RS 7, SX02): http://www.evs-sports.com/products/?prodCategory=1

Editat de EnduroMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape bine. Mersi de intrebare ! Ma dau, dar cu grija(frica)...CU MORCOVU'. Duminica m-am lovit la genunkiu' sanatos....aceeasi durere ASCUTITA, dar a trecut dupa aprox.2min. Sapt. viitoare sunt programat la RMN :D

 

INCA ODATA(pt. cei cu genunkii SLABI): - Cumparati-va KNEE BRACES. La EVS sunt modele mai ieftine(RS 7, SX02): http://www.evs-sports.com/products/?prodCategory=1

 

Ma bucur ca e mai bine dar ai grija nu forta ca tre sa fi in forma pt. sezonul de la anu, sper sa ne vedem pe coclauri ;) , bafta multa si sa ne vedem sanatosi la anu!:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca e mai bine dar ai grija nu forta ca tre sa fi in forma pt. sezonul de la anu, sper sa ne vedem pe coclauri ;) , bafta multa si sa ne vedem sanatosi la anu!:burnout:

NU POT STA DEOPARTE !!!

De 1dec. imi vin oaspeti ENDURISTI de la Arad si Cluj...trebuie sa le arat locurile HARD de pe la noi... :D

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?showtopic=21162

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cu un an in urma m-am accidentat.

Am fost la spitalul Sf.Ioan la doctorul Popescu care mi-a zis ca am ruptura de menisc si m-a operat.

In timpul operatiei a observat ca am rupte si ligamentele incrucisate. El m-a sfatuit sa ma operez si de ligamente spunand ca s-ar putea sa ma afecteze mai tarziu. Cei de la centrul unde am facut recuperarea mi-au zic ca pot sta linistit cu ligamentele rupte daca fac gimnastica si am tendoanele si muschii dezvoltati.

Acum voiam sa-mi iau o motoreta enduro, sa ma dau pe la tara cu ea si m-am speriat cand am vazut ca genunchii sunt foarte solicitati.

Voi ce ziceti : sa ma operez cu perioada de recuperare mare sau sa fac sport, sa-mi intaresc picioarele?

Mentionez ca piciorul nu ma doare cand merg, dar vreau sa joc tenis din nou si sa ma dau cu enduro.

O proteza prezentata mai sus e folositoere?

Filip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce ziceti : sa ma operez cu perioada de recuperare mare sau sa fac sport, sa-mi intaresc picioarele?

Mentionez ca piciorul nu ma doare cand merg, dar vreau sa joc tenis din nou si sa ma dau cu enduro.

O proteza prezentata mai sus e folositoere?

Filip

 

o sa poti sa te dai usor si asa.

insa eu zic sa faci operatia. nu poti sa mergi tot timpul cu frica si nu o sa poti avansa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am luat de la gura copiilor si m-am decis: saptamana trecuta mi-am comandat Asterisk Cell. O sa-mi vina cam intr-o luna si o sa va povestesc impresii dupa prima tura.

Niste protectii pentru umeri nu exista? :blink: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mi-am luat si eu de la Roma, am gasit cu greu (pana la urma am intrat pe forumul motociclistilor romani si mi-a dat cineva un link)un dealer, la care mi-a facut o livrare speciala importatorul unic din Italia. De ce nu am comandat prin posta: am vrut sa probez, sa vad cum imi vin. Sunt super :grinbandit: , desi scumpe, cred ca merită investitia, inca nu le-am probat, dar sper s-o fac curand. Oricum, din ce am auzit si citit, cred ca sunt mai bune decat cele de la EVS. Mersi de idee, Enduroman! Cat a fost posta ?

Ionut: de umar am vazut un fel de fasa elastica care o au si la EVS prin Auner(vezi in catalog). Dar am vazut cam acelasi lucru la magazinul Rehband de langa Ambasada Americii de pe Batistei.

Cat sunt genucncherele cu tot cu livrare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa poti sa te dai usor si asa.

insa eu zic sa faci operatia. nu poti sa mergi tot timpul cu frica si nu o sa poti avansa

pe 29 dec 2006 mi-am rupt incrucisatul anterior si colateralul extern . azi inca am dureri si de abia urc prin dreapta pe guzzi ca pe dakar imi este teama . cu operatia e bine sa stai pe loc ca poti da intr-o trauma mai mare si nu stiu pe nimeni cu creier si posibilitati sa se opereze in tara . am consultat cel putin 4 medici .cel mai bine e sa astepti sa te refaci de la mama natura si eventual ceva fizioterapie apoi sa-ti faci artroscopie care e mai putin traumatizanta si poate rezolva multe.knee braces am nevoie si eu marime xxl.poti sa-mi spui unde sa le gasesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut: de umar am vazut un fel de fasa elastica care o au si la EVS prin Auner(vezi in catalog). Dar am vazut cam acelasi lucru la magazinul Rehband de langa Ambasada Americii de pe Batistei.

Cat sunt genucncherele cu tot cu livrare ?

Merci de pont. Stiu magazinul. O sa trec pe acolo.

Eu nu platesc transportul pentru ca mi le aduce cineva. Ele vor costa in jur de 580 USD (saptamana asta le comanda).

 

poti sa-mi spui unde sa le gasesc?

urcu,

mie mi le aduce un prieten din state. incearca sa mergi pe filiera recomandata de Secelean (comanda in italia). Sau poti sa cumperi direct din State. nu cred ca va costa mai mult de 50USD transportul (posta normala, nu curier express)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele acestea as dori sa-mi cumpar si eu protectie pt. genunchi, si am vazut acel EVS la 600$ cumparat de EnduroMan. Intrebarea mea esta ca un Fox Raptor (http://images.foxracing.com/08019001L.jpg) la pret de 90 Euro la auner.at ce deficiente are fata de unul ca si la 600$.

 

Mentiune: cu BMW F650 hard enduro sigur nu am sa fac, ce stiu sigur este ca voi umbla destul de des in oras cu ea si pe drumuri neasfaltate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilele acestea as dori sa-mi cumpar si eu protectie pt. genunchi, si am vazut acel EVS la 600$ cumparat de EnduroMan. Intrebarea mea esta ca un Fox Raptor (http://images.foxracing.com/08019001L.jpg) la pret de 90 Euro la auner.at ce deficiente are fata de unul ca si la 600$.

 

Mentiune: cu BMW F650 hard enduro sigur nu am sa fac, ce stiu sigur este ca voi umbla destul de des in oras cu ea si pe drumuri neasfaltate.

 

sunt sigur ca alea de 90$ sunt la fel de bune ca alea de 600$ si toti care le cumpara pe alea de 600$ sunt fraieri si au luat tzeapa :cheers:

pentru plimbare poti sa iei si mai ieftine de 90. Nu are sens sa dai o gramada de bani. Pe bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, nici pe departe n-am vrut sa jignesc pe nimeni pentru alegerea facuta, numai am intrebat diferentele ... pana acum nici n-am stiut ca exista genunchiere la pretul acela.

Cum umblu mult prin oras mi-e frica cel mai mult de asfalt, de masini, n-am sa intalnesc stanci ascutite. M-am uitat si la pantaloni care au incorporate protectii la genunchi, dar acelea sunt mai slabe, si nu stau fix unde trebuie, probabil la cazatura aluneca intr-o parte.

Raman atunci la variantele mai modeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu scuze! Am fost rautacios. Am citit aseara topicul dupa o intalnire de kakao la birou si mi-am varsat nervii aiurea, tocmai pe tine :cheers:

Pantalonii cu protectii sunt mai comozi pentru touring. Insa, intr-adevar, risti sa se rasuceasca si sa nu te ajute prea mult la o cazatura. La fel si cu genunchierele ieftine - si alea se pot rasuci. Dar repet: nu-ti fa mari griji si fa un compromis bun intre confort si protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-au venit aseara genunchierele. Am muncit vreo ora ca sa le reglez pe picioarele mele. Sunt facute incredibil de inteligent, cu f multe posibilitati de reglare. Le-am tot bibilit si m-am plimbat cu ele prin casa :scratch: Am o singura obiectie - sunt f mari!!! Cred ca o sa ma jeneze putin la inceput pana ma obisnuiesc cu ele.

Pentru cei care aveti probleme cu genunchii - strangeti bani si faceti investitia. Merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-au venit aseara genunchierele. Am muncit vreo ora ca sa le reglez pe picioarele mele. Sunt facute incredibil de inteligent, cu f multe posibilitati de reglare. Le-am tot bibilit si m-am plimbat cu ele prin casa :scratch: Am o singura obiectie - sunt f mari!!! Cred ca o sa ma jeneze putin la inceput pana ma obisnuiesc cu ele.

Pentru cei care aveti probleme cu genunchii - strangeti bani si faceti investitia. Merita!

Sa le rupi SANATOS ! Sunt foarte fericit ca am convins 2 enduristi sa poarte knee braces.

Mari ? in sensul ca sunt lungi ? Conteaza sa fie fixe pe lateralul genunchilor. Sper ca te-ai masurat corect si ti se potrivesc ! Pe un singur site am gasit masuratoarea cu 'vernier caliper'=sublerul(CEA REALA) ...masuratoarea circumferintei este doar INFORMATIVA !

 

"Simply use an a vernier caliper to measure the width of a knee. The width of the knee, matched up to the Caliper Measurement Chart will determine the correct size of brace."

 

http://www.mcleodaccessories.com.au/produc...?display=sizing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le rupi SANATOS ! Sunt foarte fericit ca am convins 2 enduristi sa poarte knee braces.

Mari ? in sensul ca sunt lungi ? Conteaza sa fie fixe pe lateralul genunchilor. Sper ca te-ai masurat corect si ti se potrivesc !

 

Merci.

E OK masura - XL. Mari in sensul de "voluminos" ... sunt niste masinarii complicate fata de batranele mele UFO-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am testat sambata. In ciuda faptului ca par foarte mari, nici nu se simt la tura. Fiind prima tura nu le-am strans prea tare, pentru ca nu voiam sa ma jeneze. Sunt fff comode!

Si in plus, ai un sentiment de super siguranta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...