Sari la conținut

Atentie La Genunchi !


Postări Recomandate

de abia am scapat neoperat la stangul..ca am facut si dreptul praf (la 10 zile dupa tratament si fizioterapie)

momentan merg in baston dar maine(luni)ma duc la medic sa vad ce draq am facut iar...si am cazut pe drept si la 2 km la ora..stupid...la 80 la ora nu patesc nimic sau pe cele mai ale draq rape..poate atunci sunt mai concentrat sau mai atent..oricum imi iau asteriscuri..

 

 

 

 

ghinion, cam toate accidentarile se intampla din faze stupide si vorba ta, la viteze mici.

 

eu am ligamentul incrucisat de la genunchiul drept busit (l-am vazut la rmn) si aman operatia pana in toamna numai ca sa nu pierd sezonul.

cu tot cu asterisk-uri iti pot spune ca de fiecare data cand fortez in el simt ca mai cedeaza ceva acolo.

asa ca asterisk-urile stau cel mai bine pe un genunchi sanatos.........

recuperare rapida si sa ne vedem intregi la valcea ;)

 

faza cu motoru in flacari zici ca-i din filme horror.........doamne feri... :bow:

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

* Ahhh! ce rau e cand neglijezi problemele care ti se par minore, ...astea se agraveaza in timp si-ti dau bataie de cap :bow:

Si eu tot la Colentina am fost duminica trecuta, la ortopedul nostru "de casa", este unul din cei mai buni, daca aveti nevoie de consultatii si ingrijiri, vi-l recomand, sper sa nu fie nevoie, insa... dati-mi de veste daca se intampla.

 

Cum ai cazut?... ca am vazut ca mergi foarte linistit pe sosea (am mers la Ruse impreuna in februarie).

Sper sa te refaci grabnic si iti doresc multa sanatate!

Prima tura cu noua motocicleta, a vrut sa ii arate cine e seful ;) Am franat prost si am picat fix in genunchi.

Pana la urma, doctorul Andrei Nica a cerut si parerea unui chirurg care pana la urma mi-a recomandat sa iau un tratament timp de 1 luna cu 3 medicamente. Daca in urma acestui tratament durerile nu dispar o sa revin la doctor.

Multumesc la fel, lasa ca ne facem noi bine :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

* am citit din nou topicul cu atentie, am vazut ca aici se intrunesc parerile mai multor enduristi care au avut belele cu genunchii. Eu nu sunt endurista, dar am facut un test (Ciolpani) si imi place din ce in ce mai mult ideea. Probabil ca prima optiune va fi un dual (la anu') si pe urma un enduro pe masura mea, de mers soft pe coclauri. Deci intai cumpar protectiile, am inteles.... :burnout:

Acuma, la testul meu cu KTM-ul la Ciolpani am facut buf! am diagnostic entorsa cu intindere de ligamente, am stat 10 zile cu atela de ghips, acum merg fara carje, am 12 zile de cand m-am dat jos din pat. E dificil mersul..., dar invat din nou. Problema e ca simt inca piciorul nesigur si din cand in cand mai sare de la locul lui (si doare ingrozitor). Doctorul mi-a spus ca sa-l las mai usor, sa nu mai merg pe jos prea mult, sa astept... Dar eu imbatranesc aici!! Deci, intrebare pentru cei care au trecut prin asta si pot da un sfat: ce metode de recuperare se aplica la entorsa si ligamente intinse? Voi ce ati facut ca sa recapatati mobilitatea si functionalitatea genunchiului? Eu nu mai am rabdare sa incalec motocicleta, iar doctorul asta imi spune sa ...mai astept?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da tre sa faci o pauza considerabila in a mai forta piciorul. Si eu am avut o intindere de ligament si doctorul cica nu avea ce sa imi faca, decat sa nu mai fortez eu piciorul. Insa daca spui ca iti sare, asta nu e bine deloc si eu zic sa mai faci un control.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* am citit din nou topicul cu atentie, am vazut ca aici se intrunesc parerile mai multor enduristi care au avut belele cu genunchii. Eu nu sunt endurista, dar am facut un test (Ciolpani) si imi place din ce in ce mai mult ideea. Probabil ca prima optiune va fi un dual (la anu') si pe urma un enduro pe masura mea, de mers soft pe coclauri. Deci intai cumpar protectiile, am inteles.... :angryfire:

Acuma, la testul meu cu KTM-ul la Ciolpani am facut buf! am diagnostic entorsa cu intindere de ligamente, am stat 10 zile cu atela de ghips, acum merg fara carje, am 12 zile de cand m-am dat jos din pat. E dificil mersul..., dar invat din nou. Problema e ca simt inca piciorul nesigur si din cand in cand mai sare de la locul lui (si doare ingrozitor). Doctorul mi-a spus ca sa-l las mai usor, sa nu mai merg pe jos prea mult, sa astept... Dar eu imbatranesc aici!! Deci, intrebare pentru cei care au trecut prin asta si pot da un sfat: ce metode de recuperare se aplica la entorsa si ligamente intinse? Voi ce ati facut ca sa recapatati mobilitatea si functionalitatea genunchiului? Eu nu mai am rabdare sa incalec motocicleta, iar doctorul asta imi spune sa ...mai astept?!

Diagnosticul a fost pus pe baza de RMN sau asa pur si simplu ? Trebuie RMN pentru ca altfel totul e relativ, am trecut si eu prin d-astea, cu genunchiul nu e de gluma. Iar acum-din pacate repaus, fara miscari aiurea. Apoi, dupa ceva timp, daca totul e OK si nu-ti mai sare, exercitii de recuperare zilnice, după care o sa fii ca noua si o sa poti merge cu chopperul. Dar daca vrei enduro, gandeste-te la orteze! (vezi mai sus in topic).Am vazut si la SMAEB Asterisk si EVS de vânzare, au adus acum si in Romania, nu mai e nevoie sa umblam dupa ele pe dincolo. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diagnosticul a fost pus pe baza de RMN sau asa pur si simplu ? Trebuie RMN pentru ca altfel totul e relativ, am trecut si eu prin d-astea, cu genunchiul nu e de gluma. Iar acum-din pacate repaus, fara miscari aiurea. Apoi, dupa ceva timp, daca totul e OK si nu-ti mai sare, exercitii de recuperare zilnice, după care o sa fii ca noua si o sa poti merge cu chopperul. Dar daca vrei enduro, gandeste-te la orteze! (vezi mai sus in topic).Am vazut si la SMAEB Asterisk si EVS de vânzare, au adus acum si in Romania, nu mai e nevoie sa umblam dupa ele pe dincolo. Bafta!

 

* diagnosticul a fost pus la "mana" ortopedului, adica dupa ce mi-a "sucit" genunchiul pe toate partile. Am facut si radiografie (meniscul e ok si toate oasele intregi), dar ligamentele nu se vad decat la RMN, clar. Nu am facut RMN-ul, cred ca o sa-mi sun ortopedul sa-l intreb daca nu trebuie sa imi faca. Acum ma misc destul de bine... Adica pot indoi piciorul si il pot intinde aproape complet. M-a durut saptamana trecuta, cerd ca din cauza vremii (ploaie)... Acum doare numai putin.

La orteze m-am gandit, sambata o sa imi aduca cineva una sa o probez, e d-aia medicala, o sa merg cu ea pe mobra o vreme, pana simt ca e ok fara. La enduro inca mai cujet... Oricum anu' asta nu va fi nici o schimbare, ma dau pe chopper inca un sezon. Insa am decis sa ii cumpar un cross-enduro mic fiului meu si asta imi sta acum pe creier permanent: nu vreau sa treaca prin chinuri sau sa ramana, Doamne fereste! schilodit. Stiu, echipamentul trebuie sa fie profi, asta va fi si prima investitie, pe urma capra mica (maxim 80cc) pana in iunie.

Stiu ca toti motociclistii cad, ca enduristii sunt plini de tije si suruburi (mare parte din ei...), insa nu vreau ca asta sa ne influenteze alegerile in viata. Baiatului meu ii plac motocicletele, e clar ca o va lua pe urmele familiei (si tata a avut motoare...), asa incat ma gandesc ca daca isi dezvolta de pe-acum pasiunea ptr. off-road e mai bine si ptr. el si pentru mine decat sa se dea pe vreo vitezana, mai tarziu...

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatului meu ii plac motocicletele, e clar ca o va lua pe urmele familiei (si tata a avut motoare...), asa incat ma gandesc ca daca isi dezvolta de pe-acum pasiunea ptr. off-road e mai bine si ptr. el si pentru mine decat sa se dea pe vreo vitezana, mai tarziu...

 

pai eu zic ca pentru tine, ca mama, optiunea "motor de sosea" ar trebui exclusa din prima. Oasele se repara.

Da-l si la un sport adevarat sa-si dezvolte mobilitatea si musculatura si nu sunt probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu zic ca pentru tine, ca mama, optiunea "motor de sosea" ar trebui exclusa din prima. Oasele se repara.

Da-l si la un sport adevarat sa-si dezvolte mobilitatea si musculatura si nu sunt probleme.

 

* da, ai perfecta dreptate, nici mie nu-mi plac speed-urile, asa ca incerc sa il tin departe de ele :angryfire:

Luca face sport de la 6 ani, acum e baschetbalist, dar a incercat si arte martiale (vreo 2 ani), se da cu bicicleta si rolele de 3-4 ani, deci e destul de antrenat (si curajos), iar cum are ceva timp liber e afara. Eeh! laud si eu ca am ce :angryfire: A cazut cu bici, julituri in genunchi, coate alea-alea ...au fost tot timpul, dar nu a incetat sa alerge pe coclauri. Sa vedem cum o sa fie pe capra, abia asteapta!

 

Revenind la genunchiu' meu, sambata primesc orteza aia, ar cam fi 4 saptamani de la busitura, crezi ca ma hazardez prea tare daca fac o tura cu motoreta...? ma mananca raaaaaau :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la genunchiu' meu, sambata primesc orteza aia, ar cam fi 4 saptamani de la busitura, crezi ca ma hazardez prea tare daca fac o tura cu motoreta...? ma mananca raaaaaau :angryfire:

 

poti sa mergi fara probleme 2 ani la enduro sau sa-ti fuga genunchiul pe scari in fata blocului. Nimeni nu poate sa spuna.

Fa un RMN ca sa vezi ce ai. In rest e loterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa mergi fara probleme 2 ani la enduro sau sa-ti fuga genunchiul pe scari in fata blocului. Nimeni nu poate sa spuna.

Fa un RMN ca sa vezi ce ai. In rest e loterie.

 

* am prevazut raspunsul asta. O sa merg la loterie, ce dracu'sa fac...? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, astazi am avut cateva cazaturi destul de usoare, am echipament complet dar aveam doar o genunchiera la mine (cea din dreapta) si am cazut cum era de asteptat tot pe stangul,cat timp m-am dat nu am simtit nimic,iar la cazaturi nu tin minte sa fi fost vreo una mai dura au fost toate la viteze prin padure, am ajuns acasa am facut o baie fierbinte ma durea putin piciorul dar era bine puteam sal misc normal, cand am incercat sa ies din vama nu m-am mai putut ridica, nu pot sa imi mai indoi genunchiul, piciorul stau pe el nu ma doare dar cand incerc sa il indoi nu am nici o sansa, dimineata o sa merg sa imi fac o raza, cam la ce sa ma astept oare?

Merci Anticipat

 

--- Mesaj completat în 14 Apr 2008 22:12 -------------
Am rezolvat, am fost astazi la raze nu e nimic grav, ceva contuzii pe genunchi si ceva umflaturi,repaus cateva zile dupa care din nou pe motor :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Cam cu un an in urma m-am accidentat.

Am fost la spitalul Sf.Ioan la doctorul Popescu care mi-a zis ca am ruptura de menisc si m-a operat.

In timpul operatiei a observat ca am rupte si ligamentele incrucisate. El m-a sfatuit sa ma operez si de ligamente spunand ca s-ar putea sa ma afecteze mai tarziu.

 

 

asta inseamna sa te zgarcesti prosteste, sa fii prost!

am cheltuit in total 1800 de euro cu genunchiul iar acum o sa-mi cumpar si genuncherele ca de... prostu-i patit.

Povestesc asta pt ca cele mai grave accidente se intampla de obicei cand esti relaxat si nu neaparat trebuie tu sa gresesti. MAI BINE UMBLI MAI BLINDAT CA ROBOCOP PE MOTOR DAR AI SANSE MAI MARI SA AI O VIATA LUNGA SI FRUMOASA DE MOTOCICLIST DECAT SA UMBLI PRIN SPITALE SA TE BLINDEZE AIA PE BANI MAI MULTI

 

Mda, sa zic si eu. :laugh:

Am lovit un caine la 50 km/h in padurea de la Izvorani si am cazut cu motorul pe genunchi, iar in alunecare mi s-a sucit genunchiul drept... Eram echipat cu de toate... Am fost la spitalul Bagdasar (fostul 9), si un terminat de doctor mi-a spus ca am entorsa cu intindere de ligamente si mi-a pus ghips... Dupa o saptamana, a inceput sa ma doara pulpa piciorului (era normal, dar eu nu stiam atunci) si m-am speriat. Plus ca genunchiul tot nu il puteam indrepta. Mergeam oarecum pe varful piciorului, cu genunchiul indoit... M-am dus la alt spital, Sf Ioan, la doctorul Popescu. Nu stiam de el, am nimerit din intamplare. Una fericita pentru mine. Mi-a facut nu stiu ce test, prin sucirea genunchiului pe toate partile si mi-a dat verdictul. Fractura de menisc! Recomandare: operatie pentru a nu ajunge la 30 de ani fara cartilagiu. Mi-a spus ca sunt liber sa o fac oriunde atata timp cat o fac prin artroscopie si nu prin taietura. Am decis sa o fac la el, la clinica sportiva MedLife. Cost: 2000 RON. M-am dus la clinica, mi-a facut operatia... Glumeam cu oamenii din sala, ma uitam la "TV" cum imi lucreaza acolo si atunci a picat vestea nasoala... Aveam si ruptura de ligament incrucisat anterior... Dupa operatie, a venit la mine cu o "macheta" de genunchi si mi-a explicat ce presupune ruptura si operatia... Mi-au dat program de recuperare si mi-au spus sa ma vindec mai intai si pe urma vorbim si de operatia a doua. Mi s-a spus ca pot merge asa, dar am nevoie de ligament pentru a putea face mai mult decat sa merg incet pe strada si sa merg cu motorul numai in oras... Si si asa imi mai fuge genunchiul din cand in cand si, desi il prind sa nu fuga departe:P, am dureri destul de mari dupa ce se intampla asta... Cost: 8000 RON... Si o perioada de repaus de minim 6 luni. Pe 3 Iunie sunt programat la operatie ca am vrut sa scap odata de beleaua asta... Si cand ma gandesc ca daca nu ma zgarceam sa imi pun crashbaruri nu pateam asta... Hai, aveti grija cu genunchii astia ca nu e de joaca cu ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grumpy, refacerea meniscului se poate face in cadrul aceleiasi operatii(artroscopie) de reconstructie lia, numai pentru asta trebuie sa stii dinainte ce ai la genunchi si asta inseamna rmn.

pentru toti cei care credeti ca ceva nu-i in regula la genunchi mergeti la rmn inainte de a lua orice decizie(nu la raze).

 

succes!

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima tura cu noua motocicleta, a vrut sa ii arate cine e seful :laugh: Am franat prost si am picat fix in genunchi.

Pana la urma, doctorul Andrei Nica a cerut si parerea unui chirurg care pana la urma mi-a recomandat sa iau un tratament timp de 1 luna cu 3 medicamente. Daca in urma acestui tratament durerile nu dispar o sa revin la doctor.

Multumesc la fel, lasa ca ne facem noi bine :)

Ma simt norocoasa, ca dupa acest tratament durerile au trecut, si doar uneori de la vreme ma mai resimt, insa slab...

Medicamentele care le-am luat au fost: 2 pastile/zi Flexodon, 1 pastila/zi Osteozone, 1 pastila/zi Arcoxia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, sa zic si eu. :lol:

Am lovit un caine la 50 km/h in padurea de la Izvorani si am cazut cu motorul pe genunchi, iar in alunecare mi s-a sucit genunchiul drept... Eram echipat cu de toate... Am fost la spitalul Bagdasar (fostul 9), si un terminat de doctor .... ca am vrut sa scap odata de beleaua asta... Si cand ma gandesc ca daca nu ma zgarceam sa imi pun crashbaruri nu pateam asta... Hai, aveti grija cu genunchii astia ca nu e de joaca cu ei!

sunt incepator....lamureste-ma si pe mine, ce sunt alea crashbaruri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grumpy, refacerea meniscului se poate face in cadrul aceleiasi operatii(artroscopie) de reconstructie lia, numai pentru asta trebuie sa stii dinainte ce ai la genunchi si asta inseamna rmn.

pentru toti cei care credeti ca ceva nu-i in regula la genunchi mergeti la rmn inainte de a lua orice decizie(nu la raze).

 

succes!

 

Asa am zis si eu, dar cica dureaza mult mai mult recuperarea! Iar ea este in majoritatea cazurilor mult mai proasta decat in 2 operatii distincte... E faza cu irigarea locului accidentat in timpul operatiei si multe altele.

Crash-bar - bare de protectie ale motorului.

Editat de grumpy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut !

 

Nu am mai intrat de ceva vreme pe acest topic, dar as dori sa spun doar (pentru ca tema topicului este ''genunchiul'') ca mi-au venit, in sfarsit, protectiile de genunchi Asterisk. Multumesc foarte frumos tuturor celor care au postat aici despre experientele lor, lucru care m-a convins sa ''strang din ... '' si sa dau 600$ pe o pereche de genunchiere (de fapt sunt proteze sau orteze).

Sunt extrem de incantat. M-am dat cu ele 3 zile la Breaza, la sfarsitul saptamanii trecute, zile care nu au fost deloc ''usoare'' pentru genunchii mei si ... sunt extrem de multumit de felul in care se aseaza pe picioare, despre felul in care le simt la cazaturi, despre cum intra in cisme, ... despre tot.

 

Ma consider un norocos ca am reusit sa le iau inainte de a-mi lovi mai tare vreounul dintre genunchi.

 

Salutare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant sa vedem ce pot spune cei care si-au luat protectii din astea de categoria I, daca au mai avut ceva accidente si daca chiar si-au facut treaba bine.

Daca e asa, atunci in cazul asta isi merita toti banii

 

 

SAlutari!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO TIE ! Asta era si scopul topicului !

 

Am reusit sa conving sa faca acelasi lucru inca doi prieteni :( , care acum sunt la fel de incantati ca si mine.

 

 

Ar fi interesant sa vedem ce pot spune cei care si-au luat protectii din astea de categoria I, daca au mai avut ceva accidente si daca chiar si-au facut treaba bine.

Daca e asa, atunci in cazul asta isi merita toti banii

 

 

SAlutari!!!

 

 

Man, ce pot sa spun decat ca am cazut la Breaza sapt trecuta de mi-au sarit capacele (nu sunt un meserias, dupa cum am mai spus) si vreau sa spun ca acum, fata de alte cazaturi in ultimile luni, nu a trebuit sa ma mai dau cu Diclofenac si alte alifii care te ajuta sa mergi cand ai genunchii vineti :cheers:

Mai mult decat atat, duminica trecuta unul dintre ceilalti doi prieteni ai mei care si-a luat Asterisk cazuse cu motorul peste picior, iar eu disperat sa ii ridic de pe picior motorul i l-am ridicat insa... i l-am scapat inapoi peste genunchi :) . Pe mine m-au taiat toate caldurile iar el ... n-a avut nimic la genunchi.

Este adevarat ca e important si felul in care te lovesti, unde, ... ca asa ar trebui sa ne imbracam si sa ne incaltam cu cate treij'de kile de protectii ... si poate nici atunci ...

 

Tot ce sper este sa va povestesc dupa fiecare iesire enduro despre cat de bine m-au ajutat aceste protectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc de joaca cu genunchiul. Un genunchi fu.tut si netratat la timp, il tragi dupa tine toata viata.

Un prieten a cazut la ski si si-a facut praf LIA (ligamentul incrucisat anterior) si nu s-a dus la medic decat dupa 2 saptamani, si la unul praf pe deasupra care i-a recomandat kinetoterapie ca are "doar o entorsa". In urma unei investigatii artroscopice ulterioare a descoperit ca LIA e muci, pe langa un menisc care a frecat aiurea din cauza asta.

 

@grumpy... te-ai operat? cum sta treaba?

 

De obicei LIA se repara cu grefa preluata din tendonul rotulian si fixare cu suruburi, recuperare 6 luni... dar facuta ca lumea poti merge bine pe picioarele tale dupa 2 saptamani (fara pretentii de atlet) si chiar si cu motorul, usor asa pe asfalt.

 

Ba de ce n-om fi noi tari ca gandacii... aia cad de la de 100x inaltimea lor si n-au nici pe dreq. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa conving sa faca acelasi lucru inca doi prieteni :) , care acum sunt la fel de incantati ca si mine.

 

 

 

 

 

 

Tot ce sper este sa va povestesc dupa fiecare iesire enduro despre cat de bine m-au ajutat aceste protectii.

 

 

Si eu sper aceasi lucru pentru toti, sa se intorca teferi.......si astfel sa convinga pe cat mai multi sa foloseasca protectii

 

BAfta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am avut rabdare sa citesc decat prima si ultima pagina...asa ca eu am o problema la alta incheietura (glezna)

am auzit ca ar exista si pt glezne ceva protectii impotriva "rasucirilor". Tocmai stau cu piciorul la 45 de grade din cauza uneia (ruprura de peroneu, ligamente si tendoane, fractura de calcaneu si 2 degete)

Busitura ca busitura dar rasucirea a fost de senzatie (s-a prins piciorul intre motor si teren si mi s-a intors la spate....

cica ar fi niste protectii care se prind cu insertii metalice de pantaloni sau chiar de cizme si nu permit rasucirile (entorsele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am avut rabdare sa citesc decat prima si ultima pagina...asa ca eu am o problema la alta incheietura (glezna)

am auzit ca ar exista si pt glezne ceva protectii impotriva "rasucirilor". Tocmai stau cu piciorul la 45 de grade din cauza uneia (ruprura de peroneu, ligamente si tendoane, fractura de calcaneu si 2 degete)

Busitura ca busitura dar rasucirea a fost de senzatie (s-a prins piciorul intre motor si teren si mi s-a intors la spate....

cica ar fi niste protectii care se prind cu insertii metalice de pantaloni sau chiar de cizme si nu permit rasucirile (entorsele)

 

 

:crack: am luat si eu o busitura asemanatoare...prins intre asfalt si scut, rasucit...

Cizma rupta...sidi flexforce, 3 saptamani ghips...dar nici in halu' asta. Sa intelegem ca nu ai avut prea-sfanta cizma de cross??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...