Sari la conținut

Gura Portitei pe " jos"


foxbat
 Share

Postări Recomandate

In ce conditii de poate parcurge traseul Vadu-Periboina-Gura Portitei cu motocicleta?Exista vreo modalitate in care se poate obtine un permis de libera trecere, pentru a circula in legalitate?<br class="Apple-interchange-newline">

Raspunsul oficial este atasat.

ARBDD_raspuns_Mihai Tatarca.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

In ce conditii de poate parcurge traseul Vadu-Periboina-Gura Portitei cu motocicleta?Exista vreo modalitate in care se poate obtine un permis de libera trecere, pentru a circula in legalitate?<br class="Apple-interchange-newline">

Raspunsul oficial este atasat.

Am citit ce e mai sus. A trecut ceva timp de la ultimul post dar daca careva vede ce am scris in timp util, vreau sa ajung la Gura Portitei prin Sinoe deci nu prin Vadu Periboina Link aici http://goo.gl/maps/PqBnQ

Vad ca este un drum neasfaltat care pleaca dinspre Sinoe spre Gura Portitei

Prima dilema e daca e si pe acolo rezervatie si ma opreste careva sa trec.

Primul obstacol care-l vad pe google maps e la Canalul 2 link aici http://goo.gl/maps/8BG5d

Pare sa fie drum pana la o asezare aici http://goo.gl/maps/H4Xje unde este un fel de pod sau nu peste acel canal. Pentru ca nu se vede bine pe google maps intrebarea mea e ce sanse am sa trec de acest obstacol pentruc a drumul pare practicabil pentru Transalpul meu ianfara de acest punct.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca nu treci cu motorul cam ai de mers pe jos pe plaja de acolo.

 

Daca vrei sa treci cu SLR cam asta e treaba:

 

De la Vadu o iei pe grindul Chituc ori pe drum ori pe plaja...

 

drumul e in general asa:

 

attachicon.gifIMG_2716.jpg

 

sau in zonele mai afanate cam asa:

 

attachicon.gifIMG_2905.jpg

 

in functie de cum a fost vremea mai dai de niste balti sau zone mai cu noroi dar in principal e ok.

 

Treci peste un pod de la un canal de iese din lacul Sinoe:

 

attachicon.gifIMG_2880.jpg

 

Dupa, se continua ca mai inainte.

 

La Periboina, prima data e un pod de beton:

 

attachicon.gifIMG_2738.jpg

 

Dupa care vine podul cu sina:

 

attachicon.gifIMG_2756.jpg attachicon.gifIMG_2754.jpg

 

Pe sinele alea mai ai niste obstacole:

 

attachicon.gifIMG_2750.jpg attachicon.gifIMG_2763.jpg

 

Iar dupa aia e un podet de lemn care parea cam subred si care mai am impresia ca se termina si in ceva gen trepte destul de inalte, gasesti oricum pe acolo ceva sa faci rampa daca ti se par prea naspa.

 

attachicon.gifIMG_2755.jpg

 

Dupa... plaja pana la Portita:

 

attachicon.gifIMG_2814.jpg attachicon.gifIMG_2835.jpg

 

In orice caz, mergi usurel ca ca e rezervatie si mneah, mai poti deranja rezidentii:

 

attachicon.gifIMG_2900.jpg

m-ai omorat cu pozele astea.. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai usor ajungi cu vaporul/salupa la gura portitei...din comuna Jurilovca..pretul e de 25-30 lei de persoana si http://guraportitei.ro/ aici e site-ul lor oficial....preturile sunt decente..berea 4 sau 5 lei era anu treut si apa 6 lei:))) in fiecare sambata se face foc de tabara cu un cor de rusi-lipoveni care canta in rusa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal .

Fratilor este din ce in ce mai interesant ce se poate citi pe aici este in genul :

Planet - Discovery sunt si eu interesat sa ajung cu mobra la GURA PORTITEI cu cortul de vineri pana duminica , daca mai sunt si alti doritori din Buc hai sa incercam sa facem un plan de " atac " asupra locatiei in functie si de celelalte evenimente de pe forum din aceasta vara .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sal .

Fratilor este din ce in ce mai interesant ce se poate citi pe aici este in genul :

Planet - Discovery sunt si eu interesat sa ajung cu mobra la GURA PORTITEI cu cortul de vineri pana duminica , daca mai sunt si alti doritori din Buc hai sa incercam sa facem un plan de " atac " asupra locatiei in functie si de celelalte evenimente de pe forum din aceasta vara .

salutare,

si eu imi doresc sa ajung pe acolo, daca se face vreun grup , ieseala cu destinatia GURA PORTITEI , sunt foarte hotarat sa particip !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fantastic! Anumite blesteme dainuie! Nu s-a schimbat nimic din 2009!. M-am dat de ceasu mortii sa bag vaca de 240kg +bagaje pana acolo, vijelie prin 'autostrada " de saratura, strivind "fragii" aia rosii on "strawberry fiellds", sau tararandu-ma cu guma la capat si slefuind ultimele crete de pe centru in desertul de nisip dinainte de postul de graniceri. Sapand cu mainile insangerate sa-mi dezgrop mobra infipta pana peste lant, visand sa ajung cumva la Gura Portitei. Am fentat si garda de mediu, am corupt si pe timpul ala cu cheile de la primul pod, degeaba!

 

Nu are rost sa incerci sa treci pe langa macara! Au incremenit-o acolo intentionat cu profilele alea inca agatate in carlig. IMPOSIBIL DE TRECUT SINGUR mobra pe minipoteca ramasa, cazi 100% in lacul Sinoe. Am debagajat, am impins-o, am tras-o, DEGEABA, trebuie doi rideri cel putin si mult noroc. Treptele alea care vin la capatul digului sunt imense, tot pe sus trebuie carata. Si acuma mi se face negru in fata ochilor rememorand deceptia din ziua aia.

 

Apoi m-am dus la malul marii care noah, e ceva ce nu poti sa uiti lifetime, mi-am dres orgoliul sifonat si apoi in zilele urmatoare am cautat o solutie. Pe plaja se varsa canalul care vine de la dig, am dat tot ce era in plus jos de pe mobra si impins de niste prieteni (vecini de campare) am trecut cumva dincolo, dand voiniceste din slapi si rugandu-ma sa nu se opreasca motorul. Mare domn vecinul, avea o barca si mi-a promis ca vine dupa mine daca nu apar in doua ore.

 

Apoi am gasit cumva modalitatea sa inaintez serpeste pe canturile gumei la frontiera intre nisipul plajei si spuma valurilor, regland viteza pe la 15 pe ora (daca mergeam mai repede pierdeam controlul, daca mergeam mai incet ma infundam). O sa dati de dracu de mai multe ori pe drum, mai aveti de trecut mici canale si zone cu nisip superafanat, acolo unde plaja se ingusteaza, dar ajungeti pana la urma cu o conditie: Nici in cosmarurile voastre cele mai buruienoase sa nu visati macar sa mergeti acolo cu o vaca ca a mea! Neaparat motor usor si gume supercramponate cross de preferinta.Si ma exprim la plural ca sa nu mai mearga niciodata EVER acolo cineva SINGUR!

 

Ora s-a terminat cand vedeam deja casutele din "Eden", nu m-am uitat la ceasul de bord, ca aveam alta treaba, dar sunt cam 10-20 km de facut, mie mi s-a parut o vesnicie de cosmar colorat. Atentie, in 2009 nu era semnal gsm, cel putin Orange nu era.Nu asi putea zice ca am ajuns cu totul, dar a fost pe aproape. A trebuit sa ma intorc val vartej, vecinul pusese deja barca la apa cand am ajuns zgariat bine de scoici si cu degetele praf ca pusesem de cateva ori motorul jos si inca de cateva ori il dezgropasem.Trebuie sa refac traseul, dar o voi face ori in grup moto si cu motor usor sub mine, ori pe jos, ca am mai imbatranit si nu cred ca mai vreau inca o data sa-mi curga adrenalina pura in loc de sange in vene! :P

post-4028-0-61189600-1371047796_thumb.jpg

post-4028-0-42855400-1371047798_thumb.jpg

post-4028-0-54571600-1371047799_thumb.jpg

post-4028-0-56574600-1371047800_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oooole frate si eu visez sa intru cu PANTHER-ul [ 1200 gsa ] .......hai ca m-ai bagat la gandurii...... :-L .

Am visat si eu...si ati reusit sa ma zguduiti cu topicurile astea. Eram in paradis, ma simteam aidoma lui Adam muscand din fructul oprit. Plaja era plina de pescarusi "nelumiti" care mi se asezau pe umeri si in afara de vecinii mei (altfel nu indrazneam sa campez) si un tip cu jeep si barca care pescuia nepasator in Sinoe, era absolut pustiu zeci de km in jur. Plaja, un vis gen Robinson Crusoe, plina de mii de cochilii intacte de melci , ierburi necalcate de om, tufisuri si bobite zmeurii. Noaptea faceam baie in costumul lui Adam in apa salmastra si fosforescenta si sareau jeturi de lumina cand dadeam cu mainile prin ea.

 

A fost o experienta aproape religioasa si ma simteam pacatos si intrus violand fara drept atata frumusete. M-am mai gandit, nu cred ca imi voi mai permite vreodata sa incalc morala si sa mai fac poteca cu motorul acolo. Altfel decat pe jos si cu rucsacul in spate. De aceea respect pentru idee, bafta va doresc!

 

cateva poze din zona gasiti aici aia de existati : https://www.facebook.com/media/set/?set=a.102526349761525.5696.100000124824079&type=3

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Galen.

Cu vaca de gsa 1200 nici macar nu treci podetul de peste ecluza.

S-a subrezit mult din 2009 pana astazi.

 

P-ala il treci si cu tancul.

Io l-am trecut anul trecut cu TDM-ul (vreo 220 kg).

Poti face si wheelie pe fieratania aia! :)

Dar, vorba lui Galen, la macara acolo se destrama sperantele...

 

http://s1326.photobucket.com/user/Leaveyous/media/DSC01190_zpsed5ccbf9.jpg.html

http://s1326.photobucket.com/user/Leaveyous/media/DSC01219_zps654c3e10.jpg.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Analizand acum "la rece" situatia, recunosc ca ambitia de a ajunge terestru la Portita a devenit de natura pur sportiva in momentul in care am inteles ca de fapt nu se poate ajunge acolo nici moral si nici legal cu echipament si bagaje cu un motor de categorie medie sau grea. Chiar patrunderea cu un mic cross pe care poti sa-l strecori pe poteca sau sa-l treci cumva impreuna cu bagajele canalul creeaza precedente periculoase pentru regiune. Nu ma refer la microstatiunea Portita unde turismul este un fenomen obisnuit si de fapt pozitiv pentru oamenii locului, ci la limba de nisip de 40-50km dintre Vadu si Periboina, marginita de lacul Sinoe si de mare, care are undeva pe la 200 - 500 metri latime (oricum se vede mai peste tot marea de la tarmul lacului si invers) si care poate fi transformata in cateva luni intr-o groapa de gunoi de catre turismul de masa.

 

2. Ori zona este un fel de "ultima frontiera" un Eden salbatic cu natura intacta inca de la inceputurile timpului si un sanctuar pentru diverse specii de animale pasari si plante, care ar fi afectate iremediabil de eventualii invadatori. Cand am plecat de acolo, am strans cu grija ultima farama de plastic, orice urma de-a mea. Am nivelat nisipul din jurul cortului, am sters cat am putut urmele pasilor si m-am rugat zeilor locului sa ma ierte pentru profanare,desi nu am speriat nici o pasare si nu am pescuit nici un peste. Doar cateva cochilii suvenir am luat. Mi-a placut atat de mult, incat dupa ce m-am intors din Bulgaria, am revenit inca un weekend dar numai pana la Vadu unde aveam aproximativ aceleasi conditii de plaja, dar intr-o zona deja cotropita. Asa ca ":blestemul macaralei " e de fapt un mijloc de protectie in regiune.

 

3. Dpdv. tehnic drumul pe plaja intre macara si Portita a fost o haiducie si o inconstienta si a devenit posibil datorita amicilor de pe plaja care si-au umplut ochii de nisip si sare ca sa pot eu trece canalul in ambele directii. Si un risc major de a fi nevoit sa abandonez africana in salbaticie daca se rupea de exemplu lantul (s-a blocat de doua ori pana cand am inteles ca nu spray-ul ci apa de mare il degripeaza), sau daca imi bagam apa in cilindri.Mersul pe nisipul afanat al plajei cu vacuta de 240 kg a fost la limita extrema a posibilului. A trebuit oricum a doua zi sa-mi scot apa din airbox si sa usuc filtrul. Apoi puteam sa cad in mod nefericit si sa zac undeva in pustiu cu piciorul rupt si fara gsm. Daca nu era amicul cu barca nu indrazneam in mod sigur desi eram mai tanar si mai nelinistit decat acum. Satisfactia de a fi ajuns in zona Portita a fost imensa atunci, dar recunosc ca din pdv. practic nu am putut nici sa stau acolo nici macar sa beau un suc, fiind presat de timp si ingrijorat sa nu se ia autoritatile de mine.

 

4. In concluzie nu cred ca merita din punct de vedere tehnic si practic sa ajungi cu motorul la Portita, in afara sa te chinui prin nisiparie nu prea ai ce face cu el acolo. Mai bine lasi motorul la Jurilovca, iei o barca si campezi linistit si fara stres la Portita. Sa te poti bucura in voie de natura splendida a regiunii. Iei cu tine apoi un rucsac cu multa apa si poti sa te plimbi prin Eden fara ganduri vrasmase si "in varful picioarelor " , cam ca in "Picnic la marginea drumului" sa nu tulburi zona :). Apa din Sinoe nu se poate bea nici fiarta atat e de salcie, poate ca sunt de ajutor pompele portabile de purificare, n-am asa ceva dar e o idee, sa nu fii nevoit sa cari atata apa dupa tine.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

P-ala il treci si cu tancul.

Io l-am trecut anul trecut cu TDM-ul (vreo 220 kg).

Poti face si wheelie pe fieratania aia! :)

Dar, vorba lui Galen, la macara acolo se destrama sperantele...

 

http://s1326.photobucket.com/user/Leaveyous/media/DSC01190_zpsed5ccbf9.jpg.html

http://s1326.photobucket.com/user/Leaveyous/media/DSC01219_zps654c3e10.jpg.html

Pe ce faci tu wheelie, este ecluza de la Edighiol, nicidecum podetul de la Periboina.

Podetul cu pricina este dupa macaraua aia care te-a speriat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce faci tu wheelie, este ecluza de la Edighiol, nicidecum podetul de la Periboina.

Podetul cu pricina este dupa macaraua aia care te-a speriat.

 

Mea culpa!

E clar ca n-am inteles la ce te refereai.

Da, si podetul de care zici e o nuca tare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...